Sönmüş Hayaller 2 " Taşralı Bir Büyük Adam Paris’te" Hakkında Özet- Balzac

Ekleyen : ESA , 09 Ağustos 2019 Cuma aaa Beğen
 
 
 
Yazıda “Sönmüş Hayaller , İki Şair Honore De Balzac “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Sönmüş Hayaller , İki ŞairHonore De Balzachayatı,  “adlı eserden alıntılar yer alır. Sönmüş Hayaller , İki ŞairHonore De Balzac Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMAN HAKKINDA GEREKLİ BİLGİLER 
 
Sönmüş Hayaller H. De Balzac’ın Büyük İnsanlık Komedyası adını verdiği üç ciltlik roman serisidir. Bu serinin ilk cildi  “İki Şair”, ikinci cildi “Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te “ üçüncü cildi ise “ Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti” adlı romanları olmaktadır.
Fransız yazar Honoré de Balzac bu üç ciltlik romanının ciltlerini çok kısa süreler içinde yazmış, örneğin ilk cildi 8 ikinci cildini 20 gün ama bu romanların ilk baskıları sırasıyla “İki Şair”,  1844, “Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te ve 1846, “ Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti” 1847 yıllarında basılmıştır. [1]
 
Balzac, bu romanlarını yayıncılara çok borçlu olduğu borç batağı içine düşmüş olduğu bir dönemde yazmak zorunda kalmış, borcu üzerine günlük faiz binmemesi için de en kısa sürelerde ve günde on beş an altı saat çalışarak yazıp bitirmek zorunda kalmıştır.
 
Yazarın bu eseri Goriot Baba  Vadideki Zambak  Otuzunda Kadın Eugenie Grandet  Tefeci Gobseck  gibi büyük eserlerinin de dahil olduğu İnsanlık Komedyası adını verdiği bir dizi romanları içindedir. Sönmüş Hayaller'in kahramanlarının her ikisi de Balzc’ın kendisidir. David Sechard, Balzac'ın matbaa kurarak başarısız olduğu ve borç batağına düştüğü günlerdeki hayatını ve kendisini anlatırken Lucien de Rubempre ise ilk gençlik yıllarındaki boş hayaller peşinde koşturan gençlik kimliğini temsil edip anlatmaktadır.
 
Taşralı Bir Büyük Adam Paris’te adlı roman yazarın Sönmüş Hayaller adını verdiği üç ciltlik roman serisinin ikinci kitabıdır. Bu roman  Sönmüş Hayaller İki Şair adlı ilk kitabın devamı niteliğini taşır. ( Bkz Sönmüş Hayaller İki Şair Hakkında ve Özet Honore De Balzac )

 
 
 
KONUSU
 
Büyük bir şair olma hayali ile yanıp tutuşan Lucıen sevgilisi ve hamisi olan Madam Bargeton ile taşradaki kasabasından Paris’e gelir. Madam’ın yardımları ile asilzadelik sıfatı bile kazanıp, şairler, sanatçılar, gazeteciler ve entelektüeller arasında da girmeyi başarmıştır.  Ünlü bir gazeteci de olmayı başaran Lucıen genç bir sevgili bulunca hamisi olan Madam Bargeton’a sırt çevrimiştir. Fakat her şey umduğu gibi olmayacaktır.  
 
 
ÖZETİ
 
 
 
Genç ve yakışıklı bir delikanlı olan Lucıen büyük bir şair olabilmek için hayaller kuran bir genç iken taşradaki kasabasında Madam Bargeton ile tanışmış Madam Bargeton onun hem hamisi hem de ilham perisi olmuştur. Evli bir kadın olan Madam ile Lucıen’in arasındaki bu yakınlık kasabadakilerin dikkatini çekmiş, Madam ile Lucıen’ın arasında bir aşk yaşandığına diar söylentiler çıkmıştır.
 
 Lucıen, hamisi Madam de Bargeton’un da tavsiyesi ile onunla birlikte Paris’e gelir. Fakat  Lucıen  geldiği bu Paris’e uyum sağlamakta oldukça zorlanacaktır.
 
Bir gün Lucien gitmiş olduğu  St. Genevieve Kütüphanesinde, önemli bir şair olan Daniel d'Arthez ile tanışmış daha sonra şairlerin çevresine girmeyi başarmıştır. Cenacle  adlı bir başka entelektüel bir adam ile de dostluk kurar ama en sonunda bir gazetede çalışmaya başlamıştır. Lucıen bu işinde başarılı olmuş annesinin kızlık soyadı olan  ve soyluluk ifadesi taşıyan” De “ unvanını da almıştır.  Artık o Lucien de Rubempre olarak anılmaktadır.
 
Coralie adındaki dul bir kadın ile tanışan Lucıen, hamisi Madame de Bargeton'u kızdırmıştır. Artık lüks içinde yaşamaya başlamış ve genç aktris Coralie'yi kendine metres tutmuştur.
Bu yüzden Bayan Bergeton ile Lucen’ın yolları ayrıılmıştır. Fakat Madam Bergeton bunları hiç unutmaz. Varını yoğunu hovardaca yaşamaya, giyinmeye harcayan Lucien çok kısa sürede sefalete sürüklenir. Artık onu kollayan bir hamisi de yoktur. Üstelik çok kısa yoldan şöhrete ulaşmak istediği için riskli işlere de bulaşmaya başlamıştır.
 
Gazetecilik hayatına atılmış ama uyarılara rağmen devlet aleyhine olabilecek konulara girmiş, diğer yayıncıların ve gazetecilerin tuzaklarının farkına varamamıştır. Üstelik eski bir aktris olan metresi Coralie yüzünden yüklü borçlar edinmiştir. Yeteneği ile hemen dikkatleri üzerine çekmiş ama kıskanç insanların dalavereleri nedeni istediği başarıya da bir türlü ulaşamamıştır. Lucıen’in başı devletle ve yayıncılar ile derde girmiş büyük hayaller ile geldiği Paris’ten geri taşradaki kasabasına dönmek zorunda kalmıştır
 
[1] https://www.superprof.fr/ressources/langues/francais/autres-niveaux-fr1/tout-niveau-fr1/roman-honore-de-balzac-fiche.html


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...