İhanet Noktası Romanı Özeti ve Hakkında Dan Brown

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen
 
 
Yazıda İhanet Noktası  romanın hakkında bilgiler, romanının özeti, İhanet Noktası romanın konusu, ana fikri, kahramanları,  Dan Brown'un hayatı,  diğer romanları, serden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır. 
 
 
  Dan Brown ve  İhanet Noktası Hakkında 
 
 
İhanet Noktası,  özgün adı ile” Deception Point”, Don Brown tarafından yazılmış olan ve  ilk baskısını  2001 yılında yapmış olan bir bilim  ve teknoloji konulu bir  romandır. Da Vinci’nin Şifresi ile  oldukça popüler olan Don Brown, Melekler ve Şeytanlar, Dijital Kale ve İhanet Noktası  adlı romanları ile de dikkatleri üzerine çekmiş bu eserleri ile de ABD ve diğer ülkelerde çok yüksek satış rakamları elde etmiştir.
 
Bu roman Dan Brown'un ikinci bilim  ve  teknoloji  konulu kitabıdır.  ABD li yazar Dan Brown,. 22 1964 yılında matematik profesörü bir baba ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olarak Exeter, New Hampshire’de dünyaya gelmiştir. [1] ABD Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olmuş, bir süre İngilizce öğretmenliği yapmış bir yazardır. Bilim, din gibi, paradoksal felsefe ilfgili br ortamda yetişen yazar; şifre çözme gibi konularına, gizli örgütler, felaket senaryolarına, gizemli konulara, simgeciliğe ve entrikalara alaka duyarak yetişmiştir.  Bu konularda edindiği bilgilerden hareketle yazarlığa atılmış ilk romanı olan” Dijital Kale'  yi 1996'da yayımlamıştır. Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası , ” Da Vinji Şifreleri” adlı kitabı ile şöhretin zirvesine çıkan yazar, tüm dünya da tanınan bir romancı haline gelmiş, eserleri tüm dünyada milyonlarca kopya satmış, satış rakamlarını alt üst etmiş,  eserleri pek çok dile çevrilmiştir.
Yazar,  halen eşiyle birlikte New England'da yaşamaya devam etmektedir.
 
KONUSU
NASA'ya bağlı bir uydu Kuzey Kutbu'nun derinliklerine gömülü nadir bulunan bir nesne  bulmuştur. Uzaydan gelen  bir meteor olduğu düşünülen ve  üzerinde  fosiller bulunan bu nesne  uzayda hayat olabileceğini düşündürmüştür. NASA bunu Amerikan uzay politikasını ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimini derinden etkileyecek bir zafer olarak ilan etmek istemektedir.
 “Oval ofisin yeni sahibinin kim olacağı belli değildir, ama Başkan, Beyaz Saray Gizli Servis analizcisi Rachel Sexton’u, bu yeni buluşun gerçekliğini kanıtlaması için Milne buzuluna gönderir.”
Esrarengiz  katiller  herkesi ortadan kaldırmaktadır. Issız ve ölümcül bir çevrede bir avuç insanın tüm umudu bu korkunç sahtekârlığın ortaya çıkarılmasıdır. Öğrenecekleri gerçek ihanetin doruk noktasıdır.
Buluş ülkede   büyük bir heyecan yaratmıştır. Başkan, Beyaz Saray Gizli Haber Alma Analisti Rachel Sexton'ı uzmanlardan oluşan bir ekiple Kuzey Kutbu'na gönderir.  Ne var ki Rachel,  tüm dünyayı amansız bir düşmanlığa sürükleyecek bir bilim sahtekârlığını ortaya çıkarmıştır. Rachel, Başkan'la bağlantı kuramadan Michael ölümcül bir saldırıya uğramıştır.
 
Ana karakterler
 
  • Rachel Sexton,
  • Michael Tolland,
  • Corky Marlinson,
  • Gabrielle Ashe
  • Senatör Sexton.
 
ESERİN ÖZETİ 


ABD başkan adaylarından olan Senatör Sexton, kızı Rachel Sexton  ile bir restoranda buluşmuşlardır.  Rachel, istihbarat teşkilatında başkan adına çalışmakta, annesini terk ederek sevgilisi ile  evlenen babasından da pek hoşlanmamaktadır. Senatör kızından rakibi adına çalıştığı için görevini bırakmasını istemiştir. Zaten babasını pek sevmeyen Rachel  teklifi geri çevirir.
Görüşme sırasında Rachelin çağrı cihazına çalıştığı Ulusal Keşif Ofisi (UKO)nden acil bir not gelmiştir.  Rachel’in görevi, istihbarı  bilgilerini başkan için özetlemektir.  Notta acil olarak  başkanla görüşmesi gerektiği yazmakta  bir helikopter hazır beklemektedir.
Fakat helikopter Beyaz Saray’a değil, NASA fırlatma üssü Wallops Adasına gitmektedir. Başkan ve Rachel Sexton,  Hava Kuvvetlerinin  bir uçağında görüşürler. Başkan NASA’nın Yer Gözetleme Sisteminin  insanlık tarihi için çok önemli bir keşfe imza attığını bu konuyu araştırmak için Rachel’in görevlendiril diriğini söyler. Tüm açıklamaların NASA tarafından yapılacağını söyleyerek Rachel bir jet uçağına bindirilir. Başkan, Beyaz Saray Gizli Haber Alma Analisti Rachel Sexton’ı  sözü edilen nesnenin bulunduğu Milne Buzul Katmanına gönderir. Karizmatik  bir Bilim adamı olan  Michael Tolland başkanlığında uzmanlardan oluşan bir ekip  Rachel’i Milne Buzul Katmanındaki  yetkilileri  küre biçimindeki bir çadırda karşılarlar.
NASA Müdürü Lawrance Ekstrom Rachel’e bu  çok önemli bir keşfi anlatmaya başlar. Nasa’ya  bağlı bir uydu Kuzey Kutbunun derinliklerine gömülü nadir bir nesnenin varlığını belirlemiştir. Bu nesnenin uzaydan gelmiş bir meteor olduğu ve üzerinde  fosiller bulunduğu iddia edilmektedir. Göktaşından alınan kesitlerde dünyada bilinmeyen ve başka bir gezegende yaşadığı tahmin edilen böcek fosilleri vardır.  Bu fosiller uzayda hayat olabileceğini düşündürmekte ülkede ve bilim dünyasında büyük bir heyecan yaratmaktadır.
Bir süredir bocalamakta olan NASA bunu bir zafer olarak ilan eder. Tüm kanallar ve gazteler ve uzayda hayatın var olduğunun kanıtlandığını ilan etmektedir.  Amerikan uzay politikasını ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimini derinden etkileyecek bir zaferdir bu.
Habikürede NASA personeli ve Rachel haricinde dört tane   sivil bilim adamı vardır. Bunlar Michael Tolland, Corky Marlinson, Waille Ming, Dr. Mangordur. Başkanın amacı ise  keşfin seçim kampanyası için bir malzeme olmadığını göstermektir. Bunun için de  bu bilgilerin  tarafsız bilim adamları tarafından doğrulanıp,  kamuoyuna duyurulmasını sağlamaktır. Bunun için de belgesel program yapımcısı olan ve çok sevilen Michael Tolland seçilmiştir.
Başkan, seçim kampanyası nedeniyle, itibar kaybetmekte  NASA tarafından yapılan keşif ile kaybolan itibarını ve seçimi  kazanamak istemektedir. Başkan NASA’ya çalışmaları için sürekli çok büyük ödenekler aktarmış,  Fakat NASA son yıllarda sürekli başarısızlığa uğramış, başkanın ve NASA’ nın itibar kaybetmesine neden olmuştu.  Rachel’in babası ve başkanın rakibi Senatör Sexton ise, seçim kampanyalarında bu durumu çok iyi kullanmış ve NASA’yı çok zor  bir duruma sokmuştu.
Rachel canlı olarak oval ofise bağlandı ve NASAnın keşfinden bahsedecek, bu konuşmanın ardından başkan ulusa sesleniş konuşması ile buluşu kamuoyuna duyuracaktır. Bu sırada, Dr. Mangor göktaşına son bir kez  daha bakmak için  göktaşının yanına gelir. Fakat çok şaşırtıcı bir şey olur ve Dr. Mangor su yüzeyinde canlı bioorganizmalar görür.
Habiküredeki  özel donanımlı askerlerden oluşan Delta Gücü timi, insan damarlarında bile dolaşabilecek kadar küçük mikrobotlar ile habiküreyi gözetlemekte ve  yaşananları izlemektedir.  Dr.Mangor, su yüzeyindeki  organizmayı almak isterken, Delta Gücü mikrobot aracılığıyla adamının altındaki buz parçasını kırmış ve ve Dr.Mangor havuzun içine düşmüştür.
Diğer bilim adamları ve Rachel de su yüzeyinde canlı organizmalar görmüşler göktaşı ile ilgili şüphelere kapılmaya başlamışlardır.
Rachel  ve ekibi  bu nesne üzerinde araştırmalar yaptıkça ummadıkları bir sonuç ve tuzakla karşı karşıya olduklarını anlamakta gecikmeyeceklerdir.  Rachel ve ekibi, bir süre sonra akla gelmedik bir oyunun oynandığını  tüm dünyayı amansız bir düşmanlığa sürükleyecek bir bilim sahtekârlığının döndüğünü anlamaya başlamışlardır. Delta Gücü, Rachel ve arkadaşlarını öldürmeye çalışmaya başlamış  ve Dr. Michael ölümcül bir saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmiştir. Rachel ve diğerleri ise kaçmayı başarırlar.
Delta Gücü bilim adamlarını yakalamak için çalışırken  Rachel ve arkadaşları  bir gemi tarafından kurtarılır. Rachel, göktaşı ile ilgili bilgilerin bulunduğu faksları babasına gönderir ve hayatının tehlikede olduğunu bildirir.   Delta Gücü ise  hala onları takip etmektedir.
Senatör Sexton için kızının tehlikede olması çok da önemli değildir. Fakat bu bilgiler  başkanlık seçimini kazanabilmesi için  müthiş bir fırsat olmuştur.  Senatör  bir basın toplantısı düzenleyeceğini ve keşfin gerçek olmadığını delilleri ile birlikte açıklayacağını  ilan eder.
Rachel, Michael ve Marlinson, Michael’in araştırma gemisine ulaşmışlar yaptıkları incelemelerde aldatıldıklarını kesin olarak anlamışlardır. Göktaşı, NASA tarafından Milne Buzul Katmanına götürülmüştür.  Bu sırada  Delta Gücü onları bulmuş, Rachel ve arkadaşları, Delta Gücü askerlerinin başında Pickering’i görünce dehşete kapılmışlardır. Sahte keşif Pickering tarafından seçimi kaybetmek üzere olan başkana yardımcı olmak amacıyla planlanmıştır.  Çünkü  Başkanın seçimi kaybetmesi NASA’nın da sonu olacaktır.
Senatör Sexton,  kızının yolladığı fakslarlarla  basının karşısına çıkar. Delta Gücünün elinden kurtulmayı başaran Rachel de basın toplantısının yapılacağı yere gelmiştir. Rachel babasına, NASA’nın ve başkanın masum olduğunu, sahte keşfin Pickering tarafından tezgahlandığını , babasının bu işten vazgeçmesini ister . Fakat  babası bu fırsatı kaçırmak istememektedir ve  açıklamayı yapmayı kafasına koymuştur. Bu sırada genç bir kadın muhabir, senatörün konuşma yapacağı kürsüye mikrofonunu bırakmış, bu telaş içerisinde, Sexton zarflarını yere düşürünce  Muhabir yerden zarfları toplamış ve  senatöre uzatmıştır. .
Senatör Sexton, NASA’nın keşfinin sahte olduğunu ifade eden konuşmasına başlamış ve elindeki zarfları  basın mensuplarına dağıtmıştır. Fakat zarfların içinde  Senatör ve Gabrielin ilişkilerinin yer aldığı fotoğraflar çıkmıştır. Gabriel Ashe, muhabir kılığında basın toplantısına katılmış ve kürsüye mikrofon bırakırken zarfları değiştirmiş,  NASAyı ve başkanı kurtarmak pahasına kendisini feda etmiş, senatörün de sonunu hazırlamıştır.
“NASA nakil uçağı Atlantik üzerinde uçuyordu. Uçaktaki müdür Lawrence  Ekstrom kargo kısmındaki kömürleşmiş dev taşa son bir kez daha baktı.” Denize geri döneceksin “ diye düşündü.
Ekstrom’un emri üzerine pilot kargo kapılarını açıp , taşı bıraktı. Devasa taşın uçağın altından aşağı yuvarlanıp, güneşin aydınlattığı Okyanusun üstünde kavis çizerek, yukarı sıçrayan gümüşi su kolonunun oluşturduğu dalgaların altında kayboluşunu seyrettiler.
Kocaman taş hızla batmıştı. Suyun 90 m altına indiğinde, yuvarlanarak düşen siluetini aydınlatacak az bir ışık kalmıştı. Sonra taş, ayın karanlık yüzüne çarpan bir meteorit gibi, Okyanus tabanındaki çamur düzlüğüne çarparak, bir alüvyon  bulutu kaldırdı. Bulut dağılırken, Okyanusun bilinmeyen binlerce türünden biri tuhaf yabancıyı incelemek üzere yanına  doğru yüzdü. “
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown
 
 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...