Deniz Feneri, V. Woolf


Esa
16.3.2015

 

Deniz Feneri, V. Woolf ile ilgili görsel sonucu

Yazıda Deniz Feneri, romanın özeti verilecek, bu romanın konusu, kahramanları, ana fikri, kısa tahlili yapılacak, roman ve yazarı V. Woolf , hayatı ve diğer eserleri hakkında bilgiler verilecek, roman ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
Deniz Feneri  ve V. Woolf Hakkında
 
Deniz Feneri adlı roman, V. Woolf tarafından 1927 yılında yazılmış ve  yayınlanmıştır. 28 Mart 1941’ de ceketinin ceplerine taşları doldurarak kendini Ouse Nehri’nin sularına atıp intihar eden Woolf,  cinsel eğilimleri ve lezbiyen olmaktan da kaynaklanan sorunları ile yaşamış ve sonuçta baş edememiş bir romancıdır. Yazarın özgeçmişi gibi bir özellik taşıyan bu romanında da bu haleti ruhiye sinden izler bulmak mümkündür.  Yazarın bu romanı dışında Kendine Ait Bir Oda, Benlik Üzerine Denemeler, Mrs Dalloway, Pazartesi Ya da Salı, Var Olma Anları  adlı eserleri daha vardır.
 
Lezbiyen bir cinselliğe sahip olan Virginia Woolf [1] ,James Joyce ve Dorothy Richardson gibi  romanlarında  kural ve kalıpları yok saymış bir yazardır. V. Woolf eserlerinde konu ve vaka bütünlüğü oluşturmadan yazan bir modern bir romancıdır.  Yazarın bu romanında da belli bir konu bütünlüğü ve vaka düzeni yoktur. Dış mekânın silikleştiği, monolog ve iç konuşmaların öne çıktığı bu roman tarzında iç konuşmalarından da anlam bütünlüğü bulunmamaktadır.
Roman sık sık geriye dönüşler yaparak olay akışını koparmakta zaten yazarın romanlarında sıralı ve düzenli bir olay planı da bulunmamaktadır.  Eşcinsel olan yazarın evlilik hayatı da kısa sürmüş lezbiyen olduğu  için karmaşık düşünceler taşımış ve bunu da romanlarına yansıtmıştır.
Deniz Feneri, V. Woolf'un en çok beğenilen romanlarından biridir.  Bu romanıyla Woolf kendini zamanın öteki yazarlarından ayıran biçem ve yöntemi geliştirmiş, kendi roman tekniğine uygun en iyi yapıtını vermiştir. Eser Woolf’un izlenimcilik anlayışını n gerekleri ile teknik biçim, tutum düşünme biçimiyle yazılmıştır. Roman izlenimci sanat anlayışının yazınsal bir ürünüdür.
 
Yazarın bu romanı kendi biyografisinden önemli izler taşıyan onun aile hayatı ve yaşama biçimini aktaran bir roman gibi değerlendirilmiştir. Birçok eleştirmen bu romana yazarın otobiyografisi gözü ile bakmaktadır.
 
Deniz Feneri, Virginia Woolf'un otobiyografik bir romanıdır. Roman, yazarın kendi ailesinin izlerini taşır. Olay örgüsünün belirsiz olsa da eserde   titiz bir üslup özelliği ortaya çıkmaktadır.
Hemen her romanında kadın sorunların işleyen  Woolf. “Deniz Feneri” adlı eserinde kocası, çocukları, evi ve ev kadınlığı sorumluğu ile yaşayan- Mrs.Ramsay ile evliliğe uzak duran, hayatını resim yaparak geçiren özgür kadın- Lily arasında yaptığı karşılaştırmalar ile feminist duygularını  romanında aktarmıştır.
 
KONU
 
Romanda konu sekiz çocuklu bir ailenin gürültüsüz patırtısız sade yaşamını anlatmaktadır.  Roman, sekiz çocukları ve dostlarıyla birlikte bir adada yaz tatilini geçiren Ramsay ailesinin etrafında teşekkül eder.
Roman bir takım düş kırklıkları ve yiten duygular etrafında kadının toplumdaki yerini, evlenmenin kadın yaşamındaki rolünü, kadının hayatta evlilik dışında anlamlı bir hayatı olup olamayacağını derinlemesine irdeleyen, feminist sorunlar üzerine eğilmektedir.
 
KARAKTERLER
  • Mrs. Ramsay, kocasına hayran güzel bir kadındır.
  • Lily : Ressam olmak isteyen, yaşı geçkin bir bekârdır., züğürt, eşiyle çocuklarına duyarsız davranan Tansley : Fakir biridir.
  • Mr. Ramsay , Ramsey ailesinin babası bencil bir bilim adamıdır.
  • Bu kişilerin karakterlerini ele veren iç monologlarıyla gelişen roman, adanın açıklarındaki deniz fenerine yapılacak gezinin ve Lily'nin elinden çıkacak
 
 
DENİZ FENERİ
 
Yazar bilinçli bir seçimle olay örgüsünü   belirsiz bırakmış, sekiz çocuklu Ramsay ailesinin sade, sessiz ve mutlu hayatını bölük pörçük izlenimlerle anlatmıştır.
Ramsay ailesi her yıl yaz tatillerini İskoçya da ki yazlıklarında geçirmektedir. Çocuklar için cennetten farksız olan bu  yerler, yetişkinler için hiç bitmeyecek  sonsuzlukları anlatan zaman parçaları gibidir. Ramsey ailesi ve misafirlerinin tatil yeri  Hebrides Adalarıdır. Aile her yaz buraya gelmekte ve her zaman böyle sürüp gideceğini düşünmektedir.  Ramsay ailesinin,  yanlarında  bu defa misafirleri de vardır.  Roman bilim adamı Bay Ramsey’in fedakâr eşi Bayan Ramsey’in gözünden  anlatılmaktadır.
Ramsey ailesi  bu adada yaşamış eskiden beri  bu ada ile ilgili anılara sahip olmuşlardır.   Evin küçük oğlu James  küçük bir çocukken hep bu fenere gelmek istemiş ama  bir türlü gidememiştir.  Aradan. Yıllar geçer, annesi öldükten sonra babası ve kız kardeşi ile fenere gider, ama artık deniz feneriyle ilgili o romantik duygulardan hiç bir  iz kalmamıştır[2]
Romandaki olaylar Miss Ramsey’in şimdiki zaman içinde anlattığı izlenimlerden oluşur. Romanın belli bir serim düğüm çözümü bulunmaz.  Roman, kişilerin bilincinde oluşan izlenimler ve geriye dönüşler,  bu günden geçmişe gidip gelen izlenimler şeklinde aktarılır.  Romanın son bölümünde ise  yıllar sonrasına  uzanarak  hikâye biter.
Deniz Feneri, evin küçük oğlunun hep gitmek istediği, ama havaların izin vermemesi ve pek çok diğer nedenlerle bir türlü ulaşamadığı bir yerdir.  O fener o küçük çocuk için bir hedef, arzunun son noktası ulaşılması gereken Nirvana gibi kutsal bir değer  haline gelmiştir.   Yetişkin biri olduğunda bu arzusuna nail olur ve fenere ulaşır. Fakat ne var ki fenere ulaşamadığı zamanlardaki duyduğu arzunun şiddeti, arzusuna kavuştuğunda  başlangıçtaki önemini de yitirivermiştir.
 
Hikâyede yer alan şahıslar birbirleri ile konuşmaktan ziyade iç monologlarla konuşur.  Ancak bu monologlar ve iç seslerin belli bir konu bütünlüğü ve anafikri yoktur.  İç monologların veya bilinç akışlarının  belli bir anlam düzlemi de bulunmaz.
Konuşmaların  dahi belli bir bağlamı ve  söz dizini açısından bitmiş şekilleri yoktur. Konuşmalara eksiltili cümleler şeklinde ve kesik kesik verilmiştir.
 
Mesela, “Mr.Tansley, anlaşılan adamın yaptığı resmin iyi bir şey olmadığını anlatmak istiyor bana diye düşündü. İnsan böyle mi derdi? Acaba bunu mu demek istemişti? Boyalar dayanıklı değilmiş. İnsan böyle mi derdi? Bunu mu demek istemişti acaba?” tarzında kesik kesik sorgulama cümleleri romanın birçok yerinde karşımıza çıkar.
Roman bağlamlı cümleler kurmak klasik romanlarda olduğu gibi olayı bir sonuca götürecek şekilde kurgulamak yerine cümle yapıları ile de anlamlı  konuşmalar yapmak yerine ;  “insan zihninde düşünce oluşumunun haritasını çıkarmak”[3] gibi bir amaca yeltenmiştir.
 
ROMANDAN ALINTILAR.
 
İnsanlar zaten birbirinden bu denli farklı iken, yeni yeni ayrılıklar çıkarmak ne saçma şeydi.(sf.23)
Bankes, saçları dümdüz fırçalanıp taranmış, üstü başı tertemiz ve özenli, güç beğenir bir yargıç tavrıyla armut ağacının yanında durup, ama dedi, hangi alanda olursa olsun kalacak bir yenilik getirenlerin sayısı o denli az ki! (sf.39)
Öyle ise bunların içinden nasıl çıkılıyordu? Bir insan başkaları hakkında nasıl yargıya varıyor, nasıl fikir yürütüyordu? Şundan bundan tutturarak nasıl oluyor da hoşlanıyorum ya da hoşlanmıyorum gibi bir sonuç çıkarıyordu? Hem, sanki, bu sözcükler de ne demekti?(sf.40)
 
Ama işte resmini görmüşlerdi; resmini ondan çalmışlardı. Bu adam çok gizli bir şeyini onunla paylaşmıştı. Bu paylaşma için Lily, Mr. Ramsay'e, Mrs. Ramsay'e, o ana ve o yere içi gönül borcuyla dolu, o zamana dek hiç aklına getirmediği bir gücün varlığına, insanın o uzun ve dar geçitten artık yalnız başına değil, bir başkasıyla kol kola geçebileceğine inanarak -bu duygu çok garip olduğu kadar çok da rahatlatıcı bir duyguydu- boya kutusunu biraz fazla sert bir hareketle kapattı; bu kapatış boya kutusunu, çimenliği, Mr. Bankes'i ve hızla geçip giden şu ele avuca sığmaz çapkını, Cam'i , bir çember içinde sonsuza dek sarıp kuşatmıştı sanki.(sf.73)
 
 
[2] Naciye Akseki Öncül https://www.solkitap.net/S-A/VirginiaWoolfDenizFeneri.pdf,Ankara 194
[3] https://gunfrfd.blogspot.com.tr/2010/04/virginia-woolf-deniz-feneri.html
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış