Suç ve Ceza Hakkında Konu Özet Tahlili Dostoyevski


Esa
13.3.2015
 

Yazıda,  Suç ve Ceza  adlı eserin hakkında bilgiler verilecek, Suç ve Ceza  adlı eserin özeti,  konusu, kahramanları, ana fikri, kısa tahlili yapılacak, roman ve yazar Dostoyevski’nin hayatı ve diğer eserleri hakkında bilgiler verilecek, eser ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
SUÇ VE CEZA HAKKINDA
 
Suç ve Ceza  ( orijinal adı Rusça: Prestuplenie i nakazanie)[1], Dostoyevski’nin  dört büyük romanından biri, olarak kabul edilmektedir. Roman yazarın en uzun ikinci romanı olma özelliği de taşır.
 
Roman ilk olarak 1866′da Rus Habercisi – Vremya - adlı edebiyat dergisinde bölüm bölüm tefrika edilmiş;[2] daha sonra  kitap ciltli haline getirilerek basılmıştır.  Bu eser, Dostoyevski’nin Sibirya’da cezaevinden döndükten sonra yazdığı yazarın en uzun ikinci romanı olma özelliği taşır.
 
Yazar 1849′da I. Nikola’nın rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanmış, kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrilmiş bunun için Sibirya’ya gönderilmiş,   bu eserini de Sibirya’da sürgünde iken yazmıştır. Bu bakımdan bu roman  yazarın kendi biyografisinden, sürgün yıllarında yaşadıklarından ve  hissettiklerinden derin izler taşımaktadır.  Çarın emriyle Sibirya’ ya kürek mahkumu olarak Omsk ( Omak) [3] kalesinde ayakları zincire bağlı dört yıl  yaşayan [4]yazar bu olaylardan çok etkilenmiş,  bu olay, ruhunda silinmeyecek izler  bırakmış ve bu eserinde   bu yaşantılarını  ve izleri kalan haleti ruhiyesini dile getirmiştir.
 
Sürgünden sonra Semipalatinsk'te zorunlu ikamete mahkûm edilen yazar  burada bulunan Alayda beş yıl görev yapmış bu eserini de bu sıralarda yazmıştır. [5] Eser piyasaya çıktıktan sonra,  Rusya da  çok yankı bulmuş, hüzünlü hikâyesi ile çok etkili olmuştur. Dünyanın en büyük romanlarından biri sayılan Suç ve Ceza,  dünya klasikleri arasında kabul edilmiş, pek çok dile çevrilmiş, Dostoyevski nin adını dünyaya duyurmayı başarmıştır.  Eser hüzünlü konularının yan ısıra,  psikolojik tahliller, betimlemeler  ve  karakter canlandırmaları ile dikkat çekicidir.
 
Suç ve Ceza Dostoyevski’nin bütün dünyada en çok okunan ve yazarın olgunluk döneminin ilk büyük romanıdır. Eser felsefi bir tahlil ve polisiye romanı olma  özelliği taşıyan suç ve suçluluk duygusu üzerine yazılmış en başarılı romanlardan biridir. Yazarın bu romanı diğer dört büyük romanı gibi dünya klasikleri arasındadır.
 
Metafizik bir dünya görüşüne bağlı olan yazar, bu eserini yazarken  insanın tanrı olmadığını ve eylemlerinde özgür olamayacağını, ahlaki bir arınma ve tanrı yolunda ilerlemesi gerektiği gibi Hıristiyan inancına dayalı varoluşçu düşünceler içindedir.  Roskolnikov’ un idesi ona tefeci kadını öldürmesini ve parasını çalmasını emretmiş, egosunun itelediği bu süreçten sonra  süper egosu Roskolnikov’u suçluluk duyguları içinde kıvrandırmıştır
 
Roman dünya edebiyatında dış gerçeklikten iç dünyanın, insan psikolojisinin de derinliklerine inmek ve betimlemek anlayışını getiren ilk eserlerden biri olma özelliği taşır.  Bu açıdan bu roman  realizme getirilen yeni bakış açısı ortaya koymuştur.
 
Konu
 
St. Petersburg’un sefil ve çirkin dünyasında yaşayan Raskolnikov’un, yaşam mücadelesi ve  cinayet işledikten sonra içine girdiği ruh hali ve iç hesaplaşmaları.
 
 
KARAKTERLER VE TİPLER
 
 • Rodya Raskolnikov: Romanın başkahramanı, Petesburg’da hukuk tahsili­ni de yarıda bırakır.  Cömert, heyecanlı,  bunalımlı, çatışmalar yaşayan bir kişidir.
 • Razumikin: Raskolnikovun en yakın arkadaşı.
 • Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov:  Raskolnikov ‘un annesi. Kocasının emekli maaşıyla geçinen dul bir kadın
 • Dünya: Rodion’un kız kardeşidir. Luzhin’le nişanlıdır. Zeki, neşeli bir kızdır.
 • Zozimov: Raskolnikov’un doktoru ve yakın arkadaşıdır.
 • Avdotya Romanovna: Raskolnikov’un kız kardeşidir. Romanın sonuna doğru onu ziyarete annesiyle gelir ve hastalığından dolayı üzüntü içindedir.
 • Marmeladov: Raskolnikov’un meyhanede tanıştığı, üç çocuk babası alkolik bir insandır.
 • Pctroviç Luzhin: Kendi gayretiyle yetişmiş, gururlu bir kişidir. Yüksek bir memurdur. Dounia ile nişanlıdır.
 • Sonya: Fakir bir ailenin ahlaklı, karakterli, dindar kızıdır. Şartlar onu  fahişe  kadın yapar.
 • Arkadiy Ivanoviç Svidrîgailov: Dunya’nın patronu­dur.
 • Maria Petravno Svidrigailov: Arkadiy’in ölen eşidir.
 • Dimitri: İşsiz kalmış, ayyaş, mazoşist bir memurdur. Alyona Ivanovna: Yaşlı, tefeci bir kadındır.
 
 
ÖZET
 
Raskolnikov annesinden gelen yardımla okumaya çalışan bir hukuk öğrencisidir. Yardımların kesilmesi ile bunalıma girmiş,  değerli eşyalarını bir tefeci kadına rehin bırakarak hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır.  Dört aydır evin kirasını verememiş,  Evin sahibi onu mahkemeye verecektir.  Yaşlı  tefeci kadına eşyalarını rehin bırakarak ayakta kalmaya çalışmaktadır. Daha önceki yüksüğe 1.5 Ruble veren kadın yeni getirdiği saate “1.5 Ruble” demiştir. Yaşlı kadın, kız kardeşi ile beraber kalmakta ve kız kardeşini  zaman zaman dövmektedir. Raskolnikov bir tefeci kadına adeta köle olmuştur.  Anne ve babasından ne geliyorsa borçlarını tamamlamak için tefeciye vermektedir. Raskolnikov bu kadının toplum için  zararlı olduğunu düşünmekte ve bu kadının  yaşamayı hak etmediğini düşünmeye başlamıştır.
 
Raskolnikov 1.5 Rubleyi alarak meyhaneye gider  ve orada Marmeladov ile karşılaşır. Marmeladon işinden atılmış, ailesinden yardım  göremediği için bataklığa sürülmüş ve  kızının kötü yollara düşmesine neden olmuş bir memurdur. İssiz kalınca ailesinin geçimini kızı  Sonya fahişelik yaparak sağlamaya başlamıştır.
Raskolnikov,  Marmeladov  ile onun evine gider.  Eşi  onları yumruklamaya başlar çünkü  Marmeladov evdeki 20 Rubleyi götürüp içkiye vermiştir.
 
Eve geldiiğinde  annesi Nastasya’dan gelen mektubu okumuştur. Annesi kız kardeşi.Dunya’nın , Luzhin adında  45 yaşındaki biriyle evleneceğini yazmıştır.  Raskolnikov “Bu evlilik olmayacak” diye düşünür.  Kötü bir rüya görüp uyanmıştır. Aşağıdaki baltayı alarak yaşlı tefeci kadının evine gider. İçeri girerken onu kimse görmemiştir .
Tefeci kadının evine girdi ve ona bir kültablası uzattı. Kadın kültablasına bakarken baltayı kafasına indirmişti. Kadının ölü bedeni yerde yatıyordu.  Dolaptan rehin verilmiş, birkaç parça altını aldı. Yaşlı kadının kız kardeşiyle içeride karşılaşınca Raskolnikov tefecinin masum  kızkardeşini de öldürmek zorunda kalmıştır.
Kapıya  vuruyorlardı. Raskolnikov titriyor, dışarı çıkıp her şeyi itiraf etmek istiyordu ama yapmadı. İki kişi Kapıcıyı çağırmak için aşağı indi. Raskolnikov kapıyı açtı, hızla merdivenlerden inmeye başladı ve evden kaçtı. Çok korkmuştu ve titriyordu. Aldığı mücevherleri ve kıymetli takıları dışarıda bir yerde saklamıştı.. Raskolnikov bundan sonra müthiş bir tedirginlik içerisine girmiştir.
 
“2 gün geçti hala uyanmamış ve arkadaşı bir doktor getirmiştir. Doktor Zozimov hastalığı atlatıp kendine geleceğini söylemiştir.. Raskolnikov uyanınca arkadaşını ve doktoru evden kovdu ve dışarı gidip bir bara oturur. Eski gazeteleri okurken yanına gelen bir polis memuru melankolik ve deli bir ruh haliyle cinayetten bahsetmiştir.
 
Eve geldiğinde annesi ve kız kardeşi Dünya’ nın kendisini beklediklerini gördü. Çocuğun halini gören anne şaşkınlıkla titriyordu. Onu ertesi gün Bay Luzbin’in geleceği görüşmeye çağırırken korkmuştu. Ertesi gün bay Luzbin onları ziyaret ettiğinde, Raskolnikov haklı çıkmanın gururu ile gülüyordu. Bay Luzbin kız kardeşini çok aşağılamış, onların fakir bir aile olduğunu değerlendirerek fazla istekte bulununca onu  evden kovmuştu. Raskolnikov melankolik halde evi terk ederken her nasılsa arkadaşı Ramuskin’e onları emanet etmeyi de ihmal etmemiştir.
 
Tefeci kadını öldürmek eylemini toplumun kendine verdiği bir görev olarak kabul etmekte,  o kadını  toplum içinde yaşamaya layık olmayan bir kişi olarak görmektedir.  Ama masum bir kadını da öldürmüş olmasına bir çözüm bulamıyor vicdan  azabı  çekmektedir. Masum kadını öldürmüş olması Raskolnikov’ u kötü bir bunalıma itmiştir.
 
Bir gün Marmeladon’ un bir trafik kazası geçirdiğini görür ve onu yaralı bir şekilde evine götürür. Yaralı adam kızı Sonya ile tanışmasını ister. Marmeledov’un cenazesi için evine gittiğinde Sonya ile karşılaşır. Sonya’ya karşı inanılmaz bir his içindedir. Sonya’nın  ailesi için yaptığı fedakârlıklar  onu büyülemiştir.  Sürekli  Sonya’yı düşünmeye ve fırsat buldukça onunla konuşmaya çalışmaya başlamıştır.
Zengin bir adamın kız kardeşine talip olması ve annesinin kız kardeşini zengin adamla nişanlaması onu daha da çok üzmektedir. Çünkü zengin adam fakir olan kız kardeşini köle gibi görecektir.  Bu şartlar onu daha da zor bir ortama sürüklemektedir.
 
Raskolnikov kimsenin kendisini görmediğini ve geride iz bırakmadığını bildiği halde rahatlamak ve arınmak için tefecinin evine gelir ve soruşturmayı  yürüten komiserle tanışır. Komiser Porfiry Petroviç, Raskolnikov’dan şüphelenmiştir.  Raskolnikov birgün fatura ödemediği için karakola çağırılır ama o katil olduğunun anlaşıldığını sandığı için karakolda fenalık geçirir ve soruşturmanın baş şüphelisi olur.
 
Mihailovis adında genç biri cinayeti işlediğini itiraf etmiş olmasına rağmen Komiser Porfiry Petroviç , bu cinayeti Raskolnikov’un işlediğini bilmektedir. Raskolnikov vicdan azabı içerisindeyken kendini ele vermemek için bazı üst rütbeli komiserlerle akıl oyunu girişmiştir. Ama bu davranışları ve diğer bazı şüphe verici davranışları üst rütbeli kişilerin göz önünden kaçmamıştır.
Komiser Porfiry Petroviç  onun psikolojik durumunu bildiği için, itiraf etmesi için onu sıkıştırmaya başlar.. Raskolnikov ‘da vicdan azabından kurtulmak için cinayeti işlediğini Sonya’ya itiraf etmiştir. Sonya’da Raskolnikov’a “gidip teslim olmasını, yere kapanıp Allah’tan ve insanlardan özür dilemesini” istemektedir. Komiser Porfiry Petroviç, kendisinin itiraf edip, kendine olan saygısını yitirmemesi için ona bir fırsat tanımaktadır. Roskolnikov, sonunda Sonya’nın da yardımlarıyla teslim olur.
Raskolnikov daha sonra Sibirya’ya sürgün edilir.  Razumukin ve kardeşi Dunya evlenmişlerdir. Mahkeme Raskolnikov’un iyi hali, parayı kullanmadığı, daha önceki yaşamında verimli bir üniversite öğrenimi yaptığı, fedakâr kişiliği ve kendi kendine teslim olmasından dolayı, çok az bir cezayla 8 yıl kürek mahkûmiyetine çarptırır.
 
Sonya  her gün Raskolnikov’u  ziyaret etmektedir.. Sibirya da ailesi ile sürekli mektuplaşan Sonya, Ramuzkin ve Dünya’nın tek haber kaynağıdır. Raskolnikov,Sonya’nın sevgisi ile hayata bağlanır ve  gelecekle ilgili planlarını birlikte yapmaya başlamışlardır. Raskolnikov Allah’ a yalvararak af dilemekte ve ondan kendisine güç vermesini istemektedir.
Dostoyevski romanını “Ama burada, yeni bir hikâye, bir adamın derece derece yenileşmesinin, yavaş yavaş yeniden hayat buluşunun, bir dünyadan bir başka dünyaya geçişinin, şu ana kadar hiç bilmediği yeni bir gerçekle tanışmasının hikâyesi başlıyor” diye bitirir.
 
 
Kaynakça 
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Su%C3%A7_ve_Ceza
[2] https://www.idefix.com/kitap/suc-ve-ceza-hasan-ali-yucel-klasikleri-fyodor-mihailovic-dostoyevsk
[3] Dictionnaire Larousse Ansiklopedisi 2.Cilt 694.sayfa
[4] Büyük Larousse Ansiklopedisi 7.Cilt 3333.sayfa
[5] Fyodor Mihailoviç Dostoyevski". İletişim Yayınları. Erişim tarihi: 18 Mart 2009.
 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış