Şeytan Yıldızı Romanı Özeti ve Hakkında Jo Nesbo ( Polisiye)


Esa
11.3.2015
 
 
 
 
Şeytan Yıldızı  Romanı Özeti ve Hakkında Jo Nesbo
 
 
Yazıda, “Şeytan Yıldızı - Jo Nesbo “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,  Şeytan Yıldızı, adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar " Jo Nesbo   ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
YAZAR VE ESER HAKKINDA
 
Oslo, Norveç doğumu  ve Norveç'in en ünlü polisiye yazarı olan Jo Nesbo, aynı zamanda bir müzisyen, şarkı sözü yazarı ve ekonomisttir. Yazarlık hayatına   2007 yılında yayınlanan ve  ilk çocuk kitabı  olan  "Doktor Proktors prompepulver" adlı romanıyla başlayan yazar,[1]“ Harry Hole”  başkarakterini yarattığı polisiye dizinin ilk kitabını da 1997'de yayınlamıştır. Yazarın yarattığı  Dedektif Harry Hole karakteri hakkında yazdığı romanlar oldukça popüler olmuş; bu karakterle ilgili  romanları Norveç çapında bir buçuk milyonluk bir satış rakamına ulaşmış,  eserleri kırk dile çevrilmiştir.[2]  Harry Hole karakteri pek çok polisiye filme ve film karakterine de esin kaynağı olmaktadır.
 
Harry Hole karakteri kısa sürede bir fenomene dönüşerek en iyi İskandinav polisiye romanları için layık görülen Glass Key Ödülü'nün sahibi olmuştur. [3]
 
Yazarın aldığı ödüller bununla sınırlı değildir 2010 yılında Edgar Ödülleri'nde aday olurken,  Flaggermusmannen isimli ilk romanıyla 1997 yılında Riverton ödülünü, 1998 yılında da Glass Key ödülünü kazanmıştır.[4]
Norveçli okurlar onu tüm zamanların en iyi polisiye yazarı olarak değerlendirmektedir. Şu an Atlanta'da 2 çocuğu ve karısıyla yaşamaktadır.[5]
 
Orjinal Adı, The Devil's Star olan ve Türkçe ’ye Şeytan Yıldızı adı ile çevrilen bu eser yazarın  yarattığı Harry Hole karakteri hakkında yazmış olduğu serinin beşinci kitabıdır.  Harry Hole serisinin ülkemizde basılan ve dilimize çevrilen  kitapları ise  Nemesis ve Şeytan Yıldızı adlı eserleridir. [6]
 
Şeytan Yıldızı ustalıkla kurgulanmış, iniş çıkışlarla dolu bir kitap. Nesbo müthiş bir tempo yakalamış. Şiddetle tavsiye edilir.”  The Guardian
 
ESERİN KONUSU
 
Genç bir kadın Oslo'daki dairesinde sol elinden bir parmağı kesilmiş, gözkapaklarından birisinin altına beş köşeli yıldız şeklinde küçük kırmızı bir elmas yerleştirilmiş ( bir pentagram, yani şeytan yıldızı...) şekilde öldürülmüştür.
Müfettiş Harry Hole düşmanı olarak kabul ettiği  Tom Waaler ile birlikte bu soruşturmada görevlendirilir. Önceleri Tom Waaler ile  çalışmak istemese de, teşkilattan atılmak üzere olan Harry'nin başka bir seçeneği kalmadığından alkol batağından da  kurtararak işe koyulur.
 
Oslo'da bir seri katil  vardır ve bu cinayeti bir dizi benzeri cinayet izlemektedir. Harry Hole’nin elindeki tek ip ucu  Beş Köşelli Yıldız’dır.
 
 
ÖZET
 
Harry Hole, iri cüsseli, çocuk ruhlu,   kocaman  sarışın kafasını sık sık belaya sokan, zeki bir adam olmasına rağmen,  meslektaşları tarafından pek  sevilmeyen, uyumsuz ve alkolik  kırk yaşlarına yakın bir cinayet masası dedektifidir. Kendini işine odaklamış bir dedektifken girdiği çıkmazlardan kurtulamayarak  iç dünyasına kapanmış, sevdikleriyle arasına duvarlar örmüş, çareyi alkolde bulan bir damadağınık bir adamdır.
 
Oslo Polisi teşkilatının proplemli  dedektifi Harry Hole’nin  işleri iyice sarpa sarmış, kendini iyice içkiye vermiş, polislikten atılma tehlikesiyle de karşı karşıya kalmıştır.
 
Genç bir kadın Oslo'daki dairesinde sol elinden bir parmağı kesilmiş, gözkapaklarından birisinin altına beş köşeli yıldız şeklinde küçük kırmızı bir elmas yerleştirilmiş bir  ( bir pentagram, yani şeytan yıldızı...) şekilde öldürülmüştür.
Bu cinayeti çözme görevi Harry Hole’ye verilir. Bu görev onun son şansıdır. Fakat onu çok kötü bir sürpriz de beklemektedir. Görfev arkadaşı hiç sevmediği biridir.
 
Harry Hole  bu esrarengiz cinayeti çözmek için düşmanı Tom Waaler ile birlikte çalışmak zorundadır. Başlangıçta kedi köpek gibi didişmelerine rağmen  ikisi de bir olup bu esrarengiz olayı çözmek için çalışmaya başlamışlardır.
Cinayet üzerinde yoğunlaşırlarken Harry’de bu arada  Tom Waaler'ın açığını bulmaya çalışmaktadır.  Tom Waaler ise Harry’in  niyaetini anlamakta o da boş durmamaktadır.  Harry Hole,  hem olayı çözmeye çalışmakta hem de beraber çalışmak zorunda kaldığı can düşmanı dedektif Tom Waaler’le ciddi bir hesaplaşma yapmak zorunda kalmıştır.
 
Harry, bu gizemli olayın altında Oslo'da elini kolunu sallayarak gezen bir seri katil olduğuna ve kasten yaptığına inanmaktadır. Ayrıca Tom Waller’in ise kirli işlere bulaşan bir polis olduğundan da kuşkulanmaktadır. Olayların üzerine gidildikçe Harry ile Waalerin arasında başka oyunlar da dönmeye başlamıştır. Haryy, iç güdüleri polis teşkiltatında kirli işler çeviren birilerinin olduğudur.  Harry’in aklı cesetlere Şetan Yıldızı işaretleri bırakan seri katilden ziyade,  teşkilattaki kirli polis yapılanmasındadır.
Bir otel gibi bir binanın içinde işlenen  esrarengiz olaylar gittikçe sarpa sarmaktada, kirli polis teşkilatının elleri de olaya bulaşmaktadır.  Olayların  peşini bırakmamakta ısrarlı olan dedektif Harry hedifine en kısa zamanda ulaşmak için çok çaba göstermekte ama sihirli eller sürekli olarak onu hedeften uzaklaştırmaktadır.
 
Her hafta farklı bir cinayet ve o cinayetlerin  altında yatan sır dolu olaylar vardır. Birden fazla benzer şüpheli karakter  işleri karıştırmaktadır.  Beş köşeli yıldız izi bırakan katili bulmak imkansız gibidir.
 
Harry bu esrarengiz olayı çözmeye  yaklaşmıştır. İç güdüleri onu kirli polis teşkilatının üzerine göndermektedir.
Harry bu esrarengiz olayları  çözerek  beş köşeli yıldız işareti bırakarak cinayetler işleyen seri katili yakalamıştır.
Hiç kimse Harry’in bu olayı nasıl çözdüğünü anlayamamktadır Eminyet Müdürü Harry’i çağırarak olayları nasıl çözdüğünü sorar.
Seri katil  hiç umulmayacak biriydi. Adam okadar çok zekiydi ki  onlara neyin ne zaman olacağına dair mükemmel şifreler veriyor,  ama nedenini asla belli etmiyordu.  Bu şekilde de onların olayın sebebinden daha çok yapılanlara odaklanmalarını sağlıyordu....
 
 
Özet : Rümeysa Dilek
 
[1]  https://jonesbo.com/
[2]  https://tr.wikipedia.org/wiki/Jo_Nesbo
[3]  https://www.idefix.com/kitap/jo-nesbo/urun_liste.asp?kid=135123&query=0&f=1
[4]  https://jonesbo.com/#!/about-the-author/autobiography
[5]  https://jonesbo.com/#!/about-the-author/autobiography
[6]  https://kitapperestdunyam.blogspot.com.tr/2014/06/jo-nesbo-seytan-yldz-harry-hole-serisi.html
 

 

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış