Kont Drakula Hakkında Analiz ve Özet Bram Stoker

Ekleyen : Ali Yıldız , 26 Eylül 2019 Perşembe aaa Beğen
 
Kont Drakula Romanı ve  Bram Stoker  Hakkında Bilgiler
 
 
Kont Drakula adlı roman İrlanda asıllı yazar Bram Stoker’ın (1847, 1912) yazmış olduğu fantastik, gotik, korku tarzında bir romandır.
 
Kont Drakula adlı roman dünyanın en tanınmış romanları arasına girmiş şöhreti yazarını da aşan romanlardan birisi olmuştur.  Dünyanın en çok bilinen romanlarından birisi olan Kont Dracula romanı dünyanın en çok bilinen korku romanları arasındadır. Bram Stoker bu eserini yaratırken Fatih Sultan Mehmet zamanında Eflak ve Boğdan da hüküm süren ve Fatih’in orduları tarafından yok edilen Voyvoda III. Vlad Tepeş’in hakkında oluşan söylentilerden esinlenmiş, Dracula karakterini de bu şekilde oluşturmuştur.
 
Bu yüzden Kont Drakula karakteri Ulah prensi III. Vlad'ın tarihi kimliği üzerinde oluşan hayali vampir efsanelerinden ortaya çıkmış olmaktadır.
 
Dublin‘de yedi çocuklu orta halli bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya gelen yazar , çocukken teşhis edilemeyen bir hastalık yüzünden uzun müddet yatalak kalmış bu esnalarda annesinin anlattığı efsaneler, korku dolu hikayeler ve masallar dinleyerek büyümüştü. Sonraları iyileşen yazar önce memurluk yapmış daha sonra hayatı boyuynca yanından ayrılmadığı yakın dostu  Henry Irving’in Lyceum Tiyatrosu’nda 27 yıl boyunca çalışmış Kont Drakula adlı eserini de bu yıllarda yazmıştı.
İlk baskısı 1897 yılında yapılmış olan bu romanı ilk romanı olmasına rağmen çok büyük bir alaka görmüş ve Bram Stoker  bu tarihten sonra kendsisini tamamen yazarlığa vermişti. Fakat diğer eserleri Kont Drakula romanı kadar ilgi çekememişti.  
Dracula adlı roman Gotik edebiyatın en önemli eserlerinden birisi olarak dünya klasikleri arasına girdi. Yazar bu romanını günlüklerden oluşan bir kitap tekniği ile yazmış, roman. Jonathan Harker, Mina,  Lucy ve Dr. Seward’ın günlüklerinin karışımından oluşan bir teknikle yazılmıştır.
 
Dracula adlı romanın çok sayıda film uyarlamı yapılmış, Dracula karkateri pek çok çizgi film, karikatür çizgi roman vb nin konusu olmuş, eserin bir çok uyarlaması bir çok kez beyazperdeye aktarılmıştır.
 
Kahramanları:
Jonathan Harker: Dracula’nı tuttuğu avukatın katibi, Dracula’nın emlak satın almak işlerini takip etmek için Karpatlardaki şatosuna gider.
Mina Murray: Jonathan Harker’ın nişanlısı ve Lucy’in arkadaşı.
Dr. Seward: Lucy’i tedavi etmeye çalışan doktor
Lucy: Mina’nın nişanlı arkadaşı, Drakula’nın ısırdığı kadın.
Profesör Van Helsing: Lucy ‘i tedavi etmeye çalışan ve vampirler konusunda çok bilgi sahibi olan  doktor
 
ROMANIN ÖZETİ
Avukat Peter Hawkins hasta olmuş Kont Dracula’nın Londra’da satın aldığı mülklerin satışı için kâtibi Jonathan Harker ‘ı Transilvanya’ya göndermiştir. Jonathan Harker  bu görev için giderken nişanlısı) Murray’ı  arkadaşı Lucy Westenra’nın yanında bırakır.  Karpat Dağları’na gidene kadar da pek çok tuhaf olay yaşar. Sonunda Karpat Dağlarına ulaşır ama oradaki ahali Aziz George Gününde şatoya gitmemesi için uyarmıştır.
Ama genç kâtip şatoya gitmekte kararlıdır. Bunun üzerine yaşlı bir kadın ona boynundaki haçı verir. Genç katip şatoya giden Borgo Geçidinden geçerek şatoya kadar gider ama bir takım gariplikler de sezinler.  Şatoya geldiğinde onu üzerindeki siyah elbiseleri , solgun yüzlü, kırmızı gözlü, çengel burunlu, sivri dişli ve tuhaf aksesuarları ile uzun boylu, gür beyaz bıyıklı ve yaşlı Kont Dracula ile karşılaşır.
Kont onu içeri alır ve hizmetçilerin evde olmadığını söyleyerek onunla bizzat kendi ilgilenir. Şatoda kalmaya başlayan Jonahtan Harker, kontun hiç yemek yemediğine, kontun şeklinin aynalara yansımadığına dikkat eder.   Evdeki tüm işleri Kont Dracula yapmaktadır.  Kont , gün ışığında ortalığa çıkmamaktadır. Kont Drakula. İngiltere'de terk edilmiş bir konak satın almaya uğraşmaktadır ve Harker’i de onun için çağırmış belgeleri hazırlamaya çalışmaktadır.
Jonahtan Harker bir şeylerden kuşkulanmaya başlamış Kont evde yokken şatoyu da gezmiştir.  Şatodaki tüm kapılar kilitli ve sürgülü kalmaktadır ve Şatoda kimse yoktur.  Üstelik Jonathan,  kan içtikten sonra uyuyan Kontu gördükten sonra şatodan kaçmaya karar verir.  Tüm kapılar kapalı olduğu için kaçmanın tek yolu yüksek şatodan kendisini aşağıya atmaktır.  
Jonahtan Harker,  artık şatoda tutsak olduğunu anlamıştır.  Şatodan kaçmak düşüncesini Konttan saklamaya çalışarak şato ve kont hakkında her şeyi öğrenmeye çalışır. Araştırmaları sonucunda Kontun atalarının Sekellere, ejder soyundan gelen Dracula’ya, III. Vlad Tepeş ‘e (Kazıklı Voyvada) kadar uzandığını öğrenir. Kont, soyundan gurur da duymaktadır.
Kont Dracula, Harker’e şatoda bir ay kalacağını nazik bir dille bildiri.  Bunun için de dost ve yakınlarına 29 Haziran’da şatodan ayrılıp Bistrata’ya varacağını bildiren üç mektup yazmasını rica eder. Bu aslında Harker’ın ne kadar gün yaşayacağını da ifade etmektedir.
Nişanlısı Mina Murrey ve onun arkadaşı Lucy,  şatoya giden Jonathan’dan haber alamamaktadır. Bu arada arkadaşı Lucy de evlilik hazırlıkları yapmaktadır.  Ancak Lucy’nin de başına garip olaylar gelmektedir.  Lucy, geceleri garip sesler duyarak uyanmakta her zaman yüzü solgun ve yorgun gözükmektedir.  Lucy’in tedavisi için eve gelen Dr. Seward ve Profesör Van Helsing, Lucy’nin durumunu iyileştirmeye çalışır.   Van Helsing olayı çözmüş, Lucy’in bir vampir tarafından ısırıldığını anlamıştır.  Lucy öldüğü zaman bir vampir olacaktır. Bunun üzerine Dr. Seward ve Van Helsing Lucy’nin nişanlısı Arthur Godalming  ve  arkadaşları Quincey Morris, Lucy’yi  düştüğü durumdan kurtarmaya çalışırlar ancak Lucy tedavi edilemez.
29 Haziran da öldürüleceğini tahmin eden Harker, oradan kurtulmak için bir yol aramaya başlar.  Bir merdivenin çıktığı bir yerde bir oda kapısı bulur ve içeri girer. Bu odada uyurken, üç kız kardeşin kanını emmeye geldiğini ama Kontun onu kurtardığına dair bir takım hayaller de görmüştür. Üstelik Sabah olduğunda Harker kendisini odasında bulmuştur.  Hatta bir başka gece gördüğü bir manzara ile şok olur.  Dracula şatonun uçurum tarafından kertenkele gibi yürüyerek ayrılmıştır..
29 Haziran’a çok az kaldığı günlerde halen kaçış yolu aramakta olan Harker şatodaki eski bir şapelde, bir sandıkta uyuyan Kont Dracula’yı görüp dehşete düşer.   Dracula bu toprak dolu sandıklarda uyumakta Castlevania kilisesinden gelen bu toprakların üzerinde uyurken enerji depolamaktadır. Gün ışığında ortalığa çıkamayan, aydınlıkken tabutunda saklanan Kont’u n geceleri avlanmaya çıktığını anlamıştır.
Lucy ‘i iyileştirmeye çalışan Dr. John Seward , Kont Dracula’nın satın aldığı Whitby’deki bir arazinin yanında  akıl hastanesinin yöneticisidir.  Dr. John Seward’ın hastası R. M. Renfield ise Kont Dracula’nın adamıdır ve bu adam efendisi Kont Dracula’nın yakın bir zamanda geleceğini söylemektedir.  
30 Haziran’da Kont, Transilvanya’dan Whitby’e gidecek Rus bandıralı Demeter Gemisiyle şatodan bir sandık içinde ayrılmış ve  Harker’i üç vampir kız kardeş ile bu şatoda kalmıştır. Harker’in  şatodan kurtulmasının tek yolu, ya Dracula gibi duvarlarda yürümek veya kendisini şatodan aşağıya atıp ruhunu kurtarmaktır.
Kont Dracula’nın bindiği Demeter adlı gemi, Whitby’deki Tate Hill Rıhtımına varana kadar Kont Dracula yüzünden sisler çıkmış, fırtınalar kopmuş gemi personelinden kimse sağ kalmamıştır.   Geminin dümenine bağlanmış olan kaptanın cesedi halkı hayrete düşürmüştür.  Kaptanın dümeni tutan avucunun içinde bir hac vardır.  .Gemiden canlı olarak sadece bir köpek çıkar.  Bu köpek ise kılık değiştirmiş olan Kont Dracula’dan başka bir şey değildir.  Gemideki sandıklar Dracula’nın önceden ayarladığı kişi tarafından alınır.
Dracula,  adamı Renfield’in yardımıyla satın aldığı evine yerleşmiş ve Lucy’yi hipnotize ederek onun kanından beslenmeye başlamıştır.  Böylece Lucy’in neden hastalandığı ortaya çıkmış olur. Dr. Seward, Lucy’yi tedavi edemeyince Profesör Abraham Van Helsing’den yardım istemiş ve Van Helsing durumu anlamış ama artık çok geç kalmıştır.  Artık Lucy için yapılacak tek şey Lucy’nin ölmesini beklemek, kalbine kazık çakarak, başın kesmek ve ağzının içinin sarımsakla doldurmaktır.  Bu arada Van Helsing, Türkolog Arminius Vámbéry’dan Dracula’nın III. Vlad Tepeş’in ta kendisi olduğunu ve 400 yılı aşkın süredir yaşadığını da öğrenir.
Dracula,  bu defa Mina ile beslenmek fikrine kapılmıştır.  Bunun üzerine Jonathan, Mina, Dr. Seward, Van Helsing, Holmwood ve onun Texaslı arkadaşı Quincy P. Morris  Dracula’yı durdurmak için birleşirler.
 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...