Kocalar Mektebi Hakkında Konusu Özeti İnceleme - Mollıere

Ekleyen : ESA , 13 Ağustos 2019 Salı aaa Beğen
 
 
Yazıda “Kocalar Mektebi Mollıere  “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, ,  Kocalar Mektebi Mollıere  “adlı eserden alıntılar yer alır Kocalar Mektebi., Mollıere   Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESERİN YAZIMI BASIMI ETKİSİ YAZARI HAKKINDA
 
Kocalar Okulu, “ Kocalar Mektebi” Fransızca orijinal adı ile  “L'Ecale des Maris” klasik komedyaların büyük ustası Molière tarafından komedi-bale türünde yazılmış bir müzikal komedidir.
 
Eser, Molıere tarafından 1661 yılında yazılmış, eserin telif haklarını kitapçı Jean Ribou almış ve eser baskıya da girmişti.  Eserin ilk gösterimi ise 26 Aralık 1662 Paris’te Theatre de Palais-Royal (Kraliyet Saray Tiyatrosu) de kralın erkek kardeşi için yapılmıştı. Eser  [1] Osmanlıca olarak Ahmet Vefik Paşa  tarafından dilimize çevrilmiştir.[2]  
 
Eser Molıere’nin en çok izlenen ve beğenilen bir eseri olmuş, Molıere’nin sağlığında 108 kez sahnelenmişti.[3] Bu eserinde Molière o dönemdeki eğitim sistemini eleştirmiş, baskıcı, zorlayıcı ezbere dayanan ve sistemin sahtekârlığını ortaya koymaya çalışmış, eğitim sistemin yanlışlığını somut bir şekilde ortaya çıkarmaya uğraşmıştır.  
 
Molıere, eserlerindeki tipler ve oluşturdukları tuhaf vakaların üzerinden Fransız toplumundaki burjuva, yoksul, asilzade çatışmalarını, sınıf atlamaya kalkışan kişilerin karşılaştıkları tirajı komik tuhaflıkları, para, şöhret düşkünü kişilerin garip hallerini,  sözde kibarlar, sahte doktorlar, eczacılar, dindarlar, kıskançlar, cimriler, züppeler, ikiyüzlüleri ortaya koymaya çalışan bir yazardır. İnsanlığın garip hallerini güldürürken düşündürtecek yöntemlerle ortaya koymuş olan yazar dünya edebiyatının en önemli güldürürken düşündürten komedi ustasıdır.
 
 
 
ANAFİKİR
 
Evli kadınları özgür bırakılmalıdır. Kıskanç ve zalim kocalar evlerinde mutlu olmazlar ve eşlerini de bıktırırlar.
 
KONUSU
 
İki erkek kardeş kendi eğitim anlayışları ile yetiştirdikleri iki kız ile evlenirler.  Kardeşlerin birisi karısını özgür bırakıp sevgisini kazanırken diğeri ise diğeri ise karısını baskılar altında tutarak kendisine yabancılaştırır.
 
 
 
ÖZETİ
 
Sganarelle ve Ariste, genç kızların eğitimi konusunda zıt fikirlere sahip iki erkek öğretmen kardeştir. Bu nedenle kızları yetiştirmek konusunda sık sık tartışmaktadırlar.
 
Erkek kardeşlerden biri olan Sganarelle, genç Isabelle'yi manastır kurallarına göre yetiştirirken Diğer kardeşi Ariste ise Isabelle'in kız kardeşi Genç Leonor’u özgür bırakarak yetiştirmektedir.
 
Isabelle’yi kendi anlayışına göre yetiştiren Sganarelle, yeterince büyüdüğünde onunla evlenmeyi planlamaktadır. O nedenle kendi eğitim anlayışına uygun şekilde ciddi bir eğitim vermektedir. Sganarelle, genç kızı erdem ve sadakatin önemini aşılayarak yetiştirmekte, onu bir rahibe gibi sıkı kurallarla eğitmektedir.  Üstelik dikkatini dağıtacak şeylerle uğraşmaması konusunda sıkı bir disiplinle yetiştirmektedir.  Ariste ise tam tersi bir metot izlemekte evlenmeyi umduğu Isabelle’nin kız kardeşi genç Léonor'u daha da özgür bir şekilde yetiştirmektedir.
 
Sganarelle, öğrencisini manastırdaki bir rahibe gibi yetiştirmekte en masum zevklerinden dahi mahrum bırakmaktadır. Ariste ise zıt bir tutum izlemekte Léonor'u günün adetlerine uyum sağlayacak şekilde sertlikten uzak bir şekilde eğitmenin daha da akıllıca olduğunu düşünmektedir. aşırılığa düşerek öğrencisinin özgürlüğün tadını çıkarmasına izin verir. Léonor’un baloya, tiyatroya gitmesine izin verir. Léonor’un en son moda kıyafetler giymesine ve ne isterse almasına da karışmaz.
Isabelle ise sıkıcı bir barones gibi yetiştirilmekte,  eski giysilerini tamir etmek çoraplarını örmekten başka işlerle uğraşamamaktadır. En sonunda genç bir kız olan Leonore, öğretmeniyle evlenmekten mutlu olur. Kendi eğitim metodunun doğru olduğuna inanan Sganarelle,  kardeşi Ariste'nin talihsiz bir evlilik yaptığını başına buyruk yetiştirdiği öğrencisi Léono ile mutlu olmayacağını düşünmektedir. Kendisi ideal bir ev hanımı olarak yetiştirdiği Isabelle ile çok ideal bir evlilik kuracağını ummaktadır.
Fakat Isabelle kendi öğretmeni Sganarelle ile evlenmekten korkmakta hatta asla onunla evlenmek istememektedir. Aslında tek isteği ondan kaçmak ve zulmünden kurtulmaktır.
Bu yüzden Isabelle hocasından nefret ettiği gibi Valère' adlı bir genci sevmiş, Sganarelle karşılaştığı bu sonuç karşısında oldukça şaşırmıştır.
 
 
[1] https://www.wikizero.com/tr/Bilgi%C3%A7_Kad%C4%B1nlar
[3] http://www.toutmoliere.net/notice,405406.html


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...