Kazuo Ishiguro ve Beni Asla Bırakma Hakkında Bilgiler Konu Özet İnceleme


Esa
18.05.2020
Eserin özetini hazırlayan öğrencilere teşekkürlerle 


Kazuo Ishiguro ve Beni Asla Bırakma Romanın Hakkında

 

 Beni Asla Bırakma İngilizce adı ile "Never Let Me Go"  Nobel edebiyat ödüllü Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro'nun ilk baskısı 2005 yılında yapılmış Bilim Kurgu türünde bir romanıdır.

Roman birçok ödül almış 1923-2005 yılları arasında “İngilizce Olarak Yazılmış En Etkileyici 100 Roman”dan birisi de olmuştur. [1] Roman,  dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan  Man Booker Ödülünü ( Man Booker Prize for Fiction) 2005, en iyi bilim kurgu romanı olan Arthur C. Clarke ödülünü 2006,[2] National Book Critics Circle Award, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülünü de almış  2005, en sonunda yazarına Nobel edebiyat ödüllünü de kazandırmıştır.


Kazuo Ishiguro’ya Nobel Ödülü de dâhil büyük bir ün kazanmasına vesile olmuş olan bu roman, gördüğü ilgi karşısında filme de uyarlanmıştır. Alex Garland tarafından filme uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Romanek'in üstlendiği filmin başrollerini ise Keira Knightley, Carey Mulligan ve Andrew Garfield paylaşmıştır. [3]  Bu filmden sonra romanın Japon Tvleri için yapılmış dizi film uyarlamaları da yapılmıştır.

 Distopik gelecek konulu bu roman, sağlık açısından mükemmel insanların yaşadığı bir dünya için organ bağışçısı olarak klonlanmış kopya insanların damlarını anlatır.

 

BENİ ASLA BIRAKMA KONUSU

 Otuz bir yaşındaki Kathy, ailesi olmayan gerçek insanlara organ bağışçısı olması için klonlanmış bir bakıcıdır. Görevi insanlara organ bağışlayacak olan diğer kolonlara - kopya insanlara - bakıcılık yapmaktır. Tommy adındaki bir başka kopya insana aşık olmuş , Tommy ile birlikte sırasının gelmesini beklemektedir.  

 

BENİ ASLA BIRAKMA ÖZETİ[4]

Olayları geçmişe dönerek anlatan Kathy H. organ bağışçılarıyla çalışan bir bakıcıdır. Roman muhtemelen günlüklerden oluşmuştur. 

Kathy H., Hailsham adındaki  okul benzeri bir kuruma yatılı bir öğrenci olarak girer. Bu okulda Kathy, Ruth ve öfkeli Tommy iyi arkadaş olmuşlardır. Fakat bu okulda olanlar ve kalanlar çok tuhaftır. Hiç birisi, geçmişini ailesini buraya nasıl ve neden geldiğini dahi bilmemektedir.  Öğrenciler okuldan ayrılamamakta veya bu öğrencilerin hiç biri ailelerinden hiçbir söz etmemektedir. Bu çocukların aileleri ve gelecekleri de yoktur.

Madam, olarak bilinen bir kadın zaman zaman bu öğrencilerin yanına gelmekte çocukların yaptığı sanat çalışmalarına göz atmakta ve bazılarını da seçmektedir.  Okuldaki çocukların okul dışındaki dünya ile alakaları da yoktur. Bir gün neye hizmet ettiklerinden bile habersiz olan bu çocuklara öğretmenlerden birisi gerçekleri açıklar. Bu öğrenciler  “kopya” dır. Bu kopyalar, dış dünyadaki kopya olmayan diğer insanlara organ nakli sağlayabilmek için klonlanmış insanlar olmaktadırlar.

Bu çocuklar büyüdüklerinde hayati organlarını kopya olmayan ama bu organlara ihtiyaç duyacak şekilde hastalanan insanlara bağışlayarak öleceklerdir.  Bu izahattan sonra bile kopya çocuklar kendi hayatlarının normaline dönerler.  Kopya çocuklar on altı yaşlarına geldiklerinde Hailsham’dan ayrılırlar.  Bu defa “Kulübe” adındaki bir yerleşkeye getirilmişler,  daha büyük yaştaki diğer kopya insanların arasına karışmışlardır.

Buradakiler dış dünyaya seyahat edebilmekte daha da özgür şartlarda yaşamaktadırlar. Bu  ortamda  Ruth ile Tommy arasında bir yakınlık oluşmuştur.

Kathy,  bu mekânda bağış yapanların bakıcısı seçilmiş ve onlara bakan bir bakıcı olmuştur. Muhtemelen kendisi de kısa bir süre içinde hayati bir organını bağışlayarak hayattan ayrılacaktır.. Fakat Kathy, kendi akranlarından daha uzun süre bakıcı olarak kalır.  Bu nedenle organ bağışı esnasında hem Ruth hem de Tommy ile ilgilenmek zorundadır. Bu klonların her birinden  üçer dörder defa  organlar alınmaktadır.

Organ bağışı sırası ilk önce Ruth’a gelmiştir. Ruth , Kathy’e Tommy’nin bakıcısı olmasını ve Tommy’le ilgilenmesini rica eder.  Eğer, Kathy ile Tommy bir birlerine âşık olurlarsa organlarını alacak olanların onların bir müddet daha yaşamalarına olanak sağlayacağını anlatır.  Ruth’un tavsiyesi Tommy’e âşık olmasıdır.  

Kathy, bu nedenle de zaten ilgi duyduğu Tommy ile daha da bir ilgilenir ve Tommy’e organ bağışı erteleme ihtimalinden bahseder.  Hatta Kathy,  bir gün "Madam"ı tesadüfen görmüş ve onun yaşadığı yeri de öğrenmiştir.  Katy ile Tommy, Madamı ziyaret ederek bir müddet daha yaşamak için Madamdan yardım istemeye karar verirler. Madam’ın evine gittiklerinde Hailsham müdiresi Bayan Emily ile de karşılaşırlar.

Katy ile Tommy, organlarının alınmasını ertelemeleri için ricada bulunurlar.  Bayan Emily, Hailsham kurumlarının klonları bunun için yetiştirdiğini anlatıp ertelemenin mümkün olamayacağını söyler. Fakat organ bağışçısı olarak yetiştirilen çocukların yaptıkları sanat çalışmalarıyla “tamamıyla insan” olduğunu ispatladığını da vurgular.

Bu konuşma sonrasında Katy ve Tommy kendilerini bekleyen sona doğru hazırlanmaya başlarlar.  

 

Kazuo Ishiguro, Beni Asla Bırakma, Yapı Kredi Yayınları,  2016[1] http://www.beyazperde.com/filmler/film-144222/

[2] https://www.bilimkurgukulubu.com/edebiyat/klonlanma-trajedisi-beni-asla-birakma/

[3] http://www.beyazperde.com/filmler/film-144222/

[4]  Kazuo Ishiguro, Beni Asla Bırakma, Yapı Kredi Yayınları,  2016


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış