Hırçın Kız Hakkında Konu Özet Analiz William Shakespear


Esa
17.5.2019
 
 
Yazıda  “Hırçın Kız,  The Taming of the Shrew , William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, Marcus Antonius’un nutku, eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği, Hırçın Kız,   King  William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
ESERİN YAZARI KONUSU DÖNEMİ TÜRÜ HAKKINDA
 
 
Hırçın Kız, özgün adı The Taming of the Shrew , William Shakespeare'in (1564-1616) 1590-1592[1] yılları arasında yazdığı var sayılan ama ilk kez 1593 yılında sahnelenen, yazarın en çok bilinen komedyalarından biridir.  
 
Hırçın Kız Komedyası William Shakespeare'in henüz bir tiyatrocu ve yazar olarak ünlenmediği ilk döneminde yazılmış bir oyunudur. Bu komedya da yazarın diğer pek çok eserinde de olduğu gibi tamamı ile yazarın zihninde oluşan özgün bir konuya ve vaka düzenine dayanmaz.  İç içe iki önemli vakaya dayanan oyundaki vakaların huysuz kadın Katherine kısmı İspanya'da Kastil diliyle yazılmış o "çok serbest karakterli ve çok ateşli bir tabiatlı kadınla evlenen genç bir adam" konulu bir öyküden alınmıştır. [2] Kendisini zengin ve soylu sanan sarhoş vakası ise Ludivico Ariosto'nun yazmış olduğu Suppositi adli oyundan esinlenilerek yazılmıştır.  “Shakespeare'in eserini orijinal İtalyanca eserden mi yoksa 1566'da temsil edilen George Gascoigne tarafından Supposes adıyla telif edilip oynanan eserinden aldığı bilinmemektedir.” [3]
 
Beş perdelik bir komedya olan bu eser,  oyunları ve şiirleri ile insanlık hallerini dile getirmekte üstün bir başarı gösteren yazarın daha ilk eserlerinden itibaren karakter ve konu oluşturma konusundaki muhteşem ustalığını gözler önüne sermektedir.
 
Shakespeare, bu oyunda da tek bir olayı ele almamış oyunun içine ana vakadan farklı vakalar da eklemiştir.  Bu nedenle Hırçın Kız, iç içe iki oyundan oluşmakta çerçeve bir aşk hikâyesi içinde iki ana vaka  “oyun içinde oyun” halinde bir arada verilmektedir. Oyundaki çerçeve hikâye, huysuz ablası yüzünden evlenemeyen Bianca’nın âşıklarının Bianca ile evlenmek için girdiği mücadeledir.  Bu çerçeve aşk hikâyesi Bianca’nın huysuz ablası Katherine’nin evlendirilebilmesine ve iyi huylu bir kadın haline getirtilebilmesine bağlı ayrı bir çatışmaya dönüşür. Oyun içindeki bir diğer oyun ise sarhoş bir adam olan Christopher Sly' e bir oyun oynanır ve etrafındaki herkes Sly’e zengin bir asilzade olarak davranmaya başlar.
 
Ana ekseni aksi bir kadın olan ve kendisi evlenmeden kendisinden küçük kardeşi Bianca’nın evlenmesine karşı çıkan huysuz Katherine’nin uysal bir hanıma dönüşmesi üzerine kurulu olan bir komedyadır.
 
 
OYUNUN KAHRAMANLARI
 
Katharina:  hırçın mı hırçın, lanet bir kızdır. 
Bianca:  ise tam tersine pamuk gibi bir kızdır. Tatlı dilli iyi kalpli ve sakin bir kızdır.
Baptista:  kızlarından ilk önce Katharina’nın evlenmesini ister.
Hortensio ve Gremio : Bianca ile evlenmek isteyen , be nedenle de  ablası huysuz Katherine’ye koca bulmak zorunda kalan aşıkları
Lucentio :
Petruchio Verona: . Hırçın kızı ikna etmek için farklı bir yol izlemeye başlayan ve onunla evlenen adam
Christopher Sly : Zengin bir asilzade olduğuna inandırılan bir ayyaş.
 
 
İlgili Linklerimiz.
 
 
ESERİN ÖZETİ [4]
 
Maiyetiyle avdan dönen bir asilzade her zaman sarhoş gezen ve kıyıda köşede sızıp kalan Christopher Sly’yi kandırmaya arkadaşlarını ve kendisini de eğlendirmeye karar verir.  Sly sarhoş olduğu bir anda uşaklarla dolu bir konağa götürülecek, Sally uyandıktan sonra konaktaki herkes ona evin sahibi zengin bir asilzade gibi davranacaktır.  
 
Gözlerini bir konakta açan Sly, konaktaki uşaklar, hizmetliler ve eve gidip gelen soyluların davranışlarına kanarak kendisinin sarhoş bir tamirci parçası değil asil bir efendi olduğuna inanmaya başlar.  Lord ve diğer asiller tarafından yönlendirilmeye başlanan Sly, onların yönelttiği oyunlar içine düşer.
 
Sly ‘e oyun kuran soylular içinde Baptista Minola adlı bir efendi de vardır. Sly’in olayı önemini kaybederek dikkatler Baptista ve kızlarına çevrilir. Efendi Baptista’nın iki kızı vardır. Bu kızlarından büyük olanı Katherine çok huysuz, çok aksi çok geçimsiz bir kadındır. Küçük kızı Bianca ise ablasının tam tersi uyumlu, yumuşak huylu, nazik tam bir hanımefendidir.
 
Katherina' ya olumsuz huylarından dolayı kötü lakaplar takılmış ve hiç kimse onunla evlenmek istememektedir. Fakat Bianca’nın birçok taliplisi vardır ve Bianca her kes tarafından iyi bir şöhretle anılmaktadır. Üstelik Bianca’ya iki erkek âşık olmuş babasından istemektedirler fakat Katherine buna karşı çıkmakta kendisi evlenmeden Biaca’nın evlenmesine karşı çıkmaktadır. Çünkü kendisinin yaşı Bianca’dan büyüktür ve kendisi evlenmeden Biaca’nın evlenmesini istememektedir.
 
Biaca’nın  talipleri olan tacir Hortensio ve  tacir Gremio  birkaç kez Baptista  ile görüşmüşler ve kızı Bianca’yı ondan istemişlerdir. Fakat Baptista büyük kızı Katherina’nın koyduğu şartları onların önlerine sürerek, Katherina nişanlanana kadar Bianca’nın evlenmeyeceğini anlatır.
 
Hortensio ve  Gremio  önlerindeki bu engeli kaldırıp Bianca ile evlenmek için Katherine’ye bir koca bulmak zorunda kalırlar. Her ikisi de bunun için çareler aramaktadır. Fakat aksiliği ve geçimsizliği ile büyük bir ün kazanmış olan Katherine ile evlenmek isteyen kimse çıkmaz.  Bu arada Baptista kızlarına Latince öğretecek bir öğretmen aramaya başlamıştır.
 
Hortensio ve Gremio’nun bir rakibi daha ortaya çıkmış, Lucentio adındaki birisi Latince öğretmeni görüntüsü altında Bainca’ya ders vermeye başlamıştır. Bunu duyan Hortensio ve Gremio ellerini çabuk tutmak ve Bianca’ya olan aşklarını kanıtlamak için acele etmek zorunda kalırlar.
 
Bianca’nın âşıkları kendisine eş bulmak için şehre gelen Petruchio’yu bulurlar ve ona durumu anlatırlar. Petruchio’ya  eğer Katherine ile evlenirse evlilik ve çeyiz masrafları dahil tüm  giderlerini karşılayacaklarına dair  bir anlaşma yaparlar.
 
Petruchio, bu teklif karşısında dobra dobra ve gözü pek Katherina ile evlenmeye razı olur. Komik bir düğün töreninden sonra, Katherina Petruchio ile evlenmiş ve onun evine gelmiştir.   Katherine daha ilk günden “mırıldanmaya meyilli” dir. Ama kocası Petrucho çok ilginç bir adamdır.  Deli deliyi görünce değneğini saklar misali en inatçı ve en vahşi aslanları bile süt dökmüş uysal bir kediye dönüştürebilecek çok ilginç yöntemleri olan biridir.  Oyun aksi ve çok ters bir kadın olan Kateherine’nin kocası Petruchio tarafından ne kadar uysal bir eşe dönüşebileceğini gösteren detaylara yönelir.
 
Uysal bir kadına dönüşme evrelerinde Katherine’ye çok şaşırtıcı işler yapılır. Katharina, kocası Petruchio tarafından hizmetçi Grumio ile kır evine gönderilir. Çok şaşırtıcı gerekçeler ve ters davranışlar ile aç, susuz ve uykusuz bırakılır. Katherine vahşi bir hayvanın evcilleştirilmesine benzer yöntemlere maruz kalmaya başlar. Son derece acayip yöntemlere maruz kalan Katherine’nin kişiliği de değişmeye başlar.  
 
Bu arada, Bianca'nın âşıkları da Bianca’yı elde etmek için kendi aralarında mücadeleye başlamışlardır.  Latince ders öğretmeni kılığına girerek Baica’ya yaklaşan en şanslı aday olan Lucentio, Bianca’ya evlenme teklif eder.  Bianca ilk önce razı olur gibi olur ama Lucentio, sahte bir baba bularak Bianca’nın babasının gözünü boyamak zorundadır.  Luciento,  diğer rakibi Hortensio’nun Bianca’nın sevgisine değmediği konusunda da ikna etmiş bu nedenle Bianca Hortensio'yu reddetmiştir.
Bu nedenle Hortensio başka bir kadınla evlenmek zorunda kalır.
 
Baş edemediği şaşırtıcı uygulamalar kaşsısında pes ederek en sonunda tüm benliğiyle yenilgiyi kabullenen Katherina tam ve itaatkâr bir eş haline gelmiştir.
Oyunun son sahnesinde yeni evlenen; Hortensio’nun yeni evlendiği dul eşi, , Bianca ile Lucentio  ve Katherina  ile  Petruchio bir araya gelmiştir. Evli üç çift arasında hangi eşin en itaatkâr eş olduğu konusunda bir iddia atılır. Erkeklerin üçü de en itaatkâr kadının kendi eşi olduğu konusunda bahse girerler. Yapılan üç testlik yarışmanın üçünü de Katherina kazanmıştır.  En itaatkâr eş olduğunu herkese ispat etmiştir.
 
Katherina kocası Petruchio için bahsi kazanmış ve  Petruchio kadınların neden kocalarına itaat etmeleri gerektiği hakkında bir konuşma yaprak esere son vermiştir.
 
[1] https://www.williamshakespeare.net/the-taming-of-the-shrew.jsp
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Hırçın_Kız
[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/Hırçın_Kız
[4],William Shakespeare ,Hırçın Kız,  Çevirme, Özdemir Nutku, İş Bankası Kültür Yayınları, 1970

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış