KIRIK BEBEKLER JAMES CAROL

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen
 
Yazıda, “KIRIK BEBEKLER JAMES CAROL “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,KIRIK BEBEKLER   adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar "  JAMES CAROL” ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
KIRIK BEBEKLER JAMES CAROL
 
James Carroll ( Doğum: 22 Ocak 1943 Chicago, Illinois’ta yaşayan , ABDli bir yazardır. Georgetown Üniversitesini bitirmiş olan yazar  Kurgu Dışı Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülünü almış olan çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. [1] Papaz olarak yetiştiği halde sonradan yazarlığa atılmış  Kilise ve Yahudiler ( 2001) ile  “Kosntantin’in Kılıcı “ adlı eseri pek çok eleştiriye rağmen New York Tımes ‘te Best Seller olmuş, polisiye roman türünde  de başarılı olan eserler yazmıştır. [2]
 
Kırık Bebekler Carol’un polisiye türünde yazdığı romanlardan biridir. Roman özellikle seri katiller ve seri cinayetler konularını seven okurlar için ilgi çekici bir kitaptır.
 
“Jefferson Winter, zekâ seviyesi Da Vinci kadar yüksek bir profil belirleme uzmanı ve aynı zamanda meşhur bir seri katilin oğludur. FBI'dan ayrılarak, kaçırdığı genç kadınlara lobotomi uygulayan psikopatın yakalanabilmesi için Londra'ya gider. Cazibesini yitiren oyuncaklar gibi köşeye fırlatılan dört genç kadından hiçbiri, onları bu hale getiren kişi hakkında polise bilgi verememektedir.
 
Winter'ın iki seçeneği vardır; ya babası gibi soğukkanlı bir katile dönüşecek ya da acımasız psikopatın her hamlesini önceden tahmin ederek sıra dışı zekâsıyla bu vahşete son verecektir. Ancak kırılan her bebeği onarmanın mümkün olmadığını da bilmektedir… Yoksa kendine bile itiraf edemediği kadar babasına yakın mıdır, baba ve oğul aynı mıdır?” (Tanıtım Bülteninden)[3]
 
KIRIK BEBEKLER ÖZETİ
 
   Eskiden meşhur seri katilin oğlu olan Jefferson Winter, zeka seviyesi Da Vinci kadar yüksek bir profil belirleme uzmanıdır. FBI’ dan ayrılarak, dünyanın farklı şehirlerindeki zorlu davalarda polis teşkilatlarına danışmanlık yapmaktadır.
Yeni bir davayı çözmek amacıyla en iyi dedektiflerden biri olan Mark Hatcher’e yardım etmek için Londra’ya gider. Kaçırdığı genç kadınları robotlaştıran, işkence çektiren psikopatı yakalamalıdır. Winter’in anlamadığı tek nokta kadınların ölmemesidir.
Katil kadınları kaçırır ve belli bir süre onları hapseder. En sonunda ise ıssız bir ormanlığa bırakır. Bir oyuncak bebek gibi giydirilmiş ve makyaj yapılmıştır. Sol yüzük parmakları haricinde bütün parmakları kesilmiş ve doğranmış halde bulunurlar. Fakat kadınlar katillerinin kim olduğunu ve kendilerine ne yapıldığını hatırlamazlar. Çünkü katil oyuncağından sıkılınca lobotomi uygular. Yani beynin ön kısmına giden ve oradan gelen bağların kesilmesi işlemidir.
 
Beynin ön lobu, kişiliği oluşturan ve karar alma mekanizmasını içeren bölgedir. Aynı zamanda dürtülerimizi bastırmamıza yarar ki onları kontrol edemezsek uygunsuz davranışlar sergilememize neden olur. Yani kadınlar ağızlarındaki tükürüklerini dahi kontrol edemez hale gelirler. Winter son bulunan kadından yola çıkarak katili bulmaya çalışır. Fakat bu sırada bir kadın daha kaybolur. Rachel Morris kocası tarafından defalarca aldatılan ve bunları görmezden gelen bir kadındır. İnternette yazıştığı bir erkekle buluşmak için randevulaşır.
 
Fakat o adam beklediği kadar iyi değildir. Buluştuklarında onu bayıltarak bir eve götürür. Rachel kendine geldiğinde bomboş ve her tarafı beyaz olan bir odada bulur. Odada sadece bir dişçi koltuğu ve bir şilte vardır. Odanın her tarafı kameralarla ve ses cihazlarıyla doludur. Katil önce Rachel’in saçlarını traş eder ve gri bir eşofman giydirir ve her seferinde beş numara diye çağırır. Her gün yeni bir işkence çektirir. Rachel’i dişçi koltuğuna yatırıp ellerini ve ayaklarını sıkıca bağlar. Isıtılmış şişlerle vücudunda delikler açar, parmaklarını keser ve uyuşturucu maddeleri verir ve vücudunun her yerine derin delikler açar. Fakat açtığı yaraları tekrar diker ve pansuman yapar.
 
Rachel’e yemeğini yedirir ve temizlerdi. Rachel artık robot şeklinde davranmaya başlar. Bu sırada Winter ve ekibi katilin yerini tespit eder. Bunu gazeteden öğrenen katil Winter’in ekibinden olan dedektif Templeton’u kaçırır. Rachel’in olduğu odaya götürür. Winter artık sadece kaçırılan kadını değil kendi ekibinden olan dedektifi de aramaktadır. Yakalanacağını anlayan katil işlerini hızlandırır. Artık beş numarası olan Rachel’i süsler ve giydirir. Evin en üst katındaki odaya çıkarır. Odada bir kadın yatmaktadır. Etrafında Rachel’in kaldığı odayı görüntüleyen monitörler ve özel bir hastaneyi andıran düzeni vardır.
Katilin annesi kocası tarafından defalarca aldatılmış ve oğlunu doğururken belden aşağısı felç kalmıştır. Kendi gençliğine benzeyen ve aldatılan kadınlara, oğluna emir vererek işkence çektirir. Kendi kıyafetlerinden giydirir ve kendi gençliğini hatırlamaya çalışır. Bu sırada katil kaçırdığı dedektife lobotomi uygulamak için beyaz odaya gider. Artık Winter katilin yerini bulmuştur. Eve gizlice girer. Önce annesini öldürür. Rachel’in yardımıyla beyaz odayı bulur ve dedektifi kurtarır.
 
 
JAMES CAROL
 
James Carroll ( Doğum: 22 Ocak 1943 Chicago, Illinois’ta yaşayan, ABDli bir yazardır. Georgetown Üniversitesini bitirmiş olan yazar  Kurgu Dışı Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülünü almış olan çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen isimlerinden birisidir. [4]
 
Babası ABD Hava Kuvvetlerinde İstihbarat Subayı olarak  görev alan Carroll, Washington, DC bölgesinde büyüdü Washington'un Priory Okulu ve bir Amerikan lisesinde eğitim gördükten sonra Georgetown Üniversitesinden mezun oldu.  [5]
 
Carroll 1974 1969 Boston Üniversitesi'nde Katolik papazı,1969 yılında rahiplik rütbesi ile görev aldı. Ulusal Katolik Reporter (1972-1975) de köşe yazarlığı yaptı ve Katolik Basın Derneği tarafından En İyi Köşe Yazarı seçildi. Carroll, bir yazar olmak için 1974 yılında rahipliği bıraktı. 1972 yılında Pittsburgh Thomas Merton Merkezi'nden ilk Thomas Merton Ödülü'nü  aldı. 20 Mayıs 2013 te ise o Bethlehem Pennsylvania Lehigh Üniversitesi tarafından  kendisine Fahri doktora unvanı verildi.
 
 
Özet Kısmı: BEYZA KAZAN
 
 
[1] http://www.james-carol.com/
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/James_Carroll_%28author%29
[3] James Carol, Kırık Bebekler, Panama Yayıncılık, 2014, arka kapak
[4] http://www.james-carol.com/
[5] http://en.wikipedia.org/wiki/James_Carroll_%28author%29
 

 

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...