Meyhane Romanı Hakkında ve Özeti Emile Zola

Ekleyen : ESA , 13 Mart 2015 Cuma aaa Beğen
 
 
 
Resim Alıntı:  http://imgetan.blogspot.com/2009/11/emile-zolann-meyhanesi.html
 

MEYHANE ROMANI VE YAZILIŞI  HAKKINDA (Dünya klasikleri )                                                                                                                                                                                  

 
Yazıda,  Meyhane adlı eserin hakkında bilgiler verilecek, Meyhane adlı eserin özeti,  konusu, kahramanları, ana fikri, kısa tahlili yapılacak, roman ve yazar Emile Zola’nın, hayatı ve diğer eserleri hakkında bilgiler verilecek, eser ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
Meyhane, adlı roman  (Fransızca: L’Assommoir) Fransız yazarı ve Natüralizmin ilk önemli temsilcisi olan  Emile Zola’nın 21 romanlık Rougon-Macquart dizisinin yedinci cildidir. 1871-76 arasında bu seriden yayınladığı ilk 6 kitap, satışları iyi olmakla birlikte fazla yankı uyandırmadığı halde  1877′de yayımlanan bu eseri ile  Zola,  kitapları en çok satan yazarlar arasına girmiş ve  ve Fransa’nın en ünlü yazarlarından biri  olmuştur. [1] [2] Eser hakkındaki pek çok eleştiriye rağmen roman, ilk baskısını takip eden bir yıl içinde tam otuz sekiz baskı [3]daha yapma başarısını göstermiştir. Emile Zola’nın bu eseri, zamanla  dünya edebiyatının klasikleri arasına girmiştir.
 
Yazar bu eserinde Jervez ve ailesinin  hayatından yola çıkarak aslında Paris varoşlarında yaşayan insanların ve işçilerin sorunlarını acımasız bir gerçeklikle dile getirmiştir. Bu çıplaklığını ise şu şekilde ifade eder.  “Gerçekleri yazdım, romanın kahramanları kötü insanlar değiller, sadece eğitimsiz ve yaşadıkları ortamın yıprattığı insanlar…”[4]
 
Bu eser Zola’nın ilk başarılı romanlarından bir sayılmaktadır.  Zola bu eserini 37 yaşındayken 1877 yılında yazmış ve bu eseri ile büyük bir romancı olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Meyhane, 1900′de Antoine tarafından tiyatro oyunu haline getirilerek  sahneye konmuş,  1956 yılında ise René Clément’ın Gervaise tarafından filme alınmıştır.
 
Bu eser Zola’nın 22 yaşına gelene kadarki yaşamından derin izler taşımaktadır.  Zola bu yaşına kadar çeşitli işlerde çalışmış, yoksul insanların arasında yaşamış ve yetişmiş,  bu çevrelerden aldığı izlenimlerini de eserlerine yansıtmayı başarmıştır.
1862′de bir yayınevinde çalışmaya başlayınca yeni bir hayata başlayan Zola  yoksulluktan kurtulmuş ama yoksulluk yıllarının romanların yazmayı da ihmal etmemiştir.  Zola’nın ilk hikâyeleri 1864 yılında basılmış. 1867 yılında ise Therese Raquin adlı eseriyle klasikler dünyasına girme yolunda ilk adımını atmıştır.
 
 
Romanı Konusu
Madam Jervez, eşi  Lantier ile Paris’e gelmiş, eşi Lantiyer kendisini aldatınca onu terk etmiştir. Eşinden ayrılan Jervez, çok çalışkan bir işçi olan Kupo ile evlenir ve bu evliliklerinden Nana adlı bir kızları olmuştur.  Coupeau başına gelen bir kazadan sonra kendini içkiye vermiş, Jervez ise kendine uzaktan uzağa aşık olan Gujede’nin verdiği destek ile  işlerini büyütmeye başlamıştır. Bu arada Madam Jervez’i,in eski eşi Lantiyer’de yanlarına taşınmış dedikodular da çoğalmıştır.
 
Roman XIX. yy. Da makineleşme ve sanayileşmenin yarattığı  “işçi sorunu” ve yoksulluktan kaynaklanan ahlaki bunalımları, çocukların ise ebeveynlerin genetik ve ahlaki yapıları ile dünyaya geldikleri gibi konuları ele almaktadır.
Roman içki ve içkiden kaynaklanan çöküşleri de ele aldığı gibi,  toplumun bir kenara ittiği basit insanların dramını farklı bir gerçekçilikle dile getirmektedir.


Emile Zola Meyhane Romanı Özeti
 
Plassans’dan Paris’e gelen ressam Gervaise Macquart ile sevgilisi Lantier yoksulluğa düşmüşlerdir. Jervez çok güzel ama hafifçe topallayan bir kadındır. Jervez kocasi Lantiye ile ilk yıllarda çok mutlu bir hayat sürmüş ve çocukları da olmuştur. Etien onların bu mutlu yıllarından ve evliliklerinden dünyaya gelen bir çocuktur.
 
Mutlu bir hayatları olan Jertiezlerin  büyük şehre geldiklerinde ekonomik sıkıntıları çok artmıştır. Sevdiği adamın peşine takılıp Paris’e gelen Jervez’e, Paris yaşamı büyük sıkıntıya düşürmüş  artık eşyalarını satarak yemelerini karşılar hale gelmişlerdi.
Lantiye ise  başka bir kadinla Jervez’i aldatmış hatta bu olayı eşi Jervez’de farketmiştir. Fakat  Madam Jervez güçlü bir kadındır.  Madam Jervez kendi kendine üzülmemesi gerektiğine inanmış,  çalışkan bir kadın da olduğu için  yavaş yavaş toparlanmaya başlamıştır. Ama  Lantiye’den de ayrılır. Lantiye ile  tartıştıktan sonra çamaşır yıkamaya giden Jerves döndüğünde terk edilmiş bir kadındır.
 
Madam Jervez’in  oturduğu binada Kupo adında iyi bir insan vardır ve Jervez’den çok hoşlanmıştır. Jervez, kimse ile evlenmemeye yemin ettiği halde   onun ısrarlarına ve kibarlığına dayanamayarak Kupo ile evlenmiştir.
Bu evlilik çok güzel başlamıştır. Kupo ile Jevez’in evliliği oldukça iyi gitmektedir.  Kupo’nun içkisi ve kumarı yoktur. Aslında iyi bir eştir.  Jervez ve Kupo’nun  bu mutlu evliliğinden Nana adinde bir kızları da dünyaya gelmiştir.
Her şey oldukça iyi gözükmektedir. Fakat  bir gün Kupo bir çatıda çalışırken çalıştığı bu çatıdan yere düşerek ağır yaralanır. Eşi Jervez onu hastaneye de yollamaz. Çünkü o zamanlar hastaneye gidenlerin pek çoğu bakımsızlıktan ve yanlış tedavilerden  ölmektedir. Madam Jervez, eşi  Kupo yu eve getirir ve ona özen göstererek bakar.  Kupo kısa sürede  iyileşir ama artık eski Kupo değildir. Kupo’nun karakteri ve hayata bakış açısı değişmiştir.  İyi bir koca,  iyi bir  baba ve içkisi bile olmayan iyi bir insan olduğu halde başına bunların gelmesine isyan etmeye başlamıştır.
 
Böyle bir talihsizliğe uğraması onu isyanlara sürüklemiş, Tanrıya sitem ve isyan eden bir haline gelmiştir.  Jervez ise Paris’in arka sokaklarında yaşadığı semtlerde çamaşır yıkayarak sakat kalan kocasına ve çocuğuna bakmaya devam etmektedir. Korkunç bir azimle eşine ve çocuğuna bakmakta;  sürekli içki istemeye başlayan kocasının ve büyüyen çocuğunun ihtiyaçlarını karışılmakta başarı göstermektedir. Hatta  isleri büyütmüş, kendine ait bir çamaşırhane bile açmıştır.
 
Komşuları ile de iyi ilişkiler kurmaya başlar. Jervez’in kendi kendine yeter hale gelmesi komşularının da dikkatini çeker. Jervez bir gece oldukça görkemli bir yemek bile verir. Jer vez’in dostlarına verdiği bu ziyafet onun bu başarısının da zirvesi olmuştur.
Fakat bu zirve yemeğinden sonra Kuponun rahatsızlığı ve artık dükkâna eskisi kadar müşteri gelmemesi yüzünden işler git gide bozulmaya başlayacaktır.
 
Jervez bir kutlama yemeği vermiş bu yemeğe onu alarak ondan ayrılan eski kocası  Lantiye’de çıka gelmiştir. İşin ilginç tarafı Lantiye ile  Kupo  arasinda bir dostluk başlamıştır. Jervez eşi Kupo ve kızı Nana’ya bakarken Lantiye’ye de bakmaya başlamıştır.
 
Jerveze aşık Gujede onları uzaktan izlemektedir.  Gujede  son derece çalışkan iyi yetişmiş, sakin tabiatlı ve iyi yetişmiş bir adamdır. Makineler işçilerin işlerine son verirken Gujede gücü ve karakteri sayesinde iş bulmaya ve para  kazanmaya devam etmektedir. İyi bi,r aileye sahip olan  bekar Gujede ise Jervez’i uzaktan uzağa sevmektedir. Hatta Jervez’in dükkân açabilmesi için borç para veren kişinin ta kendisi Gujede’dir.
 
Kupo her gün  içmektedir. Ama  Jervez hakkında dedikodular çıkmaya basla mistir çükü  Lantiye de Kupo ve Jervez’in  evinde kalmaktadır.  Kupo ise  eşinin eski sevgilisi olduğunu bildiği halde Lantiye’ den şüphelenmemektedir. Çükü artık biraz sakat ve sarhoş bir adamdır. Jervez ona bakmakta  tüm ihtiyaçlarını Jervez karışılmaktadır.
 
Dedikodular çoğalmıştır. Lantiye’yle Jervez’in arasında ilişki olduğu, Jewrvez’in kocasını Lantiye ile aldattığı dedikoduları  sonrasında Jervez  iflasa doğru sürüklenmeye başlar. Jervez ve ailesi başka bir eve taşınırlar.
 
Jervez’in kızı Nana kötü yola da düşmüştür.  Ama Nana  en sonunda bir dük ile evlenmeyi başarmıştır.  Buna rağmen ailesine ve annesi Jervez’e hiç bir yardımda bulunmaz.  Jervez ise artık yaşlanmaya başlamış, artık eskisi kadar çalışmaz bir hale gelmiştir.  Üstelik de Jervez kocası Kupo kadar içmeye başlamıştır. Buldukları her  para ile meyhanede içki içmektedirler.  En sonunda  Kupo delirir  hastanede ölür. Jervez ise  iyice güçsüz düşmüş, ölmeyi bile isteyecek bir hale  gelmiştir. Aç kaldığı bir gün vücudunu bile satmaya karar vermiştir. Tam bu anda  Guje karsısına çıkar. Fakat artık her şey için çok geçtir.
Kaynakça 
 
[1] http://emile-zola-meyhane-romani-incelemesi.bunedir.org/
[2] http://tr.wikipedia.org/wiki/Meyhane_(roman)
[3] http://eodev.com/gorev/328408
[4] http://emile-zola-meyhane-romani-incelemesi.bunedir.org/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...