C. S. Lewis Narnia Günlükleri Aslan Cadı ve Dolap Hakkında Konu Özet


Esa
12.3.2019
 
 
Yazıda “C. S. Lewis'in , Narnia Günlükleri ,Aslan, Cadı ve Dolap, The Chronicles of Narnia The Lion,the Witch and the Wardrobe  ”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “. S. Lewis'in , Narnia Günlükleri ,Aslan, Cadı ve Dolap,  ” hakkında bilgiler “. S. Lewis'in , Narnia Günlükleri ,Aslan, Cadı ve Dolap, “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmişti
 
ROMANIN BASIMI YAZIMI KONUSU İÇERİĞ FİLMİ İ HAKKINDA 
 
Aslan, Cadı ve Dolap  özgün adı ile The Chronicles of Narnia The Lion,the Witch and the Wardrobe adlı kitap   C. S. Lewis'in  yedi adet romandan oluşan Narnia Günlükleri kitap serisine bağlı serinin ikinci kitabıdır. “ Aslan, Cadı ve Dolap “ Aslında serinin ilk yazılan kitabı olmasına rağmen  “Büyücünün Yeğeni” adlı ilk basılan kitabın daha önce okurla buluşması için ikinci kitap olarak yayımlanmıştır.
 
Aslan, Cadı ve Dolap, ilk kez 1950 yılında basılmış, basıldığı yıllardan bu güne kadar altmış beş milyondan fazla kopyası satılmıştır.
 
Narnia Günlükleri kitap serisinde C. S. Lewis, Türk kültürüne ait bazı motifler kullanmış, bu kitaptaki aslanın İngilizce ’deki karşılığı olan Lion yerine Türkçedeki gibi Aslan olarak ifade etmiştir. Ayrıca Edmund,  Narnia'da Beyaz Cadı ile karşılaştığında cadı onu sihirli Türk Lokumu ile kandırır.
 
 
ROMANIN FİLMİ
 
Kitabın yayımlanmasından elli sene sonra romanın film uyarlaması da yapılmış bu film de dünyanın en çok izlenen filmleri arasında olmuştur. 2005 yapımlı film 2005 yılında vizyona girmiş, Avrupa ve Kuzey Amerika'dan sonra dünyanın hemen tüm ülkelerinde gösterime giren bir film olmuştur.
 
Narnia Günlüklerinin ilk filmi "Aslan, Cadı ve Dolap"tır.  Romanın film uyarlaması büyük bir başarı yakalamış sadece ABD'de 291.710.957 dolar hasılat elde ederken uluslararası olarak 453.073.000 dolar,  toplamda 744.783.957 dolara ulaşan bir hasılata ulaşmıştır. [1]
 
Yönetmenliğini Andrew Adamson yaptığı filmde Pevensie Kardeşler Peter (William Moseley), Susan (Anna Popplewell), Edmund (Skandar Keynes) ve Lucy (Georgie Henley)  gibi oyuncular rol almışır. [2]
 
 
ROMANIN ÖZETİ
 
İkinci Dünya Savaşı’nın başlamış Londra güvenli bir yer olmaktan çıkmıştır. Bunun üzerine Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie bu büyük savaştaki olası tehditlerden kurtulmaları için ünlü bir profesörün taşradaki büyük malikânesine gönderilmişlerdir.  Bu ev Profesör Kirke’ün evidir. Afacan dörtlüler bu büyük ve güzel evin altını üstüne getirmişler her yanına girip çıkmışlardır.
 
. Profesörün gizemli eski evinde sihirli bir gardırob vardır. Evin altını üstüne getiren çocuklar bir elbise dolabının içerisinde gizlenmiş harika bir yer bulurlar. Narnia adlı büyülü ve heyecan verici bu yeri ilk kez keşfeden Lucy’dir. Lucy,  bu dolabın içinden başka dünyalara geçilebildiğini anlamış ama anlattığı zaman diğerleri ona inanmamıştır. Lucy büyülü bir yer olan Narnia’yı diğer üç çocuğa anlatsa da diğer çocuklar Lucy’ye inanmazlar. Ancak Lucy bu büyülü yeri diğer çocuklara göstererek diğer çocukların kendisine inanmalarını sağlar.Dört afacan başka bir dünyaya açılan bir büyülü bir geçitten geçmeye karar veririler.
 
Çocuklar malikânedeki bu dolabın içinden geçip kendilerini Narnia’da bulurlar. Ancak. Narni’a ya bir büyü yapılmış ve Narnia, kötü kalpli bir cadı tarafından ele geçirilmiştir.  Lucy’nin bulduğu bu büyülü yer olan Narnia’da sert ve sürekli bir kış vardır. Lakin Noel hiç gelmemektedir. Çünkü Narnia’nın kraliçesi olan Cadı buradaki büyülü yaratıkları kontrol altında tutmaktadır. Cadının büyüsü yüzünden Narnia’daki tüm mevsimler kışa dönmüştür.
 
Aslında Narnia’yı bir aslan yaratmıştır. Burada bulunan bitki, doğa her şey onun eseridir. Onlar, hayvanların konuştuğu müthiş tehlikeli ve cazibeli bu dünyanın yaratıcısı Aslan’ı bulmak ve bu güzel dünyayı bitmez bilmeyen bir kışa mahkûm etmiş olan Cadı’yı yenmek görevi ile karşı karşıya kalmışlardır.
 
Kardeşler, Narnia'ya yardım etmek ve Cadı’yı mağlup etmek zorunda kalmışlardır. Belki de ölümsüz bir yaşam ve unutulmayacak işler de başaracaklardır. Edmund, Peter ve Susan Sihir'i keşfeder ve Büyük Aslan ile tanışırlar. Geriye Cadı’yı bulmak ve mağlup etmek kalmıştır.
 
Aslan,  bu kötülüğe karşı bir meclis kurmuş bu meclisin başına Arabacı, Nelly, Polly ve Digory geçmiştir.  Aslan bilmeden kötülüğün gelmesine sebep Digory’den kötülüğü yok etmek için yardım ister. Digory, sert kış şartlarında dağları ve  mavi bir göl bulunan vadiyi aşarak yeşil tepenin bahçesindeki ağaçtan bir elma kopararak ona getirmesini istemiştir.
 
 
 
[1] https://tr.gowikipedia.org/wiki/Aslan,_Cad%C4%B1_ve_Dolap
[2] https://www.netfullfilmizle.com/narnia-gunlukleri-1-aslan-cadi-ve-dolap-turkce-dublaj-izle.html

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış