Benimle Kal Rebecca Danovan ( Nefes II )


Esa
11.3.2015
 
 
 
 
 
 
 
Yazıda, “Benimle Kal - Rebecca Danovan  “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,  Benimle Kal adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar "  Rebecca Danovan ” ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
 
ROMAN VE YAZARI HAKKINDA 
 
 
REBECCA DANOVAN  oğlu ile Massachusetts eyaletinde sessiz bir kasabada yaşayan ABD li Missouri -Columbia Üniversitesi mezunu bir yazardır.[1]  Müzik ve edebiyata tutkun olan Rebecca Danovan genç kuşaklar için yazdığı roman serileri ile ilgi toplamış ve üç ciltlik seriden oluşan Nefes Serisi ile USA da en çok satanlar listesine giren bir yazar olmayı başarmıştır.
 
"Benimle Kal “ adlı roman Rebecca Danovan’ın  Nefes serisinin ikinci cildini oluşturmaktadır.
 
“Onu kurtarabilecek olan tek şey aşktı... Geldi ve o en umutsuz anda kalbini kıskıvrak yakaladı. Weslyn'in Connecticut eyaletinde hayat olağan deviniminde akıp gitmektedir. Fakat Emma Thomas'ın tek isteği çevresi tarafından görünmez olmaktır. Onun tüm çabalarının sebebi, gördüğü zulmün eseri, vücudunda biriken yara izlerini gizleyerek hayatını her şey yolundaymış gibi göstermektir. Fakat Emma, bir gün Evan adında bir adamın çıkagelip tek günde hayatını değiştireceğini nereden bilebilirdi?
Aşk ona, sırlarını açığa çıkarmak pahasına da olsa kabuklarından sıyrılma şansı tanıdı. Bir genç kızın hayatını değiştiren aşk hikâyesi, sessiz çığlıkları ve umuda pamuk ipliği ile tutunuşu: Tut Elimi 'Umut pamuk ipliğine bağlıysa aşk bir mucizedir...' (Tammara Webber ) 'Ben böylesi etkileyici bir aşka daha önce şahit olmadım.' (Guardian) 'Her yürek burkan sahnede kanınız donacak, her öpücükte kalbiniz sımsıcak olacak.” (Cynthia Shepp) (Tanıtım Bülteninden)[2]
 
''Hayatın anlamını istediğin kadar sorgulayabilirsin, ama şunu bil ki benim anlamım sensin...''  Dürüst, korkusuz ve tutku dolu... Benimle Kal, duygularınızı heyecan dolu bir yolculuğa sürükleyip tahmin bile edemeyeceğiniz bir sona ulaştıracak. (Tracey Garvis-Graves,New York Times Bestseller Yazarı)
 
''Serinin bu ikinci kitabını okuduktan sonra söyleyebileceğim tek şey şu: Kesinlikle beklediğinize değecek.'' (Amazon)
 
 
BENİMLE   KAL  ÖZETİ 
 
Emma küçük yaşlardayken babasını kaybetmiştir ve annesi Rachel intihara girişerek aşırı dozdan hasta hanelik olduğunda Sharon Emma’yı daha çok küçükken amcasının ve yengesinin yanlarına bırakmıştır. Emma’nın amcasına sığınması yeni bir başlangıçtır. Amcasının ve yengesinin de çocukları vardır. Ve onu istemezler. Emma’nın varlığından amcasının çocukları  Carol ile George rahatsız oldukları için Emma’ya kötü davranıp işkence ederler. Emma ise onların bu zulümüm karşı hep ayakta durmaya çalışır ve onları polise şikâyet etmeye vicdanı el vermez, çünkü kuzenleri Jack ve Leyla’nın annesiz babasız kalmasını istemez.
 
Emma derslerine çok çalışarak hep üniversite hayalleri kurar. Biran önce amcası ve yengesinin zulmünden kurtulup, üniversiteye gitmek için uğraşmaktadır. Fakat Emma, amcası ve yengesinin işkenceleri yüzünden hastanede tedavi görmek zorunda kalmış ve hastaneye yatmıştır.
 
Emma hasta hanedeyken  yanında Sara ve Evan durur bu sayede Emma, her ne kadar kötü olsa da onların varlığıyla kendini iyi hisseder. Sonra Emma iyileşmek için çok çaba gösterir ve bu çabaları sayesinde 4 ay sonra yeşil sahalara döner.
Emma bu yaşadıkları için geceleri hiç uyuyamaz hep kâbuslar görür ve geri uyanır bu sebeple psikoloğa gider. Psikolog düzenli uyuyabilmesi için ona günlük tutmasını söyler ama Emma bunun bir işe yaramayacağını düşünerek bir süre günlük tutmaz Fakat kendini ele geçiren kâbusları yüzünden bir gün günlük tutmaya karar verir. Daha sonra Emma arkadaşı Sara’nın yanında kalır ve bir süre onunla yaşamını devam ettirir.
 
Okula gittiğinde ise yaralarını ve acılarını gizlemek için okulda kimseyle pek konuşmaz kendi içine kapanık ve dışarıya hep mutlu imajı vermeye özen gösteren bir kızdır. Evan ise Emma’yı çok sevmektedir.  Emma ise Evan’ın yanında kendisini çok mutlu hissetmektedir. Bir süre sonra Emma annesiyle konuşup, onun yanında yaşantısını devam ettirerek her şeyin yola gireceğini zanneder. Evan ile Sara bu durum için ne kadar Emma’ya yalvarsalar da Emma kararından vezgeçmez.
Emma eşyalarını toplar ve Evan ile Sara onu annesinin evine bırakmak için yola çıkarlar. Eve vardıklarında Emma annesini gördüğünde kendini tuhaf hissedeceğini bilse de bu duruma artık kabullenmek zorundadır. Ve arabadan çıkıp eve doğru ilerleyip kapıyı çaldıktan sonra yıllardır göremediği annesini karşısında bulmuştur.
 
Rachel onları içeriye davt eder. Evan ile Sara,  Emma’nın odasına çıkarak Emma’nın odasını düzenleyip dekore ederler. Emma odasına geldiğinde odayı çok beğenir. Evan ile Sara biraz daha durduktan sonra giderler. Emma annesi ile sonunda baş başa kalır. Konuşurlar. Emma ilk başlarda annesi ile evde arkadaş gibi olmuştur. Rachel, bir işte çalışırken,  Emma ise okuluna gitmektedir. Emma okuldan eve döndüğünde çoğu zaman annesini evde bulmamaktadır. Çünkü Rachel  toplantılara katılmakta ve  işten geç çıkmakta eve dönerken ise yanında erkeklerle dönmektedir.
 
Emma geceleri kâbusları yüzünden uyuyamadığı için annesinin eve erkeklerle geldiğini görür ama bunu annesine belli etmez. Bir gün annesi yine işe giderken kendi iş yerinden kendinden yaşça biraz küçük olan Jonathan diye birisiyle tanışır ve sevgili olurlar. Jonathan , Rachel'ın ev getirdiği erkekler biridir, ama diğerlerine göre daha farklı bir insandır.
Rachel, Jontahan’ı çok sevdiği halde  ondan büyük olduğu için Jonathan’ın  birgün kendisini terk edeceğini  düşünmektedir. Emma ise annesine  hep moral vermektedir. Jonathan  her gün Emmalara geldiği için Evan bu durumdan haberdar olmuştur. Emma da bundan dolayı rahatsız olur. Jonathan ile Rachel arada tartıştıklarında, Jonathan sakladığı sıkıntılarını ve dertlerini hep Emma’ya anlatmaktadır. Emma’da bu zamana kadar anlatmadığı kendi sıkıntılarını ve kâbuslarını Jonathanla paylaşmaya başlamıştır.  Böylece aralarında güçlü bir bağ oluşur. Evan ile Emma çok mutludur. Emma’nın en büyük hayali Weslyn’den kurtulup üniversiteyi Standford da okumaktır.
 
Okula gittiğinde sanat dersinde Evan’ı çok durgun  görür. Üstelik Evan’ın dersi terk ettiğinde telaşa kapılır. Evan’a ulaşmaya çalışır ama o gün hiçbir şekilde ulaşamaz. Sara onun yanında durup moral vermeye çalışır. Eve gittiğinde ise Evan’ı arar, mesaj atar gene ulaşamayınca Standford’u kazanamadığını ve kabul edilmediğini düşünür. Ama ertesi gün Evan’ı gördüğünde Evan ona korkup telaş etmemesini söyler. Bu sayede Emma’nın içi rahatlar ama niye durgun olduğunu da merak ettiği için bu durumu çözmeye çalışır.
 
Jonathan’ın California’ya gideceğini önceden bilen Emma bunu annesine söyler.  Rachel da bu öfkesi yüzünden Jonathanla tartışır ve annesi Emma’yı da kıracak kelimeler söyler. Emma da Jonathan’ın bu durumu daha önceden Rachel’a söylemediği için Jonathan’a öfkelenir. Emma okuluna gidip gelirken birden ortaya Analise diye bir kız gelir ve bu kız Emma’nın dikkatini çekmiştir. Üstelik bu kızı Evan tanımaktadır ve cumartesi günü Emma’nın da gittiği basketbol maçında Analise’de bulunmaktadır.
 
Analiseyi evine Evan’ın bırakacağını öğrenince Emma bu durumdan rahatsız olur ve Evan’ı kıskanıp yanlış şeyler düşünür. Sara da bu durumu fark ederek Emma’ya destek çıkar ve Emma’nın az da olsa yüzünü güldürmeyi başarır. Bu olay böyle kapanır ama daha kötü sorunlar ortaya çıkar.Rachel ve Jonathan tartışırlar. Rachel eskiden olduğu gibi kendini alkole vermiş ve bu durum çekilemez hala gelmiştir. En kötüsü de Jonathan’ın Rachel’a gitmesi gerektiğini henüz tam olarak söyleyememesidir. Ve bu olay üzerine Emma’da annesinden kötü kelimeler işitince dayanamayıp Evan’ın yanına gider ve onunla kalır.
Ertesi sabah Emma iyi niyetliliği yüzünden Evan’a annesinin yanına gidip, onun yanında kalması gerektiğini anlatır ve tekrar eve döner. Emma’nın geldiğini gördüğünde onun kendisini bırakmadığını görünce mutlu olur bir süre araları düzelir. Ara sıra Emma ile Jonathan telefonla konuşur..Emma annesine Sara ile birlikte bir arkadaşının partisine gideceğini söyler ve orada kalacağını mesaj attığında henüz  annesinden bir yanıt gelmediği için endişelenir. Sonra annesinden sesli mesaj gelir. Kaydı dinler ve annesinin o kötü belli belirsiz sesini duyduğunda Evan’a kendisini iyi hissetmediğini hemen eve gitmesi gerektiğini söyler. Ve aceleyle uzaklaşır. Arabaya bindiğinde annesini bulmaya odaklanır eve vardığında Rachel’ın arabasının evin önünde park edili bir vaziyette görünce rahatlar. Arabadan indiğinde biraz etrafa bakındıktan sonra annesini yerde hareketsiz yattığını görür. Onu yerden kaldıramayınca çareyi Jonathan da bulur. Ve onu arayarak eve gelmesini söyler. Jonathan geldiğinde onun da yardımıyla odasına çıkarırlar. Üstünü başını temizleyip onu yatağına bırakırlar. Jonathan bir şey olmasın diye bir gece orada kalır.
Sabah da erkenden kalkıp, Rachel görmesin diye erkenden evden çıkar ama bu olaydan annesinin haberi olur. Rachel, Emma’ya  çok ağır sözler söyler. Bunun üzerine Emma, annesi kendisini yanlış anlamasın ve annesi  mutlu olsun diye Jonathanla birdaha konuşmayacağına dair söz verir. Annesi ile bir süre sorunsuz yaşamışlardır.
 
Jonathan kimseye anlatmadığı sırlarını Emma’ya paylaştığında kendisini ona yakın görür ve ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar ama hemen söylemez. Emma ise eve formalarını almak için döndüğünde bir adamın Rachel’ı öldüresiye dövdüğünü görür. Çığlık atarak onu durdurmaya çalışır ama adam dinlemez ve dövmeye devam eder. Emma durdurmaya çalışır adam onu uyarır karışmamasını söyler. Adam çekip gider. Emma yerde hareketsiz yatan Rachel’a yaklaşarak onu kaldırmaya çalışır ve iyi misin? Diye sorar. Sonra onu hasta haneye götürür. Bu adamın Rachel’ın torbacısı olduğunu  adama borcu olduğunu duyunca nefretle ve öfkeyle annesine bakar. Sonra o hasta hanedeyken Jonathan’ı arar. Jonathan  ben gelmeden eve girme diyerek uyarır ama Emma evde kimse olmadığını düşünerek eve sessizce yaklaşır. İçeri girdiğinde odasının kapısının aralık olduğunu görür ve Evan’ın ona hediye ettiği kolyenin mavi kutusunu görür. Adama saldırarak” ver onu bana” diyerek yalvarır. Sana para da veririm der, ama adam onu küçümseyerek hiç aldırış etmez. Emma kolyeyi almaya çalışırken adam onu yere savurur ve kaburgalarını siyah botuyla ezer. Çenesine bir yumruk indirir o sırada Jonathan eve gelir ve adama saldırarak adamı dövmeye başlar. Adam yere yığılır. Emma, Jonathan’a durması için kolundan tutar ama Jonathan hala döver. Jonathan’ın bu halini görünce Emma bu durumdan  rahatsız olur.  Yaşadığı şokla merdivenin en üst basamağına oturur. Jonathan da yanına oturur. Jonathan adamı sürükleyerek dışarı çıkarır. Evi tüm delillerden arındırır.
 
Emma ile Jonathan’ın arasında kötü olaylar yaşanır ve Emma evden uzaklaşır. Evan’a gider Evan onu bu halde görünce endişelenir ama Emma hiç bir şey söyleyemez ve bir süre sadece ona sarılır. Emma bkendisini toparladığında Evan’a her şeyi anlatır. Rachel’ın bir uyuşturucu torbacısının olduğunu, Jonathan’ın adamı dövdüğünü ve  kolyeyi çok zor kurtardığını anlatır. Evan büyük bir üzüntüyle “seni onun yerine ben korumalıydım” der. Evan , Emma’ya sarılarak onu hep seveceğini ve onu hep koruyacağını söyler. Vivian da elinden gelen her türlü yardımı yapar. Emma, Evan’ın yanında kalır.
 
Ertesi sabah Evan ve Sara  ile birlikte eve dönüp eşyalarını toplamak için odasına çıkarlar. Tam her şeyi toplarken alt katta müzik çaldığını duyarlar.  Rachel alt kattan Emma sen mi sin? Diye sorar. Emma ne yapacağını bilmez. Evan  kolileri arabaya götürür sen  burada dur der. Emma hemen aşağıya iner ve annesini mutfakta domates doğrarken gördüğünde Rachel akşam yemeğine kalmak ister misiniz diye sorar. Emma şaşırır ve “nasıl böyle kolaylıkla diyebiliyorsun” deyince   aralarında bir tartışma başlar. Emma,  bir daha geri dönmeyeceğini söyleyerek  yukarıya çıkıp diğer kolileri de alıp evden çıkar.
Sara, Emma’nın unuttuğu bir eşyayı almak için eve girdiğinde şok olmuştur. Sara hemen telefon açarak “ Emma annene bir şey olmuş hemen eve dönmelisin der.
 
Eavan arabayı hemen eve doğru sürer. Eve geldiklerinde  ambulans, itfaiye iki polis evin önündedir.  Emma, Sara’ya bir şey olduğunu sanarak eve girmeye çalışır ama polis tuttuğu için giremez. Sara evin içinden  koşarak gözleri yaşlarla dolu çıkar ve  Emma’ya “eve geldiğimde onu etrafa saçılmış haplarla gördüm” der.
 
Ambulans ekibinin bir tahta üzerinde annesini çıkarttıklarını görünce o an hiç bir şey hissetmez ve öylece bakakalır. .Evan ile Sara istersen hastahaneye annenin yanına gidebiliriz dediklerinde Emma hayır der. Evanla birlikte eve dönerler.  Sara ve annesi Anna, Rachel’ı ziyaret etmeye gider..Evan  duşa girdiği sırada Emma da üst kata çıkmıştır. Jonathan’ın telefonuna cevap vermez ama bir mesaj gelir ve Emma’ya konuşması gerektiğini yazmıştır.  Emma onunla konuşurken Analise’yi görür. Analise, Emma’ya “sen bunca şeyi hak etmiyorsun. Vivian’ın seni bu kadar sevdiğini sanmazdım ”der.  Emma büyük bir şaşkınlıkla onu izler.
Emma’nın Evan için doğum günü kutlama planı vardır ama Anna’nın haberi olmadığı için eve yemekli misafir kabul eder. Emma’nın da bu planı bozulur sonra da Sara ona yemek hazırlayabilmesi için Rachel’ın evine gidip orda hazırlamasını söyler. Emma bu durumu sevmese de  kabul eder. Alışverişe çıkar işi bitince eve varır. Yapılacakları aklından geçirir tam o anda telefonu çalar. Arayan Jonathan’dır. Jonathan konuşmamız lazım der. Sonra telefonun şarjı biter ve Sara’nın kendisine mutlaka ulaşacağını düşünerek işe devam eder. Tam çikolatayı çırparken bir anda araba sesi duyulur Evan geldi sanarak tezgâhı temizler çikolatayı musluğa koyup hemen suyu açar.  Sineklik tam açılırken de ellerini yıkar ve gelenin Jonathan olduğunu görünce şaşırır.
 
Jonathan “Evan’a yemek mi yapıyorsun” diye sorar.  Jonathan “ Emma seninle bir şey konuşmam gerek . Emma bunu inkâr etme aramızda güçlü bir bağ  var. “ der. Emma buraya bunun için mi geldin” diye sorar. Jonathan” hayır tek bu değil polis arabadaki parmak iziyle benim parmak izimi eşleştirmiş” der. Emma mantıklı düşünmeye başlayarak “  daha önceden senin bir dosyan var mıydı?” diye sorunca Jonathan susmuştu.
 
Emma bir daha sordu ve Jonathan  kendi öyküsünü anlattı. “Önceden işlediğim bir suç vardı. Babamın kardeşimle anneme daha fazla kötü davranmasını istemiyordum ve  kardeşimi korumak zorundaydım. O gece onların evde olduğunu bilmiyordum ve ben evi yakmıştım. Bu yüzden  kendimi affetmeyeceğim “ dediğinde Emma büyük bir şaşkınlık içinde onu dinliyor ve gözlerinden yaşlar akıyordu.  Tam o anda sineklik birden açılınca Evan’ın geldiğini gördü. Evan, Emma’yı o halde   görünce Jonathan’a  “ Sen ne yaptın Emma’ya ? Diye sordu. Emma gözyaşlarını silerek “ bir şey olmadı sadece konuşuyorduk seni ilgilendirmez” dediğinde Evan da sinirlenmeye başlıyordu. Emma aralarına girip onları durdurmaya çalışırken Evan Jonathan’ın yüzüne yumruk atmıştı. Jonathan kayağa kalkıp Evan’a yumruklar atmaya başladı Emma, aniden atılıp Evan’ın önüne geçti. Jonathan kendine geldiğinde Emma, “ona dokunma defol git buradan diye bağırdı. Jonathan  özür diledi ama Emma onun gitmesi için bağırıyordu. Bizi “bir araya getiren öfke ve acıydı. Aramızdaki bağ işte bu; aşk değil. Kimse seni sevemez Jonathan”  deyince Jonathan hiç bir şey demeden çıkıp gitti.
 
Emma Evan’a “seni seviyorum ama senin de hayatını mahvedemem” dedi. Kapıya yöneldiğinde Evan  “Emma ! “ diye bağırdığında sanki Emma’nın yüreği bin parçaya bölünmüştü ama artık orada duramazdı. Sara  bu olaydan sonra gitmemesi için ona yalvarmış ama o bile fayda etmemişti.  Hava alanında Sara’nın yalvarmasına rağmen onu da dinlemedi ve ona son bir kez sarılarak uçağa bindi. Emma,  Weslyn’i terk edip gitti.
 
EDA KAVAK
 
 
[1] https://www.amazon.com/Rebecca-Donovan/e/B0076RUWAI
[2]  Rebecca Danovan, Benimle Kal 2014, Parodi Yayınları, arka kapak
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış