Victor Hugo'nun Deniz İşçileri Hakkında Bilgiler ve Özeti


 
 
ESER HAKKINDA GENEL BİLGİLER 
 
"Deniz İşçileri"  özgün adı ile “Les Travailleurs de la mer “ Fransız yazar Victor Hugo'nun  ilk baskısı 1866 yılında yapılmış olan bir romanıdır.
 
Yazar bu romanını  kendisine gönüllü olarak sürgün cezası verip Fransa’dan ayrıldığı dönemlerde en popüler eseri olan Sefiller’i yazdığı bu sürgün günlerinde  yazarak bitirmiştir. “Victor Hugo kendisinden kalan en önemli eserleri sürgün günlerinde yazmış, Sefiller’de de Deniz İşçileri’nde de bir harika yaratmıştır”.
 
Yazarın en verimli olduğu yıllarda yazdığı bu romanı diğer eserleri gibi romantizmin etkisi altında yazılmış bir romanı olmaktadır. Yazar bu romanında görüntüsü kaba saba ama yüreği saf ve tertemiz olan, iradeli ve güçlü bir adamın karşılıksız aşkı ve gösterdiği inanılmaz fedakârlığı dile getirmektedir. Yazar bu romanında ne yapmak istediğini şu şekilde ifade etmiştir. “İşi, iradeyi, bağlılığı ve insanı harika kılan şeyleri yüceltmek istedim. En engelsiz uçurumun kalp olduğunu ve denizden kaçanların kadından kaçmadıklarını göstermek istedim. Sevilmek söz konusu olduğunda, her şeyi yapmanın hiçbir şey yapmamak olduğunu belirtmek istedim. "
 
Platonik ve karşılıksız bir aşk hikâyesini konu alan roman aşk duygusundan kuvvet alarak imkânsızı başaran kaba saba bir adamın fedakârlığı üzerine kurgulanmıştır. Bu kaba saba adam,  aşkı uğruna doğa ile savaşacak imkansızı başaracak ama tüm bunlara katlanmaya razı olduğu ödülü olan aşkından da sevgilisinin mutluluğu için vaz geçmeye rıza gösterecektir.  
 
Roman filme de uyarlanmış The Toilers (1919), Kızıl Saçlı Casus (1953) yapımlı filmlere ilham da vermiştir.
 
 
ROMANIN KONUSU
 
Kaba  saba görüntülü bir denizcinin kapıldığı platonik aşkı yüzünden, aşkı elde etmek için giriştirği amansız mücadele  ve aşkı uğruna yaptığı inanılmaz fedakarlık romanın esas konusunu teşkil eder.  
 
 
 
ÖZETİ
 
 
Bir kadın oğlu Gilliat ile birlikte gelerek Guernsey’de perili olduğu söylenen bir ev satın alır. Çocuk büyür, kadın ölür. Gilliat iyi bir balıkçı ve denizci olur.
 
Eski bir denizci ve adanın ilk vapur sahibi olan Durande yeğeni Deruche ile bir gün kiliseye giderken, Deruche arkasından gelen Gilliat'ı yolda görür ve adını karların üzerine yazar. Bunu gören Gilliat Deruche’nin bu jestini sabit bir fikir haline getirerek o kız tarafından sevilme umuduyla o kıza âşık olur.  
 
Durande ‘nin gemisi, bu bölgelerde yelken açan ilk vapurdur. Özel yapım ve buhar gücü ile çalışan bu vapur bölgedeki en iyi vapurdur.  Kaptan Durande bu vapuru sayesinde büyük bir itibar kazanmış olmaktan çok mutludur. 
 
Fakat Durande’nin kaptanı Sieur Clubin, İspanyol kaçakçıları Tamaulipas ile birlikte bir anlaşma yapmıştır.  İspanyol kaçakçıları dolandırdıkları paralar ve mallar ile bu gemi ile kaçacaklar ve gemiyi bir adanın kıyısında batırıp terk edeceklerdir.  
 
Bu adamlar yıllar önce büyük miktarda para çalmışlar Durende adlı vapurun kaptanı Clubin’e para vererek bu plana onu da ortak etmişlerdir.  
 
Clubin, vapurun içindekilerin kıyıya kolayca yüzebileceği bir yere kadar vapuru kıyıya yanaştıracak gemiyi adanın resiflerinde karaya vurduracak içindeki kaçakçılar da Hanois adasına yüzerek çıkacaklardır. Fakat koyu bir süs yüzünden kaptan Clubin, gemiyi kaçakçılarla anlaştığı yere değil yanlışlıkla Guernsey ve Fransa arasında olan Douvres resifine getirmiştir.  Clupin Gemide yalnız kaldığı anda bacağına tutunan bir şey yüzünden denizin içine doğru  çekilir.
 
Guernsey’deki herkes geminin karaya vurup enkaz halinde kaldığını duymuştur.  Durande'nin enkazından Durandenin motorunu çıkarmak çok önemli hale gelmiştir.  Bunun üzerine Durande’nin sahibi batan gemisinden motoru çıkarıp getirecek olan kişiyi güzel yeğen  Deruchette ile evlendireceğini ilan eder.  Gilliat ortaya çıkarak geminin motorunu getirirsem benimle evlenir misin diye sorar. Deruchette’de motoru getiren kişi ile evleneceğini, başka kimse ile de evlenmeyeceğine yemin eder.
Gilliat derhal işe başlar ve açlığı, susuzluğa ve soğuğa rağmen motoru enkazdan kurtarmaya çalışır. Bir ahtapotla yaptığı bir savaştan sonra Clubin’in iskeletini ve çalınan parayı denizin dibinde bulur.
 
En sonunda motoru da çıkartarak  getirmeyi başarmıştır.. Gilliat, halk tarafından bir kahraman gibi karşılanır. Fakat Gilliat duyduğu bir haber ile şok olmuştur.  Çünkü onunla evlenebilmek uğruna bunca şeyi yaptığı Deruchette kasabaya yeni gelen genç rahibin evlenme teklifini kabul ettiğini duymuştur.
 
Bunun üzerine Gilliat , uğruna bunca zorluklarla savaştığı   kadın ile evlenmeyi de reddeder.  Üstelik evlenmelerine hatta kaçmalarına dahi yardımcı olurken kendisi de bilinmeyen bir yere doğru yola çıkar.
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış