ŞANS Romanı Özeti ve Hakkında Karen KİNGSBURY

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen

ŞANS , Karen KİNGSBURY ile ilgili görsel sonucu
 

Yazıda, “ŞANS , “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,    ŞANS , adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar " Karen KİNGSBURY     ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
Roman dağılan bir ailenin  çocuğu olan Ellie’nin sıradan ve çaresiz hayatının tutunduğu tek ve son şansı anlatmaktaki başarısı ile dikkati çeker.
 
Yazarın 40’dan fazla romanı  vardır ve kitaplarının 25 milyona yakın kopyası basılmıştır. [1] Şans adlı romanı  New York Times’in  Bestseller listelerinde yer almış,  yazarın diğer birçok romanı da listelerin başında yer almıştır. Şans adlı romanı  5 Mart 2013 tarihinde yayımlanan, birkaç hafta boyunca New York Times'ın çok satanlar listesinin en üst sırlarında [2]kalmayı başarmıştır. Pek çok ödülü de olan[3]romancının  ismi Amerika'nın en favori  yazarları arasındadır. Karen KİNGSBURY ‘in Şans adlı romanı ülkemizde de çok  satılmıştır.
 
Karen sosyal ağ sitelerinde de çok faal olan  Facebook'ta neredeyse 350,000 Twitter  da 45.000[4] takipçisi ile en popüler  çağdaş  Amerikan romancılarından biridir.
 
KİTAP HAKKINDA YAZILANLAR
“Ona ayakta durma gücü veren ve eve girebilmesini mümkün kılan, nefes almasına olanak sağlayan tek şey, ağaç köklerinin arasına gömülü o eski kutuydu. Kutu, mektuplar ve bugünden on bir yıl sonra ulaşılabilecek son bir şans. Dağılan hayatınızı toparlamak, hatalarınızı telafi etmek, yaralarınızı sarmak ve ayrılmak zorunda kaldığınız insanlarla tekrar bir araya gelmek için son şansa ne kadar inanabilirsiniz? İnancınızın sizi nerede ayakta tutup, nerede yalnız bırakacağından nasıl emin olabilirsiniz? Emin olduğunuz her şeyin ayaklarınızın altından kayıp gittiği bir anda neyin gücüyle ayakta durabilirsiniz? Son şanslara inanmak, mucizelere inanmak kadar gerçektir.” (Tanıtım Bülteninden)
 
Şans’ta, Karen Kingsbury bizlere sevgiyle, macerayla ve ikinci şanslarla ilgili örülmüş bir hikâye veriyor… Kingsbury, ilham veren kurgularıyla bu alandaki en güvenilir yazarlardan biri ve Şans belki de onun yazdığı en iyi roman. Karakterlerine ustalıkla kattığı duygular sayesinde okuyucular romanı okurken bir çok kez gözyaşlarını tutamayacaklardır. İnsan kırılganlığının mükemmel dengesi ve tanrının lütuflarının gücü bu kitabı muhakkak okunması gerekenler arasına sokacak.” (Booklist)
Kingsbury, son romanında bizlere affetme duygusu ve sevgileri bitip tükenmeyen karakterler vaat ediyor. Yazarın sürekli okuyucuları, günlük hayatlarından uzaklaşıp kaçabilecek ve hemen kanlarının ısınacağı yeni karakterlerle tanışabilecekler.” (Library Journal)
 
Bu kadar mükemmel bir sonu hayal bile edemezdim.” (Goodreads)
 
Kingsbury, kitabında umutlu ilgili dersini vermek için öğütler savurmaktan çok daha iyi bir yol seçerek, bunu hikâyesine ustalıkla gizlediği mesajlar yoluyla yapmayı tercih etmiş.” (Publishers Weekly)
 
 
KONUSU
 
Ellie ve Nolan çocukken   birbirlerine   âşık olan iki dost, arkadaş ve sevgilidir.  Ellie ve Nolan ayrı şehirlerde yaşamak zorunda kalacakları için birbirlerine bir söz verirler. Nolan ve Ellie birbirlerine yazdıkları mektupları bir kutunun içine koyup bu meşe ağacının altına gömerler.  Eğer birbirlerini yitirirlerse on bir yıl sonra bir Haziran günü her zaman oturdukları  bu meşe ağacının altında buluşacak ve bu mektupları okuyacaklardır.
 
Nolan ise NBA de oynayan popüler bir oyuncu olmuştur. Buna rağmen hiç bir kadınla ilgilenmemekte on bir yıl sonra buluşacağı arayıp bulamadığı Ellie’yi beklemektedir. Ellie ‘nin tüm yaşamı ise Nolan’ın oynadığı maçları TV dan dan seyretmekten ibarettir. Nolan’ı arayıp sormaya cesaret edememekte ama tek bir umut ve tek bir şans için  on bir yılın dolmasını ve bir Haziranı beklemektedir.
 
 
  ŞANS
 
Ellie ile Nolan aynı okulda okuyan  çok yakın  iki arkadaştır.  15 yaşındaki genç bir kızdır. Nolan ise okulun basketbol takımında oynayan gelecek vaat eden bir sporcudur.  Ellie ve Nolan  Okula hep beraber gelmekte birbirlerinden ayrılmamaktadırlar.  Nolan  derslerden sonra  basketbol oynamaya gidince  Ellie’de onu izlemeye gelmektedir. Nolan basketbol antrenmanlarını bitirince ikisi birden   her zaman gittikleri parkın en büyük meşe ağacının dibinde vakit geçirmeye bayılmaktadırlar.
Ellie o gün arkadaşı Nolan’a içini dökmeye başlar.  Ellie, evin tek kız çocuğudur. Annesi, hayran  olduğu bir şarkıcıyla babasını aldatmış, bu yüzden de annesi ile  babası boşanmıştır.  Ellie, babasını tercih etmiş ve babası ile berber yaşamaya başlamıştır.   Ellie olanı biteni Nolan’a anlatınca Nolan  deliye döner.
 
Ellie, babaı ile birlikte bu şehirden ayrılacaktır.  Georgia’dan California’ya taşınmadan bir gece önce, o ağacın altında  son kez buluşurlar. Ellie ve Nolan birbirleri için yazdıkları mektupları en sevdikleri ağacın altına gömecekler, her şey ters gider ve birbirlerine ulaşamazlarsa on bir yıl sonra tekrar bu ağacın altında buluşup mektupları okuyacaklardır.
Ellie ile babası o şehirden taşındıktan bir müddet sonra Ellie babasından ayrılır.  Hem annesini hem de  babası ile sorunlar yaşayan Ellie, Nolan’dan da ayrılınca bunalıma kapılmıştır. “Ona ayakta durma gücü veren ve eve girebilmesini mümkün kılan, nefes almasına olanak sağlayan tek şey, ağaç köklerinin arasına gömülü o eski kutuydu. Kutu, mektuplar ve bugünden on bir yıl sonra ulaşılabilecek son bir şans” tır.
 
Eliie son şansının  verdiği umut ve dayanma gücü ile  kendi işini kurarak kuaför salonu açıp orda çalışmaya başlar.  Nolan ise NBA  oynayan popüler bir oyuncu olmuştur.. Ellie, Nolan’ın maçlarının hiç birini kaçırmadan televizyondan  takip etmekte Nolan’nın başarılarını uzaktan izleyerek hayata dayanmaktadır. Ellie’le Nolan yıllardır  hiç görüşmemişlerdir. Ama ikisi de birbirini süreklli hatırlamakta, meşe ağacı ile  altına gömdükleri mektupları ve birbirlerine verdikleri sözleri  unutmamaktadırlar.
Bu yıllar arasında Ellie tek gecelik bir ilişki yaşamış ve bundan dolayı hamile kalmıştır.  Kinzie adında bir oğlu olmuştur. Ellie  kendisi gibi çocuklu bir arkadaşıyla  aynı evde yaşamaya başlamıştır.
Nolan ise tüm şöhretine rağmen yalnız yaşamaktadır.  Nolan’ın  arkadaşları ona hep kız ayarlamaya çalışmakta ama Nolan  onlarla ve kızlarla ilgilenmemektedir.. Nolan  yanına sokulan bütün kızlara Ellie’ yi anlatmakta ve onu çok sevdiğini söylemektedir.. Nolan  yıllardır Ellie’yi aramış ama bir türlü bulamamıştır. Nolan’ın tek umudu   meşe ağacındaki mektuplardır. O vakit geldiğinde Ellie ile o ağacın altında buluşacak ve ona kavuşmuş olacaktır. Bu yüzden de kadınlara ve kızlara ilgi göstermemektedir.
 
Ellie oğluyla vakit geçirmeyi seviyor ve oğluyla birlikte  hep Nolan’ın oynadığı maçları seyretmektedir. Nihayet birbirlerine söz verdikleri on bir sene geçmiş olur.  İkisi de 1 Haziran’ı iple çekmektedir. Bir hazirana bir kaç gün kala ikisi de yola çıkar.  İkisi de  eski yaşadıkları yer olan Georgia’ya gelmek için birbirlerinden habersiz yola çıkmışlardır.  Ellie  yola çıkmadan önce babasına uğramış ve oğlunu babası ile tanıştırmıştır. O gün dede ile  torunu ilk kez tanışmış olur.
 
Aynı gün içinde tekrar yola koyulup, çocukluğunu geçirdiği şehre gelir. Annesinde kalacak mektubu alıp oradan hemen ayrılacaktı. Bunun için gecenin olmasını beklemişti.   Kinzie  ile birlikte meşe ağacının yanına geldiğinde Nolan’ı gördü.  Nolan onu bekliyordu. Nolan da  buradaydı. Nolan  Ellie’yi hemen tanımıştı. Kinzie ağacın dibinde battaniyenin içinde uyuya kaldı.
Ellie ile Nolan  mektuplarını okumaya başladılar.  Her ikisi de birbirlerinden ayrı kaldıkları  on bir seneyi anlattılar. Ellie, hala olanın ve  bitenin şaşkınlığı içindeydi. Nolan’la beraber final maçlarına gitti. Ellie ve Kinzie onu izliyordu. Nolan bu durumdan çok memnundu.  Nolan ve arkadaşarı o gün oynanan final maçını kazanmışlardı. Nolan, bu başarının sırrının  Ellie olduğunu biliyordu. Maç bittikten sonra Nolan   sevdiği kız Ellie, Tucker i  koluna alarak orayı terk etmişlerdi.
 
 
Karen Kingsbury
Fairfax, Virginia’da doğan Karen Kingsbury, California Eyalet Üniversitesi’nde gazetecilik okudu. Mezuniyetinden sonra Los Angeles Times’da tam zamanlı muhabir olarak çalışmaya başladı. Gerçek bir cinayete dayanarak yazdığı ilk kitabı Missy’s Murder 1998’de yayınlandı. 40’dan fazla romanı olan yazarın kitaplarının 13 milyona yakın kopyası basıldı.
Kingsbury, kocası Don, beş oğlu ve kızıyla ile birlikte Nashville’de yaşamaktadır.
 
Meryem AĞCA
 
[1]  http://www.karenkingsbury.com/about-karen
[2]  http://www.karenkingsbury.com/about-karen/full-biography
[3]  http://www.karenkingsbury.com/about-karen/full-biography&prev=search
[4]  http://www.karenkingsbury.com/about-karen/full-biography&prev=search


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...