Taşra Yaşamı Üstüne Bir Çalışma (: Middlemarch: A Study Of Provincial Life), George Eliot

Ekleyen : ESA , 13 Mart 2015 Cuma aaa Beğen
Taşra Yaşamı Üstüne Bir Çalışma George Eliot ile ilgili görsel sonucu
 

 

Yazıda, George Eliot Middlemarch: Taşra Yaşamı Üstüne Bir Çalışma adlı eserin hakkında bilgiler verilecek, Middlemarch: Taşra Yaşamı Üstüne Bir Çalışma adlı eserinin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; eser ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
ESER VE YAZAR HAKKINDA
 
Bazı kaynaklarda İngiliz dilinin en iyi kitabı olarak anılan Middlemarch: Taşra Yaşamı Üstüne Bir Çalışma (İngilizce: Middlemarch: A Study of Provincial Life), gerçek ismi Mary Anne Evans olan George Eliot mahlaslı İngiliz yazarının  yedinci romanıdır. George Eliot, Victoria dönemi İngiltere’sinde yaşamış olan ve bir erkek ismini mahlas alarak o ad ile tanınan ilk feminist kadın bir yazardır. Asıl ismi  Mary Anne Evans olan yazar  1819’da İngiltere, Warwickshire’de bir çiftlik kahyasının kızı olarak dünyaya gelmiştir.
 
Ailesi ile Coventry kentine taşınmış olan yazar, o şehirde iken ünlü Amerikan şairi Ralph W. Emerson’ın da aralarında olduğu seçkin ve liberal bir aydın çevresiyle tanışmış yazar olmaya da bu şekilde karar vermişti.
 
George Eliot, babasının dostu sosyalist iş adamı Bary’le birlikte Avrupa seyahatlerine gitmiş,  pek çok ülkeyi gezmiş ve deneyimler  edinmiş, babasının ölümü üzerine Cenevre’de kalmış, pek çok dil öğrenmiş ve pek çok yer görmüştü.  Dr. Baraban’la tanışan yazar ondan Eski Yunanca’yı öğrenmiş bir an önce evlenmek yerine kendini yetiştirmeye ve edebiyata hazırlamaya çalışmıştı.   “Eve kapanıp roman yazmak yerine, önce seyahat etmek ve öğrenmek isteyen Eliot, romanlarını 40′ından sonra yazmaya başlamıştı. “[1]  Nitekim Middlemarch romanındaki yaşlı Profesör Causaubon karakteri ile bir anlamda Dr. Baraban’ı anlatmıştı.
 
Middlemarch adlı eseri Kırk yaşından sonra yazmaya başlayan George Eliot yedinci romanıdır.  Yazar bu romanında on dokuzuncu yüzyıl İngiltere'sinin kültürel ve toplumsal yapısını başarıyla yansıtmıştır. “Romanda toplumsal konuları ele alırken, "insanlık tarihi" üzerine bir çalışmayı amaçlamıştır. Romanda 1820'1erin sonundan 1830'1arın başına değin geçen on yıllık bir süre içinde insan çabasını geniş bir açıdan sergiler. “[2]
 
Yazar bu eserini   1869′da yazılmaya başlanmış  oğlu Thornton’un hastalığı sırasında ara verildiği için  romanının yazımı bir müddet durmuş,  1871′den 1872′ye kadar  tefrika edilerek yayımlanmıştır. Romanın. Tek cilt halindeki ilk baskısı ise 1874 yılında  gerçekleşmiş, eser yayımlandıktan sonra  büyük satış  rakamlarına ulaşmıştı.
 
Tolstoy’un Savaş ve Barış adlı romanıyla kıyaslanan bir roman olan Middlemarch yazarın en önemli eseri sayılır. Eser pek çok listede dünyanın en iyi romanları arasında gösterilmiştir.
Romanın hikâyesi 1830 ve 1832 yılları arası, İngiltere’nin iç kısmında yer alan kurgusal Middlemarch kasabasında geçmektedir. Çok sayıda karakter ve farklı ama birbiriyle kesişen anlatılar içeren romanda kadınların konumu, evliliğin nitelikleri, idealizm ve bencillik, din ve riyakârlık, siyasi reform ve eğitim gibi temalara değinilmektedir[3]
 
Hayatın anlamını arayan Dorethea Brooke yanılgılarını ve evlilik dışı aşkını konu alan roman, bir taşra kasabasının sosyal ve politik ahlâkına da eleştiriler getirir.
 
Eliot’ın daha sonra yazacağı tüm romanlarında da edebiyatı, müziği ve sanatın her türünü günah sayan Püritenliğin eleştirisi göze çarpar. 1853’te Cambridge’e giderek felsefe ile ilgilenmeye başlayan; tutucu ve patriarkal bir toplumda erkeklerin bile bilmediği konular üstüne düşünen ve yazan Eliot, ünlü şair John Milton’ dan sonra İngiliz edebiyatının en bilge insanı kabul edilir.
 
Karakterler
 • Dorothea Brooke — Büyük işler yapmayı hedefleyen akıllı, zengin bir genç kadın.
 • Tertius Lydgate — İyi bir aileden gelen fakat kısıtlı imkânlara sahip, idealist, gururlu, tutkulu ve yetenekli ama saf bir genç doktor.
 • Peder Edward Casaubon— Tüm vaktini bilimsel araştırmalarını tamamlamakla geçiren, orta yaşlı bir rahip.
 • Mary Garth — Caleb ve Susan Garth’ın becerikli, sade ve iyi kâpli kızı; Mr. Featherstone’un bakıcısı.
 • Mr. Arthur Brooke — Dorothea ve Celia Brooke’un çoğu zaman şaşkın ve pek zeki olmayan amcası.
 • Celia Brooke — Dorothea’nin idealizmini ve güzelliğini paylaşmayan, daha geleneksel küçük kız kardeşi.
 • Sir James Chettam — Dorothea’ye aşık olan toprak sahibi.
 • Rosamond Vincy — Kendini beğenmiş, güzel, yüzeysel ve son derece narsist bir genç kadın.
 • Fred Vincy — Rosamond’un ağabeyi. Mary Garth’ı çocukluğundan beri sevmektedir.
 • Will Ladislaw — Peder Casuabon’un genç kuzeni.
 • Mr. Humphrey Cadwallader & Mrs. Eleanor Cadwallader — Brook’un komşuları.
 • Mr. Walter Vincy & Mrs. Lucy Vincy — İmalatçı, saygın bir aile.
 • Mr. Caleb Garth — Mary Garth’ın babası.
 • Mr. Camden Farebrother — Fakir ama zeki bir papaz ve amatör doğa bilimci.
 • Nicholas Bulstrode — Mr. Vincy’nin kız kardeşi Harriet ile evli olan varlıklı bankacı.
 • Mr. Peter Featherstone — Stone Court’un eski sahibi. İlk eşi (Caleb Garth’ın kız kardeşi) vefat ettikten sonra Mr. Vincy’nin kız kardeşi ile evlendi.
 • Mr. Hawley — Küfürbaz işadamı; Bulstrode’un düşmanı.
 
KISA ÖZETİ
 
Dorothea, dik başlı ve  etrafında  pozitif değişiklikler yapmak isteyen bir kadındır.  Rahip Edward Casaubon adındaki yaşlı bir rahip ise Dorothea’nın idealleştirdiği  bir adamdır.  Dorothea,  yaşlı rahibe çok inanmakta ama onun kuzeni, Will Ladislaw ise rahip ’in iyi niyetli olmadığını düşünmektedir. Ladislaw, rahip Casaubon’ın mirasına konacağını düşünerek kıskanmaktadır.
Rosamond Vincy  adında bir genç kadın  şehrin yeni  ve idealist doktoru Teritus Lydgate adındaki genç doktora göz dikmektedir. Ama idealist biri olan Doktor Dorothea gibi, zengin almakla ilgilenmemektedir.  Tüm vaktini ve enerjisini yoksul  hastaları tedavi etmek için harcamaktadır.  Farklı bir yaşam tarzına alışkın olan, Lydgate Zengin Bulstroden ödünç para almıştır. Ama bu para bir tür rüşvet gibi gözükmektedir.  Rosamond ve Lydgate arasındaki ilişkiler de ortaya çıkmaya başlamıştır. Fakat  Dorotheakendi kötü evlilik deneyimine dayanarak bu ikil çifte yardım etmeye çalışmaktadır.
 
Meryem Garth ve Fred Vincy  daha küçüklükten beri  birbirlerine âşık olmuştur. Mary  karşılıksız bir aşkal Fredin’de ona dönmesini beklemektedir. Fakat Fred’in evlenmek istediği bir başkası vardır. Buna rağmen Mary  bir gün aklı başına gelir umuduyla Fred’i beklemektedir. Oysaki Fred’in başka amaçları vardır.
Dorothea ve Will Ladislaw arasındaki aşk roman boyunca yakından takip edilmektedir. Will Ladislaw Dorothea’nın  Rahip kocası Edward Casaubon’un yeğenidir.  İlk tanıştığında Will,  Dorothea’yı umursamaz ama zamanla  ona olan hayranlığı artmıştır. Rahip Causobon  ise durumu öğrenmiş ÖLDÜKTEN SONRA Dotothea ve Will’in evlenmelerine engel olmak için girişimlerde bulunmuş, mirasına şerh koydurmuştur.
 
[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/Middlemarch
[2] Yard. Doç. Dr. Gülbün ONUR, MIDDLEMARCH VE AYDIN KAVRAMI, http://dergipark.gov.tr/download/article-file/151835
[3] http://tr.wikipedia.org/wiki/Middlemarch
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...