Kral V. Henry Hakkında Konu Özet Analiz William Shakespear


Esa
16.5.2019
 
Yazıda  “Kral V. Henry William Shakespear   “oyunu hakkında bilgiler, oyunun  özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü, Marcus Antonius’un nutku, eserin önemi, dünya edebiyatındaki yeri, eserin analizi yazar  William Shakespear’in   hakkında bilgiler, eserin yapısı, içeriği, Kral V. Henry   William Shakespear     adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır
 
ESERİN YAZARI KONUSU DÖNEMİ TÜRÜ HAKKINDA
 
 
Kral V. Henry,  Dünya edebiyatın en başta gelen oyun yazarlarından biri olan W. Shakespeare’in tarihi oyunlarından biridir. Bu oyun 1599 yılında yazılmış ve sahnelenmiştir.
 
Shakespeare pek çok eserini kendisinden önce yazılmış eserlerden faydalanarak yazmış bir yazardır. Nitekim bu oyununu da Holinshed’in 1577’de yayınlanan Chronicles adlı eserinden yararlanarak hazırlamış, buna rağmen yazarın bu eseri, Holinshed’in yazdığı eserden kat be kat üstün bir eser olmuştur.  
 
Kral V. Henry, Shakespeare’in en beğenilen tarihi oyunlarından birisi olmaktadır. Bu eser Agincourt Muharebesi'nde Fransızlara karşı elde edilen İngiliz zaferini ve akabinde yapılan Troia Antlaşmasını konu edinmektedir. Dünyada pek çok dile tercüme edilen eseri Türkçe tercümesi Hamit Çalışkan tarafından yapılmıştır.
 
KONU
 
Kral V. Henry adlı oyun küçük yaşta tahta çıkan Kral V. Henry’in Yüzyıl Savaşları esnasında çok küçük kuvvetler ile büyük Fransız ordusunu yendiği Agincourt Savaşı’nı ve akabinde yapılan Troia Antlaşmasını , Fransız Kralının kızı ile evlenip her iki ülkenin de kralı olarak ilan edsilmesini anlatmaktadır.
 
 
İlgili Linklerimiz.
 
 
TEMALAR
 
Liderlik, vatanseverlik, sosyal sınıflar, savaş
 
ESERİN ÖZETİ
 
 
V. Henry çocuk yaşta tahta çıkmıştır.  Ülkenin rakipleri onu umursamamakta ve onu hâlâ küçük Prens Harry olarak düşünmektedir. Tacını yeni takmış olan 5. Henry, önde gelen İngiliz soyluları ve Canterbury Başpiskoposunun önerileri nedeni ile Fransa’ya savaş açmayı düşünmektedir.
 
V. Henry, Canterbury Başpiskoposu kanalıyla tasvir Fransa' prensine bir mesaj göndermiş, Dauphin ise cevap olarak V. Henry’in çocukluğu ile alay eden bir cevap göndermiştir.  Bu cevap Fransızların Henry’i kaale almadıklarını hatta onu kral olarak dahi tanımadıklarına işaret etmektedir. Böyle bir cevap Fransızlar ile savaşmakta tereddüt eden V. Henry ile İngiliz Aristokratları ile devlet adamlarının Fransa’yı istila etme kararını vermelerine yol açar.
 
 
Savaş hazırlıklarına başlayan Henry, babasına ihanet etmiş olan, Fransızların casusu olduklarından da kuşkulandığı, hırsızlık ve dolandırıcı olduklarından da şüphelendiği Bardolph, Pistol ve Nym ‘i çağırtarak onlara tehlikeli bir görev vermiştir. Bu kişiler Fransızlardan işgal edilen yerlerde yağma yaptıkları için idam edilmişlerdir.  
 
V. Henry,  nispeten küçük kuvvetler ile Fransa'yı işgale başlamış, Lords Scroop, Gray ve Cambridge'in karıştığı Fransızların suikast girişimini de bertaraf etmiş, halkın gözü önünde onları idam ettirmiştir. Daha sonra Henry ve orduları Harfleur'u istila etmiş ve az sayıdaki İngiliz ordusu kasabayı almakta bir hayli zorlanmaktadır. Kış mevsimi geldiği halde Henry,  kasabayı kuşatmaktan vaz geçmez.
 
Fransız Kralı Charles VI’nın danışmanları Fransız ordusunun, sayı ve teçhizat bakımından Henry ve ordusundan daha da üstün olduğu kanaatindedir.  Bu nedenle Henry'nin Harfleur kasabasını kuşattığı haberi onlara da ulaşmış ama Dauphin Harfleur kasabasında savaşan ordusunun Henry’in kuvvetleri ile başa çıkacaklarından emin olduğu için kasabanın yardımına takviye kuvvet göndermemiştir.  
 
İngiliz kuvvetlerinin yetersiz kaldığını anlayan Henry onlara etkili bir nutuk çeker bunun üzerine canhıraş bir şekilde saldıran İngiliz askerleri Fransız güçlerini mağlup etmeyi başararak kasabayı ele geçirirler. Ama bu zafer çok pahalıya patlamış, Henry’nin birlikleri bir hayli kayıp vermiş ve ordu içinde salgın Baş göstermiştir.  Bu nedenle Henry, kışı geçirmesi için ordusunu bir kıyı kasabası olan Calais’e yönlendirmiştir.
 
Bunun üzerine Fransızlar. 60.000 kişilik güçlü bir orduyla Agincourt kasabasına gelip savaş düzenine girer.  Sayım yaptıran Henry, ordusundan sadece 12.000 kişi kaldığını ve çoğunun da hasta ve bitkin olduğunu öğrenir.  
 
Agincourt Savaşı'ndan önceki gece Henry, kılık değiştirerek, askerlerinin arasında dolaşır. Yaklaşan savaş öncesinde askerlerinin nabzını ölçen Henry, fiziksel yorgunluklarına rağmen askerlerinin moralinin iyi düşmanla savaşma arzularının üstün olduğunu görür.  Hepsi de Fransızlara galip gelmek için azimlidir. Bunun üzerine Henry morali düzelmiş ve kendine olan inancı kuvvetlenmiş birisi olarak döner.
Savaşın başlayacağı sabah ordusuna moral verecek etkili bir konuşma yapar. Ordusunun yorgun, bitkin, ağır ve yetersiz olduğunu bilmektedir.  O gün 25 Ekim St. Crispin Günü’dür ve Henry, bu günü zaferle kapatmanın önemini de vurgular.  
 
Bir Fransız elçisi onların teslim olmalarını isteyen bir haber getirmiş, Henry,  yiğitçe bir tavırla elçiye sert mesajlar vermiştir.
 
Sonunda savaş başlar. Henry’in sadık komutanları, Clarence Dükü, Bedford ve Gloucester tarafından desteklenen Henry’ın ordusu, yaklaşık 10.000 Fransız askerini yok etmiştir.  Henry küçük ordusu kendilerinden beş misli kalabalık olan Fransız ordusunu yenmiş, Henry mucizevi bir zafer kazanmıştır.
 
Kral Charles VI ve Kraliçe Isabel’ın kızı olan Prenses Katherine, Henry'yi ciddiye alan kişidir. Prenses Katherine, Henry ile temas kurarak İngiltere kraliçesi olmak istediğini ima etmiştir.  Agincourt Savaşı’ndan sonra imzalanan Troia Antlaşmasında şu maddeler vardır. Henry ve Katherine evlenecek, Henry Fransız tahtının da veliahtı olacak, İngiltere ile Fransa bir kralın idaresi altında birleşecektir.  
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış