Panik Romanı Hakkında ve Özeti Jeff Abbott

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen
 

Panik Romanı Jeff Abbott ile ilgili görsel sonucu

 

 
Yazıda  Panik romanın hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri, kahramanları,  Jeff Abbott’ın hayatı,  diğer romanları, Panik adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır. 
Panik adlı roman  ABD li yazar Jeff Abbott’ın (1963 doğumlu)  yazmış olduğu macera gerilim  türünde bir romanıdır. Rice Üniversitesinde Tarih ve İngilizce  eğitimi almış olan yazar, Austin, Teksas’da yaşamaktadır. [1]
İlk romanlarında geleneksel dedektif kurgu ları kullanan yazar son yıllarda  macera gerilim türünde karar kılmış bu romanları ile ABD ve dışında iyi bir çıkış yakalamıştır.  Birçok eseri dilimize de çevrilen romancının  yazdığı romanlar Birleşik Krallık, Avustralya, İrlanda ve Fransa'da bestseller olmuştur[2]
Yazarın “ Panik “  adlı romanı ilk kez (2005)  yılında yayımlanmış bu eseri Uluslararası Gerilim Yazarları  Gerilim Ödülü'ne aday  gösterilmiştir. [3]
“Panik’in benzersiz kurgusu ve karmaşık labirenti birçok farklı yerde kendini gösteriyor: Bir yandan, aksiyon yüklü bir casusluk romanı, bir yandan gerilim dolu, ürkütücü bir polisiye ve bir yandan da kimliğini arayan genç bir adamla ilgili muhteşem bir karakter çalışması. Abbott tansiyonu nasıl kontrol edeceğini çok iyi biliyor. Okuyucuyu inanılmaz olanın sınırlarına kadar götürüp dizginleri tam zamanında geri çekiyor. Abbott inanılırlığını yitirmeden sizi her zaman etkilemeyi beceriyor.” South Florida Sun-Sentinel
 
 
KONU
Başarılı bir belgesel film yönetmeni olan Evan Casher, annesinin vahşice öldürüldüğü o güne kadar mükemmel bir hayata sahip mutlu ve huzurlu bir insandır.
Bir anda annesi öldürülmüş ve hayatına birçok acımasız katiller ile içinden çıkılamaz  muammalar doluşmuştur.  Tanıdığı herkes ve etrafındaki her şeyin yalanlar ve sahte kimliklerden örülü olduğunu anlamakta her  yeni bilgi ve yeni olay onu bir başka paniğe doğru sürüklemektedir.
Evan, hayatında bildiği her şeyin aslında özenle inşa edilmiş bir yalanlar ağı olduğunu öğrenmekte  hayatta kalmak için tek bir şans ve güvenebileceği bir kimse aramaktadır. Güvenmek zorunda kaldığı sevgilisi ise onun hayatına girmiş  gizli  bir görevlidir.  Ailesi ve kendi hayatı ile ilgili ilgili şok edici bir gerçeği aydınlatmak zorundadır.
 
PANİK
Evan, sıradan biri olduğunu zanneden başarılı bir belgesel film yönetmenidir.   Ta ki o günün sabahına kadar mükemmel bir hayat sürmektedir.
11 Mart Cuma O günün sabahında gelen bir telefon  yepyeni bir başlangıçtır.  Evan daha uyanmadan telefonu çalar. . Gözlerini açar, Carrie’ye dokunmak için kolunu yatağın uzatır ama. Carrie yatakta değildir. Ama yatakta bir not görmüştür. Arayan annesidir; '' Evan hemen benim evime gel. Hiçbir soru sorma, hemen gel!.” Deyince Eavan babasına bir şey olduğunu sanmıştır.
Babası bilgisayar danışmanıdır  ve üç gün önce Austin’den ayrılıp, bir iş için Avustralya’ya gitmiş, Evan uçağın düştüğünü zannetmiştir. Babası, Büyük şirketlerin ve devlet kurumlarının veri tabanlarını denetleyen bir adamdır.
Evan, neye uğradığını anlamadan  yatağından kalkıp hazırlanmaya başlar. Annesinin yanına gitmek acele ile için yola koyulur. Annesinin evine vardığında, annesini mutfakta kanlar içinde yerde yatarken görür. Neye uğradığını şaşıran Evan hıçkırarak ağlamaya başlar. Annesini sarsıyor bir yandan da, ' Anne bunu sana kim yaptı?' diyerek ağlamıştır.
Evan başına geleceklerden habersiz bir şekilde annesinin başında  ağlamaktayken, o anda Evan'ın kafasına sert bir cisimle vurulur. Ve Evan bayılmıştır. Evan uyandığında kendini ipe asılı bir şekilde bulur. Ayağının altında ufak bir tabure vardır. Başına geçirdikleri çuval yüzünden etrafı görememektedir. Evan'ın tek duyduğu iki adamın konuşma larıdır.
Kalın sesli olan adam; ''Evan Casher annen öldü seni de öldürmemizi istemiyorsan dosyaların yerini söyle!'' diye sertçe konuşmaktadır.  Evan şaşırır;'' Ne dosyaları? Ne saçmalıyorsunuz siz? Annemi siz mi öldürdünüz? Ne istiyorsunuz bizden?''  diye sorular sormaktadır.
O anda bir  silah patlar. Van yere düşer. Silah sesleri devam etmektedir. .Evan kendini korumak için masanın altına saklanır. O anda  biri onu saklandığı yerden  tutup çıkarır ve bir arabanın yanına kadar götürür. O adam şöyle''Arabayı sür Evan.Çabuk ol!''. Evan korkuyla arabayı sürmeye başlamıştır. Hala yaşadığı olayın şokunun içindedir.
Biraz kendine geldiğinde Evan; '' Sen de kimsin? Niye kurtardın beni? '' Adam; '' Evan, benim adım Gabriell. Annen ve baban beni seni korumam için görevlendirdi. Send e çok önemli dosyalar var . O dosyaların yerini biliyor musun? ''  diye güven  ver3en bir ses tonu ile konuşmaktadır. Evan tam cevap verecekken silah sesleri  yeniden duyulmaya başlamıştır. Ve  o anda Gabriell yaralanır.
Evan arabadan inerek koşmaya başlamış, aklına o an  da kız arkadaşı Carrie'nin yanına gitmek gelmiştir. Ama Carrie de bu büyük oyunun içindedir ve Evan bunun da  farkında değildir.
Carrie, annesini öldüren Jargo ve Dezz'in Evan'ın yanına yerleştirdikleri adamıdır.  Fakat, Carrie ilk  başta bu görev için olayların içine girmiş, Evan’a sokulmayı başarmış  ama  sonradan Evan'a aşık olmuştur.
Evan, kız arkadaşı Carrie'nin evine vardığında evde hiç  kimse yoktur. Ama evde başka insanlar vardır.  Bu insanlardan birisi de Jargo’dur.  Jargo ; ''Merhaba Evan, benim adım Jargo.Bu da oğlum Dezz.'' Diyerek kendilerini tanıtırlar.  Evan dona kalmıştır. Bu sesler çok tanıdıktır. Hatta bu sesler  Annesinin evindeki o iki adamın sesidir.
Evan;'' Siz kimsiniz? Ne istiyorsunuz? burada ne işiniz var ? ''Jargo; ''Evan biz seni uzun zamandır takip ediyoruz. Biz seni korumak için görevlendirildik. Bu görevi bize baban verdi. Sen de bazı gizli dosyalar var. Onları yeri neresi evlat? Biliyor musun? '' diye sorar.  Evan; '' Ben de dosya falan yok.'' Diyerek itiraz eder.  Ve koşarak kaçmaya başlar. Jargo ve Dezz ona ateş etmemişler öldürmek istememişlerdir. Çünkü Evan onlara sağlam olarak  lazımdır. Evden uzaklaşan Evan, yolda yürürken kendi kendine konuşmaya başlar.
'' O adamların Carrie'nin evinde ne işi var? Annemi neden öldürdüler? Benden istedikleri dosyalar da  neyin nesi ? O,  adamlar babamı nereden tanıyor?' 'Evan'ın aklı çok karışmış,  başına gelenlere bir türlü inanamamaktadır. .
Evan Carrie'yi çok sevmiş, ona çok güvenmiştir. .Onunla bir kafede tanışmışlar ve oldukça güzel bir ilişkilşeri olmuştur.  Evan'ın aklı çok karımıştır. Aceba Carrie de mi bu olayların içine girmiş biridir? Evan yürümeye devam ederken arkadan birisi  aniden ona sokulmuş ve onu tutmuştur. Bu  Carrie'dir. Evan;'' Carrie?!Annem... Onu öldürdüler.'' Diyerek Carrie’ye doğru sokulur.
Carrie;''Evan başına gelenlerin hepsini biliyorum. Sana hepsini anlatacağım. Ama şimdi buradan acele uzaklaşmamız lazım. . Yoksa  ikimiz de tehlikedeyiz. Hemen gitmemiz lazım.'' Evan  ise Carrie’nin herşeyden nasıl haberdar olduğuna şaşırmış durumdadır.  Sonra arabaya binerek oradan hızla uzaklaşırlar. Yolda giderken Carrie ona herşeyi tek tek anlatmaya başlar.
Jargo'nun adamı olduğunu, onun için çalıştığını... vb tüm gerçeği ona itiraf eder. Evan, çok  büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Carrie'ye güvenmiş, onunla çok güzel bir ilişki yaşamış;  ama  başına gelenlere baktığında ise büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaşamıştır.  Olanları kabul edememekte, yaşadığı gönül burukluğu ile şaşkın şaşkı düşünmektedir.  Bu olanlardan sonra Carrie’ye yeniden güvenmesi artık hiç mümkün değildi. Fakat Carrie'ye güvenmekten başka da  şansı yoktu.
Evan ve Carrie bir eve girmişler ve bir plan yapmaya başlamışlardır.  O sırada Carrie'nin telefonu çalar. Arayan Dezz'dir.Dezz;  ''Seni hain telefonu Evan'a ver.'' Carrie, telefonu Evan'a verir. Evan; ''Alo'' diye seslenince cevap veren kişinin babası olduğunu anlayıp büyük bir hayrete kapılmıştır. ''Evan''  büyük bir şaşkınlıkla ''Baba?'' der. Babası ise ona telefonda şunları söylemiştir. ;''Evan beni iyi dinle evlat. Sendeki tüm dosyaları Jargo'ya vermeni istiyorum. O iyi biri oğlum güven bana. '' Evan'ın babası Mitchell Jargo'nun ağabeyidir. Ama Jargo'nun yaptıklarından babasının haberi yoktur.  Jargo’nun karısını öldürdüğünü, oğlunun da peşine düştüğünü, onu da ipte sallandırıldığını ve onca yapılan diğer işlerini bilmemektedir.
Evan;'' Baba hayır Jargo pisliğin teki.  Sen ona sakın inanma. O adam Annemi o öldürdü benim de peşimde '' diyerek cevap vermiştir.  Evan babası ile konuşurken telefonu  eline alarak konuşmaya başlayan Jargo'dur.''Evan babanı duydun. Dosyaları getir. Ailenle mutlu bir hayat yaşa. Seninle bir yerde buluşalım. Sen bana dosyları ver. Ben de sana babanı vereyim evlat.'' Diyerek seslenir. Evan; babasının da hayatının tehlikede olduğunu anlamıştır. ''Tamam, sana dosyaları getireceğim. Ama mekânı ve saati ben belirleyeceğim.'' Diyerek cevap verir. Jargo; ''Tamam evlat.''Evan;''Yarın 14.30'da hayvanat bahçesinde.'' der ve telefonu kapatır.
Carrie ve Evan babasını kurtarmak için plan yaparlar. Ertesi gün, Carrie ile yola çıkarlar. Evan oldukça endişelidir. Hayvanat bahçesine vardıklarında Dezz,Jargo ve babası oradadır. Evan koşarak yıllardır görmediği babasına sarılır. Dezz silahını çıkartarak Evan'ın başına dayar. Etraftaki insanlar kaçmaya başlamışlardır. Carrie de silahını çıkartır. Ateş ederek Dezz'i yaralar. Jargo da Evan'ın koluna ateş eder. Carrie Evan'ı tutarak kaçmaya başlar. Jargo, Mitchell'i bırakmaz. Evan'ı babasını kurtaramamın verdiği hüzünle tekrardan plan yapmaya başlar. Dezz ve Jargo da başka bir plan yapar.
Evan herşeyi başa sararak annesinin ve babasının yetiştiği yetimhaneye gitmeye karar verir. Carrie ve Evan yetimhaneye vardıklarında kimseyi bulamazlar. Yetimhane kapanmıştır. Yetimhanenin üst katındaki eve gider. Kapıyı açan yaşlı kadına sorarlar.'' Alttaki yetimhanenin sahibini tanıyor musunuz?''  Kadın;''Kendisi eşim olur. İçeride oturuyor. Buyrun gelin.'' der ve içeri geçerler. Adama annesi ve babasını tanıyıp tanımadığını sorar. Adam içeriden bir fotoğraf albümü getirir. İçinde bir sürü çocuk fotoğrafı ve isimleri vardır. Fotoğrafta annesi ve babasını görür. Ve Jargo'yu da..Evan şaşırır. Ve adama sorar; '' Bunları tanıyor musunuz? ''Adam;''Evet bu Jargo ve Mitchell kardeşler. Şuradaki de Marrie.'' Evan şaşırır. O pislik benim amcam mı? Yani annemin katili öz amcam mı? Evan tüm bilgileri alıp adama teşekkür eder. Evden ayrılırlar. Jargo, Mitchell'i bir odaya kapatmıştır. Evan'ın babasını kurtarmaya gelmesini beklemektedir. Evan ve Carrie geldiğinde onlardan dosyayı alıp Mitchell dâhil üçünü de öldürecektir.
Mitchell odadan seslenerek Jargo'yu yanına çağırır. Mitchell;'' Jargo umarım oğluma zarar vermeyi düşünmüyorsundur. Bunu yapacak olursan seni ellerimle öldürürüm. Jargo;'' Ağabey, hiç öyle şey yapar mıyım? Bana güven lütfen. Evan'dan isteğim şey dosyalar. Dosyaları getirsin sizi serbest bırakacağım. Mitchell;''Umarım öyle olur.'' der ve Jargo odadan çıkar. Dezz;''Söylediklerinde ciddi olamazsın değil mi baba ?''Jargo;Tabi ki de hayır. Evan ve Carrie buraya sevgili ağabeyimi kurtarmaya geldiklerinde hepsini geberteceğiz.'' der.Dezz sırıtarar. Carrie'ye mesaj atar; ''Mitchell'i kurtarmak istiyorsanız Marrie'nin evine gelin.Dosyalarla birlikte.''
 
Evan ve Carrie yola koyularak planı uygulamaya başlarlar. Eve vardıklarında Dezz kapıyı açar.Evan ve Carrie'den silahlarını alır. Babasının odasına çıkartır. Jargo Mitchell'i bir sandalyeye bağlamış, kafasına silah dayamıştır. Evan;''Amca umarım öz ağabeyine bunu yapmazsın.'' Jargo şaşırır;''Saçmalama evlat tabiki yapmayacağım. Dosyaları ver. Sizi rahat bırakayım. ‘Ortalık giderek kızgınlaşır. Evan ayağından bir tane silah çıkartır. Dezz'e ateş eder. Jargo da Mitchell'e.İkisi de yere yığılır. Jargo ateş ederek kaçar. Evan babasının yanına gider ve onun nefes almadığını görür. Carrie ve Evan yaralı bir şekilde evden çıkarlar.
Aradan uzun yıllar geçer. Jargo hala onların peşindedir. Carrie ve Evan yeni planlar yapar. Evan Carrie'ye sorar; ''Benimle misin?'' Carrie;''Her zaman, her yerde seninleyim.''
Özet: Hediye İrem Ataizi
 
 
[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Abbott
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Abbott
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/International_Thriller_Writers

 

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...