Uçurum İnsanları Konusu ve Jack London Hakkında

Ekleyen : ESA , 05 Haziran 2015 Cuma aaa Beğen
 
Uçurum İnsanları ile ilgili görsel sonucu
 
Yazıda “Uçurum İnsanları; The People of the Abyss,  Jack London'un- “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, Uçurum İnsanları; The People of the Abyss,  , romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  Jack London'un- -hayatı, Uçurum İnsanları; The People of the Abyss, adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.


ESER HAKKINDA 
 

Uçurum İnsanları; Özgün İngilizce adıyla  The People of the Abyss, ABD li yazar Jack London'un, 1903 yılında basılan natüralist  romancılık anlayışıyla  yazmış olduğu kitabıdır. “ Kitap Jack London'ın 1902 yılında Londra'nın doğu yakasında yaşayan insanlar üzerine yaptığı gözlemlerden oluşmaktadır.”[1]]
 
Yazar bu romanını  yazmak için  Londra’nın yoksul semtlerinde, yoksullardan biri gibi uzun süre yaşamış  “bu eserini  röportaj ile  biyografik bir öykü arasında  gidip gelen bir anlatımla,  kapitalizme karşı “ bir tutumla anlatmıştır.  Roman, o yıllarda İngiltere’de yoksul insanların yaşamlarını gerçekçi bir dille aktarması bakımından önemlidir. Jack London,  yoksul insanların yaşadığı bir semtte onlarla iç içe bir müddet birlikte yaşamış, gözlemlerini de bu romanda dile getirmiştir.  
 
Roman, ezilen kesimin   mücadeleleri, haklarının nasıl yenildiğini, günde iki üç işte çalışırken   dahi yaşadıkları geçim sıkıntılarını, çocukların kendi kaderlerine nasıl  terk edildiklerini çıplak ve çarpıcı betimlememelerle aktarmaktadır. Bu  berbat çevrede yaşayan insanların  bulaşıcı hastalıklara ve vereme yakalanmaları, , evsiz barksızların sokak köşelerini paylaşma mücadelelerini  gerçekçi gözlemlerle aktarmaktadır.
 
Roman ekonomik yönden perişan hale düşmüş yoksul insanları, fahişeleri, lümpenleri ve yoksulluğun yarattığı ahlaki düşkünlükleri başarıyla aktarmıştır.
 
Kapitalist bir düzende yaşamasına rağmen sosyalist düşüncelere sahip bir yazar olan Jack London’un bu eseri kapitalist sistemin özellikle ekonomik yönlerden yarattığı gelir dağılımı bozukluğu ve insanlar arasında yarattığı adaletsizliği gözler önüne sermeyi başardığı romanlarından birisi de budur.  Yazarın Kapitalist sisteme eleştiri olarak kabul edilebilecek bu tarzdaki diğer bir romanı ise Demiryolu Serserileri adlı romanıdır. Yazar bu romanında bu defa kendi biyografisinden kesitler sunmuş, işsiz güçsüz bir serseri olarak dolaştığı yılların romanını yazmıştır.
 
Karnını doyurmak için kaldırımda bulduğu meyve çöplerini yiyen aç insanlar, hastalıkların ve pisliğin kol gezdiği sokaklarda uyuyan evsizler, başıboş bırakılmış bitkin ve sahipsiz çocuklar, hepsi dehşet verici bir çukurun içine düşmüş gibidir. İlk sayfasından itibaren okuru içine çeken Uçurum İnsanları, zenginlik ve refahın gerisindeki yoksulluğu doğrudan ve çarpıcı gözlemlerle anlatıyor. "Başka hiçbir kitabım için yoksulların ekonomik açıdan aşağılanmasını inceleyen Uçurum İnsanları kadar kalp ağrısı çekip gözyaşı dökmedim." Jack London (Tanıtım Bülteninden)
 
Konusu
 
Jack London ani  bir kararla  1902'de Büyük Britanya'nin başkenti Londra'nın doğu yakasına gider ve orada sıradan bir fakir insan kılığında birkaç aylığına yaşamaya başlar. İngiltere'nin  seçkinlerinin ve zenginlerinin  lüks yaşamına karşın "uçurum insanlarının yoksulluk ve sefalet içindeki  hayatlarını gözlemleyerek onları anlatmaya başlar..
Jack London'ın, "uçurum insanları" adlı eseri bu bakımdan  dönemin İngiltere'sindeki halkın gerçek yaşam şartlarını anlatan kaynak bir belgesel niteliğindedir. Jack London  bu eserini  mahkeme belgeleri ile zenginleştirmiş,   İngiltere’nin o dönemdeki hayatını bir çeşit belgesel roman niteliğinde ortaya koymuştur.
 
Roman  Mülkiyeti elinde bulunduranların mülksüzleri nasıl bir yaşama mahkum ettiklerini anlattığı bu romanda    insanların aklına şu soruyu  getirmeye çalışmaktadır. “ Peki bu uçurum insanları, ve bu çıkışı olmayan cehennemde yaşayanlar. Tüm bunlara neden katlanıyorlar?”
 
JACK LONDON  HAKKINDA 
 
12 Ocak 1876’da San Francisco’da doğdu. Gerçek adı John Griffith Chaney’dir. Evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelen Jack London, soyadını, henüz sekiz aylıkken annesinin evlendiği John London adlı savaş gazisinden aldı. Maddi sıkıntılar nedeniyle küçük yaşta okulu bırakıp gazete satıcılığı, tayfalık, balıkçılık, istiridye korsanlığı, gazetecilik, sahil koruma devriyeliği gibi çeşitli işlerde çalıştı ve Amerikan işçi sınıfını tanıdı. 1894’te serserilik suçlamasıyla otuz gün hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra hayatını değiştirmek arzusuyla liseye kayıt yaptırdı. Lise öğrenimini bir senede tamamlayarak 1896 yılında Kaliforniya Üniversitesi’ne girdi. Bir dönem okuyabildiği üniversiteden maddi zorluklar sebebiyle ayrıldı. 1897’de Klondike bölgesinde altın arayanlara katıldı ama bir yıl sonra yine yoksul ve işsiz olarak geri döndü. Yoğun bir çalışma programı hazırlayarak şansını yazarlıkta denemeye karar verdi. Soneler, baladlar, nükteli fıkralar, anekdotlar, korku ve serü- ven öyküleri yazmaya başladı. 1909’da yazdığı Martin Eden bu dönemi yansıtması bakımından otobiyografik izler taşır.
 
İlk kitabı Kurt Dölü (1900) büyük ilgiyle karşı- landı. Aynı yıl Elisabeth Maddern ile evlendi ve bu evlilikten iki kızı oldu. Ancak bu beraberlik uzun ömürlü olmadı ve 1904’te sona erdi. Charmian Kittredge ile ikinci evliliğin ardından 1910’da Kaliforniya’daki çiftliğinde hayatını kaybetti. London yazarlık kariyeri boyunca elliye yakın kitap yazdı ve döneminin en çok okunan yazarlarından biri oldu. Yazdıkları, yaşadıkları etrafında şekillenmiş, sosyalizmin de etkisiyle toplumcu bir dünya görüşüne ulaşmıştır. Başlıca eserleri:  Beyaz Diş, Martin Eden, Uçurum İnsanları, Demir Ökçe, Vahşetin Çağrısı’dır. [2]
 
 
 
 
[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/U%C3%A7urum_%C4%B0nsanlar%C4%B1
[2] http://www.iletisim.com.tr/images/UserFiles/Documents/Gallery/ucurum.pdf


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...