David Copperfield Hakkında ve Özeti Charles Dickens


Esa
28.11.2014

Yazıda   David Copperfield  Charles Dickens’’ın romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri, kahramanları,   Charles Dickens’’ın  hayatı,  diğer romanları, David Copperfield   adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.
 
 
David Copperfield  Charles Dickens Hakkında Bilgiler 
 
David Copperfield İngiliz yazar Charles Dickens’ın dünya klasikleri arasında kabul görmüş meşhur bir romanıdır.  Roman İlk kez 1849 yılında Bradbury & Evans yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Bazı kaynaklar kitabın yayınlanma tarihini 1850 yılı olarak göstermektedir. [1]
 
İngiliz edebiyatının en önemli romancısı olarak kabul edilen Dickens’in en sevilen romanlarından biridir.  Bu roman yayınlandıktan sonra ülkesinde büyük bir ilgi görmüş, ilerideki yıllarda ise daha çok çeşitli dillere çevrilmiş,  pek çok ülkede defalarca baskılar görmüştür.  
 
Dickens’in yarattığı  Bay Pickwick, Oliver Twist, Bay Micawber, David Copperfield, Scrooge ve Tiny Tim gibi  roman karakterleri, İngiltere’nin dışındaki ülkelerde de okurlarca benimsenmiş Dickens sadece İngiltere’de değil Dünyanın pek çok ülkesinde de en çok okunan romancılardan biri olarak ünlenmiştir.
 
Charles Dickens   daha on iki yaşında iken Londra’ya gelmek  ve  bir cila fabrikasında çalışmak zorunda kalmıştı. Ailesi ekonomik olarak zorluklar yaşamış, Dickens daha bu yaşında iken babasına yardımcı olmak zorunda kalmıştı.  Çünkü babası büyük bir para sıkıntısı içindeydi.  Daha on iki yaşında iken hayata atılan Dickens sanayi çağının başlangıcında,  yoksulluğa, açlığa, hayata mücadelesine atılmak zorunda kalmış, çok zor şartlar altında çok kötü karakterleri insanlarla  boğuşmalar yaşamıştı. Dickens’in bu zorlu çocukluk evresi sonraki dönemlerinde romanlarındaki ana malzemeyi oluşturdu. Bu romanında da Dickens işte bunları anlatmıştır.
 
Romandaki olaylar ve romanın ana karakteri olan David Copperfield ‘in yaşadıkları ile Charles Dickens’in kendi biyografisi arasında çok önemli benzerlikler bulunmaktadır. Bu neden le bu romanı Charles Dickens’in kendi hayatını anlattığı otobiyografik bir roman olarak da ele almak mümkündür.
 
Romanın konusu  1812 – 1850 yılları arasında İngiltere,  Londra ve çevresindeki kasabalarda geçer. Roman Dickens’in hayatı ile ilgili pek çok ayrıntıları da aktarmaktadır.
 
 
KONU
Roman üvey bir baba elinde büyüyen  halaları  tarafından da kız olarak doğmadığı için ötelenen Yetim David’in yaşadıkları etrafında 19. yüzyılın başındaki sanayi devrimini gerçekleştiren  İngiltere’nin insan ilişkilerini; dönemin acımasız insanlığını, hırsları üzerinde hırçınlaşan ve bayağılaşan sosyal hayatı ve insanlarını çarpıcı bir şekilde ifşa etmektedir.  Böyle bir ortama rağmen  romandaki  David Copperfield  çocukluk hayatından itibaren hayattaki yolunu kendisi çizecek,  orta yaşlarında bir yetişkin olana kadar  ahlaklı, dürüst ve erdemli bir karakter olarak karşımıza çıkacaktır.
 
 
ROMANIN KARAKTERLERİ VE TİPLERİ
 
David Copperfield : Romanın kahramanı. Yaşadığı çok çeşitli sıkıntılara rağmen çok azimli, yılmayan, ailesine ve arkadaşlarına düşkün, çevresini düşünen bir karakterdir.  
Betsey Trootwood : David’in halası. Aksi ama  iyi kalpli, otoriter, inatçı yaşlı bir kadındır.
Clara Copperfield : David’in annesi. Başkalarının çabuk etkisinde  kalan, hasta ve sağlıksız zayıf yapılı bir kadın.
Bayan Peggotty : David’in dadısı. Hayat tecrübesi olan, iyi kalpli, fedakar, şişman bir kadın.
Edward Murdstone : Üvey babası. Sert, acımasız, , kötü karakterli, yakışıklı bir adam.
Jane Murdstone : Edward’ın ablası. Kardeşi gibi kötü, acımsıız, hain bir insan.
Bay Mell : David’in ilk öğretmeni. Fakir fakat iyi kalpli, çocukları seven ve koruyan, bir öğretmen.
Bay Creakle : İlk gittiği okulun müdürü. Şişman, kısa, acımasız,
Bay Sharp : Okulun Başöğretmeni. Bay Creakle gibi acımasız.
Tommy Traddles : Okul arkadaşı. İyi yürekli, başarılı, insanları seven yakışıklı bir kişi.
Steerfoth : Okul arkadaşı. Çıkarcı, insanları ezen, bencil iri yapılı bir kişi.
Tungay : Bir bacağı tahta, öğrencileri sürekli döven, ispiyoncu, zalim çirkin bir adam.
Barkis : Dadısının sonraki kocası. İri yapılı, neşeli, cahil fakat iyi huylu bir posta arabacısı.
Bay Ham : Peggotty’nin öksüz yeğeni. Cahil fakat iyi yürekli, kuvvetli bir adam.
Bayan Gummidge : Bay Peggotty’nin arkadaşının dul karısı. Cahil, kendi halinde zararsız bir kadın.
Emily : Bay Peggotty’nin arkadaşının öksüz kızı. Güzel fakat fakirliğinden dolayı ezik, bundan dolayı hatalar yapan bir kişi..
 
 
ÖZETİ[2]
 
David doğmadan altı ay önce, babası ölmüştür. Onu, ince yapılı annesiyle dadısı Pegotty, şefkatli elleriyle büyütmüşlerdir. O, henüz çocukken genç ve güzel annesi, Murdstone adlı sert yaratılışlı biriyle evlenir. Evdeki hava, hele üvey halanın da gelmesi üzerine büsbütün değişir. Sıkı bir baskı altına giren David, gözden düşmüş, sanki kenara itilmiştir. Derslerinde bile başarı gösteremez. Azarlanır, dövülür, nihayet yatılı bir okula verilir. Bir süre sonra, annesi doğum sonucunda çocuğuyla birlikte ölür. Kimsesiz kalan David’le, dadısı Peggottuy’den başka ilgilenen yoktur. O da evlenince, üvey baba ve hala tarafından şaraphanede isçilik yapmak üzere Londra’ya gönderilir. Orada, yoksul Miscowber’lerin evinde kalır. Şaraphaneyi bir türlü sevemez bir gün kaçar, annesinin bazen söz açtığı, büyük teyzesi Tortwood’u (Betsey) bulur; ona sığınır. Büyük teyze, David Copperfield için karar almak üzere, Murdtson’a bir mektup yazar; onlar da gelirler. Murdstone’lar giderler. David yeni hayatına, okula gönderilerek başlar. Artık iyi bir öğrencidir. Arkadaşları vardır. Meslek seçimi zamanı gelince, teyzesinin de isteğiyle avukat olmak üzere bir büroya devama başlar. Bu arada, teyzesini ölür. Dora adlı güzel bir kızla evlenir. Çok geçmeden roman yazmaya ve yayınlamaya başlar; kısa zamanda tanınır. Ama Dora hastalanır ve ölür. David dostlarıyla avunur; en sonunda okuldan arkadaşlık kurduğu ve anlaştığı, kendini öteden beri seven, Agnes ile evlenir; artık mutludur… Romanda, David Copperfield’den başka, birçok kişi ve ailelerin hayatları ve kişilikleri de yer alır. Bunlardan Steerforth, David’in okul arkadaşıdır; Emily adlı güzel bir kızla kaçar. İki ailenin çöküntüsüne yol açar. Yoksul Micowber’ler kendilerine güvenen, fakat bir türlü başarıya ulaşamayan bir ailedir. Sonunda Avusturalya’ya göç ederler. Yarmuth’taki Peggoty ailesi, temiz, dürüst bir balıkçı ailesidir. Steerforh’un Emily’i kaçırması üzerine birçok kötü durumlarla, felaketlerle karşılaşır; onlar da Avusturalya’ya giderler. Nihayet, Uriah Hep ise, bencilliği, Agnes’in babasını sömüren iyi yüzlüğü dolayısıyla adaletin pençesine düşer.
 
[1] Vikipedi, org.
[2] https://www.kitapozetim.com/kitap-ozetleri/david-copperfield-ozeti-charles-dick

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
09.01.2018 - 19:08
Bir kaç kişi eksik