İnsan Ne İle Yaşar Hakkında Konu Özet Lev Nikolayeviç Tolstoy

Ekleyen : ESA , 19 Mart 2019 Salı aaa Beğen 1
 
 
 
İnsan Ne İle Yaşar , Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910)’un özellikle Rus edebiyatında en çok sevilen  dini ahlaki ve din felsefesi konularında yazılmış bir öyküsüdür. Öyküde Rus Hristiyanlığının inançlarına uygun şekilde insanlarla iletişime geçen ve insan kılığına girerek bir ailenin yanında yıllarca yaşayan bir meleğin insanlıkla ilgili kafasında kalan soruları çözdükten sonra ayrılışı konu edinmektedir.
Anna Karenina , Diriliş , Savaş Ve Barış gibi dünya edebiyatının klasikleri arasına giren çok önemli romanlar yazan Tolstoy, hayatının son  yıllarında insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik  gibi konulara vermiş, bu konular üzerinde hayli kafa patlatmıştı.  Romanları ile belii bir doyuma ulaşan yazar 1872-1886 yılları arasında işte bu konuları ele aldığı pek çok hikaye de yazdı.   Tolstoy, ahlak, din,  estetik, insanlık aile vb konulu bu hikâyelerini dört “okuma kitabı”nda (Ruskiye Knigi Dlya Çteniya)  adlı eserinde toplamıştı
 
 Bir bölümü halk masalları, efsaneler, kıssalar ve menkıbelerden esinlenilerek yazılmış olan bu hikâyelerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını kaleme almıştı.
 
İnsan Ne İle Yaşar Özeti
 
Ayakkabı tamirciliği yapan Simon küçük bir kasabada yaşıyordu. Kış gelmiş havalar soğumaya başlamış, kışlık yiyecekler ve giyecekler için zorlanmaya başlamıştı. Lakin bunları temin edecek durumda da değildi. Borç verdiği köylülerden alacaklarını almakta zorlanıyordu.  Köydeki alacaklıları paralarının olmadığını söylüyorlardı.
Simon o gün üzgün üzgün bir meyhaneye gidip içti. Meyhaneden çıkıp kilisenin önünden geçerken, çıplak bir adam görmüş adamın üzerine bir şeyler giydirip evine getirmişti.  Simon’un karısı bu işten pek hoşlanmamış, bu adam ile ilgilenmek istememişti. Simon’un karısı adamı görünce sinirlenmiş ama olanları öğrenince adamın karnını doyurmuş ve adam ilk kez gülümsemişti.
 
Simon bu adamı yanına aldı. Adam Simon’un yanında çalışmaya başlamıştı. Bu adamın adı Michael'di. Mihael Simon’un yanında çalışmaya başladıktan sonra güzel şeyler de olmaya başlamıştı. Fakat nedense Michael pek gülmeyen bir adamdı.
Bir gün dükkânlarına gelen zengin görünüşlü bir adam  bir yıl hiç yırtılmayacak bir çizme diktirmek istemişti. Michael o adama bakarken ikinci kez gülümsemiş ve Simon buna çok dikkat etmişti.  Çok çalışkan bir adam olan Michael işi çok çabuk öğrenmiş ve ustası Simon’dan bile güzel işler yapmaya başlamıştı.  Fakat Micheal ayakkabı siparişi yapan o zengin adama ayakkabı yerine güzel bir terlik dikmişti. Simon bunu görünce çırağına çok kızmış neden böyle yaptığını sormuştu.  Lakin çok geçmeden zengin adamın yardımcısı gelmiş ve ayakkabı isteyen o zengin adamın öldüğünü çizme ayakkabı yerine terlik dikilmesi gerektiğini söylemişti.  Simon ile eşi bunu duyunca çok şaşırmışlar Michael’e şaşkın şaşkın bakmışlardı.
 
Ama Simon Mihael’e hiçbir şey sormamıştı. Michael hiç gülmüyordu. Aradan altı yıl geçtikten sonra yine garip bir olay olmuş, Simon’un evine bir kadın gelmişti. Bu kadının ikiz kızları vardı. Michael bu kadını ve ikiz kızları görünce üçüncü kez gülümsedi.  Kadın, bu kızların öz kızları olmadığını ama bu kızlar için ayakkabı diktirmek istediğini söylemişti. Kadın ve kızları gittiğinde Michael birden melek şekline girip onlar her şeyi anlattı. Kendisinin aslında bir melek olduğunu, tanrıya karşı geldiği için cezalandırıldığını, gerçekleri görmek ve bazı soruların cevabını bulmak için dünyaya geldiğini anlattı.  Artık soruların cevaplarını bulduğu için de gitme vakti gelmişti.
 
Simon 'un eşinin merhametiyle sevgiyi, zengin adam dükkâna geldiğinde; ölüm meleğini görüp gülümsediğini ve ikiz kızları gördüğünde ise insanın tek başına yaşayamayacağını anlamıştı. Bunları söyledi ve kayboldu...
 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...