Darren Shan Vampirin Asistanı

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen

Darren Shan Vampirin Asistanı ile ilgili görsel sonucu

“Korku ve vampir edebiyatının ustası olan  Darren Shan eserleri , ‘Saga’ olarak adlandırdığı on iki kitaplık vampir serisinden oluşmaktadır.

Konusunun ve içeriğinin edebi bir nitelik taşımadığı halde özellikle çocuklara ve gençlere hitap eden bu  serideki  ciltlerin bazıları 33 ülkede, 20 dile çevrildi.  Ülkemizde de bir kaç binlik satış rakamlarına ulaşan bir kitap olmuştu.

Serinin ilk altı kitabı,  Darren Shan’in Vampir Prensi’ne dönüşene dek devam eden  Darren’ın hayatını ve yaşadıklarını anlatmaktadır. Diğer altı kitaplık seri ise  Vampirler prensi olan Darraen Shan’in hayatla ve Vampanez Lordu ile giriştiği  amansız mücadeleleri anlatmaktadır.”[1]

 

 

VAMPİRİN ASİSTANI ÖZETİ

 

Darren Shan yarı vampir yarı insan biriydi. Onun vampirliği doğuştan gelmiyordu. Eskiden sıradan bir çocuktu. Annesi,babası ve kız kardeşi ile yaşıyor,okula gitmeyi seviyor,arkadaşları ile oynayıp vakit geçiriyordu.  16 yaşındaki Darren varoştaki mahallesinde sıkıcı ve normal bir hayat sürmekteydi. Yakın arkadaşıyla takılıyor, orta halli notlar alıyor ve genelde beladan uzak duruyordu. Fakat kötü bir yanı da vardı. Korku hikayeleri okumak ve korku filmleri izlemek çok hoşuna gidiyordu.

Bir gün kasabalarına bir ucube gösterisi   sirki gelmişti. Darren Shan bu sirke  gitmek istedi ve iyi arkadaşı Steve ile bilet alarak birlikte sirki izlemeye gitmişlerdi. İki kafadar bu sirki çok sevmişlerdi.Bu sirk ve gösteriler .onlar için müthiş ve ürkütücü bir.gösteriydi. İki arkadaş o gün  iyi vakit geçirmişlerdi. Fakat gösterilerden sonra çok garip bir şey olmuştu.

 

Sirke gitmeleri yüzünden sıradan ama güvenli hayatları birden bire alt üst olacaktı. Steve sahnedeki karakterlerden  birini tanımıştı ve dediğine göre o bir vampirdi. Steve gösteriden sonra ondan vampir olmasını istemişti ama vampir onun içindeki kötü kanı görünce vazgeçti ve konu kapanmış oldu.

Daha doğrusu  Darren, eğer Steve’nin ne haltlar karıştırdığını merak edip onu takip etmeseydi konu kapanacaktı. Darren Vampirleri hiç sevmezdi ama örümcekleri evcil hayvan olarak besleyecek kadar çok seviyordu. Darren By Crepsley’nin örümceğine hayran kalıp onu çaldı. Bu örümcek kan emen bir örümcekti.

Ama ne yazık ki zehirli örümcek Steve’yi  soktmuş ve zavallı Steve hastanelik olmuştu. Bu örümcek olayı iki yüz yıldır süren  iki rakip vampir grubunun arasındaki 200 yıllık barışın bozulmasına sebep olmuştu.

Örümcek  Steve’yi sokunca onu hastanelik etti. Doktorlar  Steve’nin kurtulamayacağını söylemişlerdi. Darren  ise Steve’yi kurtaracak tek kişinin By Cresply olduğunu anlamıştı.

Arkadaşının hayatını kurtarmak için Crepsleye gitti.Crepsley onun teklifini tek şartla kabul Darren’i yarı vampir yapıp  kendisine asistan edecekti . Darren arkadaşının hayatını kurtarmak için bu teklifi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Bunun üzerine By Cresply  arkadaşının hayatını kurtardı ama Darrewn de onun asistanı olmuştu.

Darren için yeni bir hayat başlamıştı. Ailesinden kurtulmak ve ayrılabilmek için canlı canlı mezara gömülmek zorunda kalmıştı.  Sonra da Crespleyle asistan olmuş ve ucubeler sirkine katılmıştı.

Darren'ın insan kimliği içinde her şey değişmeye başlamıştı Larten Crepsley adındaki  vampir onu kana susamış bir yaratığa dönüştürmüştü. Yaşayan bir ölüye dönüşen Darren, yılan çocuk, kurt adam, sakallı kadın ve canavarsı yaratıklarla dolu Ucubeler Sirki'ne katılmıştı. Darren bu karanlık dünyada yeni güçlerini denemeye başladığı sırada, vampirler ve onların ölümcül rakipleri arasında değerli bir piyona dönüşmüştü. Darren  bir yandan bu çatışmaların arasında kalmışken diğer yandan da  içinde kalan son insanlık kırıntılarının yok olmaması için her şeyi yapmaya çalışıyordu.

 

 

 

YAZAR DARREN SHAN HAKKINDA BİLGİ ( Doren o’ Shaughnessy )

 

Doren o’ Shaughnessy 2 Temmuz 1972 de Londra’da doğdu. 6 yaşındayken ailesiyle birlikte İrlanda’ya taşındı ve ailesi birlikte orada yaşmaya başladı. Hala  haytta olan yazar halen de bu ülkede yaşamaktadır.

Darren birkaç yıl Limerick’te bir televizyon şirketinde çalıştıktan sonra yazar olmaya karar verdi. 14 yaşındayken ilk daktilosunu aldı. Birçok hikaye ve çizgi roman yazdı. İlk başarısını 15 yaşındayken katıldığı yarışmada bir kara mizah eseri ile elde etti. İlk romanını 17 yaşındayken yazdı.

Korku ve vampir romanları yazan Sahan 13 yaşa hitap eden edebi olmasa da piyasaya hitap eden romanlar yazarak haytaını kazanmaya başladı. Korku ve vampir konulu romnalarının bir hayli satış yapması üzerine on iki kitaplık seriden oluşan Vampir Darren Shan serisini oluşturdu. Günümüzde Shan’ın kitapları tüm kıtalara yayılmış 30 ülkede yayınlanmış ve yaklaşık olarak  20’den fazla dile çevrilmiştir.

Hazırlayan:  Ebru Er

 


[1] http://www.edebiyadvekitap.com/darren-shan-kan-tunelleri-ebru-er/

 Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...