Bir Kuzey Macerası Hakkında Konu Özet İnceleme Jack London

Ekleyen : ESA , 30 Haziran 2019 Pazar aaa Beğen 1
 
 
Yazıda “Bir Kuzey Macerası Jack London “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Bir Kuzey Macerası Jack London”  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,   Jack London’un   hayatı,  “Bir Kuzey Macerası Jack London, adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI MEKANLARI VE YAZAR HAKKINDA BİLGİLER 
 
Bir Kuzey Macerası, özgün adı ile An Odyssey of the North Amerikan Edebiyatının en  tanınmış yazarlarından biri olan Jack London’un konusu Alaska, Klondike ‘de geçen   novella ve romanlarından biridir.
 
Soylu bir aileden gelmekle birlikte  gayri meşru olarak dünyaya gelen Jack London  ilgisiz kalan babası yetersiz kalan annesi ile maceralı bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirmiş, sokak çocukları ile kavglar ederek, çetelere katılarak, bir vakitler korsan denizciler ile birlikte korsanlık ve kaçak istiridye avcılığı yaparak yaşamıştı.[1]  16 yaşında iken serseriler arasına karışmış, trenlerde kaçak yolculuk yaparak Amerika’yı baştan başa dolaşmıştı.[2] Serserilik yaptığı, denizlerde dolaştığı yıllardan sonra yazarlığa başlamış, 1897 yılında ise   Alaska, , Klondike'ta altın madeni bulunduğu haberi üzerine altın aramaya çıkmıştı. [3] Jack London, altın bulmayı başaramasa bile kuzeyin soğuk coğrafyasında vahşi ormanlar, acımasız soğuklar, karlar, ayazalar,  altın arayıcıları, Kızılderililer, kızak köpekleri ve kurtlar arasında yaşadığı anıları roman ve öykülerine dökerek büyük bir şöhrete ve servete kavuşmuştu.
 
Klondike’deki altın arama ile alakalı günlerini Vahşetin Çağrısı  The Call of the Wild [4]ve White Fang Beyaz Diş adlı romanlarında anlatan yazar, balıkçılık ve korsanlık yaptığı günlerini de Denizin Çağrısı adlı romanında yarı otobiyografik belki de tamamen otobiyografik olarak kaleme aldı. Serserilik günlerini ise Demiryolu Serserileri  adlı romanında dile getirmişti. [5]
 
Yazarın uzun öykü, kısa roman niteliğindeki bu novellası da altın aramak için gittiği için yakından tanıdığı Alaska ve Klondike coğrafyasında geçen bir öyküdür.  Gençliğinde Klondike bölgesine altın aramaya giden ve kuzey soğuklarının vahşi hayatını yaşamış olan yazar, Alaska’dan Yukon’a, Kolondike’ten Kanada tundralarına kadar yöreyi çok iyi tanımış pek çok roman ve öyküsünde bembeyaz karlarla kaplı topraklarda hayatla savaşan insanların pek çok öyküsünü ve romanını yazmıştır.
 
 
 
ÖZETİ
 
Bir kış gecesi Cal Galbraith'in Klondike’deki yaşadığı kampa donmak üzere olan bir adam gelip sığınır. Cal,  bu adamı köpek sürücüsü Naass olarak tanımaktadır. Ateşin yanına çömelen Naass, hikayesini anlattı.
 Esquimau köyüne iki gemi ile insanlar gelip yerleşmiş ve bu iki gemi ile bu köye yerleşenler arasında zamanla bir kan davası çıkmıştı. Zamanla bu kan davası öldürenin neden öldürdüğünü bile bilmediği  sadece geleneğe uymak için yapılan  ailelerin karşı aileden birisini öldürmek için öldürdüğü bir adet haline gelmişti.  Naass ise, bu anlamsız cinayetlere son vermek kan davasını bitirmek istemişti. Atalarının başlattığı bu suçu yeni kuşakların neden halen işlemeye devam ettiklerini de bir türlü anlamıyordu.
 
Naass bu sebepten reisi olduğu ailesinin karşı aile ile olan kan davasını ortadan kaldırmak için rakip aileden bir kız olan Unga adındaki bir kız ile evlenmeyi tasarlamıştır. Nass ile Ungaa için bir düğün töreni yapılır.
 
Naas yeni evlendiği eşi  Unga’yı  alıp gemisine götürür. Nass taze gelin Unga’yı çok sevmiş ama Unga düğünden sonra Axel tarafından kaçırılmıştır. Naas ise eşini bulmak için yollara düşer. Çünkü Unga'nın gözlerini daima hatırlamakta ve Unga’nın gözleri hep onu çağırmaktadır.
 
Naass eşini bulmak için ülkeden ülkeye şehirden şehire dolaşmakta ip uçlarının peşinden sürüklenip gitmektedir. Nass, eşini kaçıran Axel'in peşine düşmüş Axsel’in gemisini takip etmeye başlamıştır.  Axsel’in gemisi denizciler için yasaklanmış olan Ruslara ait sularda giderken Nass’da onları takip etmektedir.  Ruslar onu almış Sibirya'ya göndermiştir.  Kısaca Naass’ın, Unga’yı bulmak için aşmadığı bir zorluk, çekmediği bir çile, girmediği bir bela yaşamadığı tek acı kalmamıştır.
 
Nass’ın yolu en sonunda Alaska ve Klondike’e düşmüştür. Aldığı bilgilere göre Axel ve Unga, Klondike’den bir gün önce ayrılmıştır.
 
 Nass en sonunda Unga  ve Alex’i bulur. Unga ve Alex’i taşıyan köpekleri de öldürüp eşini kaçıran Alex’in ölmesini de izler. Fakat Unga ona çok şaşıracağı bir cevap verecektir.
 
 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...