Beyaz Geceler Hakkında Konu Özet Dostoyevski

Ekleyen : ESA , 30 Mart 2019 Cumartesi aaa Beğen
 
 
Beyaz Geceler,  Rus asıllı yazar Fyodor Dostoyevski'nin  ilk kez 1848 yılında yayımlanmış olan bir öyküsüdür.  Hem Rus hem de Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından olan Dostoyevski bu öyküsünü henüz 27 yaşında iken yazmış,  yazar bu hikâyesinde romantik bir üçlü aşk kurgusunu işlemiştir.
 

KONUSU :
 
Sekiz yıldır Petersburg’da hizmetçisi ile yapayalnız yaşayan hayalperest ve fakir bir adam  olan yazar bir gün nehrin kıyısında ağlayan br kız görüp  ilk kez hayatında bir kadın ile yakınlaşma şansını bulmuştur. Bu kız bir yıl önce aşık olduğu ve evlenmek için sözleştikleri adam geleli üç gün olduğu halde bir yıldır onun yollarını bekleyen kızın yanına gelmediği için ağlamaktadır. Yazar ve kız evlenmeye karar vermişler ama  o adam da aniden çıkıp gelmiştir.
 
KİTAPTAKİ ŞAHISLAR
 
YAZAR: Sekiz yıldır Petersburg’da hizmetçisi ile yapayalnız yaşayan hayalperest ve fakir bir adamdır . İlk kez bir kadın ile yakınlık kurabilmiş fakat kendine özgü bir insan olduğunu zanneden birisidir.
NASTENKA: On yedi yaşında, sevimli, esmer, kör olan ninesine bakmakta olan,  annesini ve babasını küçük yaşta kaybetmiş aşık olduğu adamın dönmesini umutla beklemektedir. Yazar ile tanışarak onunla evlenmeyi de vaat etmiş ama beklediği adam da aniden ortaya çıkmıştır.  
NASTENKA’NIN NİNESİ: Eskiden zengin biridir. Tavan aralı eski ve ahşap bir evi vardır. Geçimini dul maaşı ve tavan arasının kirasıyla sağlamaktadır. Kör ve yaşlı bir kadındır.
KİRACI: Bir yol önce Petersburg’a  gelerek Netenska ve ninesinin tavan arasına kiracı olarak gelmiş olan  orta yaşlı, yakışıklı, fakir, bir yıllığına iş için Moskova’ya gitmiş , Netenska’nın sözlüsü ve aşığıdır.
 
 
ÖZET
Petersburg’da yaşayan ve hiçbir arkadaşı olmayan yazar evindeki hizmetçisiyle birlikte yaşamakta ve yalnızlığını hiç de dert etmemektedir. Hayallerinin dünyasında yaşayan bu adam Petersburg sokaklarının kendisine ait olduğunu hayal ederek yaşayan, şehirdeki insanlar mutlu iken mutlu, üzgünse hüzün duyan biridir.
Her gün Petersburg sokaklarını gezmekte ve insanları, binaları saatlerce tek başına oturmaktadır.  Yaz gelmiş sokaklar bomboş kalmış, ahali tatil yerlerine gitmiştir. O gün kimsesiz sokaklarda çok yürüyüp çok yorulur.  Hatta şehrin dışına çıkıp kırlarda dolaşmış artık gece olunca da evine dönerken nehrin kıyısında ağlayan bir kız görmüştür.
Kızın yanına gidip seslenmiş ama kız ondan ürkerek caddenin karşısına geçmiştir. Fakat az sonra sarhoş bir adam o kızı sataşınca gidip kızı kurtarır. Bunun üzerine kız onunla konuşmaya ve birlikte yürümeye başar. Adı Nastenka olan kız henüz on yedi yaşındadır. Zavallı kız  yazardan hoşlanmış, yazar da kızdan çok etkilenmiştir  Yazar kıza evine kadar eşlik ederken nehrin kıyısında neden ağladığını da sorar.
Nastenka, eğer kendisini daha da yakından tanırsa neden ağladığını da anlatacağını söyler.  Bunun üzerine yarın nehrin kenarında buluşmak için anlaşırlar.  Yazar hayatı boyunca ilk kez bir kadına bu denli yakınlaşabildiği için oldukça mutlu olmuştur.
Ertesi gece buluşmuşlar ama Nastenka neden ağladığını anlatmadan önce, kendisine asla aşık olmaması konusunda yazarı önceden uyarmıştır.  Yazar eğer bu konuda ona söz verirse onunla arkadaş olarak kalabileceğini söyler. Aksi takdirde arkadaşlığını bitirmek zorunda kalacağı konusunda uyarmıştır.  Kızın hikayesini dinlemeden önce yazar kendi hayat hikayesini anlatarak, yalnız bir insan olduğunu, sekiz yıldır Petersburg'da yaşadığını, ama hiçbir arkadaşının da olmadığını günlerini evinde hayal kurarak geçirdiğini anlatmıştır.
Bu defa kendi öyküsünü anlatan Nastenka, en az onun kadar yalnız bir kız olduğunu, Anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş olduğunu ve  ninesiyle birlikte yaşadığını söyler. Üstelik ninesi kör olduğu için iki yıldır ona kitap okuyarak ya da örgü örerek zamanını geçirmek zorunda kalmıştır. Kızın küçük, eski ve ahşap bir evi olduğunu evin tavan arasını bir adama kiraya vermek zorunda kaldıklarını anlatır. Kiracıları bir keresinde Nastenka'ya kitap yollamış ,  bir kere de onu ve ninesini operaya götürmüştür.
Netenska bu adama aşık olmuş, ona kendini vermiş ama adam bir gün Moskova’ya gitmeye karar vermiştir.  Nastenka, kendisini de Moskova2’ya götürmesi için adama çok yalvarmış ama adam  fakir biri olduğundan  onu Moskova’ya götüremeyeceğini ama tam bir yıl sonra geri dönüp, eğer evlenmemiş ise gelip onunla evlenmeyeceğine söz vermiştir ve ertesi sabah çekip gitmiştir.
Aradan br yıl geçmiş,  o adam şehre dönmüş ama Nastenka’ya uğramamıştır.  İşte o gece Nastenka bu nedenle ağlamıştır.
Yazar, kızı teselli etmeye çalışmış eğer bir mektup yazarsa götürüp o adama verebileceğini de söylemiştir. Nastenka, önceden de bunu düşündüğünden zaten bir mektup yazmıştır. Bunun üzerine Netenska mektubu yazara vererek adamın adresini de verir. Yazar bu mektubu o adrese götürür. Fakat iki gün sonra kız ile tekrar buluştuklarında o adamın yine gelmediğini öğrenir.
Bunun üzerine anlatıcı Nastenka’ya aşık olduğunu ona önem vermeyen öyle bir adamı beklemek yerine kendisini sevmesini talep eder. Nastenka da onu sevdiğini söylemiş ve İkisi beraber Petersburg sokaklarında evlilik planları yaparak geçirmişlerdir.
Geceleyin geç saatlere kadar el ele dolaşmışlar Netenska’nın evine doğru yaklaşırlarken onlara doğru gelen bir adam görmüşlerdir. Nastenka birden durmuş,  adam yavaşça onlara yaklaşmış ve Nastenka’ya seslenmiştir. Nastenka yazarın elini bırakıp o adama doğru koşmuş ve adamın kollarına atılmış daha sonra geri dönüp yazarı öpmüş, Nastenka adamla el ele tutuşarak karanlıkta kaybolmuştur.  
Yazar çok üzülmüştür, fakat Nastenka gitmiştir.  Ertesi gün Nastenka,  ona bir mektup gönderir. Ondan özür dileyerek onu affetmesini istemiş, bir hafta içinde o adamla evleneceklerini, eşini de onunla tanıştırmak istediğini ve ölene kadar onunla arkadaş kalacağını yazmıştır.
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...