Günlerin Köpüğü Hakkında Konu Özet Boris Vian

Ekleyen : ESA , 13 Temmuz 2019 Cumartesi aaa Beğen
 
Yazıda “Günlerin Köpüğü" ( özgün adı ile L'écume Des Jours , Boris Vian  “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Günlerin Köpüğü Boris Vian”  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,      Günlerin Köpüğü, Boris Vian  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI KONUSU TÜRÜ VB HAKKINDA
 
"Günlerin Köpüğü" ( özgün adı ile L'écume Des Jours), ilk baskısı 1946 yılında yapılmış olan Fransız yazar Boris Vian tarafından yazılan bir romanıdır.   Bu romanı Boris Vian’ın muhtemelen Türkiye’de en çok bilinen ve okunan kitabı olmaktadır
 
Birçok ilgili kişi Boris Vian’ın bu kitabı uyuşturucu etkisi altında iken ve iki günde bitirdiği ve yazarın yaşanmış bir olayı roman haline getirdiği düşüncesindedir.  Nitekim Boris Vian bu romanının önsözünde romanın yaşanmış bir öyküye dayandığını kitabın önsözünde de ifade etmektedir.
 
Var olan iki şeydir aslında: Biri, her şekilde ve bütün güzel kızlarla sevişmek, öteki de New Orleans ya da Duke Ellington’ın müziği. Geri kalan her şey kaybolmalıdır. Çünkü geri kalan her şey çirkindir ve şu birkaç sayfa bunu doğrulamak için yazılmıştır. Güçlüdür, çünkü yaşanmış bir olayı anlatır. Yaşanmış bir olaydır, çünkü başından sonuna kadar ben düşündüm bunu. Gerçeğin, ısıtılmış ve eğimli bir atmosfer içinde, düzensiz kıvrımları ve bükümleri olan bir yüzey üstünde yansıtılması yoluyla elde edilmiştir. Görüyorsunuz ya, hiç de açıklamakta sakınca görmediğim bir yol, eğer yol varsa."[1]
 
Kitap basıldıktan sonra Fransa’da hayli ilgi görmüş hatta Le Monde'un Yüzyılın 100 Kitabı listesine de girmeyi başarmıştır.  Gerçek üstü bir anlayışla  yazılan roman mantıksal bağlamlardan da uzak yapısı ile bir çeşit Satre eleştirmesi de yapmakta , kapitalist sisteme eleştirisel bir yaklaşım da sergilemektedir.
 
Roman filme de uyarlanmış aynı ad ile yönetmen Michel Gondry tarafından beyazperdeye de aktarılmış,  başrollerini Romain Duris, Audrey Tautou, Gad Elmaleh’in paylaştığı film 2013 yılında ilk gösterimini yapmıştır. [2]
 
KONUSU
 
Yozlaşmış ilişkiler içinde yaşanan bir aşkı ve ardından gelen ölümü gerçeküstü bir zeminde işleyen roman
 
ÖZETİ
 
21 yaşında zengin bir ailenin oğlu olan Colin  aşık olduğu  Chloe ile muhteşem bir düğün ile evlenir.. Fakat balayında Chloe hastalanmış ve yapılan muayenelerde Chloe'nin akciğerinin birinde nilüfer çiçeğinin açtığı görülmüştür.  Doktorlar bu hastalığını tedavisinin ameliyat veya çiçek kokusu ve dağ havası ile giderilebileceğini söyler.  Bunun üzerine dağ havasının olduğu yerde bir müdet yaşayan âşıklar orada bir müddet yaşar.  Cohle ameliyat da edilir. Bunun üzerine âşıklar evlerine dönerler. Dağ havası iyi geldiğinden dağlık bir bölgeye gider ve orada ameliyat olup eve gelir. Chloe’in akciğerinin biri çalışmaz olmuştur. Cohle bir müddet sonra tekrar hastalanır. Bu defa da diğer akciğerinde nilüfer çiçeği çıkar.
 
Colin  maddi varlığının üçte birini arkadaşı  Chick’in  Alise ile evlenmesi için vermiştir. Fakat Chick, Jean Paul Sartre hayranıdır ve  Colin’in verdiği parayı Sartre koleksiyonu için harcamıştır.
 
Colin diğer yandan da kalan parası ile Chloe için çiçek almak ve Cojle’yi tedavi ettirmek için kullanmaktadır.  Tüm parasını bu şekilde bitiren Colin en sonunda beş parasız kalmıştır.  Bir yandan da  Colin’den aldığı bütün parayı Sartre için harcayan  Chick’i engellemek isteyen   Alise'e  kendine layık olmayan  Chick’e mani olmaya çalışmıştır. Bu aradada Chick , bu davranışları ile Alise’ye layık  bir adam olmadığını da ortaya koymuştur.
 
Chick'in tüm parasını Satre için harcadığını gören Alise onu durdurmak için Sartre ile konuşur. Fakat Sartre kitaplarını yayımlatmama teklifini kabul etmez. Bunun üzerine Alise, kendisini dinlemeyen Satre’yi öldürür. Çünkü Chick'in bu duruma düşmesinde Satre’yi suçlu görmektedir.  
Alis, kitapçıları da suçlu bulduğunbdan semtteki bütün kitapçıları da yakmaya teşebbüs eder ve çıkan yangında kendisi de ölür.
 
Chick de beş parasız kalmış ve vergisini ödeyememiştir. Bu yüzden icraya gelen polisler Sartre kitaplarını almaya kalkınca saldırıya geçer ve polisler tarafından öldürülür.
 
Bir de Nicholas vardır, Colin'in çok şık giyinen kibar aşçısıdır. Chloe'nin ölümüyle geriye Colin, Nicholas ve romanda çok geçmeyen İsis kalır. Bu ölüm herkesi yıkmıştır. Hatta evin faresi bile bir kedinin ağzına girerek intihar eder.
 
[1] Boris Vian, Günlerin Köpüğü, Çevirmen: Elif Ertan, E Yayınları, 1999
[2] http://www.beyazperde.com/filmler/film-196832/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...