Sönmüş Hayaller İki Şair Hakkında ve Özet Honore De Balzac

Ekleyen : ESA , 09 Ağustos 2019 Cuma aaa Beğen
 
 
Yazıda “Sönmüş Hayaller , İki Şair Honore De Balzac “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Sönmüş Hayaller , İki ŞairHonore De Balzachayatı,  “adlı eserden alıntılar yer alır. Sönmüş Hayaller , İki ŞairHonore De Balzac Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Sönmüş Hayaller H. De Balzac’ın Büyük İnsanlık Komedyası  adını verdiği  üç ciltlik roman serisidir. Bu serinin ilk cildi  “İki Şair”, ikinci cildi “Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te “ üçüncü cildi ise “ Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti” adlı romanları olmaktadır.
Fransız yazar Honoré de Balzac bu üç ciltlik romanının ciltlerini çok kısa süreler içinde yazmış , örneğin ilk cildi 8 ikinci cildini 20 gün ama bu romanların ilk baskıları sırasıyla “İki Şair”,  1844, “Taşralı Bir Büyük Adam Paris'te ve 1846, “ Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti” 1847 yıllarında basılmıştır. [1]
 
Balzac, bu romanlarını yayıncılara çok borçlu olduğu borç batağı içine düşmüş olduğu bir dönemde yazmak zorunda kalmış, borcu üzerine günlük faiz binmemesi için de en kısa sürelerde  ve günde on beş an altı saat çalışarak yazıp bitirmek zorunda kalmıştır.
 
Yazarın bu eseri Goriot Baba  Vadideki Zambak  Otuzunda Kadın Eugenie Grandet  Tefeci Gobseck  gibi büyük eserlerinin de dahil olduğu İnsanlık Komedyası adını verdiği bir dizi romanları içindedir. Sönmüş Hayaller'in kahramanlarının her ikisi de Balzc’ın kendisidir. David Sechard, Balzac'ın matbaa kurarak başarısız olduğu ve borç batağına düştüğü günlerdeki hayatını ve kendisini anlatırken Lucien de Rubempre ise ilk gençlik yıllarındaki boş hayaller peşinde koşturan gençlik  kimliğini temsil edip anlatmaktadır.
 
 
 
KONUSU
 
Lucien Chardon ile David Séchard, yetenekli  ama ikisi de yoksul aileden gelen gençlerdir. Lucien Chardon İbir eczacının oğludur ve şöhretli bir şair olmak amacındadır. Bir matbaacının oğlu olan David Séchard,ise kâğıt imal edecek bir yöntem bularak işlerini yoluna koymak istemektedir . Bu iki gencin yolları kesisimiş ve dost olmuşlardır. Ancak her iki dostun karakterleri ve dış görüntüleri birdiğerinin zıddıdır. Lucien gösterişli ve yakışıklı birisi olduğu için aristokrat çevreye girebilmiş ve Madame de Bargeton onun hem koruyucusu hem de ilham perisi olmuştur. David ise Lucien’in kızkardeşine âşık olmuş ve onunla bir aile kurmak amacındadır. Ancak şartlar ve  farklı gelişmeler iki dostun arasını açmıştır.
 
 
 
ÖZETİ
 
 
Lucien Chardon ile David Séchard, çocukluk arkadaşlarıdır. Daha sonra akraba da olacak olan bu arkadaşlardan Luıcien hayli yakışıklı, cazibeli ve gösterişli bir gençtir. Lucien'in adına daha sonra soyluluk takısı olan " de" eklenecek; Paris'e giden Lucien orada Lucien de Rubempre olarak anılıp önemli bir adam haline gelecektir.
 
David Séchard ise aksine çirkin sayılabilecek bir delikanlıdır. David Séchard’ın babası matbaacıdır ve babasının işleri de çok iyi değildir. Babasın matbaasının yükümlülüğünü üzerine almış, matbaanın giderlerini kısabilmek ve biraz daha fazla para kazanabilmek için kağıt üretmenin yolunu bulmak amacındadır.
 
David Sechard işlerinde yükselebilmek ve önemli bir matbaacı haline gelebilmek için her yolu dener. Lucıen de aynı şekilde büyük bir şair olarak anılmak derdindedir.
 
Hırslı ve yakışıklı bir genç olan Lucien de Rubempre, bu amacına ulaşmak için yaşadığı kasabadan Paris'e gider. Şöhretli bir şair olmak için aradığı fırsatı ancak orada bulabilecektir. Peder Sechard, matbaasını oğlu David'e bırakır. David Sechard bir yandan kendi işinde büyümek amacında iken diğer yandan da Lucien’in kız kardeşi Eve’ye âşık olmuştur. David matbaayı babasından devr alınca en yakın dostu Lucıen’i de işe alır.  Lucien Chardon'ı işe almıştır. 
 
Lucıen önüne çıkacak olan bu sürprizlerden habersiz Madame de Bargeton ile tanışır. Madam onun hem en büyük destekçisi hem de ilham perisi olmuştur.Paris’te Lucıen’i bekleyen çok çeşitli sürprizler bulunmaktadır.
Lucien şiirlerini madama göstermiş madam da onun şiirlerinin tanınmasını sağlamak için elinden geleni yapmayı düşünmeye başlamıştır.  Üstelik Madam ona yardım etmeye de başlar. Faklat  Lucien ve Madame de Bargeton'un sevgili oldukları dedikoduları ortaya çıkar. Gerçekte ise birbirlerine âşık olsalar da, ilişkileri platonik olarak kalmış, Madam ile Lucien arasındaki münasebet tensel ilişkilere kadar uzanmamıştır.
 
Bunun üzerine Madam' onun Paris'e gitmesi gerektiğini söyler. Nitekim Madam de Bargeton'un Paris'te işleri çıkmıştır.Lucıen, hamisi Madam de Bargeton’un da tavsiyesi ile onunla birlikte Paris’e gider. 
 
 
 
 
[1] https://www.superprof.fr/ressources/langues/francais/autres-niveaux-fr1/tout-niveau-fr1/roman-honore-de-balzac-fiche.html
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...