Bir Yaz Gecesi Rüyası Hakkında Konu Özet Analiz William Shakespear


Esa
12.5.2019
 
 
 
Yazıda  “Bir Yaz Gecesi Rüyası,  A Midsummer Night's Dream William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği  Bir Yaz Gecesi Rüyası,  A Midsummer Night's Dream ,  William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
 
JÜL SEZAR’IN KONUSU, İÇERİĞİ ÖNEMİ
 
 
Bir Yaz Gecesi Rüyası,  özgün adı A Midsummer Night's Dream, İngiliz ve Dünya edebiyatımın en önemli şahsiyetlerinden olan William Shakespeare’in (1564-1616) bir tiyatro eseridir.  Eser, William Shakespeare’in güldürü,   romantik komedi tarzında yazdığı ender oyunlarından birisi olmak ile de önemlidir.  Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı bu komedyasında yazar bir aşk öyküsü konusunu cin ve peri masallarına ait motifleri de kullanarak ele almış,  komedi tarzında yazarken dahi bireysel ve toplumsal yönlerden insanı sorgulamak toplumu eleştirmek konusunda duyarlılığını da asla ihmal etmemiştir.  
 
Bir Yaz Gecesi Rüyası ilk kez 1590’lı yıllarda sahnelenmiş, eserin ilk basım yılı da 1600 yılı olarak kabul görmüştür. Atina dükü Theseus ve Amazonlar kraliçesi Hippolyta’nın evlilik sürecini içeren eser güldürürken düşündüren aşk konulu bir komedi olma özelliği taşır.
 
KONUSU
Hermia ve Lysander birbirini seven iki âşıktır. Fakat Hermia’nın babası kızını Demetrius ile evlendirmek istemekte, Lysender’ ile evlenmelerine karşı çıkmaktadır. Demetrius ise Helena’ya kur yapmış ama daha sonra Hermia’ya âşık olmuştur. Lakin Hermia’nın en yakın arkadaşı olan Helena da Demetius’a âşıktır. Hernia ile Lysander kaçmaya karar verir. Lakin Ormanlar perisi olaya müdahil olmuş işler iyice karışmıştır.
 
ANAFİKİR
Âşk çok abartılacak, ölene kadar devam edecek bir duygu değildir. İnsanlar çabuk karar değiştirir.
 
ESERDEKİ KARAKTERLER
 
LYSANDER: Hermia’nın âşığı
DEMETRIUS – Hermia’nın damat adayı ve Helana’nın sevdiği adam
HERMIA – Egeus’un kızı, Lysander’in âşığı
HELENA – Demetrius’un âşığı, Hernia’nın en yakın arkadaşı
OBERON – Periler Kralı
TITANIA – Periler Kraliçesi
THESEUS – Atina Dükü
EGEUS – Hermia’nın  inatçı babası
BOTTOM – Bir dokumacı
HIPPOLYTA – Amazonlar Kraliçesi, Theseus’un nişanlısı
PUCK ya da GÖZÜPEK ROBİN – Obreon’un  işleri iyice karıştıran salak yardımcısı bir peri
 
 
 
ESERİN ÖZETİ
 
Hermia ve Lysander arasında aileler arasında onay görmeyen bir aşk vardır.  Egeus,  kızı Hermia'nın Lysander ile  evlenmesine karşı çıkmaktadır. Hermia'nın arkadaşı Helena da Demetrius’a âşıktır. Ama Demetrius ile  Hermia'ya arasında oluşan bu aşk hadisesi de sorunlar çıkarmaktadır.
 
Hermia’nın babası Theseus’un bir yardımcısı olan Egeus ,  Theseus ve Hippolyta ile düğün hazırlıkları hakkında konuşurlarken ı Hermia ve sevgilisi Lysander oldukları yere gelir.  Hermia, babası Egeus’a sevgilisi Lesender’i işret ederek Lysander ile evlenmek istediğini söyler. Fakat babası kızını Demetrius ile  değil Demetrius ile evlendirmek istemektedir.
 
 Fakat Hermia'nın arkadaşı Helena Demetrius’a âşıktır ve Hernia bu nedenle de Demetrius ile evlenmek istememektedir.   Atina dükü Thesus da bu düğünü yasalara uygun bulup onaylamıştır. . Hermia,  babasın karşı gelip Demetrius ile evlenmeyeceğini söyleyince Dük Theseus,  Hermia’ya babasının arzusuna karşı gelmenin cezasının idam olduğunu hatırlatır.
 
Bunun üzerine Hermia ve Lysander çok önemli bir karar vermek zorunda kalırlar. Lysander, bunun üzerine Hermeia ile kaçmak fikrini ortaya atar aksi takdirde Hermia , Demnetrius ile evlenmek zorundadır. Yahut da idama razı olacaktır.
 
Hermia;, Lysander’in kaçma teklifini kabul etmek zorunda kalmıştır.  O akşam koruda buluşup kaçmaya karar veririler. Hermia bu kararını en yakın arkadaşı Helene’ye anlatır. Helene  ise Hernia’nın evlendirilmek istendiği  Demetrius’a aşıktır. Hernia,  Helena’nın Demetrius’u sevdiğini bildiğini kendisinin de Demetrius ile bu nedenle evlenmeyeceğini, aksine kendi aşkı Lysander ile bu gece koruda buluşup kaçacaklarını anlatır.
Kimi insan daha bahtiyar oluyor diğerlerinden En az Hermia kadar güzelsem de ne fayda Değil mi ki Demetrius aksini düşünüyor Körcesine gözleri başkasını görmüyor.”
 
Helena ise Demetrius’un gözüne girmek için Hermia’nın Lysander ile bu gece koruda buluşup kaçacaklarını bu nedenle de üzülmemesi gerektiğini söyler. O akşam Hermia ve Lysander kaçar. … Demetrius koruluğa ulaşır fakat kimseyi göremez. Helena da Demetrius’un peşinden koruya yetişmiştir. Demetrius, kendisini aldattığını düşünerek Helena’ya kızar. Helena bunun üzerine Demetrius’a,  âşık olduğunu itiraf eder.  Ama Demetrius onu sevmediğini söyleyerek Helena’yı rededer.

Bu sırada aynı koruda periler kralı Oberon ve periler kraliçesi Titania evlatlık edindikleri bir çocuk yüzünden tartışmaktadır. Titania evlatlık aldıkları bu çocuğu Oberon’a vermek istememektedir.
Tam bu sırada Oberon, Helena ve Demetrius’un tartışmalarını duyar ve aşığı tarafından reddedilen Helena’ya çok acır.
 
Bu yüzden yardımcısı Puck’a uyandığında karşısında ilk gördüğü kişiye âşık olmasını sağlayacak bir iksir yapmasını emreder. Puck bu iksiri alıp uyurken Demetrius’un gözüne sürecek ayrıca ilk göreceği kadının da Helena olmasını sağlayacak, böylece Demetisu’  da Helenaya aşık olacaktır.
 
Puck , o iksiri alıp gelir fakat Demetrius yerine yanlışlıkla Lysander’in gözüne sürer. Aksi gibi gibi Lysander uyanır uyanmaz karşısında Helana’yı görmüştür. Bu nedenle halen uyumakta olan Hermia’yı bırakıp, Helena’nın peşine düşer. Helena’ya yetişip ona âşık olduğunu ilan eder. Ama Helena Lysander’e inanmaz.
 
Oberon durumu öğrenip yanlışlığı düzeltmeye çalışır. Bunun için yardımcısı Puck’a bu sihirli iksiri Demetrius’a da damlatmasını ister. Demetrius ise uyandığında ilk olarak Helena’yı görmüş, o da Helena’ya âşık olmuştur. Demetrius’da koşturup Helena’ya âşık olduğunu ilan eder.
 
Helena çok şaşırmış olanlara inanmak istememiş kendisiyle alay edildiğini düşünmüştür. Oberon, aynı iksirin karısının gözüne de sürülmesini istemiştir. Bu nedenle Puck bu iksiri Titania’ya da sürmüştür. Oberon’un asıl amacı karısını bir başkasına âşık edip çocuğu alabilmektir.
 
Bu olaylar olurken, Thesus ve Hippolyta'nın düğün hazırlıkları devam etmektedir. Bir kaç esnaf, ormanda hazırladıkları tiyatro eserini prova etmektedir. Bu sırada Puck gelir ve Bottom'un kafasını bir eşek kafası ile değiştirir. Bunu gören Bottom’un arkadaşları kaçışmaya başlamış gürültüden uyanan Titana ise, eşek kafalı Bottom ‘u görmüş ve ona âşık olmuştur. Titana Bottom ile ilgilenirken, Oberon da çocuğu alır.
 
Çocuğu geri alan Oberon, olayları yeterince karıştırdığını fark eder ve Titania’yı eski haline çevirir. Karışan bu işleri düzeltebilmek için karısından da yardım ister.
 Titania, bunun üzerine olaya şahit olan herkesi uykuya hapseder. Herkes uyandığında gördüklerinin bir rüya olduğunu sanacaktır. Titana bu planı uygular ve başarır.  Şahitler uyanmışlar, rüya gördüklerini sanmışlar ve Atina’ya dönmeye karar vermişlerdir.  
Bunun üzerine Egeus, Theseus ve Hippolyta ile birlikte Hermia ve Lysander’in de evlenmelerini kabul eder.
Oyun  işleri iyice karıştıran Puck’un şu sözleri ile biter.
 
“Biz gölgeler, kusur işlediysek eğer,
Şöyle düşünün ve bizi hoş görün:
Bu hayaller görünürken sahnemizde,
Siz de biraz kestirdiniz yerinizde.”
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış