Tefeci Gobseck Konusu ve Özeti Honore De Balzac


23.7.2019
 
EDİTÖRDEN NOTLAR 
 
(  Yazıda “Tefeci Gobseck   , Honore De Balzac “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  konusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Tefeci Gobseck   , Honore De Balzachayatı,  adlı eserden alıntılar yer alır. Tefeci Gobseck   , Honore De Balzac Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Özgün  adı Gobseck  Türkçeye ise Tefeci Gobseck   adı ile çevrilen roman H. D. Balzac’ın İnsanlık Komedyası  “The Human Comedy “  adını verdiği  roman dizisinin bir parçasıdır.  
 
Romanın  ilk basımı Ocak 1830'da gerçekleşmiş,   Honore de Balzac tarafından yazılmış ve  bu roman yazarın Goriot Baba adlı romanındaki Goriot Baba’nın  büyük kızı  Comtesse Anastasie  ve onun kocası olan Kont de Restaud'un oğlunun hikayesi olarak karşımıza çıkmıştır. [1] Bu nedenle yazarın bu romanı İnsanlık Komedyasına dahil diğer romanları gibi biri diğerinin devamı olan  bir roman şeklinde ve Goriot Baba’nın devamı kabul edilebilecek bir romanıdır.
 
Bu roman Realiizm, gerçekçilik akımının en önemli kurucularından birisi olan Balzac’ın en mühim eserleri arasındadır.) 
 
 
 
TEFECİ GONSECK ROMANIN KONUSU ÖZETİ VE OLAY ÖRGÜSÜ
 
Hollanda asıllı  Anvers şehri doğumlu bir Yahudi olan Tefeci Gobseck  için para özellikle de altın hayatın amacıydı ve para, altın ve servet onun için hayattaki en önemli varlık demekti.   Gobseck “Altın bütün insan güçlerini temsil eder. “ şeklinde düşünüyor, para, servet ve  özellikle de altını gücü simgeleyen bir kudret olarak kabul ediyordu.
 
Artık yaşlanmış bir tefeci olan Gobseck, , zamanının çoğunu karanlık bir odada, közden daha fazla külü olan bir şöminenin başında Paris’teki borçlularını avlamakla geçiriyordu.
Gobseck , “Hükümet içinde ipleri çekenlerin vicdanlarını satın alacak kadar zengindi;” ve bu kudretinden dolayı da kendisinden gurur duyuyordu.  Gobseck, Paris’teki tüm zengin ve borçlu ailelerin sırlarını da bilen bir adam haline gelmişti.  
 
Bu tefecinin tek dostu ise onun avukatıydı.  Avuka Deville, Tefeci Gobseck  ile Rue de Gres’teki kötü bir evde kalırken tanışmıştı. Derville, Gobseck'ten oldukça etkilenmiş hem onun davalarına bakmış hem de onun sayesinde Paris’teki insanların sırlarını ve maddi durumlarını öğrenmeye başlamıştı.  
 
Bu avukat bir kont ailesini mülklerini geri alma davasını kazanmak sureti ile iflastan kurtarmış, ama o ailenin bir çok sırlarını da öğrenmişti.  Kontes, kocasından olmayan gayri meşru ilişkiler sonucu dünyaya gelmiş çocukları da vardı.   Gobseck , bu aileye ait pek çok sır veriyor  Gobseck, Kont  ve Kontes  Restaud için en kötü senaryoları tahmin etmiş;  Derville de, Gobseck'in en kötü tahminlerinin gerçekleştiğini görerek şaşırmıştı. Kontesin kocası olan Kont e Restaud’ çocukları olarak bildiği çocukların kendi çocuğu olmadığını öğrendiğinde mirasının kendi öz çocuklarının üzerinde kalmasını sağlayacak tedbirler ve özel bir vasiyet yazdırmak telaşına düşmüştü
 
Kontes  de bu durumun ortaya çıkmasından sonra kocasının sahip olduğu elmasları Gobseck’e getirerek  bir müddet sonra geri alabilmek için bir anlaşma yapmıştır. Kontes’in amacı kocasının muhtemel tepkilerine karşı bir tedbir almak aksi bir durumda zenginliğini bu şekilde sürdürebilmektir. Fakat Kont Restaud, bunu duyar ve Gobseck’e gelip elmasları geri ister
 
Ancak Gobseck böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyleyerek karşı çıkmaktadır.  Ama Kont’ta elmasları geri almak için çok ısrar etmektedir. Avukat Deville  bu nedenle Kont ile Gobsect arasında aracılık yaparak orta bir yol bulmaya çalışmaktadır.
 
 Avukatın da aracı olmasıyla orta yolu bularak belirli bir ücret karşılığı senet vererek elmasları geri almayı düşünmektedir. Bu arada Kont hastalanır.  Kont, avukata haber salarak hazırlattığı vasiyeti kendisinden almasını ister.  Fakat hasta Kont’un iffetsiz karısı olan Kontes vasiyetten ve içeriğinden haberdar olduğu için avukat ile Kont’un bir araya gelmesine mani olmaktadır. Avukat bir çok kez kontu görmek ve vasiyeti almak için gider. Ancak kadın avukatı hasta kocası ile görüştürmez.
 
En sonunda Kont küçük çocuğuna bir paket verip gizlice avukata göndermeye çalışmış ama  Kontes durumu  hemen anlayıp,  gerekli tedbirleri de almıştır.
 
Bu arada Gobseck’de hastalanıp ölüm döşeğine yatar. Tam ölmek üzereyken  tüm mal varlığını daha önceden karşılaşmış olduğu bir kıza bağışlar. Gobseck öldüğü için de Kont’un ve Kontesi’in de  borçları kalmamıştır.  

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış