Sönmüş Hayaller 3 "Kibar Fahişeler " Hakkında Özet H. De Balzac

Ekleyen : ESA , 10 Ağustos 2019 Cumartesi aaa Beğen
 
 
 
Yazıda “Sönmüş Hayaller , İki Şair Honore De Balzac “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Sönmüş Hayaller , İki ŞairHonore De Balzachayatı,  “adlı eserden alıntılar yer alır. Sönmüş Hayaller , İki ŞairHonore De Balzac Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
SÖNMÜŞ HAYALLER 3 - KİBAR FAHİŞELER- HAKKINDA 
 
“Les souffrances de l’inventeur » Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti adlı roman Balzac’ın üç ciltlik Sönmüş Hayaller adlı roman serisinin son cildidir. İlk baskısı 1847 yılında yapılmış olan bu romanın özgün adı “Les souffrances de l’inventeur » tir Roman Türkçe’ye " Kibar Fahişeler" veya" Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti "adı ile tercüme edilmiştir.
 
Sönmüş Hayaller ” H. De Balzac’ın Büyük İnsanlık Komedyası adını verdiği üç ciltlik roman serisidir. Bu serinin ilk cildi  “İki Şair”, ikinci cildi “Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te “ üçüncü cildi ise “ Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti” adlı romanları olmaktadır.
Fransız yazar Honoré de Balzac bu üç ciltlik romanının ciltlerini çok kısa süreler içinde yazmış, örneğin ilk cildi 8 ikinci cildini 20 gün ama bu romanların ilk baskıları sırasıyla “İki Şair”,  1844, “Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te ve 1846, “ Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti” 1847 yıllarında basılmıştır. [1]
 
Balzac, bu romanlarını yayıncılara çok borçlu olduğu borç batağı içine düşmüş olduğu bir dönemde yazmak zorunda kalmış, borcu üzerine günlük faiz binmemesi için de en kısa sürelerde ve günde on beş an altı saat çalışarak yazıp bitirmek zorunda kalmıştır.
 
Yazarın bu eseri Goriot Baba  Vadideki Zambak  Otuzunda Kadın Eugenie Grandet  Tefeci Gobseck  gibi büyük eserlerinin de dahil olduğu İnsanlık Komedyası adını verdiği bir dizi romanları içindedir. Sönmüş Hayaller'in kahramanlarının her ikisi de Balzc’ın kendisidir. David Sechard, Balzac'ın matbaa kurarak başarısız olduğu ve borç batağına düştüğü günlerdeki hayatını ve kendisini anlatırken Lucien de Rubempre ise ilk gençlik yıllarındaki boş hayaller peşinde koşturan gençlik kimliğini temsil edip anlatmaktadır.
 
Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti adlı roman yazarın Sönmüş Hayaller adını verdiği üç ciltlik roman serisinin üçüncü kitabıdır. Bu roman  Sönmüş Hayaller İki Şair ve" Taşralı Bir Büyük Adam Paris’te adlı ilk kitabın devamı niteliğini taşır. ( Bkz Sönmüş Hayaller İki Şair Hakkında ve Özet Honore De Balzac )

Yazar bu serinin ilk iki kitabında serideki üç kitabın da ortak kahramanı olan Lucien de Rubempre ‘nin hayalleri yıkılmış olarak ve kendisini kollayan sevgilisi ve hamisi olan Madam Bargeton  ile bozuşması, Paris’ten kasabasına dönmek zorunda kalması ve eniştesi ile kız kardeşinin karıştığı olayların içine düşmesini anlatmaktadır.
Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti adlı roman yazarın  Sönmüş Hayaller İki Şair Hakkında ve Özet Honore De Balzac ) ve " Taşralı Bir Büyük Adam Paris’te adlı romanlarının devamı olsa bile  ilk iki romanı okunmadan da kendi anlaşılabilecek bir romandır.
Üçlemenin genelinde alt sınıftan üst sınıfa geçiş yapmanın zorluğuna değinen romanının Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti adlı bölümünde soydan soya geçen iç güdüler insanın üst sınıfa geçmesini engeller, Alt sınıftan üst sınıfa geçebilmek birçok kuşakta aşamalı olarak yükselmekle mümkündür ana düşüncesi işlenmiştir.
 
Tutku, saplantılı bir aşk, umut, umutsuzluk, para ve yükselme hırsını konu edinen bu roman Fahişeler Nasıl Sever?. İhtiyatkârlıkta Aşk Neye Mal Olur? Fena Yolların Sonu Nereye Varır?, Vautrin’in Son Görünüşü  şeklinde  dört bölümden oluşmaktadır.
 
ANAFİKİR
 
Alt sınıftan birisi aniden üst sınıfa geçemez. Bunu sindirebilmek ve başarmak için birkaç kuşağın geçmesi gerekir.
 
“Kendine harika bir hedef ver ve yürüyüşünü saklarken kendine ulaşma yollarını gizle”
 
 
KONUSU
 
Büyük bir şair olma hayali ile yanıp tutuşan Lucıen sevgilisi ve hamisi olan Madam Bargeton ile de bozuştuktan sonra ile taşradaki kasabasına geri döner. Ama Madam Borgette artık ona kızgındır. Gençlik arkdaşı ve eniştesi David Séchard kağıt icat etme prosjesi yüzünden çok borçlanmış matbaayı ise kız kardeşi yönetmektedir.  Alacaklıları David Séchard’ın peşine düştüğü için David Séchard matbayı karısı Eve’ye bırakmış Eve ise işleri yürütmeye çalışmaktadır.
 
ÖZETİ
 
Lucien’in parlak günleri bitmiş, başı derde girmiş sefalete mahkûm olmuştur. Çaresiz bir şekilde Paris’ten ayrılıp geldiği kasabaya döner. Fakat hiçbir şey umduğu gibi olmayacaktır.  

Angoulême'de Lucien'in kız kardeşi ve annesi onu çok da iyi karşılamamışlar hatta dönüş nedeni konusunda biraz da kuşkulanmışlardı.
 
David Sechard,  matbaasını geliştirmek için kâğıt icat etmek istiyordu. Bunu başarmasına da ramak kalmıştı. Matbaa ve baskı işlerini ise Lucıen’ın kız kardeşi kendisinin de karısı olan Eve idare ediyordu.  Ama rakipleri olan Cointet kardeşler onun bunu başarmasını istemiyorlar David Sechard’ı ve kız kardeşi Eve’yi maddi yönlerden mahvedecek  tezgahlar kuruyorlar, bu yönde manevralar yapıyorlardı.
 
Lucıen eniştesi David Sechard ve Kızkardeşi Eve’ye yardımcı olmaya çalışmıştı. David Sechard hırsı yüzünden oldukça borçlandırılmış, bir üst sınıfa atlamak için yaptığı manevraların da kurbanı olmuştu.
 
David Séchard, kâğıt imal etmek için yaptığı araştırmalarda sonuca yaklaşmıştı.  Ancak: Cointret kardeşler ile diğer rakip matbaacılar işlerine çomak sokmaya başlamışlar, David'in araştırmasını da çalmışlardır. David çok borçlanmış ve alacaklılarından saklanmak zorunda kalmıştı.
 
 
“Balçıkta debelenen küçük bir "fare"ydi, hamurunda yosmalık vardı gelecek vaat eden. Henüz eğitimle bozulmamıştı, okuma yazması yoktu. Çok güzeldi. Gübrenin içinde açan bir zambaktı... Çiçek tanrıçası Flora kadar güzel... Rüzgâr tanrısı Zephyros gibi yakışıklı Lucien'e âşık oldu.”
 
Lucien'in babası onu soylu ve zengin bir kızla evlendirerek bir üst sınıfa geçmesini sağlamak istiyordu ““Kendine harika bir hedef ver ve yürüyüşünü saklarken kendine ulaşma yollarını gizle” Bunun içinde Lucien'i sevgilisinden ayırması gerekmektedir.   Babası Esther'i bir manastıra gitmeye ikna etmiştir. Fakat Ester umulduğu gibi bir rahibe olmayacaktır.  
 
Lucien alacaklılarından kaçmak zorunda kalan eniştesi Lucien, "gazeteciliğe vaktiyle bulaşmış ya da hala bu işin içinde olan herkes küçümsediği adamlara selam vermek, baş düşmanına gülümsemek, en pespaye durumlarla uzlaşmak, kendisine saldıranlardan aşağı kalmamak için onların yaptığını yapıp ellerini kirletmek gibi acımasız bir zorunluluk içindedir."
 
 
 
 
 
 
 
[1] https://www.superprof.fr/ressources/langues/francais/autres-niveaux-fr1/tout-niveau-fr1/roman-honore-de-balzac-fiche.html


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...