Lady Chatterley’in Sevgilisi D.H. Lawrence Hakkında Bilgiler Konusu Özeti İnceleme


Esa
29.5.2020Yazıda “D.H. Lawrence, Lady Chatterley’in Sevgilisi “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, , Lady Chatterley’in Sevgilisi “ “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “D.H. Lawrence, Lady Chatterley’in Sevgilisi “ “adlı eserden alıntılar yer alır   Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.

 

Lady Chatterley’in Sevgilisi D.H. Lawrence Hakkında Bilgiler

Lady Chatterley’in Sevgilisi, Özgün adı ile Lady Chatterley’s Lover, 20. Yüzyıl İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olarak kabul gören aynı zamanda ressam da olan D.H. Lawrence’ın yazmış olduğu aşk konulu ve cinsellik üzerinde duran bir romanıdır.  Roman başka dillerde “ Şefkat “ adık ile de basılmış, bazı Türkçe baskıları “Lady Chatterley'nin Aşığı” adlı ile de yayınlanmıştır.

Eserlerinde modernizm yarattığı sorunları, sanayileşmenin bireyler üzerindeki tesirlerini, yabancılaşma ve aşk konularını işleyen D.H. Lawrence, İngiltere’nin Nottinghamshire, Eastwood köyünde madenci bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. (11 Eylül 1885) [1]Yazar bu romanını ömrünün son yıllarında ve verem hastalığına yakalandığı yıllarda yazmıştı.  Madam Bovary, ve Anna Karenina romanlarının tesirinde yazılmış olan bu roman cinselliği ve müstehcenliği öne çıkaran bir roman olarak görülmüş, buna rağmen yazar bu romanında soyluların ve sınıf farklılıklarının yaratmış olduğu toplumsal sorunlara da el atarak sosyal bir roman olarak da kabul gördü. Yazarın bu romanı “  İngiliz edebiyatında bir kadının cinsel arzularına derinlemesine yer veren nadir romanlardan”[2] birisi olarak kabul edildi.

D. H. Lawrence, bu romanı bastırtabilmek için üç kez değiştirmek ve romanı üç ayrı varyant halinde yazmak zorunda kalmıştı.Romanın ilk yasak kararından sonra Lawrence, kitabın adını, Tenderness (Şefkat) olarak değiştirdi ve kitabın ana metninde büyük değişikliklere gitti. “  Bu nedenle ard arda üç kez yazdığı  roman ilk önce bazı bölümleri çıkartılmış ve sadeleştirilmiş hali ile ilk kez 1928'de İtalya’da, bir yıl sonra 1929' da Fransa ‘da da yayınlandı.[3] 

D.H. Lawrence, öldükten sonra roman orijinal hali ile İngiltere’de de basılmak istenmiş,  ancak aşrı müstehcenlik içermesi nedeni ile romanın hakkında soruşturma açılmıştı. Fakat davanın peşini bırakmayan Penguin Books sanatçılardan ve bilirkişilerden aldığı raporlar sayesinde davayı kazanarak 1960 yılında eserin İngilizce ve orijinal halini batırma hakkı elde etmişti. Eserin mahkeme süreçleri esere olan ilgiyi canlı tuttuğu için romanın İngiltere’deki baskısı yaklaşık üç milyon kopya satmıştı. [4] Fakat roman Amerika Birleşik Devletleri (1929-59), Kanada, Avustralya, Hindistan ve Japonya'da müstehcenlik içerdiği için basımı yasaklı eserler arasında kalmıştı. [5]

Fransızlar tarafından İngiliz ajanı olmakla suçlanan, yazar Manş sahilinde yaşarken Almanlara bilgi sızdırmakla da suçlanmış;  Avustralya, İtalya, Sri Lanka, ABD’de, Meksika’da yaşamıştır. Fransa’da iken yaptığı nü tablolar ile de dikkati çeken D. H. Lawrence’nin  Sons & Lovers – Oğullar ve Sevgililer (1913), The Rainbow – Gökkuşağı (1915) ve Women in Love – Aşık Kadınlar (1920) adlı romanları da vardır.

İngiltere’nin Nottinghamshire, Eastwood köyünde doğan yazar (11 Eylül 1885) bu romanını ömrünün son yıllarında ve verem hastalığına yakalandığı yıllarda yazmıştır.  Madam Bovary, ve Anna Karenina romanlarının tesirinde yazılmış olan bu roman eleştirmenler tarafından cinselliği müstehcenliği öne çıkaran bir roman olarak görülmüş, buna rağmen yazar bu romanında soyluların ve sınıf farklılıklarının yaratmış olduğu toplumsal sorunlara da el atarak sosyal bir roman olarak da görenler olmuştur.


Roman birçok kez filme de uyarlanmıştır. Film uyarlamaları: Lady Chatterley's Lover (2015), Lady Chatterley (2006), Lady Chatterley (1993), Lady Chatterley's Lover (1955)

Bunun dışında roman aynı adla veya bazı değişik adlarla pek çok kez pek çok ülkede  TV ler için dizi filmi de olmuştur.

 

ROMANIN KONUSU

Soylu bir ailenin oğlu olan Clifford,  ailesi tarafından özgür yetiştirilen , sosyalistler arasında yetişen  genç bir kız olan  Constance ile evlenir. Ama soylu Clifford kısa bir süre sonra savaşa katılr ve vücudu parçalanmış olarak döner. Clifford,  tekelrlekli bir sandalyeye tutunarak yazar olmaya karar verir. Genç arzulu ve bedeni zevklere düşkün olan karısı Constance’nin kaçamaklarına göz yummak zorunda kalmaktadır. Clifford, karısı Costance ile boşanmaya da yanaşmaz ve karısının asil bir adamdan hamile kalmasını ummaktadır. Lakin Costance, ilk önce eve gidip gelen bir senaristle ilişki kurmış daha sonra ise alt tabakadan bir adam olan koru bekçisi Mellors ile şehevi yönü yüksek  bir aşk yaşamaya başlamıştır.


ROMANDAKİ KARAKTERLER

Lady Chatterley: Ailesi tarafından serbest olarak yetiştirilen entelektüel yönü de güçlü, bedeni zevklerinden mahrum kalmak da istemeyen, ama insanlara sınıf ayrımı yapmayan sosyalist düşünceli entelektüel bir kadındır.

Sir Clifford Chatterley: Lord bir babanın oğludur. Savaştan bedeni parçalanmış olarak dönmüş, karısı Costance ile de yaşamaya devam etmiş ama karısının yaşadığı aşklara da sessiz kalmış bir aristokrattır. İnsanlara sınıflarına göre davranan  paraya önem veren, duygudan yoksun bir soyludur.

Mrs. Bolton: Sir Clifford’un bakıcısı

Oliver Mellors:  Costance’nin aşk yaşadığı alta tabakaya mensup koru bekçisidir. Heybetli fiziği ile Costance’yi etkilemiştir.

 


ROMANIN ÖZETİ [6]

Sir Malcolm’ın kızı , Connie- Constance- Reid,  kız kardeşi ile birlikte entelektüel bir çevrede serbest yetiştirilmiştir. Costance, genç bir kız olunca sosyalistler arasında aşkları ve sevgilileri ile birçok cinsel tecrübe de yaşamış güzel bir kızdır.

En sonunda Clifford Chatterley ile  tanışır ve  Clifford Chatterley bir ay izinle yurda döndüğünde 1917 yılında onunla evlenmişlerdir.  O sıralar Constance yirmi üç, kocası da yirmi dokuz yaşındadır. .

Constance-‘nin Babası, Güzel Sanatlar Akademisinde üyelik yapmış olan Sör Malcolm Reid, annesi seçkin Fabian’lardan biridir. Sanatçılar ve sosyalistler arasında yetişen Constance ile kız kardeşi Hilda Paris, Roma, Floransa, Lahey ve Berlin’ gibi şehirleri görüp gezmiş, Sosyalist kurultaylarına götürülmüş,  öğrenciler arasında özgürce yaşamışlardır. Costance ve Hilda ,  sant, felsefe, edebiyat ve ve müzik alanlarında erkeklerden de bilgili yetişmişler,  yanlarında gitar taşıyan yakışıklı gençlerle ormanlarda dolaşarak yetişmiş serbest düşünceli kızlar olmuşlardır.

Clifford, ve Costance evlendikten hemen sonra balayına giderler. Balayı dönüşünde Clifford I. Dünya Savaşı’nda görev almak üzere hemen cepheye gider. Fakat çok da uzun sürmeden belden aşağısı felçli, iktidarsız bir adam olarak geri döner. Belden aşağısı tutmayan Clifford  bir iki yıl  süren bocalama evresinden sonra tekerlekli sandalye ile hayata tutunmanın yollarına alışmaya başlamıştır.

Bu şekilde yaşamaya mahkûm kalan Clifford, sahip olduğu madenleri daha iyi işletmek,  daha çok para kazanmak ve ünlü bir yazar olmak amaçlarına yönelir. Karısı Costance ile de boşanmayı reddeder.  

Bu sırada Clifford ‘un babası babası ölmüş ve Clifford ile karısı Costance baba yurtları Wragby Hall’e gitmişler Baronluğu alan Clifford, Sir. Clifford; , Constance de, Leydi Chatterley olmuştur.

Clifford,  tekerlekli sandalyesiyle kendi kendini istediği yere taşıyabilmekte, küçük bir motoru bulunan hasta arabas ile bahçe ve park içinde dolaşabilmektedir.

Fakat Lady Cornie, artık cinsel isteklerini bastıramaz bir hale de gelmiştir. Bu sırada yazar olmak amacındaki Clifford’un yanına bir senarist gidip gelmeye başlar. Costance ilkm önce bu senarist ile kısa bir ilişki yaşar. Fakat bu ilişki Laydi Connie için pek de tatmin edici olmamıştır.  

Clifford Chatterley’in bakımını üstlenmek üzere malikâneye Mrs. Bolton adında yardımcı bir kadın gelir. Clifford, kısa bir süre sonra  Mrs. Bolton’a alışır hatta bir müddet sonra Mrs. Bolton olmadan yapamaz hale gelecek derecede bu kadına sahip çıkar.  Clifford ile Mrs. Bolton arasında garip bir iletişim oluşmuştur. Clifford bir yandan hizmetçi diye  Mrs. Bolton’a kaba davranıp onu aşağılamakta diğer yandan da onsuz olamayacağının da farkına varmaktadır. Mrs. Bolton ise bir yandan işvereni olan Barona saygı duymakta diğer yandan da ondan nefret etmekte, ama her halükarda yapması gereken görevleri eksiksiz yerine getirmektedir.

Mrs. Bolton’un işe başlayınca Lady Connie- Constance kendisine daha çok vakit ayırmaya başlar.Bir gün ormanda yürürken Chatterley mülklerinin korucusu olan Oliver Mellors ile  karşılaşır. Mellors iriyarı güçlü bir fiziğe sahip alt tabakadan birisidir.

 Lady Connie, bu adamı görünce bedensel olarak onu çok arzulamıştır. Lady Connie, sevginin zihinde değil bedensel zevklerde olduğunu düşünmektedir. Lady Connie kısa sürede Mellors ile yakınlaşmış aradığı bedensel zevklerin hepsini Mellors’da bulduğunu hissetmiştir. Bu nedenle her fırsatta Mellors ile çılgınlar gibi sevişmektedir.  Üstelik Cornie kafasında ürettiği ne kadar fantezi varsa hepsini de Mellors ile yaşamaya başlamıştır.Mellors ile seviştikçe ona duygusal yönden de bağlı kalmış , ona aşağı sınıftan biri olarak da bakmamıştır.

Lord Chatterley asil bir adam, Olıver Mellors ise sıradan bir köylüdür. Clifford Chatterley, endüstrileşme taraftarı; yanaysa, Oliver ise sanayi devrimine karşı fikirleri olan çalışmak yerine pervasızca eğlenmeyi ve yaşamayı öneren bir adamdır.

Clifford Chatterley birçok şeyin farkındadır. Ama karısının asil bir adam ile birlikte olmasını ve ondan da kendilerine bir çocuk peydahlamasını ummaktadır. Lakin Clifford’un umduğu hiç olmamış, karısı en olmayacak adam olarak gördüğü demirci ustası ve korucu Oliver’den hamile kalmıştır.

Hamile kalan Connie soylu kocasından boşanmak ister ama Lord Chatterley bu isteği reddedip Oliver’i işten kovar.  

 


[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/D._H._Lawrence

[2] D.H. Lawrence  Lady Chatterley’in Sevgilisi, Yapı Kredi Yayınları

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Lady_Chatterley%27s_Lover

[4] Geoffrey Robertson (22 Ekim 2010). "Leydi Chatterley'nin Sevgilisinin duruşması". Koruyucu. ISSN 0261-3077. Erişim tarihi: 6 Eylül 2016.

[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Lady_Chatterley%27s_Lover#CITEREFHoggart1961

[6] D.H. Lawrence  Lady Chatterley’in Sevgilisi, Yapı Kredi Yayınları

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış