Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Irmağın Ötesi Hakkında Özet Analiz Ernest HEMINGWAY

Ekleyen : ESA , 03 Ağustos 2019 Cumartesi aaa Beğen
 
Yazıda “Irmağın Ötesi , “Across the River and into the Trees”  Ernest HEMINGWAY “ romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, Irmağın Ötesi romanın olay örgüsü,  romanın yazarı Ernest HEMINGWAY ‘in hayatı, romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Irmağın Ötesi  Ernest HEMINGWAY  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZARI KONUSU TEKNİĞİ BASIMI  HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR
 
 
Özgün adı “Across the River and into the Trees “ olan Amerikalı Ernest Hemingway’in (1898-1961) bu romanı Türkçeye Irmağın Ötesi adı ile çevrilmiştir. Türkçe tercümeleri değişik adlar altında yayınlanmış olan bu romanın ilk baskısı Cosmopolitan dergisinde tefrika edilmiş eser daha sonra kitap haline getirilerek 1950 yılında basılmıştır.[1]
 
Daha ziyade öyküleri ile tanınmış olan ve  1954 yılında Nobel Ödülü de alan Hemingway bu kitaptan sonra sadece  1952 yılında Yaşlı Adam ve Deniz  adlı romanını yazmış, bu nedenle bu romanı Hemingway’in yazdığı sondan ikinci  romanı olmuştur.
 
Across the River and into the Trees, Ernest HEMINGWAY’in , Çanlar Kimin İçin Çalıyor ve  Silahlara Veda  adlı romanları ile birlikte savaş konulu romanlarının üçüncüsü olmaktadır. Daha ziyade macera, savaş,  av, balıkçılık ve serüven konulu romanlar yazan Hemigway’in romanlarında aşk konusu  bu konular ile birlikte karşımıza çıkmaktadır. Yazarın bu romanında da birkaç gün içinde öleceğini bilen kalp hastası bir albayın yaşamının son üç günü  anlatılmakta romanın arka planında ise İkinci Dünya Savaşı gözükmektedir.
 
 
ROMANIN KONUSU
 
Kalp hastalığı yüzünden  kısa bir süre sonra öleceğini bilen albay Richard Cantwell  son üç gününü kendisine aşık olan genç kontes Renata’ile geçirir. İki aşık yemeye, içmeye ve sevişmeye doya doya 
üç günü geçirmişlerdir.   Albay, bir av dönüşü sonrasında  hiç bir şey söylemeden ölür.
 
 
 
ÖYKÜNÜN ÖZETİ
 
Olay, 1946’da Venedik’te geçer. İkinci Dünya Savaşı henüz bitmiştir.
Kalp hastası yaşlı bir Albay olan Richard Cantwell, İtalya'nın Trieste kentinde donmuş bir lagünde ve soğuk bir günde ördek avına çıkmıştır. Albay, ancak iki ördek vurabilir. Bu sırada Albay geçmişini anımsar.  Venedikli bir kadın olan Kontes Renata'yi ve Birinci Dünya Savaşı'nda yaşadığı günlere geçip gitmiştir.
 
Venedik'te Cantwell ve Renata ile yaşadığı romantik günlere döner.  Onlarla birlikte yaşadığı anılar gözlerinde canlanır. Renata'nın evine giderken bir gondolda seviştikleri günü özlemle hatırlar. Albay, üç gün içinde ölçeğini bilmekte ve bu son üç gününü mutlu bir şekilde geçirmek istemektedir.
 
Albay Cantwell, memur Jackson ile birlikte Renata ile buluşmaya hazırlanır. Reneta henüz 19 yaşıında umudunu Albay’a bağlamış olan bir genç kızdır. Jackson ile birlikte giderlerken I.Dünya Savaşı ile ilgili anıları konuşurlar. Ardından Venedik'e gelir ve Cantwell kontes ile buluşur. Renata'nın orta yaşlı bir adam olan Albay Cantwell ‘den ne bulduğu belli değildir. Görünüşe göre  babasından  daha yaşlı olan Albayın yaşına aldırmamaktadır.
 
Albay ile Renata Venedik'te üç gün geçirir. Bu üç gün boyunca yemeğin ve içkinin tadını çıkarmışlardır.  Albay,  genç kontes Renata ile seviştikten sonra, kendi ölümünü düşünmeye başlar. Daha sonra personel aracının arka koltuğuna gider ve kalp krizinden ölür.
 
 
 
[1] http://www.supersummary.com/across-the-river-and-into-the-trees/summary/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...