Kral Eğleniyor ve W. Hugo Hakkında Bilgiler


18.3.2020
 
 
 
Kral Eğleniyor ve W.  Hugo Hakkında Bilgiler
 
Orijinal adı Le roi s'amuse  olan ve Türkçeye  Kral Eğleniyor adı ile çevrilen  oyun büyük Fransız romancısı Wiktor Hugo’nun ilk temsili 22 Kasım 1832;  [1] yılında yapılmış olan bir oyunudur. Beş perdelik olan bu oyunda Kraliyet ailesinin iç yüzü sadakat ve ihanet konuları işlenmiştir.
 
Oyun Türk sahnelerinde ilk kez Güllü Agop tarafından Şark Tiyatrosunda ve 1862 yılında temsil edilmiş,  Güllü Agop da adını bu oyun ile duyurmuştur. HUGO’nun bu oyunu Giuseppe Verdi'nin bestelediği "Rigoletto" operasına da i[2]lham ve hareket kaynağı olmuştur.
 
Oyun ilk temsilinden sonra ahlaka aykırı olmak suçlanarak gösterimi yasaklanmış ama mahkeme, eseri suçsuz bularak oyuna konulan yasağı kaldırmıştır.  16 .Y.ın başlarında ı  XII.Louis zamanını  konu alan romandaki karakterle ve olayları  bazıları gerçekte yaşanmış olaylardır.
 
Ülkemizde Notre Dame'nin Kamburu , Sefiller , Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Deniz İşçileri  adlı romanları özellikle Hernani ve Cromwell' adlı oyunları ile tanınan  VİCTOR HUGO’nun  bu oyunu da en çok beğenilen oyunlarından biridir.
 
Victor Hugo’nun şöhret kapılarını araladığı yıllarda yazılan oyun Notre Dame'nin Kamburu , adlı dev eserinden hemen bir yıl sonra yazılmış ve sahnede temsil de edilmiştir.
 
OYUNUN ÖZETİ
 
Olaylar 16. Yy da Paris’te yaşanmış gibi geçer.  1520 li yıllarda tahtta olan Kral François sürekli olarak ülkeleri ve kadınları feth etmek isteyen biridir.  Olayın esas kahramanlarından birisi olan Triboulet de kralın soytarısıdır.
Kral François I’in soytarısı olan Triboulet kralın yaptığı çapkınlıklara aracı olan bir adamdır. Triboulet, kralın soytarısı olmakla kişiliğini kaybetmiş, ama hayatını kızı Blanche’nin mutluluğu için adamış müşfik ve fedakâr bir adamdır. Triboulet, Krala çok bağlı olmakla birlikte Saray nedimeleri ile asillerden nefret eden bir adamdır.
 
Triboulet ‘in Krala çapkınlıkları için aracı olması ve saray mensuplarından nefret etmesi nedeni ihtiyar kont Saint-Vallier’i ona karşı öfkelidir. Herkes Triboulet ‘in bir metresi olduğunu ve onu herkesten korumaya çalıştığını düşünmektedir. Fakat Triboulet ‘in tek derdi  güzel  ve bembeyaz tenli kızı Blanche’yi  ahlaksız insanların kötü emellerinden korumaktır. Triboulet , çok kıskanç bir adamdır ve kızını korumak için her şeyi  göze alabilecek bir adamdır.
 
 
Fakat Kral,  Blanche’a yakınlık duymuş ve onu  çok beğenmiştir.  Üstelik Blanche’de  ona aşık olmuştur. Fakat Balnche bu sırrını çok kısknç olan babasına da söylemez.  En sonunda kral Blanche’yi kaçırtır. Üstelik Triboulet, kaçırılanın kim olduğunu bilmeden kendi kızının kaçırılmasına yardım eder.  Fakat Kralın odasından çıkan kadının kendi kızı olduğunu görünce aklı başından gider ve Kraldan intikam almak için and içer.
 
Triboulet,  bunun üzerine kiralık katil Saltabadil ile anlaşır. On çok yüklü bir para öder. Kralı pusuya düşürmek için de bir plan yaparlar. Kiralık katil Saltabadil kralı öldürmek üzere iken Blanche  devreye girmiş, kurulan pusuyu fark ederek kendisi atılmıştır. Saltabadil’e tembih edilen şey gizlendiği o yerde kapıdan içeri giren ilk kişiyi öldürmesi ve cesedin torbaya konulduktan sonra, cesedin olduğu torbanın da getirilip Triboulet’e teslim edilmesidir.
Saltabadil’e  çuvalı getirip Triboulet’e teslim  eder. Çuvalın içindeki cesedin François I’e ait olduğunu sanan Triboulet  çuvalı açtığında kızının ölüsüyle karşılaşır.
 
 
 
 
 
 
 
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Le_roi_s'amuse
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Le_roi_s'amuse

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış