Ay Işığında Aşk Amanda Quick

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen

Ay Işığında Aşk Amanda Quick ile ilgili görsel sonucu
 

Yazıda, “Ay Işığında Aşk, Amanda Quick“adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek, Ay Işığında Aşk, adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar ", Amanda Quick ” ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
YAZAR VE ESER HAKKINDA BİLGİLER 
 
Orijinal Adı, Lie by Moonlight, olan Ay Işığında Aşk adlı roman ABD li kadın yazar, Âmânda Quick’in yazdığı bir romandır. ABD’nin tanınmış kadın yazarlarından olan Amanda Quick’in yazdığı romanlar ABD de çok beğenilmiş yazdığı romanlar bir çok dile çevrilmiş, kitapları Best Seller olmuş ve otuz milyondan fazla satmıştır. [1]
Santa Cruz California Üniversitesi'nde Tarih Bölümü okuyan yazar  ve California San Jose State Üniversitesi Kütüphane Bilimi alanında yüksek lisans  yapmış eğitimli bir yazardır. Eserlerinde aşk konusunu da ustaca kullanan tarihi, romantik, gerilim türlerinde başarılı olan popüler bir romancıdır.
Yazar evlidir ve Seattle, Washington'da kocası, Frank, birlikte yaşamaktadır.
 
ARKA KAPAK –
Kibar bir hırsızken özel bir dedektife dönüşmüş olan Ambrose Wells, bir kadının ölümünü araştırırken kendini Aldwick Şatosu'nda -ve de kaosun tam ortasında bulur. Bina alevler içindedir. İçeride herkes ölmüştür ve bir kadın ve dört genç kızla birlikte at üzerinde kaçmaya çalışıyordur.
Concordia Glade hayatı boyuca Ambrose Wells gibi biriyle hiç tanışmamıştı. O, cesur, akıllı ve esrarlı bir erkekti -Concordia gibi profesyonel bir eğitimcinin her şeyi gören gözleri karşısında bile. Ve genç kadının öğrencilerinin peşindeki ahlaksız adamlardan -ki istediklerini elde etmek için her yolu deneyecek, güçlü kara gölgeler gibiydiler - korunmak için Concordia'nın tek umudu yine Ambrose idi.[2]

'Quick hayranları için romans ve cinayetlerle dolu yepyeni bir zevk. Henüz onu tanımayanlarsa, dikkat! Bu ipeksi üslup yüksek gerilim hattından sadece birkaç adım geride.'-Barnesandnoble.com
 
'Quick, okuyucunun ilgisini çekecek şeyi iyi biliyor ve Ay Işığında Aşk,  tutku, şehvet, macera ve gizemli bir cinayet hikâyesini modern düşünce yapısına sahip bir Victor’a dönemi kadınının gözünden anlatıyor.' -Bookreporter.com
'Her zamanki gibi Quick'in imzası olan zekâ ve esprileri bu gizem dolu ve tatmin edici romanda başından sonuna kadar görülüyor. Yazarın hayranları ve yeni okuyucuları Quick'in karakterlerine bayılacak.'-Booklist [3]
 
 
AY IŞIGINDA AŞK
 
Annie Petrie İngiltere 'de  yaşayan, geçimini bayan şemsiyesi satmakla sağlayan  biridir.  Annie Petrie iki  gün önce hamamın soğuk havuzunda yüzüstü boğulup kız kardeşinin ölmesi  ile ilgili  gerçekleri öğrenmek için Ambrose Wells ile sisli bir mezarlıkta gece yarısı buluşmaya gider.
 
Ambrose Wells çok gizemli bir adamdır.   Önceleri  kibar bir hırsızken özel bir dedektif olmuştur.  Annie onunla buluştuğunda hayatında ilk kez bu kadar çok korkmuştur. Ambrose , Annei'nın ölen kardeşi için araştırma yaptırmaya geldiğini anlar ve Annie' ya kardeşinin ölümünü araştıracağı konusunda bir söz verir.
Concordia Glade dört öğrenciye öğretmenlik yaptığı  şatodan kızları  kurtarmak için planını uygulamaya başlar. Geçmişinde önemli sırları olan  ve kadınların eğitimi konusunda ve diğer birçok alanda da sıra dışı dışı fikirlere sahip olan Concordia Glade, Aldwick Şatosunda kadınlara ders vermektedir. Concordia Glade, ders verdiği Aldwick Şatosundan dört öğrencisi ile birlikte kaçmaya karar verir.   Bu şatoda yapılan eğitim Concordia Glade’nin hoşuna gitmemekte ve bu yetim kızları kurtarmak istemektedir.
 
Şatonun özel yerlerine  dört yetim öğrencisi ile  öğrencisi ile birlikte  bombalar yerleştirir.  Öğrencisi Hannah Thedora   ve Thedora'nın kız kardeşi Edwina ve Phoebe bombaları patlatmak için uygun anı beklemeye başlarlar.
Bombayı patlatıp milletin dikkatini alevlere yöneltip ahırlara doğru gidip atlara binip kaçacakları sırada  karşılarına Londra dan gelen iki adamdan biri olan Rimpton çıkar.  Rimpton’un elinde  bir silah vardır. Concordia elindeki  lambayı tüm gücüyle Rimpton'un kafasına vurur ve Rimpton oracıkta ölür.  Atlara binip tam kaçmaya başladıklarında ise  ikinci adam olan Larkin karşılarına çıkmıştır.  Concordia attan korkan Larkin'in üzerine atı sürer. Tam o arada Ambrose Wels arkadan yaklaşarak adamı  yere yığar. Kendine ait sırları ve sıra dışı bir dövmesi olan 'özel dedektif' Ambrose Wells ile  kızları alıp Bay Stoner'in evine götürür.
 
Ambrose Wells, kızları ve onların öğretmeni olan Concordia Glade’yi  kullanmaya çalışan kötü adamların ellerinden kurtarmıştır.   Ambrose, bu güzel mültecilere güvenli bir yere kadar eşlik etmiş,  onları, para ve zevk için yaptığı hain planlarına alet etmek isteyen, suç dehası bir aristokrattan korumuştur. Concordia da Ambrose'a borcunu, ona Londralı bir kadının gizemli ölümünü araştırmasında yardım ederek ödeyecektir.  Fakat Cesur, yetenekli ve zarif Concordia ile  Ambrose  birbirlerine âşık olmuşlardır.
 
Concordia ve Amborce bu yaşananlar içinde birbirlerinden hoşlanmış ve aşık olmuşlardır. İkisi birlikte çabalayarak  Annie Petrie'nin kız kardeşi Nellie'yi öldüren kişinin  Edith Pratt olduğunu anlamışlardır. Bu olaylardan sonra Amborce ve Concandie evlenmeye karar verir.
Bu sırada   Concandie  otuz yedi öğrenciye öğretmenlik yapmaya başlamıştır.  Onun yetiştirdiği Hannah,Pohobe, Thedora ve Edwina ona yardımcı öğretmen olarak yanında çalışmaya başlarlar.  Ayrıca Bay Stoner onlara maddi  yardımlarda bulunmaktadır.
 
Concandie ögrencilerini alarak Amborce'nin ona özel olarak yaptırdığı altın iplikle işlenmiş Vanza çiçeği desenli şemsiyesini açıp öğrencilerini gün ışığına geleceğe çıkarmıştır.
 
Özet : Sümeyye Kara
 
[1] http://www.goodreads.com/author/show/42211.Amanda_Quick
[2] Amanda QUICK, AY IŞIGINDA AŞK, Çeviren: Canan Sakarya, Artemis Yayınları, Haziran 2008 arka kapak yazısı
[3] Amanda QUICK, AY IŞIGINDA AŞK, Çeviren: Canan Sakarya, Artemis Yayınları, Haziran 2008 arka kapak yazısı


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...