Kral IV. Henry Hakkında Konu Özet Analiz William Shakespear


Esa
14.5.2019
 
 
 
Yazıda  “Kral IV. Henry William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, Marcus Antonius’un nutku , eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği Kral IV. Henry,  William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
ESERİN YAZARI KONUSU DÖNEMİ TÜRÜ HAKKINDA
 
Kral IV. Henry,  İngiliz ve Dünya edebiyatın en önemli simalarından birisi olan W. Shakespeare'in ilk kez 1599 yılında sahnelenmiş olan bir oyunudur.
 
Kral IV. Henry, Shakespeare'in en büyük eserlerinden ve komsunu tarihten alan oyunlarından biridir.
Yazarın bu eseri Kral IV Henry'nin Fransa ile savaşması ve kendisini her iki ülkenin de kralı olması konusu üzerine kurgulanmıştır.
 
Bu oyun, tahtı ele geçirmek, tahtını korumak veya hayatını kurtarmak için birçok kez mezhep değiştiren,  tahta çıkabilmek için birçok entrikalar çevirmek zorunda da kalan Fransa Kralı IV. Henry’nin hayatı üzerine kurgulanmıştır. . Yaşamı boyunca Shakespeare’inin ele almayı sevdiği konulara uygun davranışlar gösteren IV. Henry’nin hayatı o bakımdan bu oyunun konusu olarak karşımıza çıkar. IV. Henry, tahta çıkmak için pek çok entrika yapmış, rakiplerini ekarte etmek için pek çok entrika çevirmiş,  hayatını kurtarmak gerektiği zaman da tahtta kalmak için Protestanlıktan Katolikliğe, Katolikliklerken Protestanlığa birkaç kez dönüş yapmış bir kraldır.
 
Oyun Fransa ve İngiltere’deki taht oyunlarını deşifre eden mevki makam vb için her türlü ihaneti gösteren, tahtta kalabilmek için din ve mezhep de dâhil her türlü değerlerini ayaklar altına alan insanları iç yüzlerini ortaya koymaktadır.  Üstelik tüm ihanetlerin ve entrikaların başında Winchester Başpiskoposu yani Kardinal’in olması ile yazar tarihte yaşamış gerçek kişiler ve olaylardan hareketle insanlara çok net mesajlar vermeyi başarmıştır.
 
Beş bölümden oluşan ve üç birlik kuralına da riayet etmeyen eser bu özelliği ile de dünya edebiyatının  tragedyalardan drama  geçildiğini gösteren, dram türünün de ortaya çıktığını işaret eden ilk örneklerden olmaktadır.
 
KONU
 
İngiltere Kralı VI. Henry ve Fransa’daki İngiliz ordusunun başarısızlıkları ile tahtı ele geçirmek için girişilen amansız ve akıl almaz mücadeleler, entrikalar, yapılan ihanetler, gösterilen fedakârlıklar oyunun konusudur.
 
 
OYUNUN ÖZETİ 
 
 Bölüm 1
 
Bourbon Hanedanı’nın ilk kralı olan Kral 1V Henry tahta çıkmayı başarmış, kuzeni Richard II' nin öldürülmesi olayına karışmıştır. Kral,  Shrewsbury yakınlarındaki kampta iken yanına gelen elçi barıştan yana olup olmadıklarını sorar. Kral Henry ise elçi olarak Worcester’e bazı şartların yerine gelmesi halinde barışa razı olabileceklerini söyler .
 
Douglas Earl ile Henry'nin eski müttefiklerinden birinin savaşçı oğlu Harry Hotspur arasında kavga vardır.
 
 Kral 1V Henry ‘in eğlence yerlerinde vakit geçiren uçuk kaçık oğlu Prens Hal,  Kral 1V. Henry ‘in eski müttefiki Hotspur ile tartışmış ve ona hakarete etmiştir. Bunun üzerine çok sinirlenen Hotspur, İngilizleri işgalci ilan ederek isyan etmiştir. Elçi gittikten sonra Karal Henry ve oğlu Hal barışın gerçekleşmemesi halinde onları yeneceklerine emin olarak savaşa hazır oldukları üzerinde konuşurlar.
 
Bölüm II.
 
Kral Henry’in yanından dönen Worcester kendisinin de halkın gözünden düşeceğinden korkarak Kral Henry’in barışabilecekleri yolundaki mesajını olumsuz yönde vererek “ Kral da görünen bir merhamet olmadığını “ söyler. Bunu duyduktan sonra, Hotspur, krala meydan okumak için Douglas'ı göndermiş ve Prens Henry’i savaş meydanında birebir düelloya davet etmiştir. Böylece ateşkes gerçekleşmez ve savaşa devam etmek kaçınılmaz hale gelmiştir.
 
BÖLÜM III
Trampetler çalmış Kral Henry ile Hotspur’un orduları savaş meydanında karşı karşıya gelmiştir. Savaş başlayınca Kral Henry kıyafet değiştirip savaş alanında yer değiştirir. Douglas ve Sir Walter Blunt ise kral gibi giyinip düelloya girerler Douglas, Blunt’u öldürdüğünde kralı öldürdüğünü zanneder.
Henry’nin ordusu bu savaşı kazanmış, Henry’in adamı Douglas,  Hotspur'u zannederek adamını öldürmüştür.
 
Hotsbur’un komutanı Falstaff, Blunts’ın cesedini görmüş ve askerlerini geri çekmek için zaman kaybetmiştir.  İçki alışkanlığı yüzünden çok borçlu bir adam olan Falstaff, grup yolcuyu soymuş,  fakat elde ettiği altınları kılık değiştirmiş olan Hal ve arkadaşı Poins’e kaptırmıştır.
Taburundaki askerlerin çoğunu kaybedince Henry ve adamları gelerek Faltsaf’ın teslim olmasını ister. Faltsaf, kralları Hotspur ölmedikçe silahını bırakmaktan koktuğunu söyleyerek hem teslim olmak istediğini,  hem Hotspur’un sağ olduğunu, hem onlara bilgi de verebileceğini ima ederek hayatta kalmayı sağlamış olur.
 
IV.
 
Hotspur, Kralın diğer düşmanlarıyla ittifak yapmış ve iç savaş daha ciddi bir hale gelmiştir. Hotspur ile ittifak kuranların hepsi Kral Henry'nin artan gücünü kıskanmakta ve onu engellemeye çalışmaktadırlar.  Hotspur’da babasının birlikleri ile buluşmak için Shrewsbury'ye doğru yola koyulur.
 
Prens Henry, Kral Henry ve Lancaster Kralı John, Westmoreland’a gelirler. Prens Henry sakatlık geçirdiği halde savaşa girmekten kaçınmaz.  Başka bir yerde savaşmak için John ve Westmoreland ile birlikte yola çıkıyor. Douglas Reenters ve KralHenry ile Douglas savaşmaya başlamış; Kral Henry, daha fazla kuvveti olan Douglas'a karşı savaşı kaybetmek üzere iken Prens Henry yetişmiş ve Douglas'ı geri çekilmeye mecbur bırakmıştır. Bu nedenle oğluna emirlerini dinlemediği için kızgın olan Kral Henry, oğlu Pres Hal’i bağışlar.
 
Kral, oğlu Hal’e Hotspur’la savaşmasını emreder. Hal,  yolda giderken Falstaff ile karşılaşır ve Falstaff rüşvet karşılığında onlarla anlaşmıştır.
 
Kral,  kendisine muhalif olmaktan vazgeçip kendisine tabi olması karşılığında Hotspur’u serbest bırakmayı ve barışı teklif eder.  Ama Hotspur bunu kabul etmez. Kralın gönderdiği birlikleri Hotspur ve Worcester'a ulaşamaz. Hotspur'un müttefiki olan York Başpiskoposu da barışı önermiş ama önerildi. Hotspur'un müttefiki olan Worcester, Kral’ın barış teklifini yine Hotspur'a söylememiştir. Ve Shrewsbury savaşı başlar.
 
 
V Bölüm
 
Falstaff, savaşta ölümünden korkmaktadır. Tüm amacı savaşta küçük bir yara alarak kahraman ilan edilmektir.  Böylece büyük bir şeref de kazanacaktır.  Prens Hal,  cesurca savaşır ve Douglas’ı da mağlup eder. Hatta Hotspur'u bile öldürür.  Savaşı Kral Henry, oğlu Prens Henry kazanmıştır.Hotspor ölmüş ama  Westmoreland'a Worcester ve Vernon  krala esir düşmüştür. Kral, isyanın Worcester’ın Hotspur’a aldatmasından kaynaklandığını ve Worcester ve Vernon’un idam edilmesini emreder.
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış