Stephan Zweiğ ve Loperella Adlı Öyküsü, Konusu Özeti Yorumlar

Ekleyen : ESA , 03 Aralık 2019 Salı aaa Beğen
 
 
Yazıda “Stefan Zweig ‘ın Loperella ve Dadı   öyküleri hakkında bilgiler, özeti,   konusu, ana fikri,   kahramanları, olay örgüsü,   yazarı,  “Stefan Zweig ‘ın Loperella ve Dadı öyküleri     ” hakkında bilgiler , şahıs kadrosu , diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Stephan Zweiğ ve Loperella Adlı Öyküsü, Konusu Özeti Yorumlar
 
Loperella adlı öykü Viyanalı yazar Stephan Zweiğ’in ilk kez 1935 yılında yayımlanan popüler bir uzun hikâyesidir.
 
 Avusturya kökenli olan yazar Nazi tehdidini kendisinde çok abartmış, yaşadığı korku yüzünden önce ülkesini terk edip ilk önce İngiltere’ye daha sonra Salzburg’a kaçmış fakat bu korkuyu bir türlü yenemeyen yazar Brezilya’ya kadar kaçmıştı. Fakat Nazilerin tüm dünyayı istila edeceğinden korkan yazar bu korkusu yüzünden “ ölüp de kurtulayım der gibi defalarca intihara yeltenmiş en sonunda en son eşi ile birlikte intihar ederek hayatına son vermişti. [1]
 
Stefan Zweig ‘ın Sabırsız Yürek Romanı dışındaki diğer eserleri romandan ziyade uzun  öykü olarak değerlendirilmiş  dolayısı ile yazar romancı olmaktan ziyade hikayeci olarak anılmıştır.
 
Stefan Zweig  ‘in Loperella adlı öyküsü de  tıpkı Olağanüstü Bir Gece , Bir Çöküşün Öyküsü ,  Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Korku , Erika Ewald’in Aşkı  , Alacakaranlık Hikâyesi  ,Hikâyeden ziyade bir novella olarak tanımlanabilecek bir öyküsü olmaktadır.
Yazarın Loperella adlıöyküsü   genellike Dadı adlı öyküsü ile birlikte bir kitao içinde bulunmaktadır. Yazarın bu iki öyküsü kimi zaman Amok Koşucusu  kimi zaman da Ay Işığı Sokağı   adlı öyküleri ile birlikte yayımlanmıştır.
 
Stefan Zweıg,   intihar, aşırı tutkular ve aşkı en uç noktalarda hisseden kadınları ve erkekleri anlatan öyküleri ile tanınır. Stefan Zweig’in eserlerindeki aşk öyküleri çok çarpıcı intiharlar ( Sabırsız Yürek ) , aşkından delirenler (Amok Koşucusu ) ,  aşık olduğu erkekler için tüm onurlarını ve hayatlarını riske atan kadınlar  (Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu-  ) , yaşadığı bir olay üzerine çok farklı tepkiler veren insanlar (  Olağanüstü Bir Gece )  bulunmaktadır.  Onun öykülerindeki kahramanların pek çoğu  tıpkı kendisi gibi intihar etmeye meyilli olan çarpıcı karakterlerdir.  Yazarın öykülerindeki karakterlerin pek çoğu tıpkı kendisi gibi intihar ederek hayatlarına son vermişlerdir. Nitekim bu öyküsünün kahramanı da intihar edecek en sonunda kendisin Tuna Nehrin’e atacaktır.
 
Yazarın intihar ile biten bu öyküsün mekânı ise yazarın doğduğu Viyana şehridir.   Öykünün kahramanı olan Loperella hiçbir kadınsı duyguyu tatmamış olan, evin sahibi Baron’u platonik bir aşkla seven, kimse ile iletişim kurmamış, robot hizmetli karakterli bir kadındır.  Bu çirkin hatta kadınlık özelliklerini taşımayan kadının hazin sonu öykünün konusu olmaktadır.
 
Dadı
 
12-13 yaşlarındaki iki kardeş dadıları tarafından eğitilmektedirler.  Dadıları olan Miss Mann, onlara baskı kurmamakta, baskıcı dadı rolü oynamamakta, ödevlerini yapıp yapmadıkları konusunda dahi üzerlerine gitmemektedir.  
 
Bu iki kardeş aslında çok meraklı çocuklardır.  Evdeki olup bitenle bu merakları yüzünden ilgilenmeye başlarlar.  Hatta bu meraklarını da abartıp kapıları dinlemeye,   anlayamadıkları bazı konuları anlayabilmek için araştırmaya yapmaya başlarlar.
 
İki kardeş kuzenleri Otto ile dadıları Miss Mann arasında gizli bir ilişki olduğunu sezmişler ve bu konuyu çözmek için kurcalamaya başlamışlardır. Kapıları gizli gizli dinleyerek bir sonuca ulaşırlar.  Miss Mann’ın son günlerdeki tedirgin tavırlarının nedeni bulmuşlardır. Çünkü Miss Man, kuzenleri Otto’dan hamile kalmıştır ve bundan dolayı endişeli ve üzgündür.
 
 İki kız kardeş bu olayı öğrendikten sonra  artık kimseye güvenmemeleri gerektiğini anlamışlar  
 
Dadıları Miss Mann ile Otto arasındaki  gi,zli aşk en sonunda iyice açığa çıkar ve evin sahibesi Miss Mann’ı işten çıkarır.
 
 
Leporella Kitap Konusu
 
Crescenz; Avusturya’nın Tirol şehrinde bir evde hizmetçidir. Crescenz  tüm vaktini ve tüm dikkatini işini yapmaya veren bir kadındır. İşi dışında hiçbir şey önem vermemekte, evdeki temizlik işlerini yapmakta ve yemekleri hazırlamaktadır.
 
Crescenz  Crecentina,  gayrimeşru bir çocuk olarak doğmuş, on iki yaşında bir lokantada hizmetçi olarak çalışmaya başlamış sadece robot gibi emre itaat etmeyi ve işini yapmayı öğrenmiş, kimse ile iletişim kurmadan yaşamayı öğrenmiş, belki de biraz zeka özürlü bir kadındır.  Kadınsı davranmayı da öğrenemediği ve sürekli çalıştığı için de kadınsı zarafetten yoksun, iri kemikli, alnı, kalçaları ve eklemleri kadınsı çizgilerden uzak, sesi de set ve kalın bir kadındır.
 
Crescenz;  işi dışında hiçbir şeye aldırmadığı için iş sahipleri tarafından verilen tüm görevleri harfiyen yerine getirmeyi başarmaktadır.  Crescenz; iş yerinde kimse ile bir iletişim kurmayan verilen işleri yerine getiren bir robot gibidir.  Bir gün Crescenz’in yaptığı yemeklerden çok hoşlanan bir adam ona iyi bir maaş vaad ederek, çalıştığı işteki kazancın iki katını vereceğini söyleyerek onun Viyana’daki evinde çalışmaya davet eder.
 
Viyana’ya gelen Crescenz, bu yeni işinde de bir robot gibi her şeyi çok büyük bir dikkatle yapmaya devam etmektedir.  Artk daha fazla kazanmakta kazandığı paraları da bir sandıkta biriktirmektedir.  Evin sahiplerine özellikle Baon’a karşı çok sadık duygular içindedir. Zaten hiçbir kimsesi ve akrabası da yoktur. Üstelik kazandığı paraları harcayacak zamanı ve sosyal ortamları da hiçbir zaman olmamıştır.
 
Fakat çalışmaya geldiği bu evin hanımı psikolojik sorunlar yaşamaktadır.  Evin Hanımı kendisine gelmek için bir gün tatile çıkmaya karar verir. Crescenz  ise evin erkeğine hizmet ederken ona platonik bir ilgi duymaya da başlamıştır. Bu nedenle de evin erkeğine çok aşır ilgi göstermeye ve onun her bir hizmetini daha bir özenle yapmaya ihtiyaçlarını karşılamak için çok daha dikkatle hatta aşırıya kaçan bir ilgi ile yapmaya koyulmuştur. Hayatı boyunca kadınsı duygularını köreltecek hiçbir duygu yaşamamış olan Loperlla evin erkeği olan Baron’u elde edebilmek için son derece garip hallere de bürünmeye başlamıştır.
 
Eve gelen misafirlerden birisi ona Loperella diye seslenmiş, evin sahibi olan Baron’da o günden sonra Crescenz’e Loperella diye seslenmeye başlamıştır.  Eşinin tatilde olmasını fırsat bilen Baron çapkınlık da yapmaya başlamıştır. Bu nedenle Baron her akşam eve başka bir kadına gelemeye başlamıştır.
 
Leporella  her şeye rağmen hatta evin hanımına ve kendisinin platonik aşkına ihanet etmesine rağmen Baron’un her istediği hizmeti kusursuz ve eksiksiz olarak yerine getirmeye devam eder.  Fakat Baron’un eşi tatilden döndükten sonra evde kıyametler kopmuş bu defa d baron evden ayrılıp tatile gitmek zorunda kalmıştır.
Baron bir haftalığına gittiği tatilde kötü bir haber alır.  Baron tatile çıkar çıkmaz hanımın öldüğünü öğrenir.  Bunun üzerien Baron eşinin ölümünden Loperella’yı soroumlu tutmuş ve onu evden kovmuştur.  
Bunun üzerine Loperella, paralarını da sakladığı sandığı paraları ve Baron’un ona verdiği hediyeleri de bırakarak, Tuna Nehri’ne atlar.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...