Wılhelm Tell - William Tell - Oyunu Özeti Friedrich Schiller

William Tell  Oyunu ve Friedrich Schiller Hakkında Bilgiler 


William Tell adlı oyun Friedrich Schiller tarafından 1803 ve 1804 arasında yazılmış ve  ve bu oyun aynı yıl  içinde ve daha sonra pek çok dile de çevrilmiştir. [1]

Hikâye,14. yüzyılın başlarında Avusturya ve Almanya’daki Habsburg İmparatorluğu’ndan bağımsızlıklarını kazanamaya çalışan İsviçrelilerin efsanevi nişancısı William Tell üzerinden anlatmaktadır.

İsviçre halk edebiyatının en meşhur destanlarından olan Wilhelm Tell’in öyküsünü yazmak fikri Schiller ‘e İsviçreli karısı tarafından önerilmiş ve yazar bu konuyu araştırarak hatta İsviçre’ye de seyahat edip araştırdıktan sonra oyun halinde yazmıştır.  Çok beğenilen bu eser sayesinde Wilhelm Tell karakteri tüm dünyada tanınmıştır.  

William Tell ,13. yüzyılda ve 14. yüzyılın başlarında yaşadığı iddia edilen efsanevi İsviçre'de Uri kantonundaki Bürglen kentinde yaşadığı iddia edilen efsanevi bir İsviçre kahramandır. [2]  William Tell nişancılık yeteneğiyle ün kazanan Tatar yayı kullanan bir okçu olarak tanınan bir destan kahramanıdır.

Film Uyarlamaları:

William Tell (1934)

William Tell ile Gino Cervi, 1949

 

 

William Tell Özeti

 

14.yüzyılda Uri kantonuna bağlı Bürglen köyünde yaşayan köylülerden birisi olan William Tell,  Vali’nin atlıları tarafından takip edilen biridir. Fırtınalı bir günde valinin atlılarından kaçan W. Tell  “ Göl bana acıyabilir ama vali asla acımaz! “ diye düşünmektedir.

İsviçre kantonlarının Avusturyalı valisi Gessler' kent meydanındaki bir direğe şapkasını astırmış, her geçenin bu şapkayı selamlamasını emretmiştir.  

Kana susamış bir Vali olan Gessler şapkasını selamlamadan geçenleri veya diğer suçluları cezalandırmak için eski hapishaneleri dolduğundan yeni hapishaneler de yaptırmaktadır.   Vali şapkayı selamlamadan geçen ihtiyar bir adamı da kör ettirip hapse attırınca ahali isyan etmeye karar verir. Wilhem Tell onlara katılmaz ama onlara destek vereceğine söz verir.

W. Tell, av partisi düzenleyen Vali’nin partisine davet edilir. Bertha'’nın önerisi ile bu davete kabul edilen W. Tell, oğlu Walter ile  bu davete gitmek zorunda kalır.  Fakat W. Tell, Vali’nin şapkasını selamlamadan geçince tutuklanır.  Ama köylüler Vali’ye W. Tell’in büyük bir nişancı olduğunu anlatırlar. Vali de bunun üzerine W. Tell’e daha ilginç bir ceza düşünür.  Vali,  Tell'e çok iyi bir nişancı olup olmadığını sorunca oğlu Walter,  "Evet, efendim! Babam yüz metreden bir elmaya vurabilir!"  diye cevap verir. Bunun üzerine Gessler,  Tell’in oğlunu başına bir elma koyarak meydana getirtir ve Tell’e yüz adımdan elmayı vurmasını emreder. Aksi takdirde Tell, asi ilan edilecek ve oğluyla beraber öldürülecektir. Tell ,bu sınavı kabul eder ve yüz adımdan oğlunun başındaki elmayı vurur. Fakat atışı yapmadan önce eline iki ok aldığını gören dük, bunun sebebini sorunca, Tell, ikinci oku oğlunun ölmesi halinde dükü öldürmek için kullanacağını söyler.

Bu sözü üzerine, dük yeniden sinirlenir ve onu hapse mahkûm eder. W. Tell bir gemi ile kaledeki hapishaneye gönderilir fakat büyük bir fırtına çıkar ve W. Tell ortaya çıkan kargaşada denize atlayıp kurtulur ve köyüne döner.Fakat Berta’da hapse atılmıştır.

Vali’nin zulümlerine isyan eden isyancılara Ulrıch de katılır ve İsviçreliler Val Gessler’e karşı gelmek için daha da örgütlenir.  Tel de onlara katılır.  Vali de isyancıları cezalandırmak için üzerlerine gelir. En sonunda isyancılar Vali’yi öldürmek için bir plan yapıp pusu kurarlar.

Armgart ve yedi çocuğu Valinin önüne atılır ve Vali’yi oyalarken atılan bir ok Vali’nin göğsüne saplanır. Vali yere düşer ve  “ Bu  W. Tell’in işi “ diye seslenir.  

Gessler'i öldüren isyancılar hapishaneleri yıkarlar. Birinde Bertha'yı bulurlar; yanan kereste ona düşmek üzereyken onu kurtarıyorlar. Köylüler, Ulrich ve Bertha “Yaşasın kurtarıcımız William Tell!” diye tezahürat yaparlar.

Avusturya İmparatoru Albert, kendi yeğeni John tarafından öldürülür ve kacan John, W. Tell’in köyüne saklanır. Fakat W. Tell onu tanır. John’u valiyi öldürmek suçundan dolayı affedilmesi şartıyla kaçmasına yardımcı olur.[1] https://en.wikipedia.org/wiki/William_Tell_(play)

[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/William_Tell

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış