Denizin Çağrısı Hakkında Konu Özet İnceleme Jack London

Ekleyen : ESA , 30 Haziran 2019 Pazar aaa Beğen
 
Yazıda “Denizin Çağrısı Jack London “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Denizin Çağrısı Jack London”  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,   Jack London’un   hayatı,  “Denizin Çağrısı Jack London, adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZARI BASIMI KONUSU HAKKINDA BİLGİLER VE İNCELEME 
 
Denizin Çağrısı , The Cruise of the Dazzler, Amerikan Edebiyatının en  tanınmış yazarlarından biri olan Jack London’un kendi öz geçmişinden esintiler sunan romanlarından biridir.
 
Amerikan edebiyatının geçen yüzyıldaki en önemli yazarlarından biri olan yazar 12 Ocak 1876′da San Francisco’da doğmuş, kendi tabiri ile yönlendirmesi yetersiz bir anne vurdumduymaz ve ilgisi bir baba elinde büyümüş, kitap okumayı seven ama okula gitmeyi sevmeyen olumsuz bir çocukluk yılları geçirmişti. Babası tarafından terk edildikten sonra başarısız bir okul deneyimi yaşamış, okula gitmek yerine maceralı işler peşinde koşmuş,  liseyi yarın bırakıp, çok çeşitli işlerde çalışmıştı On dört on beş yaşında iken denizlere açılma hayaline kapılmıştı. 
 
Denizlerde maceralar yaşamak hayali kuran Jack London sütannesinden aldığı borç parayla kaçak istiridye çıkaran bir Fransız denizciden Razzle Dazzle adlı küçük bir yelkenli tekne almış, Korsan denizciler ile birlikte kaçak istiridye avcılığı yapmıştı. [1]  Bir müddet yasal olarak da balıkçılık yapan yazar 16 yaşında iken serseriler arasına karışmış, trenlerde kaçak yolculuk yaparak Amerika’yı baştan başa dolaşmıştı.[2] Serserilik yaptığı veya balıkçılar arasına karışarak denizlerde dolaştığı yıllardan sonra yazarlığa başlamış öykü ve romanlarından para da kazanmaya başladığı yıllarda ( 1897)  Alaska, , Klondike'ta altın madeni bulunduğu haberi üzerine altın aramaya koyuldu. [3] Jack London, altın bulmayı başaramasa bile kuzeyin soğuk coğrafyasında vahşi ormanlar, acımasız soğuklar, karlar, ayazalar,  altın arayıcıları, Kızılderililer, kızak köpekleri ve kurtlar arasında yaşadığı anıları roman ve öykülerine dökerek büyük bir şöhrete ve servete kavuşmuştu.
 
Klondike’deki altın arama ile alakalı günlerini Vahşetin Çağrısı  The Call of the Wild [4]ve White Fang Beyaz Diş adlı romanlarında anlatan yazar, balıkçılık ve korsanlık yaptığı günlerini de Denizin Çağrısı adlı romanında yarı otobiyografik belki de tamamen otobiyografik olarak kaleme aldı. Serserilik günlerini ise Demiryolu Serserileri  adlı romanında dile getirmişti. [5]
 
22 Kasım 1916’da böbrek yetmezliğinden ölen yazar yazdığı romanlarında büyük ölçüde kendi hayatını anlatarak veya yaşadığı anıları aktararak yazan bir yazardı.  Bu nedenle Denizin Çağrısı adlı romanı Jack London’un korsanların arasına katılıp balıkçılık ve istiridye avcılığı yaptığı yıllardaki özgeçmişini anlatan bir romanı olmaktadır.  
 
Jack London’ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara deli dolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.”
 
KONUSU
Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor “San Francisco'da yaşayan Joe, kendini derslerine veremeyen,  denizlere açılma ve maceralar yaşamayı hayal eden bir gençtir. Hayatını sıkıcı ve çok sıradan bulmakta heyecan ve macera yaşamak istemektedir. Ailesi onun da kız kardeşi gibi okulda başarılı olmasını istemektedir.  Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar vermiş ama  fakat kendini korsanların arasında bulmuştur.
 
 
DENİZİN CAĞRISI ÖZETİ
 
"Dünyada ki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para."
 
Joe Bronson, denizlere açılmak hayali ile yaşayan, okuldaki sınavlara hazırlanmaktan nefret eden bir çocuktu. Babası vurdumduymaz bir adam annesi ise sadece onu yapma bunu yapma diye bağırıp çağırmaktan öte etkisi olamayan bir kadındı. Bu yüzden Joe, biraz uçarı ve özgürlüğüne düşkün bir çocuktu. Okula gitmeyi hiç sevemeyen Joe,  sınavlara girmek yerine uçurtma uçurmayı seviyordu. Kız kardeşi ise onun aksine çok çalışkan ve okulda başarılı bir kızdı. Joe, kız kardeşi gibi açlışkan ve uyuşuk biri olmak istemiyor ama bu başarısız hali ile de kendini ailesine ve topluma kanıtlamayı da başaramıyordu. 
 
Joe Bronson, okula ve sınavlara gitmek yerine uçurtma uçurmayı seviyor;  şehrin varoşlarındaki yoksul çeteler ile sokak mücadelelerine giriyordu.   Joe bu karanlık sokaklarda, girenin çıkamadığı mahalle aralarında sokak çocukları ve serseriler ile kavgalara giriyordu.  Okuldan çıktıktan sonra sahile gidiyor, Oakland'a giden feribotları seyredip hayallere dalıyor, balıkçıların teknelerine dalarak denizlerde yaşanmış hayaller kuruyordu. Deniz onu çağırıyor, deniz onu bekliyordu.  
 
Joe’nin babası bir iş adamıydı. Genellikle yaptıklarına aldırmıyor, ona ılımlı davranıyordu. Fakat uçurtma meraklısı olan, serseriler ve sokak çeteleri arasına karışan oğlunun son sınavlarında başarısız olması onun da sabrını taşırmıştı. Annesi ise onu yapma bunu yapma demekten başka etkili bir eğitim vermemişti. Ailesi onu çok çalışkan olan kız kardeşi ile kıyaslıyordu.  Joe’nin kötü olan okul raporlarını okuyan babası onu karşısına alıp askeri bir okula göndermeyi planladığını söyledi.
 
Bunun üzerine Joe, annesine bir veda notu bırakıp Oakland'a gidiverdi.  Joe, körfezde kaçak istiridye avlayan Dazzler adlı bir balıkçı ekibine katılmıştı. Bu ekibin başında da Fransız kökenli Kaptan Pete Le Maire vardı. Balıkçılar onu hep , "Fransız Pete" olarak anıyordu.  Bu ekibin içinde Frisco Kid adında kendisi ile akran bir denizci daha vardı.
 
Çok geçmeden kaptan Fransız Pete’in bir takım yasa dışı işler yaptığını ve suç teşkil edecek işlere bulaştığını sezmişti.   Kaptan, kanunsuz hurda işleri yapıyor, üstüne üstlük kaçak olarak istiridye avcılığı da yapıyordu.
 
Joe,  yapılan işlerin hepsinin kanunsuz işler olduğunu anlamıştı. Suça karışmak istemeyen Joe, bu ekibin içinden kaçıp kurtulmaya çalışmış ama her seferinde onu engellemişlerdi.   Joe, kaptan Fransız Pete,  ile tartışıyor yaptıklarının kanunsuz olduğunu söylüyor, kaptan onu hoş görü ile dinliyor ama gemiden ayrılmasına da bir türlü izin de vermiyordu.
 
Joe bu teknede en çok Frisco Kid ile konuşup anlaşıyordu. Frisco Kid denizdeki hayatından nefret eden bir gençti Fakat ailesi ve hiçbir yakını olmadığı için bu tekneye ve ekibe katılmak zorunda kalmıştı.  Suça karışan kişiler ile yaptığı işlerden ve orada burada dolaşıp durduğundan dolayı suçlara da karışmış ve tutuklanmıştı. Çocuk hapishanesinde çok zor günler geçirmiş, oradaki şartlara dayanmadığı için hapisten de kaçmıştı. Kısaca Kid bir kanun kaçağıydı. İşte bu nedenle de kaçıp gelmiş ve Fransız Pete'e katılmıştı. 
 
Bir gün Fransız Pete ve ortağı Red Nelson bir kasayı çalmışlardı. Üstelik çalınan bu kasa Joe’nin, babasının şirketine aitti. Bu olaydan sonra Kaptan Pete’nin yelkenlisi Dazzler yönünü çevirip Pasifik’e yelken açtı.  Bindikleri yelkenliyi bir yat takip ediyordu. Kaptan Pete, gemiyi Meksika’ya götürmeyi tasarlıyorken büyük bir fırtına çıkmış Dazzler’ın yelken direği birden bire kırılmıştı.  Onları takip eden yat da onlara bir hayli yaklaşmıştı. Ancak kısa bir süre sonra o yat dalgaların altında kaybolmuştu.
 
Kaptan Pete , Dazzler’i , Santa Cruz'a doğru getirmeyi başarmış,  San Lorenzo Nehri'nin alt tarafında küçük bir iskeleye getirmeyi başarmıştı.
Çıkan karmaşa sonrası Joe gemiden ve Kaptan Pete’den kurtulup babasının yanına kadar geldi. Olanları anlattı. Babası ona ummadığı gibi iyi davranmış Joe’nin anlattıklarını sükûnetle dinlemiş, hiçbir şey olmamış gibi davranmayı başarmıştı. Joe,  sanki bir tatilden i dönmüş gibi kendini iyi hissetti.  Babası, hikayesini dinleyip kasanın bulunmasından dolayı verilecek 5000 dolarlık ödülden ona da pay düşeceğini anlattı. Üstelik  'Frisco Kid için de elinde ne geliyorsa yapacağına söz vermişti.
 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...