Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var Hakkında ve Özeti D. Macomber

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen
 
 
Yazıda  Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var romanın hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri, kahramanları, Debbie Macomber’in   hayatı,  diğer romanları, serden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır. 
 
ESER VE YAZAR HAKKINDA 
 
Bazı eserleri Best Seller olmuş dünyada toplam 150 milyon adet satmış  popüler bir romancı olan Debbie Macomber’in  aşk, gençlik romantizm ve kadın temalı romanları  ülkemizde de büyük ilgi görmüştür.  Yazarın ülkemizde de oldukça ilgi gören  “ Küçük Mucizeler  Dükkânı “ serisi,  “  Bir Yumak Mutluluk” , Gül Limanı Oteli [1]adlı eserinden  sonra    bu eseri de aynı kitle tarafından oldukça sevilmiştir.
 
Debbie Macomber, “Hep sonu mutlu biten, umudu taze tutan, okura kendini evinde hissettiren kitaplar  yazan yazar, dört çocuklu bir ev kadınıyken yazmaya başlamış ve  Macomber, okuma ve yazma güçlüğü disleksiden muzdarip olduğu için ancak 11 yaşında okuyabilmiş bir yazardır. Buna rağmen yazarın 200 e ulaşan sayıda  kitapları  bulunmaktadır.[2]“ İlk kitabını 1982’de yazmış ve  ve ilk kitabıyla da  büyük bir ün kazanmıştır. Yazarın “Yeni Başlangıçlar Mevsimi”, “Melekler Korusun”, “Bahçemde Yeşeren Umutlar”, “Küçük Mucizeler Dükkânı”, “Bir Dilekle Başladı Her Şey”  adlı romanları özellikle kadınların ilgisini çekmiş olan romanlarıdır.
 
Debbie Macomber’in  bazı kitapları  New York Times Bestseller’da, USA Today’de ve Publishers Weekly’de 1. sırada yer almıştır.  44 Cranberry Point, Romantik Kurgu Quill Ödülü’nün sahibi  olan yazar, The Christmas Basket 2005 yılında RITA Ödülü’nü, RT Book Reviews Kariyer Başarı Ödülü’nü, Holt Madalyon ve B. Dalton Ödülü’nü  kazanmıştır. Aldığı son ödüllerinden birisi de Temmuz 2010’da Amerika’nın Romantik Yazarları, Debbie Macomber’a Nora Roberts Yaşam Boyu Başarı Ödülü’dür.[3]
"Debbie Macomber'ın kaleminden her zamanki gibi dokunaklı ve bilindik ama bir o kadar farklı bir hikâye… Kışın soğuğuna inat sımsıcak bir Yeni Yıl romanı."-Romantic Times-
"Debbie Macomber hayranları bu romanı okurken Katherine ve Wynn arasındaki diyalogların nereye varacağını merak ve heyecanla takip edecekler. Macomber her zamanki gibi kalplere dokunan karakterler yaratmayı başarmış."-Times Record News-
"Yeni Yıl yeni başlangıçlarla birlikte gelir. Debbie Macomber'ın bu umut ve aşk kokan romanını okuyarak yeni bir yılı karşılamak başlangıçların en güzeli olacak."-Chicago Tribune-
 
KONUSU
 
Katherine O'Connor , French Cafe'de  vakit geçirmekten hoşlanan ve başkaları için Yeni Yıl mektupları yazan genç bir kadındır.  Franc Cafe’nin müdavimlerinden  biri olan çocuk PsikoloğuDoktor Wynn ile bu Genç kadın henüz  tanışmamıştır  ama  “Yeni Yıl geleneklerinin çocukları kandıran saçmalıklardan ibaret olduğunu” savunan kitaplar yazmış olan  Dr. Wyenn’den bu genç kadın hiç hoşlanmamktadır.
İkisinin yolları, bu mekânda kesişmiş ve ikli tanışmak zorunda kalmıştır.  Bu ikili İlk başlarda, bir birleri ile anlaşamadıklarını anlamışlar  ancak yakınlaşmaya da başlamışlardır. “ Onları yakınlaştıran asıl sebep birbirine zıt iki insan oluşlarıdır. Henüz fark edememiş olsalar da bunu anladıklarında aşk çoktan kapılarını çalmış olacaktır. Tabii eğer âşık olmaktan korkmayıp o kapıyı açmaya cesaret edebilirlerse....”
ÖZET
Yılbaşı yaklaşmaktadır. Zelda ve Zach’ın Zoe ve Zara adında ikiz kızları  ve  bu kızlarının da Zero ve Zorro adında köpekleri vardır. Zelda’nın bir de Katherine O’Connor, daha çok bilinen adıyla K.O diye bir kız kardeşi bulunmaktadır.
Özgür Çocuk adlı  bir kitap yazmış olan Çocuk Psikoloğu Doktor Wynn Jeffries  ‘ise Katherine O’Connor hiç sevmemektedir. Ama kız kardeşi Zelda Doktor Wynn Jeffries’i çok sever ve onun hayranıdır. Hatta  Doktor Wynn Jeffries’ın yazdığı Özgür Çocuk adlı kitabı takip etmekte ve o kitapta yazılanları kendi hayatında da uygulamaya çalışmaktadır.
Katherine O'Connor vaktinin çoğunu Blossom Sokağı'ndaki  şirin ve huzurlu  köşeleri olan French Cafe'de  geçirmekte Genç kadın bu cafede  başkaları için Yeni Yıl mektupları yazmakta bir taraftan da tamzamanlı  bir iş aramaktadır. Fakat bu  mektup yazma işi onun için  bir kariyer olmaya dönüşmüştür.
Doktor Wynn, ise  yeni yazdığı Özgür Çocuk kitabı ile büyük çıkış yakalamış, bir çocuk psikoloğudur ve o da  Jeffries da French Cafe’ye gitmekten hoşlanan biridir. Genç kadın onunla tanışmamıştır  ama kitabında “Yeni Yıl geleneklerinin çocukları kandıran saçmalıklardan ibaret olduğunu” savunduğu için Wynn'den  nefret etmektedir. Özellikle de  çocukların  akıllarının Noel Baba gibi hayali şeylerle karıştırılmaması gerektiğini  yazmış olması K.O.'yu çileden çıkartmaktadır.  Katherine ,  Wynn' ile bu cafede rastlaşmış ve  ilk görüştüklerinde onu rezil etmiştir. Fakat, K.O. Wynn'i takip edip de O'nunla aynı apartmanda oturduğunu fark edince  daha da çok şaşırmıştır.
 
Bill Mulcahy,  bir gün  Katherine O’Connor’dan  kendisi için yeni yıl mektubu yazmasını istmiştir. .Katherine O’Connor’da  bunu kabul etmiştir. .Katherine zamanı verimli kullanarak Mulcahy’nın yeni yıl mektubu üzerinde çalışmaya  başlar.
Katherine Mulcahy ailesinin geçirdiği feci yılı komediye dönüştürmeyi  planlıyordu .  Katherine ve Doktor Wynn’ın yolları  Jeffries La Vonne’nin verdiği  bir yemek ziyafetinde kesişmişti.  Bu yemeğe ikisi de davet edilmişlerdi. Ev sahibi  La Vonne  “doğuştan durugörü yeteneğim var , gelecek önümde açıldı ve İkinizi  birlikte gördüm “ Katherine ise  bunu ciddiye almamış ve “  tartışırken mi gördün “ diye sormadan edememişti. ? La Vonne  ise “  Hayır. Aşıktınız.  Hem de Deli gibi aşk”  dedi. Katherina kahkahasını tutamadığı için elini ağzına bastırarak kıkırdadığını  gizlemeye çalıştı. “ Böyle bir şey asla olmayacak , kesinlikle”  dedi. La Vonne ise “ ben ciddiyim diyerek cevap verdi.
La Vonne’nin yer ayırttığı  restorant’ın adı Chez Jerome  adında bir restoranttı. . Davet bittikten sonra Chez Jerome ile Blossom Sokağı arasında sadece bir dizi bina olduğu için  Dr Wynn ve K.O.  cafeye yürüyerek gitmeye karar vermişlerdi. Doktor Wynn Jeffries yürürken “Sana Katherine dememin bir sakıncası var mı?” diye sordu. Katherina  “ Nasıl  isterseniz diyerek cevap verdi. Dr Wyenn ise  sen bana nasıl hitap etmek istersin .Wynn mı yoksa Doktor Jeffries mı?”. Diyerek sordu. K. O. İse  ”Wynn demeyi tercih ederim “ diyerek cevap vermişti.
Restoranta girdiklerinde “Chez Jerome’a Hoş Geldiniz dedi adam.  K.O. menü açtı ve okumaya başladığından  Şef Jerome masaya geldi ve   onlara “ demek siz La Vonne ‘nin arkadaşlarısınız” dedi. Şef K.O elinden  menüyü alarak “Yemeğinizi ben hazırlayacağım pişirdiklerimden sonra hala aşık olmazsanız, ikiniz için de  hiç umut yok” diye bir  espri yapmıştı. Yemek geldiğinde yediklerinden bir şey anlamasada  önlerine konulmuş olan dört  çeşit yemeğin hepsi de  mükemmeldi.
Yemeklerini yerlerken Wynn, ”Ailenden söz etmeye ne dersin? Dedi.  Katherine O’Connor.“Tamam” dedi ve hayatını anlattı. Sohbet ederlerken K.O , Wynn’a aşık olmaya başladığını hissetmişti. Yemekten sonra  Şef Jerome  onlardan yemek ücretini  almayacaklarını söyledi. Wynn’da bir bahşiş bıraktı. Dışarı çıktıklarında kar yağıyordu ve oradan faytonun kendi gittikleri yoldan geçmediğini bildikleri  halde  faytona binmişlerdi.
Sürücü arabayı hareket ettirdikten sonra konuşmaya başladılar . Konuşurlarken Katherine,  Noel Babayla ilgili konulardan söz etmeye başlamıştı. Bu konu ikili arasındaki soğukluğu ve farklılığı yaratan en kritik bir konuydu. Katherine, sırf bu yüzden Wyenn’den nefret etmiş, düşünceleri yüznden Wynn’e  tavır almıştı. Wynn Jeffries bunun üzerine  “Kitabımı tartışmayacağız konusunda anlaşmıştık” dedi. Onlar konuşurlarken  bembeyaz karlar yağıyor, süzülerek inen kocaman kar taneleri,  atların nal sesleriyle romantik bir manzara yaratıyordu. Wynn, kolunu Katherinanın omzuna atmış, Katherina da  başını Wynn’ın omzuna yaslamıştı. Bu fayton ile manzara iki zıt kutuplu ruhu  bir sevgide buluşturmuş, iki zıt kutup bir aşkın kollarında kavuşmuştu.
Wynn sadece bir beyefendi değil, aynı zamanda özgür ve rahat yetişme tarzına zıt düşecek kadar romantik biriydi. Fayton onları West Lake Merkezi’nin yakınlarında bıraktı. Wynn arabadan inip K.O.’nun inmesine yardım edikten sonra, ‘’Üşüyor musun?’’ diye sordu. ’’Yürümek istemezsen bir taksi çağırabilirim.’’ Dur dedi K.O.  Bu kadar kusursuzluk kafasını karıştırıyorduBlossom Sokağına yaklaştıklarında K.O. üzgündü. Sabah olduğunda  her şein  bir rüya gibi kaybolacağından korkuyordu. Giriş kapısının şifresini girerken Wynn’ın ne kadar gönülsüz olduğunu hissediyordu. Wynn onu dairesinin kapısına uğurlarken, “hayatımın en romantik akşamlarından biri için teşekkür “ ederim dedi. K.O, da  adamın  tüm çılgın teorilerine ve tüm uyuşmazlıklarına rağmen Wynn’dan çok  hoşlanmıştı.  Evet  demişti Katherine  “ Büyüleyici bir akşamdı”.
K.O,  sabah erkenden  uyanmış ve hemen telefon çalmıştı.  K.O.’ yu komşusu  La Vonne arıyordu K.O telefonu açtı ve La Vonne: “  günaydın akşam nasıl geçti “ diye sordu. K.O. olanları anlatmak için iki dakika düşündü ve  “yemek çok güzeldi” dedi. Ve akşamleyin olanları ona anlattı.
La Vonne ise  K.O. ‘ya olanların hepsini psişik yeteneğiyle gördüğünü  ve K.O.’ya Doktor Wynn Jeffries ile evleneceklerini ve üç  tane de çocuklarını  olacağını söyledi. K.O. bu sözler üzerine heyecanlanmıştı ve  telefonu  kapatması gerektiğini söyleyerek telefonu kapattı.
Hemen ardından Zelda  onu arıyordu.  Telefonu açtı  ve onunla da konuştu. Zelda, “ Wynn’ın imzasını aldın mı?”  diye sormuştu. Katherina ise   “pek aldım sayılmaz “demişti. Wyenn’in hayranı olan  Zelda “peki onunla konuştun mu “dedi. O da  olanları anlatmak zorunda kalmıştı. Zelda onu  can kulağıyla dinliyordu ve Zelda büyük bir heyecanla  ona inanmadığı söylemiş, K.O. ‘da yalan sölemediğini anlatmak zorunda kalmıştı.
K. O yemekte aldığı kiloyu koşu bandını çıkararak eritmeye  çalışımış ve tekrara Cafeye gitmişti. K.o. yeni yıl mektupları üzerinde çalışırken La Vonne yanına  geldi ve  “ benim için yeni yıl mektubu yazar mısın?”  diye sordu. .O da elbette, “ Mektubunu yazmakla kalmayacağım hemen bugün bitireceğim dedi”  La Vonne çok sevindi.
K.O bu akşam 6 ‘da Wynn ile buluşup incir reçeli yarışmasına gidiceklerdi. O yüzden  Bill’in mektubunu da öğleden sonra , buluşup teslim etti. Parasını da aldı.La Vonne’nin mektubunu da yazdı ve La Vonne’ye teslim etti. La Vonne mektubunu çok beğendi ve onu hemen baskıya yolladı.
Wynn kapıyı çalarak selam dedikten sonra  “ üzgünüm ama asistanım aradı bugün radyo röportajım varmış ve ben unutmuşum ! Ama istersen sen de gelebilirsin “ dedi.  K.O. ‘da düşündükten sonra başıyla onayladı onu ve hemen paltosunu aldı. Wynn yaklaşarak onu öptü. ve sonra apartmandan çıkarak radyoya gittiler. Ve radyo sahibi olan Boşboğaz röportaja başladı. Boşboğaz,  K.O.’la önceden konuştuğu için Wynn’ın dergilerini beğenmediğini biliyordu ve onu  da röportaja almışlardı. Röportaja başladıktan sonra.Wynn’ın dergisiyle ilgili ona sorular sordu . K.O nun verdiği cevaplardan sonra  boşboğaz” ah anlıyorum ikiniz aşk ve nefret ilişkisi yaşıyorsunuz” dedi.  Boşboğaz  bir müddet sonra “ bize ayrılan bölümün sonuna geldik “ dedi ve  programı sonlandırdı.
Wynn ve K.O. radyodan çıkıp eve dönerlerken K.O. , Wynn’ı utandırdığını hissedip  ona  “ bence artık görüşmemeliyiz “ dedi.Wynn,  başıyla onayladı.
Sonra onu birgün kardeşiyle tanıştırmak için kardeşinin evine yemeğe çağırdı ve o da kabul etti. böylelikle incir reçeli yarışmasına da yetişmek için hızlı yürüdüler.Ve yetiştiler. İçeri girdiler. İçerisi hınca hınç doluydu. Apple Blossom Book's onu yeni halkla ilişkiler uzmanı olarak işe almıştı.
Ardan çok geçmemişti. Katherine ve Wynn evlenmişler ve  Katherine ailesi için yeni yıl mektubu yazıyordu.
Otuzlu yaşlardaysan Noel baba yoktur
Beş yaşındaysan vardır
Ama umut her yaşta seninledir.
 
ÖZET:  , BÜŞRA ŞAHAN
 
[2]  http://vatankitap.gazetevatan.com/haber/dort_cocuklu_ev_kadinindan_bestseller_yazara/4/2012
[3]  http://morkitaplik.com/debbie-macomber/
 

 

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...