Lord Jim Hakkında Konusu Özet İnceleme (Joseph Conrad )

Ekleyen : ESA , 17 Şubat 2019 Pazar aaa Beğen 1
 
 
Yazıda “Joseph Conrad ‘ın Lord Jim,    romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “  Joseph Conrad ‘ın Lord Jim, “ hakkında bilgiler “ Joseph Conrad ‘ın Lord Jim,  “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “Joseph Conrad ‘ın Lord Jim,   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
Lord Jim, İngiliz Edebiyatının en mühim romancıları arasında olan Joseph Conrad tarafından yazılan bir romanıdır.  Roman ilk kez 1899-Kasım 1900 ylılları arasında Blackwood's Magazine dergisinde seri olarak yayınlanmış yani tefrika edilmiş daha sonra bir kitap halinde de basılmıştır.
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI ÖNEMİ YAZARI KONUSU HAKKINDA 
 
Kitap yayınlandığı yılların ertesinde daha da bir değer kazanmış, bu roman 1998 yılında, Modern Library tarafından  "20. yüzyılın en iyi 100 İngilizce romanı" listesinde 85. Sırada gösterilmiştir.[1]  Ayrıca bu roman Le Monde 'un seçmiş olduğu Yüzyılın 100 Kitabı Listesi’nde de 75. sırada yer almaktadır.
 
Bu olguların da belirlediği gibi J. Conrad’ın başyapıtı olan bu roman hem İngiliz hem de tüm dünya edebiyatının en beğenilen en çok değer verilen eserleri arasındadır.
 
J. Conrad, bir zamanlar İngiltere’nin sömürgesi olan Endonezya’da yaşamış, Conrad,  bu nedenle bu romanın Endonezya ve mekânları etrafında kurgulamıştır.  Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluğun sömürü mekânlarında gezinen roman bu yönü ile İngiltere’nin azametini de yansıtmaya çalışmaktadır.  J. Conrad bu eserinde Geç Viktorya dönemindeki İngiltere imparatorluğunun yıkılmakta olan değerlerini, düşmeye başladığı kargaşa ortamını betimlemektedir.
Geç Viktorya dönemindeki İngiltere’nin toplumsal değişim ve sömürge genişlemesi sürecine ışık tutan roman, İmparatorluk onurunu temsil eden Lord Jim’in bu onuru zedeleyen bir hatası sonrasında yaşadığı psikolojik sorunları, cesaret ve korkaklık, kişisel bilgi ve kişisel gelişim gibi kavramları irdeleyen bir romandır.
 
İngiliz edebiyatının en değerli psikolojik romanlardan birisi olan bu roman Jim adında genç bir denizci subayının büyük bir korkuya kapılıp ani bir kararla gemisini terk etmesi ve bu onur kırıcı davranışları ile yüzleşmesi ve yaşaması konusu ele alınmaktadır.  
Roman özellikle J. Conrad’ın derin ahlaki bilinci ve yetenekli anlatım tarzı ile dikkat çekmiş, yazarın bu romanı İngiltere de lise ve üniversite edebiyat derslerinin temel kitaplarından birisi olarak gösterilmiştir. [2]
 
Film uyarlamaları
 
Kitap, iki kere filme uyarlanmıştır. Lord Jim (1925), Victor Fleming tarafından yönetilen ABD , Lord Jim (1965), Richard Brooks tarafından yönetilen ABD & Birleşik Krallık ortak yapımı film.[3]
 
HAKKINDA YAZILANLAR
 
"- -Lord Jim, İngilizce'de yazılmış en değerli ve derin psikolojik romanlardan biridir. Sadece dilin olanaklarını zorlamakla kalmaz, ahlakı kendi döneminin de ötesine taşıyarak evrensel bir kavram olarak tartışmaya açar The New York Times ,
"Marlow, modern edebiyatın en dikkat çekici ve büyüleyici karakterlerinden biridir."-Harold Bloom-
 
 
ROMANDA KARAKTERLER
 
Marlow : İngiliz İmparatorluğu'nun tüccarlık hizmetindeki deniz kaptanı , Jim'e lütuftan sonra yardım eden ve "bizden birinin" denizcilerden beklenen cesaret ve yargıdan nasıl mahrum kalacağını anlamaya çalışan deniz kaptanı .
Jim:  Genç bir İngiliz deniz subayıdır. Kahramanlık öyküleri ile büyümüş, kahraman bir İngiliz subayı lmak için hayaller kuruyorken tam tersi bir kar vermiş, gemisini terk eden kokrka bir subay konumuna düşmüştür.  Güçlü, uzun boylu, sarışın bir İngiliz’dir.
Kaptan Gustav:  Sadece parayla ilgilenen, canını çok düşünen, başkalarının hayatını hiçe sayan onuru için de kaygı duymayan Almanya'da doğan Avustralya’lı Patna’nın kaptanıdır. Mühendislere gemiden ayrılmaları için bir bot bırakmalarını emreder. Geminin önüne geldiğini karaya çıkardıktan sonra, sertifikasının iptal edileceğini ve bir daha asla görülmeyecek şekilde ayrılacağını da bilmektedir.
Montague Brierly: Mükemmel bir üne sahip ticari gemi kaptanıdır. Patna ekibinin davasını gören mahkemeye katılmıştır. Marlow'a Jim'in bir daha asla denizci olarak çalışamayacağından bir yere saklanması gerektiğini söyleyen kişidir.
 
KONUSU
Hayatı boyunca yiğitlik öyküleri okuyarak cesur ve yiğit bir İngiliz subayı olmaya karar veren denizci Jim, tam da cesaretini kanıtlayacağı bir anda korkusuna yenilip gemisini ve yolcuları terk eder.  Bu olay hayatı boyunca onun bir korkak olarak damgalanmasına sebep olmuş bu nedenle Denizci Jim tanınmamak için limandan limana dolaşarak utancından ve geçmişinden kaçmaya çalışmaktadır.
 
ÖZETİ
 
Çocukluk yıllarında kahramanlık ve yiğitlik öyküleri okuyarak cesur bir İngiliz subayı olmaya karar veren Jim bir denizci subayı olmuştur.  Deniz subayı olarak Patna adlı ticaret gemisiyle çıktığı yolculukta gemisi bir kayaya çarpar. Batmakta olan gemiden mürettebatı ve yolcuları kurtarmadan terk eden jim kendini koruma dürtüsü ile ve bir saniye içinde verdiği bir karar ile gemisini ve yolcuları terk eder.
 
Dümenciler, başka türlü bir emir verilmediği için kalmışlar, Jim  ile geminin kaptanı  bir tekneye atlamışlar  yolcular ve dümenciler gemide kalmışlardır. Bir Fransız donanma gemisinden bir ekip kaza yapan gemiye yetişerek sağ kalan dümencileri ve yolcuları kurtarıp Patna limanına getirmiştir. Geminin kaptanı ve Subayı Jim’in mürettebat ve yolculardan önce gemiyi terk etmesi herkes tarafından duyulur. Kapan ile Jım korkaklık yüzünden çok  küçük düşmüşlerdir.
. Bu olay Jim'in kişiliği üzerindeki büyük ve çok sarsıcı bir tahribat yaratmıştır.  Genç gemi subayı Jım,  hayatta kalmıştır ama gemisini ve yolcuların terk etmiş olmasının utancını yaşamakta ve her yerde bu utanç verici hatası ile yüzleşmek zorundadır,  Jim’in hayatını mahvettiği gibi Jim de artık kendini sefil bir mahlûk olarak görmeye başlamıştır.
 
Montague Brierly’in de katıldığı mahkeme de kaptan suçlu bulunmuş, Jim kurtulmuş ama yaptığı utanç verici olay vicdanında çok yaralar açmıştır. Kaptan Charles Marlow’da  da duruşmaya katılır ve Jim'le tanışır. Suçluluktan kaçan Jim, utancını, Marlow'a itiraf eder.
 
Bütün cesaretini kaybetmek üzereyken, egzotik bir yer olan Malay’daki bir yerleşim yerine kadar gelir.  Marlow’un yardımları ile Güneydoğu Asya'daki egzotik bir yer olan Patusan'a ticaret temsilcisi olarak gelen Jım, orada bir kadınla da evlenir. Kısa zamanda başarılı olan Jım’e artık herkes Lord  Jım  olarak hitap etmeye başlamıştır.
Burada yaptığı bu şerefsiz seçim için kefaret arayan Jim cesaretini test edecek ikinci bir seçimle karşı karşıya kalmıştır.  Jim, cesaret ve korkaklık, kendini tanıma ve değişim adına bir değişim peşindedir. Marlow ona kendine gelmesi için bir fırsat yaratmıştır. Adada oldukça itibar kazanan kim kötü niyetli kaptanlardan ve haydutlardan adayı kurtarmak zorundadır.
 
 
[1] https://www.amazon.com/Lord-Jim-Dover-Thrift-Editions/dp/0486406504
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Jim
[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/Lord_Jim


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...