Vadim O Kadar Yeşildi Ki Hakkında ve Özeti Richard Llewellyn

Ekleyen : ESA , 11 Mart 2015 Çarşamba aaa Beğen

 

  

 

Vadim O Kadar Yeşildi Ki

 
Yazıda, Vadim O Kadar Yeşildi Ki “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,   adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Vadim O Kadar Yeşildi Ki adlı eserden alıntılar verilecek, yazar "  Richard Llewellyn’in   hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
“Vadim O Kadar Yeşildi Ki adlı özgün adı ile   “How Green Was My Valley”  romanı İngiliz romancı  Richard Llewellyn’in  1939 yılında yazmış olduğu Galler’deki madencileri anlattığı  romandır. Llewellyn İngiltere doğmuş, Galler bölgesinde bir müddet yaşamış,  madencilerle yaptığı diyaloglar neticesinde konu hakkında yeteri kadar bilgi edinmiş, madencileri ve hayatlarını yakından tanıdıktan sonra da bu serini kurgulamıştır.
 
Richard Llewellyn  İngiltere’nin Galler Bölgesinin Pembrokeshire köyünde dünyaya gelmiştir. Dolayısı ile roman  çocukluk yıllarının geçtiği, akrabaları vasıtası ile iyi tanıdığı bir muhitin romanıdır. 1907 yılında   doğmuş, ilköğrenimini Cardiff'te ve Londra'da yaptıktan sonra on altı yaşındayken Venedik'e gönderilerek plastik sanatlar  alanında eğitim görmüş  ve sekiz dil öğrenmiştir.  1930'larda film endüstrisinde, yapım yönetmeni olarak sağladığı başarıdan sonra  1937'de yayımlanan oyunu Poison Pen'le da yazarlığa başlamıştır. [1]
 
Richard Llewellyn ‘in “ Vadim O kadar Yeşildi ki “ adı ile Türkçe ’ye de çevrilen şiirsel bir üslupla kaleme aldığı satış rekorları kıran  bu romanı ise  1939 tarihinde  ilk baskısını yapmıştır.  “Yaşamını dünyada sürdürmek için ülkesinden ayrılmış Galli bir yazar"[2] olarak kendini tanımlayan Richard Llewellyn 1983 yılında gözlerini hayata yummuş,  bu roman tarih boyunca en fazla satan romanlardan  birisi olmuştur.
 
Sosyal adaletsizlik konusu ile ezilen sömürülen insanların ve işçilerin ağır sosyal şartlar altında nasıl ezildiklerini, ezilirken de neler yaşadıklarını ve hissettiklerini, tüm bunlara karşın ailesini ve manevi değerlerini korumak isteyen bir babanın, yoksulluklara karşın insanlığı anlatır.  Yoksul bir ailenin şeref, haysiyet, ahlak ve erdemlerini korumak adına verdiği mücadeleyi anlatan bu kitap adını da eserinin  en  son satırından almıştır: How green was my valley then, and the valley of them that have gon[3]
Romanın  büyük ilgi görmesi üzerine 1941 yılında John Ford tarafından filme alınmış,  bu film  ‘‘En İyi Film’’, ‘‘En İyi Yönetmen’’ başta olmak üzere 5  dalda Oscar ödülü almıştır.[4]
Galler'deki cennet gibi bir vadinin sanayileşme sonrasında ekonomik yönlerden çöküşünü ve vadideki insanların hayatlarında görülen maddi ve manevi kıyıma uğramasını duygusal bir şekilde anlatan bu film, TV dizi yönetmeni Ronald Wilson  tarafından muhteşem  bir uyarlama ile  TV dizisi olarak da çekilmiştir. [5]1975 birer saatlik 6 bölüm )
 
KONU
Roman maden işçilerinin hayata tutunmalarını, ihanetleri, sadakati, entrikaları ve bunlara direnen ezilenleri altı erkek ve bir kız çocuğu olan Galli bir ailenin en küçük oğlu Huw Morgan'ın gözünden anlatmaktadır. Galler'deki cennetimsi bir vadinin ekonomik çöküş ve sanayileşme ile nasıl bozulduğunu, insanların hayatlarındaki büyük değişimleri ve toplumsal akış duygusal bir şekilde  dile getirilmektedir.
 
KISA ÖZET
 
Galler bölgesindeki vadide küçük bir kömür madeni kasabası  vardır.  Morgan'lar azla yetinebilmeyi öğrenmiş sıcak ve  mutlu bir ailedir.  Onların ve kasabadaki diğer insanların mutlu ve sorunsuz bir hayatı vardır.  Madencilerin ve  kasabadaki fabrikada çalışan kendi halindeki insanların hayatı fabrikada ve kömür madeninde işlerin azalması ve iş gücünün ucuzlaması ile bozulmaya başlar. Ekonomideki dalgalanma günlük yaşama acımasız  bir şekilde yansımaya başlar. Ekonomik bozulma ailelerin parçalanmasına da yol açamaya başlar.  Büyük aileler dağılmaya başlamıştır. Çekirdek aileler oluşmaya yönelmiştir.
Arka planda ekonomik buhran ve evin tek kızının aşk acıları Morgan ailesinin dramnını ortaya koymaktadır.  Evin küçük  oğlu Huw ve tüm kışı ağır bir hasta olarak geçirmek zorunda kalmıştır. Huw’un ağabeyleri ise iş bulmak umuduyla vadiden ayrılmak zorunda kalmışlardır.  Ekonomik buhran aileyi kemirmeye devam eder. Abiler evden  ayrılmış,  ablası ise  “sadece kârlı olduğunu düşündüğü için”  sevmediği zengin bir adamla evlenmeyi tercih etmiştir.  Huw’un annesi ve babası günden güne çökmekte ailelerinin dağılmasından dolayı  maddi ve manevi olarak çöküşe sürüklenmektedirler.   Huw ise  anne ve babasının günden güne çöküşünü hasta yatağında ama pozitif bir gözlemle izlemek zorundadır.
 
Morgan ailesinin  küçük Huw dışındaki diğer tüm çocukları evden ayrılmış, küçük Huw anne ve babası ile yalnız kalmaya başlamıştır.  Tüm kasaba fakirlik ve iş sorunlarıyla artık karşı karşıyadır.  Kasabadaki insanların eski neşesi kalmamıştır.  Herkes sessiz ve üzüntülüdür. Hemen her evde aynı dram yaşanmakta, Aileler yavaş yavaş dağılmaktadır.  . Önceden kalabalık ve coşkuyla yenen yemeklerin yerine  anne ve babaların  gittikçe yalnızlaşan hüzünleri gelmektedir.
Evlilikleri “ Karlı bir ilişki olarak düşünen kadınların hazin öyküleri de romanın arka fonunda  hazin öyküler anlatır.
 
[1] Richard Llewellyn “ Vadim O kadar Yeşildi ki” arka kapak
[2] Richard Llewellyn “ Vadim O kadar Yeşildi ki” arka kapak
[4] https://www.google.com/search?q=vadim+o+kadar+yeşildi+ki+ödüller&stick=
[5] M.Nedim Hazar, http://www.zaman.com.tr/mahmut-nedim-hazar/vadim-o-kadar-yesildi-ki_498349.htm
 

 

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...