Kamelyalı Kadın Romanı Hakkında A. Dumas

Ekleyen : ESA , 15 Kasım 2014 Cumartesi aaa Beğen


KAMELYALI KADIN  A. DUMAS ile ilgili görsel sonucu

KAMELYALI KADIN  A. DUMAS VE YAZILIŞ ÖYKÜSÜ

 

Yazıda  Alexandre Dumas’ın, Kamelyalı Kadın  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri, kahramanları, Alexandre Dumas’ın, hayatı,  diğer romanları,  Kamelyalı Kadın    adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
Alexandre Dumas’ın (1824-1895) henüz 24 yaşında kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Kamelyalı Kadın romanı Dünya Klasikleri arasına girmiş tutkulu, romantik bir aşk romanıdır.  Bu eser Dumas’ın yazdığı Monte Kristo Kontu [1]  ve Üç Şilahşörler  [2] den sonraki en tanınmış romanıdır. Siyah Lale  adlı romanı da en iyi romanlarından diğeri olmaktadır.
Romanı 1848 yılında ilk kez basılmış, daha sonra  başka dillere  de çevrilmiş ve pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de  pek çok baskı görmüştür. A. Dumas “ bu roman ile  ünlenmiş, bu romanı ile romancı olarak tanınmış, bu romanından kazandığı ile borçlarının bir kısmını kapatmış ve annesine maddi yardımda bulunmuştu. 1852 yılına kadar on iki roman daha yazdı”[3]
Roman A. Dumas’ın  hayatından [4]kesitler taşıyan ve bizzat yaşadığı olaylardan esinlenerek yazılan bir romandır.  Romanın kadın kahramanı olan Marguerite Gautier”, Alexandre Dumas’ın geçek hayattaki sevgilisi Marie Duplessis’in ta kendisidir. [5]  Dumas ilk gençlik yıllarında  zengin erkek avcısı olan Marie Duplessis ile tanışmış ve onunla bir müddet aşk yaşamıştır. [6] “Gerçek Kamelyalı Kadın Marie  Duplessis on bir ay boyunca Dumas’ın metresi oldu.1845′de ayrıldıklarında Dumas Fils onun için ‘Gerçekte asla var olmayacak kadının en kusursuz halde vücut buluşuydu ‘ diyordu[7]
Eser ön planda Marguerite Gautier  ile Mösyö Armand Duval arasındaki tutkulu bir aşkı anlatırken arka planda ise 19 yy daki Paris aristokrasisinin ve soylularının  yaşantılarına dönemin ünlü bir fahişesinin hayatı aracılığı ile bakmamızı sağlamaktadır.
Olaylar  romanın kahramanı olan Mösyö Armand Duval’in birinci tekil anlatımından aktarılmaktadır. “Bu öyküden Marguerite gibi tüm yosmaların onun yaptığını yapabileceği sonucunu çıkarmıyorum; aklımdan bile geçmez böyle bir şey, ama içlerinden birinin yaşamında, gerçek bir aşk duyduğunu ve bundan acı çektiğini öğrendim. Öğrendiğimi de okura anlattım. Bir görevdi bu.” [8]
Romantik edebiyatın  en çok okunan klasiklerinden biri olan roman hemen her ülkede oldukça ilgi görmüş,  2 Şubat 1852 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde Vodvil Tiyatrosu için oyunlaştırılmış, y 1853 yılında Giuseppe Verdi  Kamelyalı Kadın  operasını besteleyerek müziğe uyarlamıştır. [9] Bir fahişeyi konu alamsı ile Operada bir devrim olarak nitelenen bu oyundan sonra  bu eserin on altı farklı versiyonu Broadway tiyatrosunda sahnelere konulmuştur. [10]
 
ARKA KAPAK
 “Alexandre Dumasnın (1824-1895) henüz 24 yaşında kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Kamelyalı Kadın, 19. yüzyıl Parisinde geçer. Soylu bir gencin, güzeller güzeli bir fahişeye âşık olmasıyla başlayan romanda, mutluluklarının kısa süreceğinden endişe duyup mutlu olmak için acele eden iki insanın tutkulu ilişkisi anlatılıyor. “
“Gerçek bir aşkın dokunaklı ve yürek burkucu hikâyesi... Hukukçu Mösyö Armand Duval'in yolu bir gün kamelyalarıyla ünlenmiş Matmazel Marguerite Gautier ile kesişir. Armand'ın kendi halinde bir hukukçu, Marguerite'in ise çiçeklerine sıradan bir ailenin bir aylık geçim kaynağını sarf edebilecek derecede sefahat içinde bir kadın oluşu, bu iki gencin birbirlerine ilgi duymalarını engellemez. Başından geçen onca şeye rağmen masumiyetini kaybetmeyen Marguerite, Armand Duval sayesinde hayatında ilk defa şefkati tanıyacak, karşılık beklemeden sevmenin ve sevilmenin güzelliğini tadacaktır. 

Kamelyalı Kadın'ın dokunaklı öyküsü o kadar çok sevilmiş ve ilgi görmüştür ki, birçok kez filme aktarılmış, tiyatro, bale ve opera olarak sahnelenmiştir. 

Gözden geçirilmiş çevirisiyle...  “(Tanıtım Bülteninden)[11]
KONUSU
Roman Paris’te yaşayan  hukukçu Mösyö Armand Duval ile kamelyalarıyla ünlenmiş  ve zengin erkeklerle ilişki kuran Marguerite Gautier  adındaki bir fahişenin arasındaki aşkı anlatmaktadır.  Marguerite zengin erkekleri paralarını kullandığı bir araç olarak gören onların parası ile lüks ve şatafat içinde yaşayan bir kadındır. Armand’ın Marguerite’ye sunacağı hiçbir lüks yoktur. Marguerite,  Hukukçı Armand’ın bir aylık gelirini bir günde   tüketmeye alışık  bir kadın olsa da  Hukukçı Armand ile mütevazı bir aşkı yaşamaya razı olmuş ve  Armand’ı  korumaya çalışmaktadır.  Marguerite,  hayatında ilk defa şefkati ve gerçek sevgiyi  Armand’ın sayesinde bulmuştur.
Armand, sevdiği kadın Marguerite ‘nin yalnızca kendisine ait olmasını istemektedir.  Ama Marguerite borçlarını ödemek için  bir yol bulmak zorundayken;  Armand’ın babası  ise  aile şerefleri için bu aşka şiddetle karşı durmakta, oğlunun geleceğini düşünmektedir.
Marguerite aşkına rağmen Armand’ın babasının baskıları ve bağımlı hale geldiği lüks ve şatafatlı hayatın kendine bıraktığı borçlarından kurtulmak için Armand’ı terk etmek zorunda kalacaktır.
Sonunda gerçek aşk galip gelmiş sevgililer yeniden kavuşmuştur. Fakat bu defa araya kader girer. Marguerite çok hastadır.
 
 
 
ESERDEN ALINTILAR
“Marguerite’in kamelyadan başka çiçek taktığı hiç görülmemişti. Bu yüzden çiçekçisi Madam Barjon’un dükkanında adı ”Kamelyalı Kadın’a ” çıktı, böylede kaldı gitti..”
“Yan sokaklardan birinde iki jandarmanın götürdüğü bir fahişeyi gördüm. Yüzünde tutuklanmasının kendisinden ayırdığı birkaç aylık bir bebeği öperken akan kanlı gözyaşları vardı. İşte o günden beri bir daha kesinlikle bir kadını ilk bakışta hor görmedim.”
“Mademki Tanrı doğru yola girmiş bir günahkârı, hiç günah işlememiş yüz doğru insandan çok seviyor, Tanrı’yı hoşnut edelim. Karşımıza çıkacak olan, dünya zevkleri yüzünden mahvolmuş insanları bağışlayalım. Belki tanrısal bir ümit onları kurtarır.”
Alexandre Dumas’ın Diğer Romanları İçin Tıklayın
 
 

[3]  Bülent AYDIN, http://www.mengukitap.com/?p=806
[5]  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kamelyal%C4%B1_Kad%C4%B1n
[6] http://blog.milliyet.com.tr/kamelyali-kadin/Blog/?BlogNo=246919
[7] Bülent AYDIN, http://www.mengukitap.com/?p=806
[8] Bülent AYDIN, http://www.mengukitap.com/?p=806
[9] https://tr.wikipedia.org/wiki/Kamelyalı_Kadın
[10]  http://kitaptutkusu.blogspot.co.uk/2013/03/kamelyali-kadin.html
[11] https://www.idefix.com/Kitap/Kamelyali-Kadin/Edebiyat/Roman/Dunya-Klasik/urunno=0000000246931
 
 

 Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...