Kuzen Bette Hakkında Konu Özet İnceleme Honore De Balzac


Esa
26.7.2019
 
 
Yazıda “Kuzen Bette - La Cousine Bette, Honore De Balzac “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları Kuzen Bette - La Cousine Bette , Honore De Balzachayatı,  adlı eserden alıntılar yer alır. Kuzen Bette - La Cousine Bette, Honore De Balzac Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI KONUSU TÜRÜ VB HAKKINDA
 
Kuzen Bette veya özgün adı La Cousine Bette, Fransız yazar Honoré de Balzac'ın ilk  baskısı 1846 yılında yapılmış ola bir romanıdır.
 
Kuzen Bette adlı roman Türkçe ’ye kimi çevirmenler tarafından Bette Abla adı ile de çevrilmiş bu eser Türkiye de bu iki faklı ad altında defalarca baskı görmüştür.  Kuzen Bette veya Bette Abla adı ile çevrilen bu kitap Balzac’ın ustalık dönemi eserlerinden biridir. Yazarın bu romanı,  Fransız, Türk ve Dünya edebiyatında Goriot Baba , Vadideki Zambak, Otuzunda Kadın , Eugenie Grandet ve  Tefeci Gobseck adlı romanları ile birlikte en çok sevilen eserleri arasındadır.
 
Balzac'ın son romanlarından birisi olan Bette Abla veya Kuzen Bette, adlı roman yazarın ölümünden üç yıl önce yayınlanmış ; bu eser, özellikle  Bette , onun zıddı olan Adeline ve  doyumsuz kadın Valerie karakterleri ile ilgi görmüş,  yazarın bu eseri  dünya edebiyatının baş yapıtları arasında görülmüştür.
 
Edebi anlamda Fransa ve tüm dünya da büyük bir ilgi gören Kuzen Bette’nin bu başarısı filme de uyarlanmasına vesile olmuş, eser aynı ad ile birkaç kez film de uyarlanmıştır. Bette (1998), La Cousine Bette (1964), Cousin Bette (1928),
 
 
KONUSU
 
La Cousine Bette, Kuzen Bette adlı roman 19. yüzyılın ortalarında Paris’te kıskançlık ve kötü kalpli bir kadın olan Bette Abla’nın kız kardeşi Adeline’nin müreffeh ailesinin yıkımına sebep olmasını anlatmaktadır.
 
ANAFİKİR
 
Kıskançlık duygusu çok kötü olaylara neden olur. Kıskançlık, kin ve çekememezlik kişilerin etraflarının da yıkımına sebep olduğu gibi bu hissi taşıyanların da sonunu hazırlar.  Kötülük eden kendine de kötülük eder.
 
 
BAŞLICA KARAKTERLER
 
Bette Abla:  Barones Hulot'un kuzeni "amca kızı, güler yüzlü, iyi yürekli, yardımsever" görüntüsüyle herkesin sevgilisi haline gelen 42 yaşındaki  evde kalmış bir kız olan Bette Abla, tüm ailenin sırdaşı, dert ortağı niteliğini taşır; o da bundan yararlanarak melek yüzlü şeytanlığını türlü oyunlarla yürütmektedir.
 
Barones Adelin:  Kuzen Bette’nin kız kardeşi Bette’nin tersi olarak iyilik timsali bir kadın
 
Valerie:  Evli bir kadın olduğu halde beş ayrı adamla aynı anda aşk yaşayabilen düşkün bir kadındır. Bette ile birlikte hareket ederek Baron Hulot ve Crevese’nin ailesini dağıtan bir kadın olarak ortaya çıkar.
 
Kont Hulot:  Barones Adelin’in kocası olan çapkın bir baron. Şehvete düşükün bir adam olan Baron Valerie ve Bette’nin oyunlarına gelerek iflasa sürüklenmiş ve ailesinin dağılmasına da sebeb olmuştur.
 
Celestine Crevel:  Kızını Barones Adeline’nin oğlu ile evlendiren, Baron’dan intikam almak için Barones Adeline’yi elde etmeye çalışan bir parfüm tüccarı.
 
ROMANIN KONUSU ÖZETİ VE OLAY ÖRGÜSÜ
 
Baron Hector Hulot eşi Adeline Hulot ile müreffet bir hayat sürdürmektedir. . Célestin Crevel adlı zengin bir sanatçı ise kendisine rakip veya düşman olarak gördüğü Baron’dan intikam almak için karısı Adeline’yi baştan çıkarmaya uğraşmaktadır.
 
Baron'un kızı Hortense,  kendisine uygun bir koca aramakta iken Baron Hulots'un oğlu Victorin Crevel Célestin'in kızı Celestine ile evlidir.
 
Bayan Adeline,  kendisini baştan çıkarmaya çalışan Célestin'in çabalarını boşa çıkarmış;  bunun üzerine Célestin dikkatini başka bir yere çevirmiştir.  Oldukça güzel bir kadın olan Bayan Adeline’nin  çirkin bir kız kardeşi vardır. Bu kıza evdekiler Lisbeth olarak da seslenmektedir. Fakat Bayan Adeline’nin bu çirkin kız kardeşinin gerçek adı Bette’dir.
 
Bette, küçükken çevresinde hor görülmüş, bundan dolayı da insanlara hınç duyan, sinsi sinsi öç alma planları kuran kardeşi Bayan Adeline'ı bir Baron'la evlendiği ve kendisinden de güzel olduğu için kıskanan bir kadındır. Herkes ona Kuzen Bette olarak seslenmektedir.
 
Adelin’e zengin bir adamla evli olduğu için Bette fakir kalmış üstelik kendi hayatını devam ettirebilmek için sürekli olarak bir iş bulup çalışmak zorunda olan biridir.  Adelin zengin bir koca bulup evlenmiş ama Bette evde kalmış ve Bette’nin istediği şartlara uyan zengin bir talibi de çıkmamıştır. Bette sadece fakir biri değil, aynı zamanda Adeline' den de hayli çirkin bir bayandır.  Tüm bunlar Bette’nın Adeline’yi, hatta kocasını ve çocuklarını dahi kıskanmasına yol açmaktadır.
 
Aslında Bette ile evlenmek isteyen orta halli birkaç koca adayı da çıkmış ama o Adeline’nin kocası kadar zengin birisi ile evlenmeyi umduğundan onları da reddetmiştir.
 
Bette, çevresinde herkese yardım eden insanların dertlerini paylaşan, kendi halinde, iyi kalpli biri gibi görünen bir kadındır. Fakat esasında sürekli olarak sinsice planlar kuran Barones’e kötülük yapmak için fırsat kollayan iyilik maskesi altında Barones’i hataya düşürecek fırsatlar kollayan ve hatta yaratan biridir.
 
Baron Hector Hulot eşi Adelin’in sadakatinin tersine hayli çapkın bir adamdır. İlk önceleri Bayan Marneffes’e ve ondan da önceki sevgilisi olan Josépha'ya hayli para harcamıştır.  Bu sırada başka bir sevgili bulduğu için Baron Hulot’u terk eden Bayan  Josépha  yüüznden Baron bir sıkıntıya girmiştir. Bu yüzden Baron, yeni tanıştığı Valérie adlı bir kadına ilgi duymaya başlamış ve Baron yeni sevgilisi Valerie’nin bitmez tükenmez isteklerini karşılamak için uğraşmaya başlamıştır.
 
Bette, alt kat komşusu olan hasta Shtinebock’u tedavi etmiş ve onunla evlenmek istemektedir. Fakat Shtinebock onu bir anne gibi kabul etmiş ve üstelik Barones Adeline’nin kızı Horones’e aşık olmuştur. Hatta Bette’nin aksi yöndeki tüm çabalarına rağmen Shtinebock gidip Horones ile evlenir.  Bunun üzerine  daha da şiddetli bir öfkeye kapılan Bette, Adeline'nın ailesinden intikam almak için yemin etmiştir.
 
 Bette, kocası savaş bakanlığında çalışan ve ihtiraslı bir kadın olan Valerie ile de tanışır. Böylece Baron’un kalbini kazanmayı başaran  Valérie ile birlikte hareket etmeye başlar. İki kadın iki ayrı cepheden Baron'u daha fazla masrafa sokmak için bir sürü bahaneler üretirler. Örneğin Baron sevgilisi Valeri’e ile kocasına güzel bir ev açmıştır.  
 
Crevel adındaki eski bir tüccar ise kızıbı Baron ve Barones  Hulot'ların oğlu ile evlendirdiğinden Baron ve Barones’in evlerine girip çıkabilmeyi başaran biridir. Valérie ile yakın bir dostluk kuran Bette,  eniştesinin bu genç sevgilisini zengin bir tüccar olan dünürleri Célestin’i de baştan çıkarmaya ikna eder. Evli bir kadın olan Valerie,  Célestin’i de elde ederek onu da yatağına sokmayı başarmıştır. Bu nedenle Baron ile aralarında bir husumet oluşmuş olur. Çünkü Baron Hulat onun sevgilisi olan Valerie ile ilişki içindedir.  Bu nedenle Baron Hulat ile dünürleri Crevel arasında Valérie’ye sahip olma savaşı başlamıştır.   Bette ise Célestin ve Baron'un arasında başlayan Valérie’ye sahip olma savaşını uzaktan büyük bir keyifle izlemektedir.
 
Bu nedenle Crevel de Baron’dan intikam almak için Barones’i elde etmek ve ona sahip olabilmek için uğraşmaya başlamıştır. Fakat yuvasına eşine ve çocuklarına sadık bir kadın olan Barones, dünürleri Crevel’in de çabalarını boşa çıkarmayı başarmıştır. Bu nedenle Kuzen Bette, bir yandan Baron’nun yeni sevgilisi Valérie ile diğer yandan da Bayan Adeline’yi baştan çıkarmaya çalışan Crevel ile kirli bir ittifak kurmuştur. Bu üçlü çeşitli entrikalar ile aileyi yıkmaya ve iflas ettirmeye uğraşmaktadırlar.
 
Crevel, Bette Abla ve daha sonra Baron'un hayatına giren sevgilisi Valérie’nin oyunları en sonunda başarılı olmuş, bu üçlünün çabaları Baron ve Barones’in ailesinin dağılmasına sebep olmuştur.  Genç ve evli sevgilisine para yetiştiremeyen Baron en sonunda yolsuzluk yapmaya bile başlar.  Baron’un başı belaya girmiş bulaştığı yolsuzluk da ortaya çıkmıştır.
 
Bir koca ve iki sevgili ile yetinmeyen Valérie’nin Brezilyalı bir aşığı daha olur.  Yatağını beş tane ayrı adamla paylaşan Valérie’nin bir de çocuğu olmuştur. Fakat herkes o çocuğu kendinden bilmektedir.  Valerie’nin yeni aşığı Brezilyalı adam Valerie ile sevgilisini zehirleterek öldürür.
 
Eşi onu aldattığı ve toplum önünde küçük düşürdüğü halde Barones, eşini üsrekli kollamakta ve herkese karşı eşini savunmaktadır.  Ama Kuzen Bette’nin tüm oyunları en sonunda başarıya ulaşmış, Barones’in evi dağılmış, Baron da ortalıktan kaybolmuştur.  Kuzen Bette, Barones’in kızı Hortense’nin evliliğine mani olamasa bile onların da evlerinin dağılmasına vesile olmuş, kendisi de yaşlı ama çok zengin bir adamla evlenmek üzere hazırlığa başlamıştır. Böylece kız kardeşi Adelin ve ailesi fakir kalmışlar iken kendisi zengin olacak ve intikamını da almış olacaktır.
 
Yolsuzluk yapan Baron kaçıp gittikten sonra yaşlı ve ölmek üzere olan bir adamla evlenmek üzere oln Bette Abla’nın da planı suya düşer. Çünkü o yaşlı ve zengin adam onunla evlenemeden ölmüştür.
 
Üstelik beklenmedik bir şey olmuş Baron Hulat’un bir yakını Baron’un tüm borçlarının temizlenbmesini isteyen bir vasiyet bırakarak ölmüştür. Bunun üzerine Baron’un tüm borçları ödenir. Adeline her şeyi yoluna koyduktan sonra kocasını da arayıp bulur.
 
Güzel yürekli kız kardeşi Adeline’ nin dağılan ailesini yeniden toparlaması Bette Abla’ya çok ağır gelmiş, bu nedenle Kuzen Bette üzüntüsünden ağır bir hastalığa yakalanmıştır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış