Fırtına ( Tempest) Hakkında Konu ve Özet William Shakespear


Esa
28.5.2019
 

 
Yazıda  “Fırtına, özgün adı ile Tempest William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, Marcus Antonius’un nutku, eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği, Fırtına, özgün adı ile Tempest , William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
ESERİN YAZARI KONUSU DÖNEMİ TÜRÜ HAKKINDA
 
Fırtına, özgün adı ile Tempest, William Shakespear’in   ölümünden beş yıl önce ve 1611 yılında yazılmış olan ve bilinen en son eseridir.
 
Fırtına veya özgün İngilizce adı ile Tempest, 1611 yılında yazılmış ve aynı yıl sarayda oynanmıştır.  Eser  yazarın ölümünden sonra 1623 yılında  basılmış, yazarın diğer eserleri gibi de bu eser dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli baskılar görmüş ve  pek çok dile de çevrilmiştir.
Eser karakterlerin çok yönlü ve farklı olması ile dikkat çekmiş, yazarın diğer serlerine nazaran farklı özellikler barındıran bir eserdir.  Yazarın bu eseri din karşıtı bir eser olmak özelliği de taşımakta, yazarın bu oyunu pek çok yönden diğer eserlerinden farklı özellikler gösteren bir eseri olmaktadır.
 
KONU VE ÖZET
 
Antonio, Milano Dükü Prospero’nun kardeşidir. Fakat kardeşi Prospero’nun dukalığına göz diken Antonio, en sonunda Napoli Kralı Alonso’nun yardımları ile dukalığı eline geçirmeyi başarmıştır.
 
Dükalığı Prospero’nun elinden alan Antonio,  kardeşi Prospero ile onun kızı Miranda’yı bir tekneye koyarak denizde bırakıp gider.
 
Prospero, kardeşi Antonio’nun bu ihanetine dayanmaz. Ve ondan intikam almaya kararlıdır.  Prospero bir gün Ariel adındaki bir cini  bir büyücünün elinden kurtarır. Ariel adlı cinin denizlerde fırtına koparmak gibi yetenekleri vardır. Bunun üzerine Prospero, kardeşi Antonio  ile Napoli Kralı Alonso’dan intikam almanın bir yolunu bulmuştur.
 
Alonso ve  Antonio ile Alonso’nun oğlu Ferdinand ve  kardeşi Sebastian bir çok lortları ile birlikte bir düğün nedeni ile denize açılmışlardır.  Bunu öğrenen Prospero hizmetine giren Ariel adlı cininin sayesinde düşmanlarının içinde bulunduğu bu gemiyi bir fırtına çıkartarak alabora ettirir.
Bunun üzerine Alonso, Antonio, Alonso’nun oğlu Ferdinand, kardeşi Sebastian ve öteki lortlar alabora olan gemiden denize düşer.
 
Gemi alabora olmuş, herkes denize dökülmüş fakat Ariel’in yardımı ile hiç kimse ölmemiştir.
Bu nedenle denize dökülen tüm mürettebat sağ salim karaya çıkar.  Karaya çıkan Ferdinand babası da dâhil herkesin ölmüş olduğunu zannetmektedir.   Karaya çıkmış olan Ferdinad ayrılmış adayı dolaşırken Miranda ve Prospero'nun olduğu mağaraya doğru gider.  
Ariel,  Alonso’nun oğlu Ferdinand’ı Propero’nun olduğu mağaraya girmesini de sağlar.  Bu mağarada Prospero ‘nun kızı Miranda da vardır.  Ariel ve Propero’nun önceden yaptıkları plan uygun olarak Ferdinand, Miranda’ya âşık olur ve her ne görev verilirse verilsin yapmaya razı olur.
 
Bu arada Propero’nun yardımcısı olan Cin Ariel, adayı dolaşarak kral ve adamlarının sırlarını da öğrenir.  Propero’nun Cini Ariel Kral ve dostlarını korkytacak birkaç büyü yapında Kral ve adamları çok korkup Ariel ne diyorsa onu yapmaya ve her dediğine razı olmaya başlar.  En sonunsa Alonso, Antonio ve Sebastian’ın karşısına çıkan Prospero, onların kendisine yaptıkları kötülükler için cezalandırdığını söyleyip hepsini tutsak alır.
 
Prospero kızı Miranda ve Ferdinand'ın evlenmesine razı olur. Düşmnlarını tusak alan Ariel’den de serbest bırakmalarını ister. Böylece Prpospero hem dukalığına yeniden kavuşur hem de kötülere bir ders verir.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış