Korkusuz Kaptanlar Hakkında ve Özeti Rudyard Kipling

Ekleyen : ESA , 07 Kasım 2014 Cuma aaa Beğen

Yazıda   Joseph Rudyard Kipling’in Korkusuz Kaptanlar hakkında bilgiler, eserin özeti,  eserin konusu, ana fikri,  eserin kahramanları, romanın olay örgüsü, eserin yazarı  Korkusuz Kaptanlar, hayatı,  diğer romanları,  Rudyard Kipling’in Korkusuz Kaptanlar adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.
 
 
YAZAR VE ESER HAKKINDA
 
Korkusuz Kaptanlar, Joseph Rudyard Kipling, ( ( d. 30 Aralık 1865 Bombay, Hindistan – ö.17 Ocak 1936 Londra)  en önemli hatta en tanınmış romanıdır. Bombay doğumlu İngiliz asıllı bir yazar olan Joseph Rudyard Kipling,  eserlerini  İngiiz milliyetçiliğini öne çıkaracak bir şekilde yazmaya çalışmıştır. 
 
İngiliz dilinin ustalarından olan yazar Hindistan’daki hayatını konu alan,  , realizme sıcak bir romantizm çeşnisi katan  yaklaşımı ile edebiyat dünyasında kendine yer edinmişti.  Yazıları ve romanları ona  1907 yılındaki Nobel Edebiyat Ödülünü kazandırdı.  Üstelik İki kez şövalyelik ödülüne layık görülmüş ama kendisi bu ödülü almayı istememişti. O yüzden de şövalyelik ödülünü almamıştı. [1]
 
Kıplıng’ın  çocukluğu Hindistan’da geçmiş, Kıplıng, hemen her eserinde sömürgeci İngilizlerin dünyaya egemen olma isteklerine yer vermiş, eserlerinde İngiliz milliyetçiliği konusunu işlemiştir. [2]
 
Bu eser  de ise denize düşen Amerikalı bir zenginin oğlunun balıkçılar arasında yaşama alışması konu edinilmiştir.  Daha ziyade genç ve çocukları hedef  kitle olarak seçen yazarın eserleri çocuk ve gençlik kitapları arasında gösterilmiştir.[3]
 
KONUSU
 
 Korkusuz Kaptanlar adlı eserde Amerikalı zengin bir milyarderin oğlu Harvey’in eğitim için gittiği gemiden düşüp balıkçıların arasında kalması, zengin ve gösterişli bir hayattan sonra, son derece fakir ve sade bir hayat süren balıkçıların arasında yaşadığı sorunlar altında ezilmesi ve daha sonra tüm bunlara alışması konusu ele alınmıştır. 
 
Zengin, küstah ve kaba davranışlı Harvey milyarder babasından aldığı bu hoyratlıkları  üzerinde taşımaktadır.  Kendine gelir gelmez kendini balıkçılarına arasında bulmuş, küstah  tavırlarla “ Beni hemen karaya çıkarın” diye emretmiştir. Fakat denizin ortasındadır ve balıkçıların dünyası bildiği dünyasından çok çok farklı bir dünyadır.
 
Harvey, yaşama tutunmak için balıkçılar gibi yaşamak ve onların  yaptıkları her şeyi yapmak zorunda kalmıştır. İlk önceleri yer, süpürmek, yerleri temizlemek, balıkları temizlemek,  lavaboları temizlemek gibi  işleri yapmaya çok zorlanmış, çok ağrına gitmiştir. Ama Harvey zamanla hepsini yapmaya başlar. Üstelik hoşuna da gitmektedir.
 
 
ROMANIN ÖZETİ
 
Harvey’in ailesi oldukça zengindir. Amerikalı olan Harvey ve ailesi   daha iyi bir eğitim alması için onu Avrupa’ya göndermeyi planlamaktadır. Harvey’de bu fikri oldukça beğenmiş, Avrupa’yı görmek fırsatını bulacağı için çok sevinmiştir.
Sonunda Harvey çok lüks bir gemi ile Avrupa’a okumak için yola çıkar.  Harvey kaldıkları geminin lüks kamarasından,  kaza ile düşerek denizin soğuk sularına gömülür. Harvey’in kaybolduğu fark edilince gemidekiler onu saatlerce aramış ama bulamamışlardır. Harvey’i bulamayan lüks gemi yoluna devam eder.
 
Harvey kendisine geldiğinde  kendisini bilmediği bir gemide bulur. Bu  gemideki insanlar onu n hiç tanımadığı insanlardır.  Harvey bir müddet sonra olanları anlamaya başlamıştır. Bu gemi bir balıkçı gemisidir. Ve gemidekiler de balıkçıdır. Üstelik balıkçıların ve geminin karaya çıkmaya hiç de niyeti yoktur.
 
Kendine gelince zengin ailesinden gördüğü gibi  ve öğretildiği şekilde kaba ve küstah tavırlarla gemidekilere kendisini bir an önce kıyıya çıkarmaları gerektiğini söyler. Fakat çok kısa bir süre sonra  t bu tavrının burada  hiç bir işe yaramadığını çok acı tecrübelerle öğrenmek zorunda kalacaktır.  Şartlar onu çok çok acı bir karara da sürükler. Balıkçılar arasına katılmak, onlar gibi davranmak onların yaptıklarına katlanmak ve sezon sonuna kadar bu  gemide onlarla beraber yaşamak zorundadır.
Balıkçıların hayatına karışmaya mecburdur.  Avlanma sezonunun sonuna kadar onların her türlü hakaretlerine ve onların yaptığı veya yap dedikleri her işi yapmaya mahkûm kalmıştır.
 
Eser zengin çocuğu Harvey ile fakir balıkçıların kaynaşmak zorunda kalmış onlarla berbaer, yerleri silmiş, balıkları temizlemiş ve diğer pek çok işi severek yapmayı da öğrenmiştir.
 
Her işi ömründe ilk kez yapan Harvey ilk başlarda çok sıkıntı  ve acemilik çeker. Ama zamanla her işi yapmaya başlar. Üstelik artık zevk de almaktadır.  Balıkçılara alışmış ve onlarla dost olmuştur. Harvey yepyeni bir dünya bulmuştur. Tatmadığı duyguları ve zevkleri keşfetmiştir. Bunlar birlikte çalışmak, üretmek, kaynaşmak,  bir iş yapıyor olmaktır.  Harvey artık çok mutludur.
Gün gelmiş av sezonu bitmiş gemi karaya çıkmıştır.  Harvey ile gemidekilerin ayrılma günü gelmiştir. Harvey ve gemide edindiği arkadaşları bu ayrılıktan dolayı çok üzgündür.  Harvey ailesinin yanına ve ultra zengin dünyasına yeniden kavuşmuş olur.  Balıkçı dostları da dünyalarında kalmıştır.
 
[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/Rudyard_Kipling
[2] http://www.edebiyadvekitap.com/kim-romani-ve-ozeti-rudyard-kipling/
[3] http://scalakitapci.com/kim-2.html


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...