Betty SMITH “Bir Genç Kız Yetişiyor” Hakkında Bilgiler ve Özeti


18.05.2020Betty SMITH ve  “Bir Genç Kız Yetişiyor” Hakkında Bilgiler

 

Amerikan asıllı  kadın yazar Betty SMITH ‘ın  Türkçe’ye  “Bir Genç Kız Yetişiyor” adı ile çevrilen romanının  özgün adı A Tree Grows in Brooklyn ‘dır ve  bu roman Türkçedeki karşılığı esasında,  Brooklyn'de Bir Ağaç Büyüyor  şeklindedir

Bir Genç Kız Yetişiyor  adlı roman Betty Smith ‘in özgeçmişini anlatan bir roman özelliği taşır. 1943 yılında Armed Services Edition' tarafından basılan  A Tree Grows in Brooklyn,[1] bir çok dile çevrilmiş, 1945 yılında filme de uyarlanmıştır.

Elia Kazan'ın yönetmenliğini yaptığı  1945 filmin başrollerini James Dunn , Dorothy McGuire , Joan Blondell ve Peggy Ann Garner paylaşmış,  bu film En İyi Çocuk Kadın Oyuncu Özel Akademi Ödülü'nü En İyi Destek Akademisi Ödülü'nü kazanmıştır.  Romanın ve filminin 1974 yılında Tv  Uyarlaması da yapılmış Cliff Robertson ve Pamelyn Ferdin başrollerini paylaşmışlardır.[2]

Brooklyn’de yetişen bir ağaç vardır. Kimileri buna Tuba ağacı derler. Tohumları nereye düşerse düşsün, oradan gökyüzüne erişmeye çalışan bir ağaç biter. Çevresi tahta perdeli arsalarda ve bakımsız süprüntü kümelerinin arasında büyür. Bodrum pencerelerinin parmaklıklarının arasından çıkar... Çimentoda yetişen tek ağaç odur. Kolayca yetişip serpilir... Güneşsiz, susuz, adeta topraksız yaşar. Bir bakıma güzel bile sayılabilir ama yazık ki insanı bıktıracak kadar çok sayıda yetişir.”[3]

KİTABIN KONUSU

Sarhoş ve alkolik bir baba ama sorumluluk sahibi bir anne elinde çok zor şartlarda yaşayan ve yetişen Farncie’nin her şartta zorlukları yenebilmesi ve üniversiteye gitmeyi de başarmasını konu almaktadır.


KİTABIN ÖZETİ[4]

 

Nolan ailesi New York, Brooklyn semtinde yaşamaktadır.  Bu aile, baba; Jhonny, anne Katia, erkek çocuğu  Neeley ve ablası Francie olmak üzere dört kişiden oluşmaktadır.  Yakışıklı bir adam olan Baba Jhonny’in ailesi ırsi bir hastalık yüzünden ölmüştür.  Anne Katia;  ise fabrikada çalışmaktadır. İlk önce Francie dünyaya gelmiş bir yıl sonra da Neeley doğmuştur.

Jhonny ve Katia birbirlerini severek küçük bir düğünle evlenip,  bu semte yerleşmişlerdir.  Lakin bir müddet sonra Jhonny kendisini alkole vermiş ve ailesini de ihmal etmeye başlamıştır.  Bu nedenle anne Katia daha çok çalışıp daha çok para kazanmak zorunda kalmıştır. Garsonlar cemiyetine üyesi olan Jhonny  alkolik bir adam olmuş, ara sıra iş bulmakta onu da içkiye vermektedir.

Buna rağmen 11 yaşındaki Francie Nolan, babasını duygusal, yaratıcı bir adam olarak görmekte ve sevmektedir. Anne Katia’nın ise çok çalışmaktan dolayı kimse ile ilgilenecek vakti yoktur. Annenin tek düşüncesi kızı Francia’ya ve oğlu Neeley’e güzel bir gelecek sağlamaktır.

7-8 yaşlarına gelirler. Anne: Francie’ 7- 8, yaşına gelmiş ama annesi onu ilk sene okula göndermemiştir.  Niyeti erkek kardeşi Neeley ile birlikte okula göndererek birbirlerini korumalarını sağlamaktır. Babaları alkolik olmasına rağmen onları gezdirmekte olduğundan çocuklar babalarını sevmektedirler ama gamsız, sorumsuz ve alkolik babaları yüzünden Francie ve Neeley, hırdavat toplayarak para kazanmak ve annelerine destek olmak zorunda kalmaktadırlar. Francie ve Neeley,

bir kumbara yapmışlar annelerinin önerisi ile kazandıkları paraların bir kısmını bu kumbaralara atmaya başlamışlardır. Amaçları tasarruf yapmayı öğrenmek ileride de bir ev sahibi olabilmektir.

Francie ve Neely kalabalık bir okula gitmeye ve Francie de büyümeye , boş zamanlarını da teyzeleri Evy ve Sissy ile geçirmeye başlamıştır. Francie artık hırdavat da toplayamamaktadır. Çünkü artık ona sarkıntılık yapanlar çoğalmıştır.

Ama diğer yandan da okula gitmekte ve Francie başarılı bir öğrenci olarak dikkati çekmektedir. Francie, sürekli olarak kütüphaneden kitaplar almakta ve okumaktadır.

Katia ve Jhonny bir okulun temizlik işini almışlar ailenin maddi durumu böylece düzelmiştir. Katia bu defa da üçüncü çocuğa hamile kalmış doğum vakti yaklaşınca işi de bırakmıştır. Ancak doğum gecesi Jhonny, okulun işlerini ihmal ettiği için işten atılır. Aile yeniden maddi olarak büyük sıkıntıya düşer

Üstelik kaldıkları bu evde de teyzeleri Sissy’nin ahlaksızlığı yüzünden taşınmak zorunda kalmışlardır.  Buradan taşınarak üç katlı bir eve kiracı olarak yerleşmiştir. Francie büyüdüğünün farkına varmakta annesi de ona bu konuda gizli gizli bilgiler vermektedir. 14. Yaş günü sonrasında bir adam Francie’ye tecavüz etmeye kalkışmış ama Babası Johonny, adamı vurarak engellemiştir.

Fakat alkolik babaları Jhonny alkol yüzünden ölür. Katia’da üçüncü çocuğunu doğurmuş,  anne çalışamaz duruma geldiği için evin yükü Francie’nin omuzlarına binmiştir. Francie okulu bırakmak zorunda kalır ama kardeşi Neeley’i zorla da olsa okula yazdırırlar. Francie önce bir çiçek fabrikasında iş bulmuş daha sonra da bir gazeteye işçi olarak girmiştir. Günde 200 gazete okuyan Francie, kültürünü arttırmıştır. Zamanla maaşı da artmış hatta ona müdürlük de teklif edilmiştir. Ancak annesi Katie zengin bir koca ile evlendiği için annesinin isteği üzerine okula devam etmeye başlar. Üvey babalığı Miss Garnder meyhane işleten zengin bir adamdır.

ABD ,1917'de I. Dünya Savaşı'na girmiş   Francie işten ayrılıp Michigan Üniversitesi'nde derslere

Başlamıştır.  Neeley liseye gitmektedir.  . Francie,  okulda iken Ben adında bir genç ile ilgilenmeye başlar. Ama bazı sebeplerden dolayı o gençten ayrılmak zorunda kalır.

Bu süre sonra da i Lee diye birisiyle anlaşmaya başlamıştır. Fakat bu genç ile de devamını getiremez.. Sonunda Francie , eski okul arkadaşı Ben ile  yeniden karşılaşır.

 

Betty SMITH , Bir Genç Kız Yetişiyor, Çev. Nihal YEĞİNOBALI, Altın Kitaplar Yayınevi İSTANBUL, 1999[1] https://en.wikipedia.org/wiki/A_Tree_Grows_in_Brooklyn_(novel)

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/A_Tree_Grows_in_Brooklyn_(novel)

[3] Betty SMITH , Bir Genç Kız Yetişiyor, Çev. Nihal YEĞİNOBALI, Altın Kitaplar Yayınevi İSTANBUL, 1999, Tanıtım Bülteni

[4] Betty SMITH , Bir Genç Kız Yetişiyor, Çev. Nihal YEĞİNOBALI, Altın Kitaplar Yayınevi İSTANBUL, 1999

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış