Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar Hakkında ve Konusu William Shakespear

Ekleyen : ESA , 28 Mayıs 2019 Salı aaa Beğen
 
 
 
Yazıda  “Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar , özgün adı ile Double Falsehood or the Distress  Lovers  William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, Marcus Antonius’un nutku, eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği, Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar , özgün adı ile Double Falsehood or the Distress  Lovers  William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
ESERİN YAZARI KONUSU DÖNEMİ TÜRÜ HAKKINDA
 
Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar " Double Falsehood or the Distress  Lovers"
 
“İçim kan ağlıyor düşündükçe, Dürüst görünen herkesten kuşkulanıyorum şimdi.” “İkiyüzlülerin canı cehenneme!”
“Çıkarlar yönetiyor dünyayı, Sonunda gönülleri de mal yapıyorlar; Genç kızlar evleniyor artık emirle
Ve itibarsız biçimde”
 
Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar özgün adı ile  Double Falsehood or the Distress  Lovers olan  beş perdelik bu oyun ilk önceleri  Johm Fletcher'ın  yazdığı sanılan bir oyundu Eser hakkında son zamanlarda yapılan çalışmlar sonrasında ise eserin ilk dört perdesinin  Shakespeare tarafından yazıldığını son perdesinin ise Johm Fletcher tarafından yazılmış olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 
William Shakespear    bazı eserlerini Johm Fletcher ile yazmıış, Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar adlı oyun ise son zamanlara kadar sadece Fletcher ile birlikte yazdığı bir oyun olarak kabul edilmişti. Yapılan son araştırmalar bu eserin William Shakespear ‘e ait olduğu, bu eserin yazarın 1613'te sahnelenen “The History of Cardenio “ adlı eserin kayıp olan ikinci metni olduğu, John Fletcher’in bu esere olan katkısının da çok da fazla olmadığı anlaşılmıştır.
 
Çifte İhanet ya da Dertli Âşıklar, ilk kez 1727'de Lewis Theobald tarafından sahnelenmiş, 1728'de de yayımlanmıştır.  Son zamanlarda yapılan araştırmalar oyunun büyük bölümünün Shakespeare tarafından yazıldığını son perdenin ise John Fletcher ‘e ait olduğunu ortaya çıkarmaktadır. .
William Shakespear    ile John Fletcher’in ortak yazdığı bu oyun trajikomedi tarzında yazılmış bir eserdir.  Oyundaki olay dizisi, 1612'de Richard Shelton tarafından İngilizceye çevrilen[1] Cervantes’in Don Kişot  adlı eserine büyük ölçüde benzemektedir.
 
Eser Türkçeye Hasan Âli Yücel, tarafından tercüme dilmiştir.
 
KONU
 
Oyunun konusu İspanya’da ve Endülüs’te geçmektedir. Eserdeki   vakalar; birisi  doğuştan köylü;  diğeri ise  Aristokrat bir aileden gelen ve zıt karakterli iki kadın ilke evlendikleri erkekler arasında geçmektedir.
 
Köylü olan kız bir Dük ile evlenmeyi başarmış ve Dük ile köylü kızı arasında cinsel yönlerden ihanet ve entrikalar yaşanmıştır. Aristokrat bir aileden gelmesine rağmen mütevazı bir kişiliğe sahip olan genç kız iyi kalpli ve eşine sadık biridir.  Köylü kızı ile evlenen Dük ise aristokrat olmasına rağmen kötü huylu ve kalpli biridir.   Aristokrat kökenli iyi kalpli ve huylu kız ise aristokrat olmayan ama iyi kalpli, şerefli, onur ve gururuna düşkün bir adamı sevmektedir.
 
 Kötü kalpli Dük ile hırslı köylü kızının yol çatığı sahtelikler ve ihanetler iyi kalpli çiftlerin hayatını alt üst eder.  Bir dizi çılgınlığın yaşandığı bu oyunda birçok ihanet ve sahtelik iç içe girer.
 Evliliğin devam etmesi, gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi, ihanet, sahtelik ve entrikaların ortaya çıkarılabilmesi için sadece tek bir yol vardır. 
 
En sonunda erkekler kılık değiştir.  Entrika çevrilenlerin mektupları ele geçer. En sonunda olaylar ortaya çıkar oyun tirajı komik bir olay ile bağlanır.
.
 
İlgili Linklerimiz.
 
 
[1] https://www.britannica.com/topic/Double-Falsehood
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...