İki Şehrin Hikayesi Hakkında Özeti C. Dıckens'ın Hayatı


Esa
2.9.2013
 
 
 
Yazıda  Charles Dickens-  A Tale of Two Cities- İKİ ŞEHRİN HİKÂYESİ romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı Charles Dickens  hayatı, romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  Charles Dickens  İKİ ŞEHRİN HİKÂYESİ  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
İKİ ŞEHRİN HİKÂYESİ 
 
Orijinal İsm A Tale of Two Cities olan bu eser Charles Dickens'in en popüler romanlarından biridir. Tarihî ve dönem romanı özelliği taşır. Yazar, bu romanında Fransız İhtilali'nin diğer yüzünü göstermeye, İhtilal öncesi ve sonrasında burjuva ve aristokrasi arasındaki kanlı çatışmaları ve olayların görünmeyen diğer bir yüzünü gerçekçi bir kurgu içinde aktarmıştır. Oliver Twist,[1] David Copperfield , [2] gibi romanları ile de tanınan yazarın en önemli eserlerinden birisi de İki Şehrin Hikâyesi adlı romanıdır.
 
Bu roman Charles Dickens tarafından 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek  ve haftalık olarak bir yayımlamak üzere yazılmış, eser ilk kez 45 bölüm halinde “ All the Year Round “ isimli edebiyat dergisinde 31 haftada yayınlanmıştır. [3]  Roman daha sonra basılmış ve 200 milyonun üzerindeki satışı ile tüm zamanların en meşhur edebiyat eserleri arasına katılmıştır.
 
Bu eseri edebiyat dünyasında “Dickens'ın en büyük tarihî romanı” olarak kabul görmüştür. Dıckens’in kendisinin de “ Yazdığım en iyi hikâye”” diye tanımladığı bu eser MEB okurlara ve öğrencilere tavsiye ettiği Yüz Temel Eser arasındadır.[4]
Eserin aynı adla ve kitapta uyarlanmış A Tale of Two Cities adıyla, yönetmenliğini,  Jack Conway,  Robert Z. Leonard ‘ın yaptıkları,  David O. Selznick ‘ın yapımcılığını üstlendiği 1935 – ABD yapımı bir filmi de çekilmiştir. [5]
 
 
Charles DİCKENS

1812 yılında Landport’ta doğdu. İngiliz edebiyatının en ünlü yazarlarından biridir. Doklarda çalışan küçük bir memurun oğludur. Dickens'ın ilk yılları refah içinde geçse de babasının borçları yüzünden hapse girmesiyle sefaletle tanıştı. Henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı.[6] Babasının hapse girmesi nedeniyle iyi bir öğrenim yapamadı.
 Küçük yaştan itibaren hayatını kazanmak zorunda kaldı. Bir noterin yanına kâtip olarak girdi; kendi kendini yetiştirdi. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835’te “Boz” takma adıyla Boz’un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başlar.Mizah yanı çok güçlü bir insandı. Boz” takma adıyla yayınladığı resimli mizah hikâyeleri çok beğenildi. 1837'de ise esas onu ünlendirecek olan Bay Pikvik'in Serüvenleri adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl içinde Catherine Hogarth ile evlendi. 1840 yılında ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkânı romanını yayımladı.[7]
 
1840'ta Amerika’ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, ama Genel Okur İçin Amerika Notları kendisini o kadar içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol bol seyahat eden Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. Bu dönemde yine Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı.
1858 yılında karısından ayrılan Dickens, bu dönemden itibaren yine sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. Ama sonunda çok yoruldu ve Gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı.
 
Oldukça üretken bir yazar olarak tanındı. . Özellikle toplum sorunlarını işledi. Romanda kişiler basit tabakalardan seçilmesine rağmen, davranışları, karakterleri, konuşmaları ile günlük hayatta sık sık rastlanan kişilerdir. Aslında bu kişilerle İngiliz toplumunun düzeltilmesi gereken kurumlarını; sözgelimi borçlu hapishaneleri, fabrikaları, yatılı okullar gibi konuları eleştirmiştir. Bu yönüyle bir sosyal reformcu yazar niteliği göstermektedir. Bu tutumuyla hükümeti harekete geçirmeyi umut ediyordu. Kendisinden sonra gelen birçok sanatçıyı etkiledi.1870 yılında öldüğü zaman büyük adamlar için ayrılan Westminster Abbey mezarlığına gömüldü. Mezarı Londra'daki Westminster Kilisesi'nde bulunmaktadır.[8]

Eserleri
·         Bay Pikvik'in Maceraları (1837)
·         Oliver Twist (1839)
·         Nicholas Nickelby (1839)
·         Antikacı Dükkanı (1841)
·         Bir Noel Şarkısı (1843)
·         Martin Chuzzlewit (1844)
·         David Copperfield (1850)
·         Kasvetli Ev (1853)
·         Zor Yıllar (1854)
·         İki Şehrin Hikayesi (1859)
·         Büyük Umutlar (1861)
·         Müşterek Dostumuz (1865)
·         Dombey ve Oğlu (1846-1848)
 
 
KONUSU
Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Paris ve Londra'da geçen olaylardır. İsyanın görünmeyen diğer bir yüzünü, isyancı halkın nefreti ve kininin vardığı noktaları ortaya koymaktadır. “Yazar, Fransız İhtilali'nde, ortalığı kan gölüne çeviren monarşi kurallarını ve kin dolu halkın nefretinin nerelere ulaştığını ve acımasız insan selinin işi nerelere kadar vardırabileceğini aktarmaya çalışır. Yazar,  “Fransız İhtilalinde suçsuz yere öldürülen binlerce insanın acısını İngiliz halkına anlatmayı amaçlamıştır.”
 
ZAMAN
Fransız ihtilai öncesi ve sonrası vakitler romanın zamanını oluşturur.
 
MEKÂN
Lonra ve Paris romandakiolayların geçtiği mekânlardır. 
 
ROMANIN TÜRÜ
Roman tarihi bir dönem romanıdır. Fransız ihtilali ve ihtilalcilerinin sosyal yaşantıları,, ihtilal dönbemi öncesi ve sonrasındaki toplumsal dinamikleri, toplumsal tepki, içgüdü, kin ve güdülemeleri ele alması bakımlarından Tarihi bir Sosyal Roman özelliği taşır.Roman realist bir tutum ve anlayış ile yazılmıştır. 

 
OLAY ÖRGÜSÜ
Fransız İhtilali öncesinde haksız yere hapse atılan Doktor Manette  kızı Paris’ten ayrılıp, İngiltere’ye yerleşir. Doktor Manette’in kızı orada aristokrat bir aile olan Evromonde'lerin oğlu Charles Darnay ile evlenir. Danay ihtilal sırasında gelen bir mektup üzerine Paris’e dönmek zorunda kalır ve sadece aristokrat olması sebebi ile idama mahkûm olur. Doktor Manette ve kızı, Danay’ı kurtarmak için Paris’e gider fakat yargılama haksızdır. Gözü dönmüş halk ve yönetim adalete değil kine ve nefrete bakmaktadır.  
 ROMANIN KARAKTER VE TİPLERİ 
Dr. Alexandre Manette:  Toplumda itibar gören, değer verilen, zeki, anlayışlı, olgun eskiden çok başarılı, bir doktordur. Hapishaneye düşmüş ve çıktıktan sonra  geçirdiği psikolojik bunalıma girmiştir.
Lucia Manette: Dr. Alexandre Manette'in kızıdır. Yıllarca babsı hapiste kaldığı için babasız yaşamış ve bunun acısını içinde duymaktadıur. Sarışın ve güzel, varlıklı, terbiyeli, nazik bir hanım dır.
Charles Darnay: Aristokrat bir aileye mensup olmasına rağmen düşkün ve yoksulların hakkını arayan yardım eden bir insandır. Eşi Lucia ile evlidir. Aristokrat bir aileye sahip olduğu için ölüme mahkûm edilmiştir.  Onun infazı Fransız ihtilalinin düştüğü yanlışlıkları vurgulaması açısından önemlidir.
Jarvis Lorry: Tellson bankasında çalışan bir iş adamıdır. Alexandre Manette'in en yakın dostlarından ve kızının koruyucularından bir iş adamı olarak tanıtılır.
Sydney Carton: Avuka S. Carton  C. Darnay’ın eşi Lucia'ya âşıktır. Eserde kötü karekterli, mutsuz bir kişi olarak karşımıza çıkar.  Fiziki bakımdan, Charles Darnay'a benzemektedir.
Madam Defarge: Aristokratlardan intikam almak isteyen acımasız bir kadındır. İhtilalcilerin en önde gelenlerinden biri olarak belirtilir.
Ernest Defarge: Madam Defarge' nin kocasıdır. Eşi gibi katı yürekli, intikamla dolu ihtilalin önde gelenlerinden birisidir.  kMeyhanesi ihtilalcilerin buluşma yeridir.
Bayan Pross: Lucia'nın fedakâr, iyi hizmetçisidir.
Jerry Cruncher: Tellson bankasında çalışan ve yardımsever bir kişi olarak gösterilmiştir.
 
KİTABIN ÖZETİ

1775 yılının Kasım ayında Tellson bankasının temsilcisi Mr. Jervis Lorry, bir posta arabasıyla Dover şehrine gider. Orada, Londra’dan ülkesine çağrılan Lucie Manette adında güzel bir Fransız ile buluşacaktır.
Lucia, Londra'da yaşayan bir Fransız’dır. Mr. Jervis Lorry, Babasının yaşadığını bilmeyen Lucia'yı Paris'teki Defargelerin meyhanesine götürür. Lucia Manette‘nin babası, Dr. Manette, Defarge’lerin meyhanesinin üstünde tavan arasında gizlenmekte ve  bu yüzden akli dengesi bozulmuş, tavan arasında sürekli olarak ayakkabı tamir etmektedir.  Bayan Defarge de sürekli örgü örmekte, örgü örerken de  ihtilal çıktığı zaman öldürecekleri aristokratların isimlerini saymaktadır.
Dr. Manette, Bastille hapishanesindeki bir hücrede tek başına 18 yıl hapis yatmış, şimdi, ise ruhsal dengesi bozulduğundan İngiltere’ye mülteci olarak götürülecektir.  Lorry ve Luci Manette’nin Paris’te oldukları sırada Jerry Cruncher adındaki hizmetkârı da onlara eşlik etmektedir. Defarge’lerin meyhanesi, Paris’teki ihtilalcilerin buluşma yeridir. Defarge’ler tavan arasını Dr.Manette’ye vermişler ve Dr. Manette de hergün geçmişini hatırlamaya çalışmaktadır.

Lucie ve Jarvis Lorry’nin yaşlı Dr.Manette’yi Londra’ya getirmelerinden beş sene sonra, Dr. Manette ve kızı, Fransız, aristokrat bir ailenin oğlunun mahkemede yargılanmasına şahit olurlar. Bu genç, Charles Darnay'dır. Darnay, aristokrat bir ailedendir. Bununla birlikte, ailesinin halka yaptığı zulümlerden nefret ettiği için Paris'ten ayrılmıştır. Darnay, Avukat Carton sayesinde kurtulur.
Manette’ler beş sene önce Fransa’dan İngiltere’ye dönerlerken Darney’e vapurda rastladıkları bir adama benzetirler. Carton sanığa o kadar benzemektedir ki diğer avukat Mr. Stryver, sanığı “tanıyanlar”ın ifadelerini alt üst eder.
Yargılanmadan sonra, Darney ve Carton, Manette’lerin mütevazı evlerini sık sık ziyaret etmeye başlamışlardır. Her ikisi de Lucia'ya âşık olur. Her iki genç de Lucie ‘ye kur yapmaya başlamıştır. Lucıa, Darney’i seçtiği zaman Carton asil bir hareketle Lucie’nin seçtiği bir kimse için hayatını feda etmeye hazır olduğunu söyler
Darney’in St.Evemonde’ler denen bencil Fransız aristokratlarının mirasçısı olduğu ortaya çıkmıştır. Lucia ve Darnay evlenirler. Kızları 6 yaşına geldiğinde, Fransa'da ihtilal başlamak üzeredir. Bütün bu olaylar olurken, Manetteler, Darnay'ın Marki'nin yeğeni olduğunu bilmemektedir. Marki ailesi pek çok kişiyi ezmiş, Dr. Manette'in de hapis yatmasına sebep olmuştur. 
 Darnay'ın amcası Marki'nin bir çocuğu ezmesi ve ölen çocuğa bir hayvan gibi davranması yüzünden ihtilal başlamıştır.   Yoksulluktan bıkan Paris halkı aristokratlardan nefret etmektedir. Ayaklanma çıkmış, halk, ele geçirdikleri soyluları öldürmeye başlamıştır.  Defargeler’de halkla birlikte gizli gizli her gün bir soyluyu öldürmektedir. Ayaklanan halk, kendilerine 'Jacgues' ismini takmış,  Defarge ailesi de ayaklanmanın başını çekmektedir.
Bir gün İngiltere’deki yeni St.Evrémondé Markisine bir mektup gelir. Darney, ailesinin eski hizmetçisi ihtilâlcılar tarafından hapsedilmiştir. Mektupta Paris'e dönmediği takdirde masum hizmetçilerinin öldürüleceği yazmaktadır
Darney, şerefli bir düşünceyle, Fransa’ya giderek bir şeyler yapmaya ve Paris’e gitmeye karar verir. Şerefine düşkün bir kişi olan Darnay, Paris’e ise Tellson bankasının işini yönetecek olan Jarvis Lorry ile birlikte gider. Darney, şehre gelir gelmez, ülkeye dönen bir aristokrat diye tutuklanır. Halk, aristokrat olan herkesten nefret etmekte dir ve isyancı halk için soylu olmak en büyük suç olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden hiç kimse Darnay’a acımaz.
Haber İngiltere ulaşır ulaşmaz, Lucie ve Manette, yardım için Fransa’ya gelir.. Bastille zindanında uzun yıllar hapsediln Dr.Manette, bu olayın damadının kurtulmasına yardımcı olacağını düşünmektedir. Kral ve kraliçenin kesilmiş başları günlerce Paris sokaklarında gezdirilmiştir. Dolayısıyla, çok sevdikleri Dr. Manette'in damadı Darnay’ı bile sadece bir soylu olduğu için öldüreceklerdir.

Manette’ler Paris’e geldiği zaman ihtilalcılar tam bir egemenlik kurmuştur. İhtilâlcılar, yaşlı doktora saygı gösterseler de, Defarge’lerin St.Evrémondé ailesine besledikleri kin çok derindir. Darney mahkeme önüne çıkarılmadan önce, bir buçuk yıl hapis yatar.Bütün bu süre zarfında Lucie kocasını göremez.
Darney, sonunda mahkeme önüne çıkarılır. Bn. Defarge mahkeme salonunun ön sırasında oturur,  ve Darney’in öldürülmesini ister. Charles, St. Evrémondé’lerle hiçbir alışverişi olmadığını söyler ve ailenin servetinin yıllarca zarar verdikleri halka geri verilmesini emrettiğini mahkeme heyetine hatırlatır.  Dr. Manette, de damadının lehine konuşur ve herkes onu alkışlar ve Darney serbest bırakılır.
Fakat mahkeme onu serbest bırakmakla birlikte Darney’in Fransa’dan İngiltere’ye gitmesine izin vermemiştir. Manette’ler bu zaferi henüz kutlamamışlardı ki, Defarge’ler ve kimliği belirtilmeyen esrarengiz bir tanık onu, halk düşmanlığıyla suçlamış, Darney yeniden tutuklanmıştır. Dr. Manette'in en yakın dostları, acımasız Defargeler, Darnay'ı halk düşmanı ilan etmiştir.
Darney, hücresinde kendisini suçlayanın kim olabileceğini düşünmektedir. Lucie’nin eski sadık Hikmetçisi Bn.Pross , uzun yıllardır görmediği kayıp kardeşini Paris sokaklarında görür. Bu senelerce önce İngiltere’deki mahkemede Darney aleyhine tanıklık yapan hain John Barsad’dır. Sydney Carton da Paris’tedir. Lucia'yı seven Avukat Carton, Barsad'la onu tehdit ederek bir anlaşma yapar.
Darney’in yeni mahkemesinde, Mr. Deuarge, St. Evrémonde’ları iğrenç suçlamalarla karalayan bir liste çıkarır. Adam, Dr. Manetta’yı da, Darney aleyhindeki tanıklar arasında gösterir. Bu arada, Dr. Manette'in yıllar önce yazdığı bir belge ele geçirilmiştir. Belgede Darnay'm amcası Marki'nin Bayan Defarge'in kız kardeşini kirlettiği, kız ölüm anında iken Manette her şeyi öğrendiği için hapse atıldığı yazmaktadır. 
Bu önemli belge, ihtiyar doktor tarafından Bastille’deki hapis hayatı sırasında yazılmış ve ihtilâlciler burasını ele geçirdikleri zaman Defarge, Dr. Manette’nin hücresinde bulmuştur. Soyluların hukukuna göre Markis Bn. Defarge’in kız kardeşi yoksul bir kızın ırzı geçmiştir. Kız ölüm döşeğindeyken Dr. Manette Evrémondé ailesini lanetlemektedir.
Uzun yıllar unutulan bu belgenin hâkimler üzerinde etkisi olur. Bunu yazdığını reddetmesine ve hâkimlerden merhamet dilemesine rağmen, Dr.Marnette’nin sözleri göz önüne alınmaz Darney’in atalarının işlediği suçların cezasını çekmesi kanaatiyle 24 saat içinde giyotinle öldürülmesine karar verilir.
Carton,. Darnay" a çok benzediği için onun yerine giyotine gitmeye karar verir ve Darnay'ı Barsad'a hücreden çıkartır
Sydney Carton, şimdi sevdiği kadının kocasını kurtarmak ve Lucia'yı mutlu etmek için şantaj yaptığı Barsad’ın yardımıyla, Barney’in hücresine girmeyi başarır. Kendisi ile elveda içkisi içeceğini söyleyerek Barney’in içkisine uyuşturucu madde katar ve onunla elbiselerini değiştirir. Mahkûma çok benzediğinden Carton, Darney’in adına giyotin altına yatacaktır. Kimse durumun farkına varmaz ve Darnay kurtulur.
Bu arada Bn.Defarge,  Lucie’nin küçük kızı da dahil bütün aileyi ihbar etmek için Manette’nin evine gider. Bn.Pross Darney’ler Fransa’dan kaçarken onun onları yakalamasını engeller. Bayan Defarge kana susamıştır ve Lucia ile Darnay'ın küçük kızının da soylu olduğu için öldürülmesini istemektedir. Bu yüzden, onların kaldığı eve gelir. Bayan Pross'la, kavga ederken kendi silahıyla kendini öldürür. Pross, sağır olur. Manette ailesi Paris'ten kaçmayı başarmıştır.
Tüm bu olaylar olurken Carton giyotine götürülür.  İdam anı gelip giyotin düşmeden önce şu sözü söylemiştir:: “Şimdiye kadar yaptığım her işten çok daha iyi bir iş yapıyorum. Şimdiye kadar böyle bir huzura kavuşmamıştım.”
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
Esa
01.02.2019 - 11:32
Çalışma içerik görsellik, okunma sayısı özgünlük ... yönlerinden gayet güzel