İnci John Steinbeck


Esa
17.2.2015

İnci John Steinbeck ile ilgili görsel sonucu

İnci John Steinback

 

Yazıda John Steinback’in İnci  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri, kahramanları,   John Steinback’in  hayatı,  diğer romanları,  İnci  adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.
 
İNCİ ROMANI VE FİLMİ HAKKINDA  
 
İnci adındaki  eser John Steinback’in önemli eserlerinden biridir.  Bu kitabın öyküsü bir Meksika halk hikâyesinden esinlenilerek yazılmıştır. Steinbeck, 1940′ta  gittiği La Paz isimli kentte  bu öyküyü duymuş, 1944′te film senaryosu olarak yazmaya başladığı hikâye, kısa haliyle 1945′te Woman’s Home Companion isimli dergide The Pearl Of The World (Dünyanın İncisi) başlığıyla yayımlanmıştır. [1] Kasım 1947 yılında ise eserin son hali basıma girmiş olur. [2]
 
Eser Steinback’in yazdığı uzun hikâye novellalardan biridir.  İnci adlı eseri de romandan ziyade uzun hikâye özelliği taşır.
Kitabın  bir novella  haline  gelmesi ve The Pearl (İnci) ismiyle yayımlanması ise 1947 de gerçekleşir. . Senaryosunu  Jack Wagner ile beraber kaleme aldığı La Perla, aynı yıl vizyona girmiştir. Eser  2001′de yeniden sinemaya uyarlanmış  başrollerinde Luka Haas ve  Richard Harris’in bulunduğu  bu film 2005′te video cd olarak piyasaya sürülmüştür. [3]
“John Steinbeck, akıcı bir dille kaleme aldığı İnci’de, uygar toplumun değerleriyle az gelişmiş toplumun değerlerini karşılaştırırken, her ikisini de eleştirmekten geri durmuyor…” [4]
 
Roman,  yoksul denizcilerin hayat kavgalarını, özlemlerini ve bu özlemlerine erişmek için yaptıkları mücadeleleri akıcı ve duygusal bir dille anlatmaktadır.  Roman, çok iri ve nadide bir inci bulma düşüne kavuşan yoksul balıkçı Kino'nun dramını başarıyla aktarmıştır.
 
KONUSU
 
 Eser, Meksika kıyılarındaki denizcilik ile uğraşan yoksul bir inci avcısı olan Kino’nun hayatı üzerinde kurgulanmıştır.  Büyük bir inci bulmak derdinde olan Kino istediğine ulaşmış ama sonraki hayatı arzu ettiği gibi olmayacaktır.
Yoksul bir yerli olan inci avcısı Kino,  akrep sokan çocuğunu tedavi ettirmediği için zengin olmak için tanrıya dua eder. Duası kabul olmuş ve devasa bir inci bulmuştur.  Fakat bu büyük ve güzel inci ona mutluluk getirmeyecek zenginliğin ve paranın getirdiği kötülük ve felaketler kapısını çalacaktır.
 
ANA FİKRİ
 
Açgözlülük ve kazanç hırsı insanları felakete sürükler. Açgözlü olan ve gözlerini para hırsı bürümüş insanların kendileri de mutlu olmaz çevrelerini de felakete sürükler. Aniden elde edilen zenginlik  ve para kötülük ve felaketleri çağırır.
 
ROMANDAKİ KARAKTERLER  
 
Kino: Fakir bir balıkçıdır. Denizden bulduğu inci sayesinde hayatı değişmiş, açgözlülerin saldırısına da uğramıştır.  
Doktor:  Doktor olmasına rağmen gözünü para hırsı bürümüş,  paragöz ve içinde insan sevgisi olmayan bir adamdır. Fakat bu huyları onu felakete de götürecektir.
 
 
 İNCİ ROMANI ÖZETİ
 
Meksikalı inci avcısı Kino, karısı Juana ve bebekleri Coyotito bir koy kasabasında fakir ama huzurlu bir hayat sürmekte, inci toplayıp  topladığı  incileri satarak  geçinmektedir. Kino’nun karısı Juana ve  çocuğu Coyotito ile mutlu bir hayatı vardır.
Günlerden bir gün Kino evde otururken  Coyotito’nun  beşiğinin  üzerinde bir akrep görür. Akrebin Coyotito’yu  ısırması Coyotito’nun  ölümüne neden olacaktır.  Kino buna izin vermemek için telaşla  bebeğin beşiğinin yanına gelir. Ama ani  ve  yanlış bir  hareket yaparsa akrebin  Coyotito’ yu  ısırabileceği için Kino nasıl bir hamle yapacağını düşünmektedir. Bu anda   Coyotito  kıpraşıp beşiği oynatınca  akrep  Coyotitonun omzuna düşer.Kino akrebi beşikten alıp  yere fırlatıncaya   kadar  akrep Coyotitoyu zehirlemiştir.…
 
Coyotito  hıçkırarak  ağlarken  Kino akrebi ayağıyla ezerek  hınçını ondan almaya çalışırken karısı Juana  koşup Coyotito’yu beşikten  alır ve akrebin ısırdığı yeri ağzıyla  emip zehiri atmaya çalışır. Ama Coyotito’nun omzu şişmeye başlamıştır. Komşuları çağırırlar ama komşularının da yapacağı pek bir şey yoktur.
 
Tek çare  kasabadaki  doktora gitmektedir. Ama Doktor paracının tekidir. Ve köydeki herkes oldukça fakirdir. Zaten Kino ve ailesi  sınıfsal olarak  köylüler tarafından da ayrımcılığa uğrayan bir ailedir. Yerlilerden oldukları için diğerleri tarafından hor görülmektedirler.
 
Kino’da ise hiç para yoktur. Doktorun evine de giderler.  Ama Kino başına gelecekleri  bilmektedir.  Onların parasının olmadığını anlayan Doktor  bebekle ilgilenmez. Çaresiz bir şekilde evlerine dönmek zorunda kalırlar.
 
Kino umutsuzdur, değerli bir inci bulup para kazanmak için tanrılara dua eder.  Ertesi sabah Kino inci avlamaya çıkar. Juanayla  birlikte,  inci toplarken büyük bir kabuk görmüştür. Kino onu da  sepetine atar. Kıyıya geldiğinde kabukları açarken sıra  bu büyük kabuğa gelmiştir. Onu açarken biraz zorlanır. Ama emeğine değmiş kabuğun içinden dev bir inci çıkmıştır. Bu büyük inciyi gördüğünde gözlerine inanamaz. İnciyi evine  götürür ve abisini çağırır.
 
Ama böyle bir haber  küçük köyde çok çabuk duyulmuştur. Herkes Kino’nun  incisini görmek için onun başına toplanır. Görenler gözlerini alamamaktadır.  Kino, yoksulluk içinde geçen hayatının artık değişiceğine inanmaktadır. Sonunda karısı Juana ile kilisede nikah töreni yapabilecek, oğulları Coyotito’yu okula yollayabilecektir.  Kino, bu hayaller içindeyken  incinin komşularında uyandırdığı kıskançlığın farklına varmamıştır. Böyle güzel  ve büyük bir  incinin  peşine hırsızlar da düşebilecektir.
Kino   akşam olup yatacakken  bir ses duyar. Tıkırtıya kalkıp  etrafa bakınırken  evine girmeye çalışan hırsızı görüp  hırsıza saldırı. Küçük bir kavganın ardından hırsız kaçmıştır. Kino sabah olunca inciyi kasabaya satmaya götürür. Ama satamadan geri getirmek zorunda kalmıştır. Çünkü  ona İstediği parayı  hiç kimse vermemiştir. İnciyi duyan zengin ve cimri Doktor Coyotiyo’nun yanına gelir. Doktor çocuğa bir ilaç içirir ve çocuğun ateşlenebileceğini söyler. Dediği gibi bebek ateşlenir ve doktor yeniden gelir. Doktorun asıl amacı Kino’nun inciyi nereye sakladığını öğrenmektir.  Doktorla konuşurlarken Kino’nun gözü, inciyi gömdüğü yere kaçar ve doktor incinin yerini öğrenir.
 
Kino  doktorun   niyetini bilmektedir.  Doktor,  Kino’ya  inciyi kendisinin  saklaması hakkında bir  öneri sunar ama Kino  onu reddetmiştir. Çünkü doktora kin duymaktadır. Fakat incinin ellerinde olması onlar için büyük bir tehlikedir. Gece uyurlarken birinin geldiğini hisseder ve boğuşurlar. Boğuşma esnasında Kino adamı bıçakla öldürür. Kino ve karısı diğer bir şehre giderler. Yolda başlarına kötü olaylar  gelmiş ve geri dönüşleri bir efsane olmuştur. Kino, Karısı ile ne yapacaklarını konuşarak  karısı Juanay’la   bir akşam kaçmaya karar verirler.
 
Akşam  olunca sallarıyla kaçmayı denemişler ama salları delik olduğu için kaçmamışlardır.  Evlerine dönerken bir hırsız Kino’dan  inciyi almak ister. Kino ise o sinirle  hırsızı öldürüp, onu sazların içine atar.
 
Evlerine giderken evlerinin yandığını görür. Kino, Juana’yla birlikte  abisinin evine saklanmak zorunda kalmıştır. Sabah olur olmaz inciyi satmak için yola düşerler, ama arkalarına  takipçilerin  düşeceğini bilmektedirler. Yola düşüp kaçmaya başlarlar. . Kino, Juana ve  oğlu Coyotito  giderken   takip edildiklerini fark ederler. Yürüyüş esnasında kayalık bir arazide mola verirler. Dinlenirlerken yoldan birilerinin geçtiğini farkederler. Sessizce dinlerler ve bunların peşlerine düşen kelle avcıları olduklarını anlarlar. Ellerini çabuk tutmaları gerekmektedir. Yoksa onları takip edenler onları öldürecektir.
 
Akşama kadar bir kasabadaki mağaraya saklanıp geceyi  burada geçirirler. Takipçiler Kino’nun saklandığı kovuğun altında ateşi yakıp burada sabahlayacaklar dır. Kino, Juannadan Coyotito’nun ağlamamasını ister. Aşağıya inip takipçileri öldürecektir. Aşağıya iner ve yanlarına kadar gelir.  Gün aydınlandığında  Kino onların kendini göreceğini düşündüğü için tekrar mağaraya çıkar.  Takipçiler umutlarını kesip gidecekken   Coyotito’nun ağlaması sonucu takipçiler sesi duyup mağaraya ateş ederler. Açılan  ateş sonucu Coyotito hayatını kaybeder. .Daha sonra Kino ve Juanna her şeyden vazgeçerek eski kasabalarına  geri dönerler. Kino  inciyi buldukları denize  kadar gider. Ve büyük bir nefretle inciyi denize atar. Kino ve Juanna,  inci ve Coyotito olmadan hayata devam ederler.
 
Özet : ŞULE DUMAN- Dörtyol Hatay
 
 
 
[1] https://ebediyenedebiyat.blogspot.com/2013/07/inci-john-steinbeck.html
[2] https://www.neokuyorum.org/inci-john-steinbeck/
[3] https://ebediyenedebiyat.blogspot.com/2013/07/inci-john-steinbeck.html
[4] John Steinbeck, “The Pearl,”İnci, Çeviri : Ayşegül Çetin Tekçe, İstanbul, 2003

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış