Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Veronika Ölmek İstiyor İnceleme Konu Özet Paulo Coelho

Ekleyen : Bengülü , 06 Ağustos 2019 Salı aaa Beğen 1
 
 
 
Yazıda “Veronika Ölmek İstiyor, “‎Veronika decide morrer “,  Paulo Coelho  “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho  “ romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  “Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMAN VE YAZAR HAKKINDA  BİLGİLER
 
Veronika ölmek istiyor, Portekizcedeki özgün adı  “‎Veronika decide morrer “ Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı  Paulo Coelho'nun ilk baskısı 1998 yılında yapılan bir romanıdır.
 
Bu roman esas mesleği öğretmenlik olan ve Simyacı  adlı romanı ile dünya çapında bir üne kavuşan Paulo COELHO’nun en beğenilen eserlerinden birisi olmuştur. Eserleri tüm dünyada yüz milyondan fazla satan romancı bu romanında diğer eserlerinden farklı konu işlemiş başarısız bir intihar girişiminin sonra kaldığı akıl hastanesinden çıkarak hayata tutunmayı başaran bir genç kızın dramını işlemiştir.
 
Çağdaş Dünya edebiyatının en gözde romancılarından birisi olan ve ona büyük bir şöhret kazandıran Simyacı   adlı romanı altı yılda kırk iki ülkede satışa girmiş,  yirmi altı dile çevrilip ve yedi milyondan fazla kitap satışı rakamına ulaşmıştı.[1]
 
Yazılanlara bakılırsa Paulo COELHO’ 17 yaşında ve ergenlik dönmelerinde sorunlu günler geçirmiş bu nedenle bir sanatoryuma kabul edilip elektrikli şok tedavisi de dahi bir müddet psikolojik tedavi de görmüştü. Yazar bu eserini yazarken sanatoryumdaki günleri ve orada gördüklerinden de hayli faydalanmış hatta muhtemelen bu romanını o günlerin anısına teşkil etmiştir.[2]  Bu nedenle roman yazarın ergenlik günlerindeki anılarından izler de taşımaktadır.
 
Romanın mekânları Bosna ve Slovenya ile Vilette Akıl Hastalıkları Hastanesidir.
 
Roman filme de uyarlanmış, romanın film uyarlaması aynı ad ile 2009 yılında gösterime girmiştir.[3]
 
 
ROMANIN KARAKTERLERİ
 
Veronika Deklava: Herşeye sahip iken intihar ederek akıl hasta hanesine düşen 24 yaşında bir genç kız  
Zedka: Akıl hastanesinde deli gibi görülen ama sağlam akıllar veren bir kadın Veronica’nın hastanedeki akıl hocası  
Dr. Igor: Elde ettiği bir iksir ile akıl hastalarını iyi etmeyi başaran bir doktor  
Mari: Hastahanede Veronica’nın tokatladığı bir ihtiyar.
Eduard: Akıl hasta hanesinde Dr Igor’un iksiri ile tedavi olan Veronica ile hastaneden kaçmayı başaran Veronica’nın sevgilisi
 
 
KONUSU
 
bir romanı. Genç ve güzel bir kız olan Veronika hayatın rutinliğinden sıkılır ve intihara teşebbüs eder. Teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlanınca akıl hastanesine kaldırılır. Orada, kendisine hasta olduğu ve kısa bir süre ömrünün kaldığı söylenir.
 
 
 
ROMANIN ÖZETİ
 
 Veronika  24 yaşında ve her şeye sahip, genç ve güzel lakin hayatından memnun olmayan mutsuz bir kadındı. New York'ta yaşayan zengin, bir Sloven ailesinin kızı olan Veronica iyi bir öğrencilik yılları geçirmiş mezun olduktan sonra da yüksek bir maaş ile işe de başlamıştı.
 Etrafında kendisine hayranlık duyan kadınlı erkekli pek çok kimseye rağmen kendisini yalnız hissetmektedir.  Erkelerle de gezip dolaştığı halde çok mutsuzdur Slovenya'nın Ljubljana kentinde yaşayan Veronika soğuk bir kasım gününde aniden intihar etmeye karar vermişti.
 
Banyo yapıp en güzel geceliğini giyerek yavaş yavaş beş kutu uyku ilacı içmişti. Ölümünü beklerken de bir dergiyi okumaya başlamıştır. Bir kağıt ve bir kalem alarak dergide okuduğu yazının ilk cümlesini intihar nedeni olarak yazmıştı.
 
En sonunda bilincini kaybetmeye başlarken ölümün böyle bir şey olduğunu düşünmeye başlamıştı. Gözlerini açtığında Veronika kendini bir hastanede bulmuştur ama ellerini yatağa bağlamışlar ve ayağa kalkamamıştır. Üstelik olan biteni anlayamadan tekrar kendini kaybetmiş, uzun bir müddet komadan çıkamamıştı. İki haftayı komada geçirdikten sonra bir sanatoryumda uyandı.
 
Uyandığında hiç kimsenin içeriden dışarıya çıkmadığı Vilette Akıl Hastalıkları Hastanesi'ne kaldırılmış olduğunu idrak etmişti. Onunla konuşan Dr. İgor, çok yüksek dozda uyku ilacı aldığı için komaya girdiğini, ama bu ilaçların kalbine büyük zarar verdiğini, en fazla ömrünün kaldığını söylemişti. Dr. Igor,  ömründeki bu son bir haftayı da bu hasta hanede ve deliler arasında geçirmek zorunda olduğunu da anlattı.
 
Bıraktığı intihar mektubu moda dünyasında büyük bir tartışma yaratmıştı. Dr . Igor ve psikiyatrist Dr. Blake'in teşvik etmesine rağmen, normal bir insan olarak kabul edilmek konusunda isteksizdi. Veronika üzüntü ve daha öncelerinde hiç yaşamadığı garip duygular içindeyken odasında Zedka adında bir kadınla tanışmıştı Veronika ilk önce Zedka’nın deli bir kadın olduğunu düşünür. Fakat Zedka ve buradaki diğer birçok insanın kendini akıllı sayan diğer birçok insandan daha akıllı olduğunu anlamakta gecikmemiştir.  Onun durumunu öğrenen Zedka, hayatının kalan son haftasını dışarıda ve dilediğince geçirmesi gerektiğini söyler. Fakat Veronica’nın bu hasta haneden dışarıya çıkabilmek için Kardeşlik Çemberi denilen insanlardan yardım alabilmesi gerekmektedir.  
 
Ertesi gün, Zedka ona Kardeşlik Çemberi'nin bir üyesi olan Mari'yi gösterir.  Bunun üzerine Veronika hemen o kadının yanına giderek olan biteni anlatır. Fakat Mari ve yanındakiler Veronika ile alay etmişler genç kız da yanlarından ayrılmak zorunda kalmıştı.
 
Fakat gururu kırılmış olmasına rağmen diğer insanlar tarafından deli olarak görüldüğünü bu nedenle de utanmak, aşağılanmak gibi şeyleri hissetmemesi gerektiğini düşündü. Hatta bir deli olarak görüldüğü için aklına esen her şeyi yapabilmekte özgür olduğunu da kavramıştı. Zaten bir haftalık bir ömrü kaldığına göre yaptıklarının sonuçları ne olursa olsun umursamaması gerektiğini de fark etmişti.  Düşüncelerinden, duygularından, hareketlerinden sorumlu olmamak durumu onu çok rahatlatmıştı. Birkaç günden fazla ömür kalmadığı için de kaybedecek hiçbir şeyi de yoktu.  Bunun üzerine Veronika geri dönüp ve kendisiyle dalga geçen yaşlı adamı tokatladı.
 
O gece yeni doğmuş olan hilali gören Veronika, çok keyiflenmiş gecenin geç saatinde çocukluk yıllarında çalmayı çok sevdiği piyanoyu çalmaya başlamıştı. Piyano çalarken Eduardo adındaki şizofren bir gencin kendisini izlediğini fark etmişti. Eduardo çok yakışıklı bir gençti ve Veronica’ya derin bir ilgi ve sevgi ile bakıyordu. Veronika o anda yeniden yaşama isteği ile dolduğunu sevmek ve sevilmeye büyük bir ihtiyaç hissettiğini anladı.  O gece Eduardo ile birlikte oldu.  Kendisini hiçbir şekilde kısıtlamadan içinden geldiği gibi ve hiçbir sınır tanımadan sevişmişti. Üstelik o gece sonrasında Eduardo’ya aşık olmuş, ve onun da kendisine aşık olduğunu hissetmiştir. Hissettiği şey ne ise onu çok derinden sarsmış ve hayata bağlanmıştı.
 
Dr. İgor’un dediği gün gelip çatmış ve Veronica’nın öleceği gün gelmişti. Veronika, son gününü bu akıl hastanesinde geçirmek istememişti. Bunun için Dr. İgor'un yanına giderek dışarı çıkmak için izin istemiş lakin Dr İgor ona izin vermemişti. Bunun üzerine Eduardo ile Vilette hasta hanesinden kaçmayı başarmışlardı.  İkisi birlikte şehrin en lüks restoranına girmişler, en pahalı yemekleri ve içkileri istemişler ama içlerinden geldiği gibi davranarak herkesi rahatsız etmişlerdi. Restoran sahipleri delice davranan Veronica ile Eduardo’yu restorandan atmış ama onlardan para da almamışlardı.
 
Veronica ile Eduardo’yu kentteki eski bir şatoya çıkmak için şatonun dik yokuşuna tırmanmışlar ama şatonun dik rampa yolu onları yormuş ve uykuya dalmışlardı. Sabah uyandıklarında Veronika ölmemiş olduğu için büyük bir şaşkınlık içindeydi…
 
 
 
[2] https://www.guiadasemana.com.br/cinema/sinopse/veronika-decide-morrer
[3] http://www.adorocinema.com/filmes/filme-130818/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...