Çocukluğumun Mavi Düşleri Shemi Zarhin


Esa
11.3.2015


Çocukluğumun Mavi Düşleri Shemi Zarhin ile ilgili görsel sonucu

YAZAR VE ESER HAKKINDA

Yazıda, “Çocukluğumun Mavi Düşleri Shemi Zarhin “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,  Çocukluğumun Mavi Düşleri adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar "  Çocukluğumun Mavi Düşleri” ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
 
YAZAR VE ESER HAKKINDA
 
Şemi Zarhin İsrail asıllı ve Yahudi kökenli  romancı, yönetmen ve senaristtir. Yazar birçok eleştirmen tarafından çok beğenilen, romanları, senaryoları ile  ödüller alan bir sanatçıdır.  Bonjour Monsieur Shlomi ( 2003) , Aviva My Love ( 2006 ) , ve Dünya gibi filmleri ile ödüller almış  çağdaş İsrail sinemasının  ustalarından da biridir.  Senaryolarını hazırladığı ve yönetmenliğini yaptığı filmleri uluslararası film festivallerinde ödül onlarca almış ve dünya çapında gösterime de girmiştir.
 
Zarhin 1961 Tabariye'de doğmuş ve Tel Aviv Üniversitesi sinema bölümünden mezun olmuş Kudüs Sam Spiegel Okulu'nda film yapımı öğreticiliği yapmaktadır. İlk romanı olan  Bazı Gün romanı ile İsrail'de bir best-seller olmuş [1]    Çocukluğumun Mavi Düşleri    adlı romanı Türkçe ‘ye  çevrilmiştir.
 
"Bu, Yüzyıllık Yalnızlık'a benzeyen bir roman… Hikâyede kahraman, onun sorunları ve geçmişiyle muhteşem bir empati kurulmuş."-Israel Hayom-
"Sinemaya özgü detayların acı bir mizahla kurgulandığı; aşkın, şehvetin ve sihrin ustalıkla işlendiği bir hikâye."-Rachel Morgenstern-Clarren-
 
Zarhin, acı-tatlı öyküler ve ulaşılamaz düşler örgüsünü ustaca dokumuş. Tekrar tekrar okumaktan keyif alınacak bir kitap. Çocukluğumun Mavi Düşleri ile Zarhin, adını İsrail edebiyatının önde gelen isimleri arasına soktu."-The Arts Fuse- (Tanıtım Bülteninden)[2]
 
 
ÇOCUKLUĞUMUN MAVİ DÜŞLERİ ÖZETİ
 
YEDİ YAŞINDA İKİ ÇOCUK ÇATIDA UZANIYOR. BİR OĞLAN VE BİR KIZ. OĞLANIN ADI SHLOMİ, KIZINKİYSE ELLA.
Güneş panellerinin arasında uzanmış, bir pencereden çıkarılmakta olan bir cesedi izliyorlar.
Bu, Shlomi’nin zihninin kaydetmeye başladığı sn.
 
Göze çarpan ve çarpmayan resimleri kaydediyor; hoş aromalarla mide bulandırıcı olanları yazarak topluyor; olmuş şeyleri ve o anda olup bitmekte olanları. Sözlerin kırılıp parçalanışı, gözyaşlarının cıvıltısı, kahkahaların hışırtısı ve nefesin tiz çığlığı öfke dumanıyla arzunun sert dalgaları boyunca yanına yığılıyor.
Ve sonu olmayan sözcükler.
Bir yığın sözcük
 
1969
1
ONCA GÜNÜN İÇİNDE ÇARŞAMBA GÜNLERİ BATI RÜZGÂRI DAĞLARI AŞIP GÜÇLENİR VE zalimleşir, dünyanın altını üstüne getirip kulakları sağırlaştırır, gözlere toz doldurur ve hiçbir yere varmayan gürültülü tartışmalara neden olur ve bir sonraki çarşamba rüzgar yeniden çıkınca yine aynı şeyler yaşanırdı.
Çarşamba günleri Shlomi masaya oturur, ağzından nefes alırdı.
Annesi tabağına koyu renkli, yağlı bir balık filetosu koyardı.
 
Babasıysa rüzgârı her zaman şaşırtan bir keyifle karşılardı. Ellerine sinen balık kokusunu çıkarmak için ellerini silip, ”Tekrar hoş geldin Çarşamba rüzgarı,”derdi.
 
O çarşamba bir kahkaha attıktan sonra Shlomi’nin annesine, ”Umarım kız kardeşin Drora şu anda dışarıda değildir. Yoksa rüzgar peruğunu uçurur.”dedi.Shlomi’nin annesiyse kahkaha atmamak için çabalayarak ,”Çocukların yanında şaka yapman hoş değil hala benim kız kardeşim ve çocukların da teyzeleri. Diye belirtti.
 
SHLOMİ DÖRT HAFTADAN FAZLA UYUMUŞTU. GÖZLERİ AÇIKTI, SORULARA CEVAP VERİYORDU, hatta çöp kutusunun kapağını gümüş rengine bile boyamıştı,  ama derin bir uykudaydı. Bir keresinde birkaç dakikalığına uyanıp Ella’nın dairsine giderek kapıyı çalmıştı.
Kapıyı yemyeşil yüzü, kestirdiği açık renk saçları ve mavi elbisenin yerine giydiği kahverengi puantiyeli sarı elbisesiyle Hana açarak,”Evine dön ve bir daha gelme Shlomi, bacak ameliyatından sonra Ella”nın dinlenmesi gerekiyor, ”demişti.
Sonra kapıyı çarpmış ve Shlomi açıkgözleriyle geri dönmüştü.
 
ANNESİ DAHA KARMEL YOLUNDAYKEN KENDİNİ İYİ HİSSETMEYE BAŞLAMIŞTI. DAĞIN YAMACINA, denize, limana ve rafinerinin bacalarına bakan gözlem noktasında olmanın kendisine ve haftalardır onu rahatsız eden mide yanmasını biliyordu.
Kamyonetle dağa tırmanmaya başladıklarında Ruchama ,Robert’e bakmamaya çalışmıştı.
Yüzüne yapışmış olan gergin gülümsemenin her şeyi yine mahvedeceğinden endişeleniyordu. Manzara karşısında, kollarıyla Shlomi ve Hilik’i sarmış bir halde, Karmel’in kendisine özel olarak hazırladığı rüzgardan,her şeyin mahvolacağı zaman kullanmak üzere içine derin nefesini çekmişti.
 
SONRA SHLOMİ UYANDI. VARDİNA’NIN OTURMA ODASINDAKİ KİLİMİN ÜZERİNE OTURDU ve odadaki herkes gibi yeni televizyondaki göz kamaştırıcı resimleri izledi.
 
Oturma odası çok kalabalık olduğu için, dairenin kapısı içeriye hava girsin diye açık bırakılmıştı. Tüm komşular Vardina’nın davetini kabul edip orada toplanmışlar, hatta yiyecek bir şeyler de getirmişlerdi-hindistancevizi külahı, ayva marmelatı, tuzlu susamlı kurabiyeler, kavrulmuş yerfıstığı, karpuz çekirdeği, ay çekirdeği, ekşi üzüm, limon, portakal ve çekirdeği çıkarılıp yerine badem konmuş güneşte kurutulmuş hurmalar.
 
Birdenbire açık kapıdan Hana göründü, hemen sonra bir çift koltuk derneği ve alçı içindeki kırık ayağıyla garip kızı yanına geldi. Vardina konuklarını karşılamak için hemen ayağa kalktı, Hanna’yı koltuğa oturtup, ”Gelmene sevindim, festivali beğeneceksin, bu senekinin özel olacağını söylüyorlar,”dedi.Ella,Shlomi’ye doğru ilerleyip koltuk değneklerini yanına, yere bırakarak kilime oturdu. Popsunu Shlomi’ninkine değiyor, gözleri gülüyordu ve Shlomi’yi dört haftadan uzun süren ağır uykusundan uyandırıyordu.
 
BÖLÜM 2
1975
ELLA’NIN DÖNDÜĞÜ GÜN KAYNAYAN BİR KAZAN ŞEHRİN ÜZERİNE BOCA EDİLMİŞTİ. BİR sıcak dalgası caddelere taşmış, sarı çöl tozu bulutlarını taşıyıp balkon panjurlarına bulaşarak evlerin arasında dolaşmıştı.
Fakat ertesi gün, Ella’nın döndüğü gün yağmur yağmadı. Sıcak daha da ağırlaş
 
 
[1] https://www.amazon.com/Shemi-Zarhin/e/B00FN1U6T6
[2] Shemi Zarhin, Çocukluğumun Mavi Düşleri, Martı Yayınları / Roman Dizisi

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış